მიწასთან დაკავშირებული გარიგებების სამართლებრივი რეგულირება საქართველოში
საქართველოში მიწის სამართალმა განიცადა მნიშვნელოვანი ცვლილებები, განსაკუთრებით დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდგომ. შესაბამისი სამართლებრივი აქტების შესახებ ინფორმაციის ფლობას დიდი მნიშვნელობა აქვს როგორც საქართველოს მოქალაქეებისათვის, ასევე უცხოელი ინვესტორებისათვის, რადგან მიწა ეს არის ერთ-ერთი საკვანძო რესურსი, რომელსაც პირდაპირი გავლენა აქვს ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებაზე და გვთავაზობს უამრავ შესაძლბელობას ბიზნეს-ოპერაციების განსახორციელებლად.
ქართულმა მიწის სამართალმა მნიშვნელოვანი წინსვლა განიცადა მკაცრი სახელმწიფო კონტროლიდან ლიბერალიზაციისაკენ, რომელიც გულისხმობს მიწაზე კერძო საკუთრების უფლების დამკვიდრებას და უძრავი ქონების ბაზრის შექმნა-განვითარებას. ძირითადი საკონონმდებლო აქტები, რომლებიც არეგულირებს მიწის სამართალს საქართველოში, არის საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, 'საქართველოს ორგანული კანონი სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ', 'საქართველოს კანონი მიწის მიზნობრივი დანიშნულების განსაზღვრისა და სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის მდგრადი მართვის შესახებ' და სხვა ნორმატიული აქტები.
საკვანძო სამართლებრივი აქტები:
საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი:
• არეგულირებს უძრავ ქონებაზე საკუთრების უფლების რეგისტრაციის საფუძვლებს;
საქართველოს ორგანული კანონი სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ:
• ადგენს სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრებისა და გამოყენების წესებს, მათ შორის, აკრძალვებს უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისა და უცხოური კომპანიებისათვის.
საქართველოს კანონი მიწის მიზნობრივი დანიშნულების განსაზღვრისა და სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის მდგრადი მართვის შესახებ:
• აწესრიგებს მიწის მიზნობრივ დანიშნულებასთან დაკავშირებულ საკითხებს, განსაზღვრავს სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის კატეგორიებს და მათი ცვლილების წესებს, სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის მდგრადი მართვის პრინციპებს.
ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსი:
• განსაზღვრავს ადგილობრივი მმართველობის ორგანოების როლს მიწის რესურსებით სარგებლობის კონტროლის მიმართულებით.
საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურული და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსი:
• ადგენს მიწის სამშენებლოდ გამოყენების, არქიტექტურული პროექტის შეთანხმებისა და მშენებლობის პირობებს.
მიწის ნაკვეთების კლასიფიკაცია საქართველოში და მათი ზოგადი დამახასიათებელი ნიშნები
საქართველოში მიწის ნაკვეთები იყოფა სხვადასხვა კატეგორიებად და მიზნობრივი დანიშნულებით, რაც დამოკიდებულია მათ გეოგრაფიულ მდებარეობაზე, ბუნებრივ მახასიათებლებზე და სამართლებრივი რეგულირების საფუძვლებზე. მიწის ნაკვეთების ზონირება განსაზღვრავს, რა დანიშნულებით შეიძლება იქნას გამოყენებული ისინი, მათ შორის, სამშენებლო ან სხვა დანიშნულებით.
თითოეული კატეგორიის მიწის ნაკვეთს გააჩნია თავისი მახასიათებლები საკუთრების უფლების, გამოყენების შესაძლებლობებისა და აკრძალვების კუთხით:
• სასოფლო-სამეურნეო დანიშNულების მიწა:
აღნიშნული კატეგორიის მიწები მოიცავს როგორც უშუალოდ სასოფლო-სამეურნეო, ასევე საკარმიდამო დანიშნულებით. სასოფლო-სამეურნეო მიმართულებით ნებადართულია მათი გამოყენება სახნავად, საძოვრად ან სათიბად. საკარმიდამო მიმართულებით - ნებადართულია მათზე კერძო საცხოვრებელი სახლის მშენებლობა. უცხოელი ინვესტორებისათვის დაწესებულია აკრძალვები აღნიშნული კატეგორიის მიწის ნაკვეთების საკუთრებაში რეგისტრაციასთან დაკავშირებით.
• არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწა:
აღნიშნული კატეგორიის მიწის ნაკვეთებზე შესაძლებელია მრავალბინიანი საცხოვრებელი სახლების, საწარმოების, გზების, საოფისე ნაგებობების და ტურისტული ინფრასტრუქტურის მშენებლობა, რაც უნდა განხორციელდეს ქალაქგეგმარებითი ნორმებისა და ტერიტორიის განვითარების ნორმების დაცვით.
• სპეციალური დაცული ტერიტორიები:
დაცული ტერიტორიები, რომლებიც მოიცავს ეროვნულ პარკებსა და ნაკრძალებს, სადაც ნებისმიერი აქტივობა არის მკაცრად რეგულირებული, რათა შენარჩუნებული იქნას ბუნებრივი რესურსები და ბიომრავალფეროვნება.
• ზონები სპეციალური სტატუსით:
ტურისტული და ისტორიულ-კულტურული ზონები, რომლებისთვისაც დადგენილია განვითარებისა და დაცვის სპეციალური პირობები. მშენებლობა აღნიშნულ ზონებში ნებადართულია მხოლოდ სპეციალური საპროექტო გადაწყვეტით, რომელიც ზუსტად უნდა შეესაბამებოდეს გარემოსა და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვისათვის დადგენილ ნორმებს.
მიწის რეგისტრაცია და საკუთრების უფლება, მიწის კატეგორიის ცვლილება:
საქართველოში საკუთრების უფლების რეგისტრაციას მიწის ნაკვეთებზე, ისევე როგორც უფლებრივი ტვირთის რეგისტრაციას, ახორციელებს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო. იგულისხმება, რომ ყველა დაურეგისტრირებელი მიწის ნაკვეთი წარმოადგენს სახელმწიფოს საკუთრებას, ვიდრე დოკუმენტურად საწინააღმდეგო არ დადასტურდება. და თუ ასეთ მიწის ნაკვეთზე არ არის შენობა, ის ავტომატურად აღირიცხება როგორც სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. საქართველოში შესაძლებელია, განხორციელდეს მიწის ნაკვეთის პრივატიზება და მიწის კატეგორიის ცვლილება. აღნიშნულ შესაძლებლობებს და მიწის ნაკვეთზე საკუთრების უფლების მოპოვების სხვა მეთოდებს, ასევე მიწის ნაკვეთებთან დაკავშირებულ ნებადართულ ტრანზაქციებს განვიხილავთ ცალკე სტატიაში.
თქვენ შეგიძლიათ მოძებნოთ მიწის ნაკვეთი, რომლითაც შეიძლება დაინტერესდეთ, საქართველოს რუქაზე ქვემოთ მოცემული ლინკიდან
შეიძლება თქვენთვის სასარგებლო იქნება:
სპეციალური პირობები უცხოელი ინვესტორებისათვის
უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვი და უცხოური კომპანიებისათვის აკრძალულია მათ საკუთრებაში სასოფლო-სამეურნეო დანიშნნულების მიწის ნაკვეთის რეგისტრაცია - ამ გზით სახელმწიფო ცდილობს, დაიცვას ეროვნული ინტერესები და ქვეყნის სასოფლო-სამეურნეო რესურსები.
ფიზიკურმა პირმა, რომელიც არ არის საქართველოს მოქალაქე, შეიძლება დაირეგისტრიროს საკუთრებაში სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთი მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ის მას მიიღებს მემკვიდრეობით (კანონით ან ანდერძით/).
იურიდიულ პირებს უცხოელი პარტნიორებით შეუძლიათ დაირეგისტრირონ საკუთრებაში სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწა მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ასეთი კომპანიის დომინანტ პარტნიორს (51% ან მეტი წილის მესაკუთრეს) წარმოადგენს საქართველოს მოქალაქე ან კომპანია, რომელსაც ფლობს საქართველოს მოქალაქე.
სხვა კატეგორიის (არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების) მიწის ნაკვეთების შეძენა და რეგისტრაცია ნებადართულია, თუმცა შესაძლებელია, დაკავშირებული იყოს დამატებით მოთხოვნებთან და პირობებთან, რაც უკავშირდება სატყეო და წყლის ფონდებს.
დასკვნა
ქართულ მიწის სამართალში გარკვევა ხსნის მნიშვნელოვან შესაძლებლობებს ინვესტირებისა და ბიზნესის განვითარებისათვის, განსაკუთრებით, სასოფლო-სამეურნეო და სამშენებლო სექტორებში. საკანონმდებლო აქტებით გარანტირებულია როგორც საკუთრების უფლების დაცვა, ასევე მარეგულირებელი მექანიზმების არსებობა, რათა უზრუნველყოფილი იქნას მიწის რესურსების მდგრადი განვითარება.

Правовое регулирование оборота земель в Грузии: Полный гид
Всё о земельном законодательстве Грузии: узнайте ключевые аспекты права собственности и регуляции земель для местных жителей и иностранных инвесторов.
8 мая 2024
Шалва Гиоргадзе, Партнер, Адвокат
В Грузии земельное законодательство прошло значительные изменения, особенно после восстановления независимости. Понимание этих законов важно как для местных жителей, так и для иностранных инвесторов, поскольку земля является ключевым ресурсом, который влияет на экономическое развитие страны и предоставляет множество возможностей для ведения бизнеса.
Земельное законодательство Грузии эволюционировало от строгого государственного контроля к более либеральной политике, которая способствует развитию частной собственности и земельного рынка. Основными законами, регулирующими земельные отношения, являются Гражданский кодекс Грузии, «Органический закон Грузии о собственности на сельскохозяйственные земли», «Закон Грузии об определении назначения земли и устойчивом управлении сельскохозяйственными землями» и другие нормативные акты.
Основные законодательные акты
Гражданский кодекс Грузии:
• регулирует основания регистрации прав собственности на недвижимое имущество;
Органический закон Грузии о собственности на сельскохозяйственные земли:
• Устанавливает правила владения и использования земель сельскохозяйственного назначения, в том числе запреты для иностранных граждан и иностранных компаний.
Закон Грузии «Об определении целевого использования земли и устойчивого управления сельскохозяйственными землями»:
• Регулирует вопросы, связанные с назначением земель, определяет категории земель сельскохозяйственного назначения и правила их изменения, принципы устойчивого управления землями сельскохозяйственного назначения.
Кодекс местного самоуправления:
• Определяет роль органов местного самоуправления в контроле за использованием земельных ресурсов.
Кодекс территориального планирования, архитектурной и строительной деятельности Грузии:
• Устанавливает условия использования земельного участка под строительство, согласование архитектурного проекта и осуществления строительство.
Классификация и общие характеристики земельных участков в Грузии
Земельные участки в Грузии делятся на различные категории и назначения в зависимости от их географического положения, природных характеристик и законодательно установленного предназначения. Зонирование территорий определяет возможности использования земли, в том числе строительство и другие виды деятельности.
Каждая категория земель имеет свои особенности в плане прав собственности, возможностей использования и ограничений.
• Сельскохозяйственные участки:
Эти земли предназначены как для аграрного использования, так и для приусадебного назначения. Здесь разрешено ведение сельского хозяйства, животноводства и выращивание сельскохозяйственных культур. А на приусадебных земельных участках разрешено строительство частных жилых домов. Иностранные инвесторы сталкиваются с ограничениями при попытках приобретении этих земель.
• Несельскохозяйственные участки:
Эта категория включает земли для строительства многоэтажных домов, промышленных объектов, дорог, офисов и туристической инфраструктуры. Здесь возможна застройка в соответствии с градостроительными нормами и планами развития территории.
• Особо охраняемые территории:
Охраняемые земли включают национальные парки и заповедники, где вся деятельность строго регулируется с целью сохранения природных ресурсов и биоразнообразия.
• Зоны с особым статусом:
Курортные и историко-культурные зоны обладают особыми условиями для развития и защиты. В этих зонах разрешена застройка только по специальным проектам, которые должны соответствовать строгим требованиям охраны окружающей среды и культурного наследия.
Процесс регистрации земли и прав собственности, изменение категории земельных участков
Регистрация права собственности на землю в Грузии, а также обременений земельных участков осуществляется через Национальное агентство публичного реестра. По умолчанию, все нераспределенные земельные участки являются государственной собственностью и, если на них отсутствуют строения, относятся к землям сельхозназначения. В Грузии предусмотрена возможность приватизации земельных участков и изменения категории земельного участка.
Вы можете выбрать интересующий вас земельный участок на карте Грузии и мы проведем его правовую экспертизу.
Вам может быть полезно:
Особые условия для иностранных инвесторов и компаний
Иностранным гражданам и иностранным компаниям запрещено иметь в собственности земли сельскохозяйственного назначения, что связано с необходимостью защиты национальных интересов и сельскохозяйственных ресурсов страны.
Физическое лицо, НЕ являющееся гражданином Грузии, может приобрести землю сельхозназначения только в порядке наследования (как по закону, так и по завещанию).
Юридические лица, партнерами которых являются иностранцы, могут приобрести земли сельхозназначения в собственность только, если доминантным партнером такой компании (владельцем более 51% доли в капитале) является гражданин Грузии или принадлежащая гражданину Грузии компания.
Оборот иных земель не ограничен, но может быть связан соблюдением дополнительных требований и условий, как в случаях с землями лесного и водного фонда.
Заключение
Понимание земельного законодательства Грузии открывает значительные возможности для инвестирования и развития бизнеса, особенно в аграрном и строительном секторах. Законы предусматривают как защиту прав собственности, так и механизмы регулирования для обеспечения устойчивого развития земельных ресурсов.