კომპანიის ქონების გადასახადი
შეიტყვეთ საქართველოში კომპანიების ქონების გადასახადის შესახებ: ვინ იხდის, რა იბეგრება და როგორ იქნეს წარდგენილი დეკლარაცია დროულად.
March 26, 2024
გიორგი ჟუჟუნაშვილი, იურისტი, საგადასახადო პრაქტიკის პარტნიორი
კომპანიის ქონების გადასახადის დეკლარაციის წარდგენის და გადასახადის გადახდი ბოლო ვადა- 31 მარტი.
გადამხდელები
• საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებული იურიდიული პირები (კომპანიები, ორგანიზაციები).
• უცხოური საწარმოები (არარეზიდენტები), რომლებიც არ არიან რეგისტრირებული (საგადასახადო რეზიდენტები) საქართველოში, მაგრამ ფლობენ ქონებას საქართველოს ტერიტორიაზე.
რა სახის უძრავ ქონებაზეა გადასახადი
კომპანიის ძირითადი საშუალებებზე (მატერიალური აქტივი, რომელსაც პირი იყენებს საქონლის წარმოების, საქონლის მიწოდების/მომსახურების გაწევის, იჯარით (მათ შორის, ლიზინგით) გადაცემის ან/და ადმინისტრაციული მიზნებისათვის და რომლის სასარგებლო გამოყენების ვადა ერთ წელზე მეტია), ასევე დაუმონტაჟებელ მოწყობილობებზე, დაუმთავრებელი მშენებლობზე, ლიზინგით გაცემული ქონებზე,
დასაბეგრი ბაზა
განისაზღვრება, როგორც ძირითადი საშუალებების საშუალო ღირებულება. საშუალო ღირებულება გამოითვლება საქართველოს საგადასახადო კოდექსის, 202-ე მუხლის 1-ლი პუნატით დადგენილი წესით, კალენდარული წლის დასაწყისისა და ბოლოსთვის აქტივების საშუალო ღირებულების მიხედვით.
*დასაბეგრი ობიექტის ღირებულება, წლის ბოლოს განისაზღვრება ამორტიზაციის გათვალისწინებით. ამორტიზაციის სტანდარტები დადგენილია საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 111-ე მუხლში. საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 112-ე მუხლის შესაბამისად, კომპანიას შეუძლია გამოიყენოს დაჩქარებული ამორტიზაციის განაკვეთები ძირითადი საშუალებების კონკრეტულ ჯგუფზე, თუ ეს გათვალისწინებულია კომპანიის სააღრიცხვო პოლიტიკაში.
მახასიათებლები
• “საერთაშორისო კომპანიის” სტატუსის მქონე კომპანიებს: არ უწევთ გადაიხადონ ქონების გადასახადი (გარდა მიწის გადასახადისა) იმ ქონებაზე, რომელიც გამოიყენება ან განკუთვნილია ძირითადი საქმიანობის განსახორციელებლად.
• თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში რეგისტრირებული კომპანიებისთვის: თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში მდებარე ქონება არ ექვემდებარება ქონების გადასახადით დაბეგვრას.
საგადასახადო განაკვეთი
არა უმეტეს 1%-ის.
დეკლარაციის წარდგენის წესი
ელექტრონულად გადამხდელის საგადასახადო ანგარიშის მეშვეობით rs.ge-ზე.
პასუხისმგებლობა
• საგადასახადო დეკლარაციის დაგვიანებით წარდგენისთვის თუ გადასახადი ნულის ტოლია, მაგრამ შემოსავლების სამსახურის ელექტრონული სერვისების გვერდზე არის გაკეთებული აღნიშვნა ქონების გადასახადის დეკლარაციის წარდგენის აუცილებლობის შესახებ: გაფრთხილება ან ჯარიმა 100 ლარის ოდენობით.
• საგადასახადო დეკლარაციის დაგვიანებით წარდგენისთვის თუ წარდგენილი დეკლარაციით გადამხდელს დაეკისრა გადასახადის გადახდა: ჯარიმა დარიცხული გადასახადის 5% ან 10%.
• დეკლარაციაში გადასახადის შემცირება: გადასახადის 10%-დან 50%-მდე.
• გადასახადის დაგვიანებით გადახდა: საურავი - გადაუხდელი გადასახადის თანხის 0,05 პროცენტს ყოველი ვადაგადაცილებული დღისათვის.
Just Advisors-ის საგადასახადო იურისტები მზად არიან გასცენ რჩევები საგადასახადო დაგეგმვისა და დაბეგვრის საკითხებზე, მათ შორის ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების საშალებებზე, ასევე უზრუნველყონ გადამხეელებისათვის სპეციალური საშეღავათო სტატუსის (საერთაოშირო კომპანიის სტატუსი, ვირტუალური ზონის პირის სტატუსი, სავაჭრო კომპანიის სტატუსი და ა.შ) მოპოვება.  პროფესიონალური საბუღალტერო სამსახური JUST Finance, ორგანიზებას უწევს ზუსტ ბუღალტრულ აღრიცხვას, საგადასახადო, ფინანსური და სტატისტიკური ანგარიშგების დროულ მომზადებასა და წარდგენას.

Налог на имущество компаний
Узнайте о налоге на имущество компаний в Грузии: кто платит, что облагается налогом и как подать декларацию в срок.
26 марта 2024
31 марта — последний день подачи декларации и уплаты налога на имущество компаний.
Налогоплательщики
• Юридические лица (компании, организации), зарегистрированные (налоговые резиденты)  в соответствии с законодательством Грузии
• Иностранные компании (нерезиденты), зарегистрированные не в Грузии, но имеющие имущество на территории Грузии
Какое имущество облагается налогом
На основные средства (материальный актив, используемый лицом для производства товаров, поставки товаров/оказания услуг, передачи в аренду (в том числе — лизинг) или (и) в административных целях, срок полезного использования которого больше одного года) компании, имущество также на несмонтированные устройства, незавершенное строительство, имущество выданное в лизинг
Налоговая база
Определяется как средняя стоимость основных средств. Средняя стоимость рассчитывается по правилам, установленным в ст. 202. П. 1 — 41 Налогового кодекса Грузии как сумма балансовой стоимости объекта на начало и на конец года* разделенная на 2.
*Стоимость объекта на конец года определяется с учетом амортизации. Нормы амортизации установлены в ст. 111 Н К Грузии. В соответствии со ст. 112 Н К Грузии Компания может применить ускоренные нормы амортизации в отношении определенной группы основных средств, если это закреплено в учетной политике компании.
Особенности
• Для компаний, имеющих статус «Международная компания» налог на имущество (за исключением налога на землю) не уплачивается в отношении имущества, используемого или предназначенного для использования в целях ведения деятельности
• Для компаний, зарегистрированных в свободной индустриальной зоне: имущество, находящееся в СИЗ, налогом на имущество не облагается
Налоговая ставка
Не больше 1%
Порядок подачи декларации
Электронно через налоговый кабинет налогоплательщика на rs.ge.
Ответственность
• За несвоевременную подачу налоговой декларации (в том числе в случае, если налог не подлежит уплате, но в налоговом кабинете стоит отметка о необходимости подачи декларации по налогу на имущество): предупреждение или штраф в размере 100 лари
• За просрочку уплаты налога: пени в размере 0,05% в день от суммы неуплаченного в срок налога
• За неуплату налога в срок: штраф в размере от 10% до 50% от суммы неуплаченного в срок налога
Налоговые юристы компании JUST Advisors готовы предоставить консультации по вопросам налогообложения и налогового планирования, избежания двойного налогообложения, а также оказать услуги по получению специальных налоговых статусов. Профессиональная бухгалтерская служба JUST Finance организует безупречное ведение бухгалтерского учета, своевременную подготовку и сдачу налоговой, финансовой и статистической отчетности.