შრომითი მიგრანტები საქართველოში: რა ცვლილებებია მოსალოდნელი 2023 წელს
არცთუ შორეულ წარსულში საქართველოს პარლამენტში წარდგენილი იქნა შრომის კანონმდებლობაში შესატანი ცვლილებების პაკეტი. მედია პუბლიკაციებში ისინი განიმარტა, როგორც ქვეყანაში უცხოელების მუშაობაზე შეზღუდვების დაწესება და კვოტების დადგენის გეგმა. გავაანალიზოთ, თუ რას ნიშნავს სინამდვილეში შემოთავაზებული სიახლეები და რა შეიცვლება თავად დამსაქმებლებისა და დასაქმებულთათვის, მათ შორის, ვინც სამუშაო ნებართვას მიღებას მოელის.
შრომის სამინისტროს მიერ პარლამენტში შეტანილი ცვლილებების პაკეტში გათვალისწინებულია (ოფიციალურად ერთიანი უწყების დასახელება არის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო), 15 ცვლილება შრომითი მიგრაციის შესახებ კანონში (ძირითადად ტექნიკური ხასიათის), 5 ცვლილება შრომის ინსპექციის შესახებ კანონში, ცვლილებები უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ კანონში, აგრეთვე ცვლილებები დასაქმების ხელშეწყობის შესახებ კანონში და საქართველოს შრომის კოდექსში.
დასაქმებული უცხოელების რეგისტრაცია
ერთი რამ ცხადია: საქართველოს ხელისუფლებას სურს გააკონტროლოს ქვეყანაში მიგრანტ მუშაკთა ნაკადი. ცვლილებების მიხედვით, ქართველი დამსაქმებლები ვალდებულნი არიან 2023 წლის 1 ნოემბრამდე აცნობონ შრომის სამინისტროს 2023 წლის 1 სექტემბრამდე დასაქმებული მუდმივი საცხოვრებელი ნებართვის არმქონე („შრომითი მიგრანტების“ ცნებაში ზუსტად ისინი მოიაზრებიან)  ყველა უცხოელის შესახებ. ასევე დაარეგისტრირონ ისინი 1 ნოემბრამდე ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ერთიან ბაზაში.
უცხოელი თანამშრომლის რეგისტრაცია და არა მხოლოდ შეტყობინება სავალდებულო გახდება 1 სექტემბრიდან. სარეგისტრაციო ფორმა ჯერ არ არის.
2015 წლიდან დამსაქმებელი ვალდებული იყო, უცხოელ დასაქმებულთან შრომითი ხელშეკრულების ძალაში შესვლიდან 30 დღის ვადაში, შრომის სამინისტროს დასაქმების ხელშეწყობის სახელმწიფო სააგენტოში გაეგზავნა შეტყობინება უცხო ქვეყნის მოქალაქის სამსახურში მიღების შესახებ, მისი პერსონალური მონაცემების და პროფესიის მითითებით.  მაგრამ ამ მოთხოვნის შეუსრულებლობისთვის არ იყო გათვალისწინებული პასუხისმგებლობა.
შრომის სამინისტროში ასევე უნდა იქნას წარდგენილი ინფორმაცია შრომითი ხელშეკრულების გაგრძელების (ის იდება მხოლოდ განსაზღვრული ვადით) ან ვადაზე ადრე შეწყვეტის შესახებ.
შრომითი ხელშეკრულება უნდა დაიდოს წერილობით (ქართულ და დასაქმებულისთვის გასაგებ ნებისმიერ სხვა ენაზე). მასში უნდა იყოს მითითებული თანამდებობრივი მოვალეობები, ასევე ანაზღაურების ფორმა და ოდენობა. ყველა უფლება და ვალდებულება რეგულირდება შრომის კოდექსით.
სხვათა შორის, საქართველოში უცხოელების დასაქმების ყველა სირთულეზე ჩვენ უკვე დაწვრილებით დავწერეთ
„შრომითი მიგრაციის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ კანონპროექტის გარდამავალ დებულებებში მითითებულია კანონქვემდებარე აქტების ჩამონათვალი, რომელიც მიიღება ამ კანონპროექტის საფუძველზე.
ასევე დაზუსტებულია მინისტრის ბრძანება, რომლის საფუძველზეც განისაზღვრება სამართალდარღვევის ოქმის შედგენის წესი. შრომის ინსპექციის მიერ შედგენილი სამართალდარღვევის ქვითრის ფორმა, მისი შევსების და წარდგენის წესი  განისაზღვრება საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის 2021 წლის 20 აპრილის No01-36/ნ ბრძანებით.
ჯარიმების შესახებ
ადრე პასუხისმგებლობა როგორც ასეთი, უცხოელის დასაქმებასთან დაკავშირებით შეუტყობინებლობის გამო არ არსებობდა. ეხლა, თუ უგულებელყოფთ მიგრანტ მუშაკთა ერთიან რეესტრში სავალდებულო რეგისტრაციის წესს ან დაარღვევთ ვადებს (თუმცა არ არის გამორიცხული მათი გადაწევა), ეს გამოიწვევს ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობის დაკისრებას - 1000 ლარის ოდენობით. განმეორებითი დარღვევა კომპანიას 2000 ლარი დაუჯდება. შემდგომ სანქციები გაიზრდება სამმაგი ოდენობით.
კანონი აგეთვე ითვალისწინებს ჯარიმებს შრომის ინსპექციის საქმიანობის შეფერხებისთვის. აქაც ჯარიმები 1000 ლარიდან იწყება.  ყველაფერი დამოკიდებულია წინა კალენდარული წლის განმავლობაში დამსაქმებლის   მიერ მირებული შემოსავალის ოდენობაზე, აგრეთვე ფიზიკური და იურიდიული პირის დღგ-ს გადამხდელად რეგისტრაციაზე.
ცვლილებებმა აევე შემოიღეს საქართველოს მოქალაქეებისა და მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მქონე უცხოელების საზღვარგარეთ დასაქმების დროს შუამავალი კომპანიის ცნება. ახალი წესების მიხედვით, ასეთმა კომპანიამ ან ინდმეწარმემ თავისი საქმიანობასთან დაკავშირებით უნდა მიიღოს ცნობა შრომის სამინისტროში.
უცხოელებისთვის კვოტების შესახებ
კანონი განსაზღვრავს საქართველოს მთავრობის უფლებამოსილებებს შრომითი მიგრაციის სფეროში სახელმწიფო მართველობის განხორციელებისას. საჭიროების შემთხვევაში, საქართველოს მთავრობა  უფლებამოსილი იქნება საქართველოს (ეროვნულ) შრომის ბაზარზე არსებული მდგომარეობის (მოთხოვნისა და მიწოდების) გათვალისწინებით:
• შეზღუდოს უცხოური მუშახელის მოზიდვა იმ პროფესიაში ან სპეციალობაში დასაქმების მიზნით, რომელიც არ საჭიროებს მაღალკვალიფიციურ შრომას, ან თუ ამ პროფესიის/სპეციალობისთვის საქართველოს შრომის ბაზარზე ადგილობრივი სამუშაო ძალის მიწოდება აღემატება მასზე არსებულ მოთხოვნას;
• წაახალისოს უცხოური მუშახელის მოზიდვა იმ პროფესიაში ან სპეციალობაში დასაქმების მიზნით, რომელიც მოითხოვს მაღალ კვალიფიკაციას ან თუ ამ პროფესიის/სპეციალობისთვის საქართველოს შრომის ბაზარზე ადგილობრივი სამუშაო ძალის მიწოდება ვერ დააკმაყოფილებს მასზე არსებულ მოთხოვნას.
სამუშაო ბინადრობის ნებართვა
შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე ბინადრობის ნებართვის მიღების წესი ძირეულად არ შეცვლილა (პირობების შესახებ შეგიძლიათ წაიკითხოთ აქ). განახლდა შრომითი მიგრანტების ბინადრობის ნებართვის რედაქცია. სავარაუდოდ, ბინადრობის ნებართვის მისაღებად დოკუმენტების პაკეტში გათვალისწინებული იქნება უცხოელის შრომით მიგრანტად რეგისტრაციის შესახებ შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროში შეტყობინების შესახებ დოკუმენტი. თავად ფორმა ცვლილებებში არ არის მითითებული; შესაძლებელია ის იყოს მოწმობის ან რეესტრიდან ამონაწერის სახით.
შეგახსენებთ, მესამე მოსმენით მიღებული კანონპროექტი პრეზიდენტს ხელმოსაწერად 10 დღის ვადაში გადაეგზავნება. სახელმწიფოს მეთაურს აქვს 2 კვირა, იმისათვის რომ ხელი მოაწეროს ან დააბრუნოს უკან შენიშვნებით. კანონი ძალაში შედის მასში მითითებულ ვადაში.
JUST Advisors-ის სპეციალისტები (ჩვენ ვართ საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის წევრი) გასცემენ პროფესიონალურ რჩევებს საქართველოს შრომის სამართალში, საკადრო საქმისწარმოების ორგანიზების საკითხებში, გაწევენ დახმარებას ხელშეკრულებების, თქვენს კომპანიაში შრომითი ურთიერთობის მარეგულირებელი ნებისმიერი შიდა დოკუმენტების და ნორმატიული აქტების  მომზადებაში,  ასევე შრომითი უფლებების სფეროში არსებული კონფლიქტების მოგვარებაში.

Трудовые мигранты в Грузии: какие изменения ожидаются в 2023 году
Разбираемся, что на самом деле означают предложенные новшества и что изменится для работодателей и работников
9 марта 2023
Недавно в Парламент Грузии был внесен пакет поправок в трудовое законодательство. В публикациях СМИ их интерпретировали как введение ограничений на работу иностранцев в стране и как планы по установлению квот. Разбираемся, что на самом деле означают предложенные новшества и что изменится для работодателей и самих работников, в том числе рассчитывающих на трудовое ВНЖ.
В пакете поправок, внесенных в парламент Министерством труда (официально единое ведомство называется Министерством по делам вынужденных переселенцев с оккупированных территорий, труда, здравоохранения и социальной защиты), 15 поправок в Законе о трудовой миграции (в основном технического характера), 5 изменений в Законе об инспекции труда, поправки в Законе о правовом положении иностранцев и лиц без гражданства, а также поправка в Законе о содействии занятости и в Трудовом кодексе Грузии.
Регистрация работающих иностранцев
Одна вещь не подлежит сомнению: власти Грузии хотят взять под контроль поток трудовых мигрантов в страну. Согласно поправкам грузинские работодатели в срок до 1 ноября 2023 года обязаны проинформировать Министерство труда обо всех иностранцах без ПМЖ (собственно, они и входят в понятие «трудовые мигранты»), принятых на работу до 1 сентября 2023 года. А также зарегистрировать их до 1 ноября в единой базе данных Министерства ВПЛ, труда, здравоохранения и социальной защиты.
Регистрация сотрудника-иностранца, а не просто уведомление станет обязательной с 1 сентября. Самой формы регистрации пока нет.
С 2015 года работодатель был обязан в течение 30 дней после вступления в силу трудового договора с работником-иностранцем прислать в Агентство государственного содействия занятости Минтруда уведомление о приеме на работу иностранного гражданина с указанием личных данных и профессии. Но наказание за неисполнение этого требования не было предусмотрено.
В Министерство труда необходимо также предоставить данные о продлении трудового договора (он заключается только на определенный срок) или о его досрочном расторжении.
Трудовой договор обязательно заключается в письменной форме (на грузинском и любом другом языке, который понятен сотруднику). В нем должны быть прописаны должностные обязанности, а также форма и размер вознаграждения. Все права и обязанности регулируются Трудовым кодексом.
Кстати, мы подробно писали обо всех тонкостях устройства на работу иностранцев в Грузии
В переходных положениях законопроекта «О внесении изменений в Закон Грузии о трудовой миграции» указан перечень подзаконных актов, которые будут приняты на основании этого законопроекта.
Уточнен также приказ министра, на основании которого будет определен порядок составления протокола о правонарушении — Форма штрафной квитанции за правонарушение, составляемая инспекцией труда, порядок ее заполнения и представления определяются приказом Министра по делам вынужденных переселенцев с оккупированных территорий Грузии, труда, здравоохранения и социальной защиты от 20 апреля 2021 года № 01−36/Н.
Про штрафы
Раньше ответственности за неуведомления о найме иностранца не было. Теперь, если проигнорировать правила об обязательной регистрации в едином реестре трудовых мигрантов или нарушить сроки (хотя не исключено, что их могут сдвинуть), это повлечет административную ответственность ― 1000 лари. Повторное нарушение обойдется компании в 2000 лари. Далее уже идут санкции в трехкратном размере.
Также в законе прописаны штрафы за препятствование деятельности трудовой инспекции. Здесь штрафы тоже начинаются от 1000 лари. Все зависит от дохода работодателя за предыдущий календарный год, зарегистрированы ли физическое и юридическое лицо в качестве плательщиков НДС.
Поправки также вводят понятие посреднической компании при трудоустройстве граждан Грузии и иностранцев с ПМЖ за границей. По новым правилам такая компания или индивидуальный предприниматель теперь должны получить в Министерстве труда сертификат для своей деятельности
Про квоты для иностранцев
Законом определены полномочия Правительства Грузии в осуществлении государственного управления в сфере трудовой миграции — при необходимости Правительство Грузии будет уполномочено с учетом сложившейся ситуации (спрос/поставка) на рынке труда Грузии:
• ограничить привлечение иностранной рабочей силы с целью трудоустройства по профессии или специальности, не требующей высококвалифицированной рабочей силы или если по данной профессии/специальности предложение местной рабочей силы на рынке труда Грузии превышает текущий спрос на нее;
• поощрять привлечение иностранной рабочей силы с целью трудоустройства по профессии или специальности, требующей высокой квалификации или если по данной профессии/специальности предложение местной рабочей силы на рынке труда Грузии не может удовлетворить текущий спрос на нее.
ВНЖ по трудоустройству
Правила для получения вида на жительство на основании наличия трудового договора принципиально не изменились (об условиях можно почитать здесь). Обновлена редакция ВНЖ для трудовых мигрантов. Вероятнее всего, в пакете документов для получения ВНЖ теперь будет уведомление о регистрации иностранца в качестве трудового мигранта в Министерстве труда, здравоохранения и социальной защиты. Сама форма в поправках не указывается; возможно, в виде справки или выписки из реестра.
Напомним, что принятый в третьем чтении законопроект в течение 10 дней будет направлен Президенту на подпись. У главы государства есть 2 неделей на его утверждение или возвращение на доработку. Закон вступает в силу в указанные в нем сроки.
Специалисты JUST Advisors (входим в Ассоциацию работодателей Грузии) предоставляют профессиональные консультации по трудовому праву Грузии, вопросам организации кадрового делопроизводства, помогают в подготовке договоров, любых внутренних документов и нормативных актов, регулирующих трудовые отношения в вашей компании, а также в разрешении конфликтов в сфере трудового права.