როგორ და რისთვის უნდა მიიღოთ ნასამართლობის ცნობა საქართველოში
ნასამართლობის შესახებ ცნობა შეიძლება საჭირო გახდეს საზღვარგარეთ დასაქმების, მოქალაქეობის ან ბინადრობის ნებართვის მიღების დროს, ასევე რიგ სხვა შემთხვევებში. თქვენ შეგიძლიათ შეტანოთ განაცხადი თავად ან მესამე პირის მეშვეობით. ჩვენ განვმარტავთ, რა დოკუმენტებია საჭირო ამისთვის და თუ კიდევ რას მიაქციოთ ყურადღება.
საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად, ნასამართლობის შესახებ ცნობა არის საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაცემული დოკუმენტი. იგი ასახავს ადმინისტრაციული წარმოების, ნასამართლობის  ან/და კონკრეტული პირის ძებნაში ყოფნის შესახებ ინფორმაციას. თუ უწყების საინფორმაციო-ანალიტიკურ დეპარტამენტში არის მონაცემები სუბიექტის საზღვარგარეთ ნასამართლეობის შესახებ, აღნიშნულის შესახებ მიეთითებული იქნება მოწმობის დანართში. თუ პირს არ აქვს ნასამართლობა და არ იძებნება (ან არ არის ამის შესახებ ინფორმაცია მონაცემთა ბაზებში), მოწმობაში ასახული იქნება შემდეგი ჩანაწერი: პირი „არ არის ნასამართლევი და ძებნაში არ იმყოფება“.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის79-ე მუხლის 1-ლი ნაწილის მიხედვით, „მსჯავრდებული ნასამართლევად ითვლება გამამტყუნებელი განაჩენის კანონიერ ძალაში შესვლის დღიდან ნასამართლობის გაქარწყლების ან მოხსნის მომენტამდე“.
რისთვის შეიძლება დაგჭირდეთ ნასამართლობის შესახებ ცნობა
ძირითადად, ნასამართლობის ცნობა ესაჭიროებათ საქართველოს მოქალაქეებს და ქვეყანაში მცხოვრებ უცხოელებს საზღვარგარეთ დასაქმების, მეორე მოქალაქეობის ან ბინადრობის ნებართვის მიღების დროს. თუმცა მისი წარდგენის უზრუნველყოფის აუცილებლობა ინდივიდუალურია და დამოკიდებულია კონკრეტულ დამსაქმებელზე ან სამთავრობო უწყებაზე. ზოგჯერ დოკუმენტის წარდგენის მოთხოვნა პირდაპირ არის მითითებული ნორმატიულ აქტებში. მაგალითად, ცნობის წარდგენა სავალდებულოა:
ვის შეუძლია მოითხოვოს ცნობა და როგორ
იმ პირთა სია, რომლებსაც შეუძლიათ მოითხოვონ ცნობის გაცემა, აგრეთვე ამისთვის საჭირო დოკუმენტების ერთობლიობა და შემთხევევბი, რა დროსაც ცნობა არ გაიცემა, ჩამოთვლილია „სსიპ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გირავნობის რეგისტრაციის, ნასამართლობის შესახებ ცნობისა და მექანიკური სატრანსპორტო საშუალების სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ ცნობის გაცემის წესის დამტკიცების შესახებ“ ბრძანების მე-16 და მე-17 მუხლებში (დოკუმენტი დამტკიცებულია შს-ს მინისტრის 2007 წლის 25 ივნისის №892 ბრძანებით, ტექსტს შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე).
მაშასადამე, ნასამართლობის შესახებ ცნობა გაიცემა:
• მონაცემთა სუბიექტის მოთხოვნით (სუბიექტი ნიშნავს ნებისმიერ ფიზიკურ პირს, რომლის შესახებ მონაცემებიც მუშავდება);
• მესამე პირის მოთხოვნით მონაცემთა სუბიექტის წერილობითი თანხმობის საფუძველზე (ან ამ დოკუმენტის ასლის), ასევე მესამე პირის მოთხოვნით, რომელსაც სუბიექტმა გადასცა წარმომადგენლობითი უფლებამოსილება;
• კანონით განსაზღვრული სხვა უფლებამოსილი პირის მოთხოვნით.
ცნობის მისაღებად თქვენ უნდა წარმოადგინოთ:
• დაინტერესებული პირის განცხადება იმ პირის საიდენტიფიკაციო მონაცემების მითითებით, რომლის სახელითაც გამოითხოვება ცნობა (ამ მონაცემებში შედის სახელი, გვარი, საცხოვრებელი მისამართი, პირადობის მოწმობის ნომერი, დაბადების თარიღი);
• დაინტერესებული პირის ვინაობის დამადასტურებელი დოკუმენტი (თუ დაინტერესებული პირი არის იურიდიული პირი – იურიდიული პირის წარმომადგენლის წარმომადგენლობითი უფლებამოსილებისა და ვინაობის დამადასტურებელი დოკუმენტები);
• სუბიექტის წერილობითი თანხმობა ან მისი ასლი (თუ მომსახურებას ითხოვს მესამე პირი, საჭიროა სუბიექტის მიერ წარმომადგენლობის უფლებამოსილების მინიჭების დამადასტურებელი დოკუმენტი);
• მომსახურების საფასურის გადახდის დამადასტურებელი დოკუმენტი, გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც პირი თავისუფლდება მისგან.
ნასამართლობის შესახებ ცნობა არ გაიცემა, თუ:
• მას ითხოვს არაუფლებამოსილი პირი;
• არ არის გადახდილი მომსახურების გაწევისთვის საქართველოს კანონით დადგენილი საფასური;
• წარდგენილი დოკუმენტების სია არასრულია ან შეუძლებელია მონაცემთა სუბიექტის/მესამე პირის იდენტიფიცირება;
• შეუძლებელია კონკრეტული პირის ნასამართლობის ან/და ძებნაში ყოფნის გარემოებების დადგენა;
• მონაცემთა სუბიექტი გარდაიცვალა;
• საჭირო ინფორმაციის გამჟღავნება შეზღუდულია კანონით ან არსებობს მომსახურების გაწევაზე უარის თქმის სხვა სამართლებრივი საფუძველი.
ცნობის საფასური რეგულირდება  „საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ“ კანონით. 3 სამუშაო დღის განმავლობაში ცნობის გაცემის საფასური შეადგენს 20 ლარს, 1 სამუშაო დღის განმავლობაი კი - 40 ლარს. დაინტერესებულ პირს უფლება აქვს დაუკავშირდეს სააგენტოს იუსტიციის სახლის ან ფილიალის, აგრეთვე დაწესებულების ოფიციალური ვებგვერდის მეშვეობით. ცნობა ძალაშია გაცემიდან/მომზადებიდან 15 კალენდარული დღის განმავლობაში.
საქართველოს მოქალაქეებს და საქართველოში სტატუსის მქონე მოქალაქეობის არმქონე პირებს შეუძლიათ მიიღონ ნასამართლობის შესახებ ცნობა საზღვარგარეთ საკონსულოს მეშვეობით. გაცემის პროცედურა ამ შემთხვევაში განისაზღვრება მთავრობის 2014 წლის 18 ივნისის N404 დადგენილებით, ხოლო გაცემის ვადა კი იზრდება 5 სამუშაო დღემდე (ზოგიერთ შემთხვევაში - 1 თვემდე)
დოკუემნტის აპოსტილი და  ლეგალიზაცია
ზოგ შემთხვევაში ნასამართლობის ცნობა უნდა იყოს დამოწმებული აპოსტილით, ზოგ შემთხვევაში კი საჭიროა ლეგალიზაცია და ზოგჯერ არც ერთი ზემოაღნიშნული არ არის საჭირო. განიხილეთ ეს შემთხვევები:
• დოკუმენტი ექვემდებარება აპოსტილით დამოწმებას, თუ იგი მომზადებულია „უცხოეთის ოფიციალური დოკუმენტების ლეგალიზაციის გაუქმების თაობაზე ჰააგის 1961 წლის 5 ოქტომბრის კონვენციაში“ მონაწილე ერთ-ერთი ქვეყნისთვის. კონვენცია რატიფიცირებულია 120-ზე მეტმა სახელმწიფომ.
• პირიქით, თუ დოკუმენტი მზადდება იმ ქვეყნისთვის, რომელიც არ მიუერთდა ჰააგის კონვენციას, ის ექვემდებარება საკონსულო ლეგალიზაციას.
• არ არის საჭირო დოკუმენტის აპოსტილით დამოწმება ან ლეგალიზაცია, თუ იგი უნდა იქნას წარდგენილი „1993 წლის 22 იანვრის სამოქალაქო, საოჯახო და სისხლის სამართლის საქმეებზე სამართლებრივი დახმარებისა და სამართლებრივი ურთიერთობების შესახებ ინსკის კონვენციაში“ მონაწილე ერთ-ერთ ქვეყანაში. ამ ქვეყნებში შედის აზერბაიჯანი, ყირგიზეთის რესპუბლიკა, სომხეთის რესპუბლიკა, ბელორუსია, ყაზახეთი, ტაჯიკეთი, უზბეკეთი, მოლდოვა, ასევე თურქმენეთი, რუსეთის ფედერაცია, უკრაინა და საქართველო.
შეჯამება: საქართველოში ნასამართლეობის ცნობის მისაღებად შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს უნდა წარუდგინოთ პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა და მომსახურების გადახდის ქვითარი. თუ თქვენთვის მესამე პირმა უნდა მიიღოს ცნობა, დამატებით საჭიროა თქვენი წერილობითი თანხმობა დოკუმენტის მიღებაზე ან მინდობილობა.
გთხოვთ, გაითვალისწინოთ, რომ ცნობა ძალაშია 15 კალენდარული დღის განმავლობაში. დამსაქმებლისთვის დოკუმენტების პაკეტის მომზადებისას ან მოქალაქეობისა და ბინადრობის ნებართვის მოთხოვნისას, გირჩევთ, ბოლოსთვის მოიტოვოთ განცხადებით მიმართვა ცნობის მისაღებად, რათა მან არ დაკარგოს იურიდიული ძალა. ასევე, გთხოვთ, წინასწარ გაითვალისწინოთ გადაგზავნისთვის გათვალისწინებული დრო და ხარჯები (მაგრამ ნებისმიერ შემთხვევაში ჯობია საქართველოდან გამგზავრებამდე დაფიქრდეთ ცნობის აღებაზე).
ზოგადად, თითქმის ნებისმიერ ადამიანს შეიძლება დასჭირდეს ნასამართლობის შესახებ ცნობა. თუ გაქვთ სურვილი რომ,  უმოკლეს ვადებში მიიღოთ ის ან სხვა ოფიციალური დოკუმენტები, იურიდიული დახმარებისთვის დაუკავშირდით JUST Advisors-ს.

Как и зачем получать справку о судимости в Грузии
Справка о судимости может понадобиться при трудоустройстве за рубежом, получении гражданства или вида на жительство, а также в ряде других случаев. Обратиться за ней можно самостоятельно или через третье лицо. Объясняем, какие документы для этого потребуются и на что еще обратить внимание.
Согласно грузинскому законодательству, справка о судимости — это документ, выдаваемый Агентством по оказанию услуг Министерства внутренних дел Грузии. В нем отражены сведения об административных производствах, судимости и/или розыске того или иного человека. Если в информационно-аналитическом департаменте ведомства есть данные о судимости субъекта за рубежом, их укажут в приложении к справке. Если же судимостей у человека нет и он не разыскивается (либо информация об этом отсутствует в базах данных), в справке так и напишут: лицо «не судимо и не находится в розыске».
Напомним, по части 1 статьи 79 Уголовного кодекса Грузии, «осужденный считается судимым со дня вступления обвинительного приговора в законную силу до момента погашения или снятия судимости»
Зачем может понадобиться справка о судимости
В основном справка о судимости нужна гражданам Грузии и иностранцам, проживающим в стране, при трудоустройстве за границей, получении второго гражданства или вида на жительство. Однако необходимость ее предоставления индивидуальна и зависит от конкретного работодателя или госоргана. Иногда требование предоставить документ напрямую прописано в нормативных актах. Например, справка обязательно нужна:
Кто и как может запросить выдачу справки
Список лиц, которые могут запросить выдачу справки, а также набор необходимых для этого документов и ситуации, при которых справка не выдается, перечислены в статьях 16 и 17 «Порядка регистрации залога, выдачи справки о судимости и справки о правовом статусе механического транспортного средства Агентством по оказанию услуг МВД Грузии» (документ утвержден приказом № 892 МВД Грузии от 25 июня 2007 года, ознакомиться с его текстом можно по ссылке).
Итак, справка о судимости выдается:
• по запросу субъекта данных (под субъектом подразумевается любое физлицо, данные о котором обрабатываются);
• по запросу третьего лица на основании письменного согласия субъекта данных (или копии этого документа), а также по требованию третьего лица, которому субъект передал представительские полномочия;
• по требованию другого уполномоченного лица, определенного законом.
Для выдачи справки необходимо предоставить:
• заявление заинтересованного лица с указанием идентификационных данных человека, на которого запрашивается справка (к этим данным относятся имя, фамилия, адрес проживания, номер удостоверения личности, дата рождения);
• документ, удостоверяющий личность заинтересованного лица (если заинтересованным является юрлицо — документы, удостоверяющие представительные полномочия и личность представителя юрлица);
• письменное согласие субъекта или его копия (если услугу запрашивает третье лицо, нужен документ, подтверждающий передачу субъектом полномочия представительства);
• документ, подтверждающий оплату услуги, кроме случаев, когда лицо от нее освобождается.
Справка о судимости не выдается, если:
• ее требует неуполномоченное лицо;
• не внесена установленная законом Грузии плата за оказание услуги;
• список предоставленных документов неполный или по ним не удается идентифицировать субъекта данных/третье лицо;
• невозможно установить точные обстоятельства, связанные с осуждением и/или розыском конкретного человека;
• субъект данных скончался;
• разглашение требуемой информации ограничено законодательством или есть другие правовые основания для отказа в оказании услуги.
Стоимость справки регулируется законом «О размерах и сроках оказания услуг юридическим лицом публичного права — Агентством по оказанию услуг МВД Грузии». Плата за выдачу за 3 рабочих дня составляет 20 лари, за 1 рабочий день — 40 лари. Заинтересованное лицо вправе обратиться в Агентство через Дом Юстиции или филиал, а также через официальный сайт учреждения. Справка действует 15 календарных дней после ее выдачи/ изготовления.
Граждане Грузии и лица без гражданства, имеющие статус в Грузии, могут получить справку о судимости за границей через консульское должностное лицо. Порядок выдачи в этом случае определяет постановление правительства № 404 от 18 июня 2014 года, а срок выдачи увеличивается до 5 рабочих дней (в ряде случаев — до 1 месяца)
Апостилирование и легализация документа
В некоторых случаях требуется удостоверение справки о судимости апостилем, в других — ее легализация, а иногда не нужно ничего из перечисленного. Рассмотрим эти ситуации:
• Документ подлежит апостилированию, если готовится для одной из стран — участниц «Гаагской конвенции от 5 октября 1961 года, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов». Конвенцию ратифицировало более 120 государств.
• Наоборот, если документ готовится для страны, которая не присоединилась к Гаагской конвенции, он подлежит консульской легализации.
• Проставлять апостиль и легализовать документ вообще не требуется, если он подается в одну из стран — участниц «Минской конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 22 января 1993 года». К таким странам относится Азербайджанская, Кыргызская Республики, Республики Армения, Беларусь, Казахстан, Таджикистан, Узбекистан, Молдова, а также Туркменистан, Российская Федерация, Украина и Грузия.
Резюмируем: для получения справки о судимости в Грузии нужно предоставить в Агентство по оказанию услуг МВД удостоверение личности и квитанцию об оплате услуги. Если справку за вас получает третье лицо, дополнительно требуется ваше письменное согласие на получение документа или доверенность
Учитывайте срок действия справки — 15 календарных дней. При подготовке пакета документов для работодателя или подаче на гражданство и ВНЖ советуем обращаться за ней в последнюю очередь, чтобы она не утратила силу. Время и затраты на пересылку тоже учитывайте заранее (но лучше задуматься о получении справки до выезда из Грузии).
В целом справка о судимости может потребоваться практически любому человеку. Если вы хотите получить ее или другие официальные документы в максимально короткий срок, обращайтесь за юридической помощью в компанию JUST Advisors.