რამდენად შესაძლებელია ინტერპოლის მიერ საერთაშორისო ძებნის თავიდან არიდება
ინტერპოლის მიერ საერთაშორისო ძებნაში გამოცხადებული პირის დაკავება და ექსტრადიცია სრულდება ორიდან ერთ-ერთი შეტყობინების საფუძველზე: Red Note ან Diffusion. ხშირად ხდება, რომ წევრი სახელმწიფოები ბოროტად იყენებენ ამ შეტყობინებებს პირთა პოლიტიკური ან სხვა მართლსაწინააღმდეგო დევნის მიზნით.
არსებობს კანონიერი გზა, რომლითაც შესაძლებელია დაკავების გადავადება და აგრეთვე დაკავებისგან თავის არიდებაც კი.
რა არის ინტერპოლი
ინტერპოლის მთავარი დანიშნულებაა — კრიმინალური დანაშაულის ჩადენასთან დაკავშირებული ინფორმაციის შეგროვება, საერთაშორისო ძებნის კოორდინაცია და ნაციონალური სამართალდამცავი ორგანოების ძალთა გაერთიანება დანაშაულთან წინააღმდეგ ბრძოლაში. ამჟამად ინტერპოლი აერთიანებს 195 სახელმწიფოს, მათ შორის ევროკავშირის ქვეყნებს, აშშ-ს, უკრაინას, ბელარუსს და - 1993 წლიდან - საქართველოს. რუსეთი 1990 წლიდან დღემდე ინარჩუნებს წევრობას.
თუ რომელიმე წევრ სახელმწიფოში პირის მიერ გამოტანილია გამამტყუნებელი (მათ შორის დაუსწრებელი) განაჩენი და ამავე დროს მის მიმართ ამ სახელმწიფოს მიერ გამოცხადებულია საერთაშორისო ძებნა, ადრე თუ გვიან მისი ძებნა დაიწყება ინტერპოლის მიერაც. ძებნის პროცედურა გრძელი და რთულია, როგორც ლოკალურ, ისევე საერთაშორისო დონეზეც.
როგორ მოქმედებს საერთაშორისო ძებნა
წევრი სახელმწიფოს საგამოძიებო ორგანოები აგზავნიან  ორდერს პირის საერთაშორისო ძებნასთან დაკავშირებით მონაცემების ინტერპოლის ინფორმაციულ სისტემაში რეგისტრაციის შესახებ.  იმ შემთხვევაში, თუ ინტერპოლის სეკრეტარიატი აცხადებს თანხმობას მონაცემების დამუშავებაზე, მონაცემები შეიტანება ინტერპოლის სიებში საერთაშორისო ძებნის შესახებ შეტყობინების მიზნით. ამ შეტყობინებას ეწოდება “Red Note”.
ხშირად სამართალდამცავი ორგანოები იყენებენ მსგავს შეტყობინებას იმისათვის რომ განახორციელონ პოლიტიკური, რელიგიური ან სხვა სახის ზეწოლა პირზე. გარდა ინტერპოლის მიერ საერთაშორისო ძებნისა, დასაშვებია აგრეთვე წევრ სახელმწიფოებში დაპატიმრების და ექსტრადიციის შესახებ პირდაპირი მოთხოვნის გაგზავნა. ასეთ მოთხოვნას უწოდებენ „Diffusion”. ასეთი მოთხოვნა, შესაძლოა უფრო „სახიფათოც: კი იყოს, ვინაიდან არ საჭიროებენ სეკრეტარიატის თანხმობას და უფრო ხელმისაწვდომს ხდის პირის არამართლზომიერ დევნას.
ინტერპოლის აქტიურობის შემოწმება შესაძლებელია ოფიციალური სტატისტიკის საფუძველზე: 2022 წელს წევრი სახელმწიფოების მხრიდან შემოსული იყო თითქმის 24 000 შეტყობინება ძებნის დაწყების შესახებ (როგორც „Diffusion”, აგრეთვე “Red Note”), მათგან 1465 (მხოლოდ 6%) იყო უარყოფილი, რადგან ეწინააღმდეგებოდა ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციას, შეიცავდა პირის არაკანონიერი დევნის ნიშნებს ან არღვევდა ორგანიზაციის რეგლამენტს. შედარების მიზნით, 2021 წელი ითვლიდა დაახლოებით იმავე რაოდენობის შეტყობინებას და მათგან მხოლოდ 5% იყო უარყოფილი.
Источник interpol.int
რისთვის უნდა გამოვიყენოთ პრევენციული შეტყობინება
ცოტამ თუ იცის, მაგრამ შესაძლებელია „წითელი შეტყობინების“ თავიდან არიდება ან ყოველ შემთხვევაში, მისი გამოქვეყნების გადავადება. ეს შეიძლება გაკეთდეს პრევენციული შეტყობინების გაგზავნით (Preventive Request) — ამ გზით შეიძლება დადგინდეს, მიიღო თუ არა ინტერპოლმა ძებნის გამოცხადების შესახებ ორდერი იმ წევრი სახელმწიფოდან, სადაც დაწყებულია პირის სისხლისსამართლებრივი დევნა.
როგორც წესი, ინტერპოლში მიმართული შეტყობინებები განიხილება როგორც კანონიერი და დასაბუთებული, რომლებიც არ საჭიროებენ დამატებით შემოწმებას და ექვემდებარებიან აღსრულებას. თუმცა, პრევენციული შეტყობინების არსებობის შემთხვევაში ორგანიზაცია ვალდებულია:
• აცნობოს პირს, იყო თუ არა მის წინააღმდეგ მომართული შეტყობინება რომელიმე წევრი სახელმწიფოს მხრიდან. ანუ, ამ პირისთვის ცნობილი ხდება მისი დაკავების რისკების შესახებ.
• შეამოწმოს წევრი სახელმწიფოს შეტყობინების კანონიერება და დასაბუთებულობა.
შემოწმება, სულ მცირე მოიაზრებს განმცხადებელთან მიმოწერის წარმოებას, აგრეთვე, ხშირად - წევრი სახელმწიფოსთვის დამატებითი დოკუმენტების და ახსნა-განმარტებების წარმოდგენის მოთხოვნას. მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში განმცხადებელი არ შეიძლება იქნას დაკავებული „წითელი შეტყობინების“ საფუძველზე. ამიტომ, თუ პირი რომელიმე წევრ სახელმწიფოში გამოცხადდა საერთაშორისო ძებნაში, პრევენციული შეტყობინების გაგზავნა არის უკეთესი სტრატეგია, ვიდრე უბრალოდ ლოდინი როდის იქნება ის მოძებნილი, დაკავებული და ექსტრადირებული.
JUST Advisors-ის ადვოკატებს აქვთ დიდი გამოცდილება პრევენციული შეტყობინებების შედგენაში და ინტერპოლთან კომუნიკაციაში. აგრეთვე, უკანონო დევნისგან დაცვასთან   დაკავშირებულ სხვა საკითხებში.  ჩვენ დაგეხმარებით და შევადგენთ მოთხოვნას:
• ინტერპოლის მონაცემთა ბაზაზე წვდომის მიღებასთან დაკავშირებით
• საერთაშორისო ძებნის პროცედურის დროებითი შეჩერების თაობაზე
• მონაცემების ამოღებაზე ან ცვლილებაზე კომისიის უარის გადახედვის თაობაზე
ევროკავშირის წევრ ქვეყნიდან ექსტრადიციის საქმის დაწყების შემთხვევაში მოვამზადებთ ანგარიშს სისხლისსამართლებრივი დევნის  პროცესის მიმდინარეობისას შიდასახელმწიფოებრივი კანონმდებლობის, აგრეთვე ადამიანის ძირითადი უფლებების და თავისუფლებების დარღვევების შესახებ იმ სახელმწიფოს მხრიდან, რომელიც ითხოვს ექსტრადიციას.

Международный розыск через Интерпол: можно ли его предотвратить?
К задержанию и экстрадиции лица, объявленного в международный розыск через Интерпол, обычно приводит одно из двух типов уведомлений: Red note или Diffusion. Часто государства — участники организации злоупотребляют этими уведомлениями для политически мотивированного или другого неправомерного преследования людей. Но законный способ отсрочить задержание (например, для беспрепятственного перемещения через границу) и даже предотвратить его существует.
Что такое Интерпол
Основная задача Интерпола (Международной организации уголовной полиции) — сбор уголовной информации, координация международного розыска и объединение усилий национальных правоохранительных органов в борьбе с преступлениями. На данный момент в Интерпол входят 195 государств, в том числе страны ЕС, США, Украина, Беларусь, а также — с 1993 года — Грузия. Россия с 1990 года и до сих пор тоже сохраняет членство в организации (и его вряд ли приостановят в ближайшее время).
Если в одном из государств — членов Интерпола в отношении лица вынесен приговор по уголовному делу либо есть постановление о его заочном аресте и при этом человек объявлен в международный розыск в рамках одной страны, рано или поздно его, вероятно, объявят в международный розыск по линии Интерпола. При этом процедура розыска сложная и долгая как в отдельных юрисдикциях, так и на межгосударственном уровне.
Как работает международный розыск
Следственные органы отдельных стран направляют ордеры о регистрации в информационной системе Интерпола данных о международном поиске конкретного лица. Если секретариат организации соглашается на обработку данных, сведения заносятся в списки Интерпола с назначением уведомления о международном розыске — это так называемое «красное уведомление» (Red note).
Нередко правоохранительные органы некоторых стран злоупотребляют системой и используют ее, чтобы оказать давление на людей по политическим, религиозным или иным мотивам. Помимо объявления в общий розыск через Интерпол можно отправить прямые запрос на задержание и экстрадицию в конкретные страны — участницы организации (одну или несколько). Такие запросы называют «диффузиями» (Diffusion) — они, возможно, даже опаснее «красных уведомлений», потому что не требуют проверки секретариата и тем более могут использоваться для незаконного преследования.
Активность Интерпола можно оценить по официальной статистике: в 2022 году от стран-участниц поступило почти 24 тысячи запросов на розыск (в рамках Red note и Diffusion), из них 1465 (всего 6%) были отклонены, потому что противоречили Всеобщей декларации прав человека, имели признаки незаконного преследования или нарушали регламент организации. Для сравнения, в 2021-м было примерно столько же запросов, отклонили из них 5%.
Источник interpol.int
Зачем использовать предупредительный запрос
Мало кто знает, но публикацию «красного уведомления» (Red note) можно предотвратить или по крайней мере получить существенную отсрочку в его публикации. Это можно сделать через предупредительный запрос (Preventive Request) — он позволяет заранее узнать, поступил ли в Интерпол ордер от государства, которое начало уголовное преследование человека.
По умолчанию запросы на включение в систему международного розыска, поступающие в Интерпол, принимаются как законные и обоснованные, не требующие дополнительной проверки и подлежащие исполнению в соответствии с установленной процедурой. Однако при наличии превентивного запроса организация обязана:
• известить лицо, направившее запрос, о том, поступало ли обращение в Интерпол от одного из государств-участников, то есть заинтересованное лицо первым законно узнает о рисках задержания;
• провести проверку законности и обоснованности преследования.
Проверка как минимум включает переписку с заявителем, нередко — дополнительные обращения за разъяснениями и документами к государству — инициатору розыска. Все это время заинтересованное лицо не рискует быть задержанным по Red note. Поэтому, если человека объявили в международный розыск в любой из стран — участниц Интерпола, превентивный запрос — более обдуманная стратегия, чем пассивное ожидание задержания и последующей экстрадиции в стране пребывания.
В случае возбуждения процедуры выдачи из стран Европейского союза подготовим экспертные доклады о нарушениях национального законодательства, а также прав и свобод человека в ходе уголовного судопроизводства в государстве, которое требует экстрадиции.
Адвокаты судебной практики JUST Advisors имеют успешный опыт составления Preventive Request и коммуникации с Интерполом в рамках таких запросов и оказывают другие услуги в области защиты от незаконного международного преследования. Подготовим и представим просьбы заявителя: