შრომითი მიგრანტები საქართველოში: რა ცვლილებებია მოსალოდნელი 2023 წელს
არცთუ შორეულ წარსულში საქართველოს პარლამენტში წარდგენილი იქნა შრომის კანონმდებლობაში შესატანი ცვლილებების პაკეტი. მედია პუბლიკაციებში ისინი განიმარტა, როგორც ქვეყანაში უცხოელების მუშაობაზე შეზღუდვების დაწესება და კვოტების დადგენის გეგმა. გავაანალიზოთ, თუ რას ნიშნავს სინამდვილეში შემოთავაზებული სიახლეები და რა შეიცვლება თავად დამსაქმებლებისა და დასაქმებულთათვის, მათ შორის, ვინც სამუშაო ნებართვას მიღებას მოელის.
შრომის სამინისტროს მიერ პარლამენტში შეტანილი ცვლილებების პაკეტში გათვალისწინებულია (ოფიციალურად ერთიანი უწყების დასახელება არის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო), 15 ცვლილება შრომითი მიგრაციის შესახებ კანონში (ძირითადად ტექნიკური ხასიათის), 5 ცვლილება შრომის ინსპექციის შესახებ კანონში, ცვლილებები უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ კანონში, აგრეთვე ცვლილებები დასაქმების ხელშეწყობის შესახებ კანონში და საქართველოს შრომის კოდექსში.
დასაქმებული უცხოელების რეგისტრაცია
ერთი რამ ცხადია: საქართველოს ხელისუფლებას სურს გააკონტროლოს ქვეყანაში მიგრანტ მუშაკთა ნაკადი. ცვლილებების მიხედვით, ქართველი დამსაქმებლები ვალდებულნი არიან 2023 წლის 1 ნოემბრამდე აცნობონ შრომის სამინისტროს 2023 წლის 1 სექტემბრამდე დასაქმებული მუდმივი საცხოვრებელი ნებართვის არმქონე („შრომითი მიგრანტების“ ცნებაში ზუსტად ისინი მოიაზრებიან)  ყველა უცხოელის შესახებ. ასევე დაარეგისტრირონ ისინი 1 ნოემბრამდე ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ერთიან ბაზაში.
უცხოელი თანამშრომლის რეგისტრაცია და არა მხოლოდ შეტყობინება სავალდებულო გახდება 1 სექტემბრიდან. სარეგისტრაციო ფორმა ჯერ არ არის.
2015 წლიდან დამსაქმებელი ვალდებული იყო, უცხოელ დასაქმებულთან შრომითი ხელშეკრულების ძალაში შესვლიდან 30 დღის ვადაში, შრომის სამინისტროს დასაქმების ხელშეწყობის სახელმწიფო სააგენტოში გაეგზავნა შეტყობინება უცხო ქვეყნის მოქალაქის სამსახურში მიღების შესახებ, მისი პერსონალური მონაცემების და პროფესიის მითითებით.  მაგრამ ამ მოთხოვნის შეუსრულებლობისთვის არ იყო გათვალისწინებული პასუხისმგებლობა.
შრომის სამინისტროში ასევე უნდა იქნას წარდგენილი ინფორმაცია შრომითი ხელშეკრულების გაგრძელების (ის იდება მხოლოდ განსაზღვრული ვადით) ან ვადაზე ადრე შეწყვეტის შესახებ.
შრომითი ხელშეკრულება უნდა დაიდოს წერილობით (ქართულ და დასაქმებულისთვის გასაგებ ნებისმიერ სხვა ენაზე). მასში უნდა იყოს მითითებული თანამდებობრივი მოვალეობები, ასევე ანაზღაურების ფორმა და ოდენობა. ყველა უფლება და ვალდებულება რეგულირდება შრომის კოდექსით.
სხვათა შორის, საქართველოში უცხოელების დასაქმების ყველა სირთულეზე ჩვენ უკვე დაწვრილებით დავწერეთ
„შრომითი მიგრაციის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ“ კანონპროექტის გარდამავალ დებულებებში მითითებულია კანონქვემდებარე აქტების ჩამონათვალი, რომელიც მიიღება ამ კანონპროექტის საფუძველზე.
ასევე დაზუსტებულია მინისტრის ბრძანება, რომლის საფუძველზეც განისაზღვრება სამართალდარღვევის ოქმის შედგენის წესი. შრომის ინსპექციის მიერ შედგენილი სამართალდარღვევის ქვითრის ფორმა, მისი შევსების და წარდგენის წესი  განისაზღვრება საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის 2021 წლის 20 აპრილის No01-36/ნ ბრძანებით.
ჯარიმების შესახებ
ადრე პასუხისმგებლობა როგორც ასეთი, უცხოელის დასაქმებასთან დაკავშირებით შეუტყობინებლობის გამო არ არსებობდა. ეხლა, თუ უგულებელყოფთ მიგრანტ მუშაკთა ერთიან რეესტრში სავალდებულო რეგისტრაციის წესს ან დაარღვევთ ვადებს (თუმცა არ არის გამორიცხული მათი გადაწევა), ეს გამოიწვევს ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობის დაკისრებას - 1000 ლარის ოდენობით. განმეორებითი დარღვევა კომპანიას 2000 ლარი დაუჯდება. შემდგომ სანქციები გაიზრდება სამმაგი ოდენობით.
კანონი აგეთვე ითვალისწინებს ჯარიმებს შრომის ინსპექციის საქმიანობის შეფერხებისთვის. აქაც ჯარიმები 1000 ლარიდან იწყება.  ყველაფერი დამოკიდებულია წინა კალენდარული წლის განმავლობაში დამსაქმებლის   მიერ მირებული შემოსავალის ოდენობაზე, აგრეთვე ფიზიკური და იურიდიული პირის დღგ-ს გადამხდელად რეგისტრაციაზე.
ცვლილებებმა აევე შემოიღეს საქართველოს მოქალაქეებისა და მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მქონე უცხოელების საზღვარგარეთ დასაქმების დროს შუამავალი კომპანიის ცნება. ახალი წესების მიხედვით, ასეთმა კომპანიამ ან ინდმეწარმემ თავისი საქმიანობასთან დაკავშირებით უნდა მიიღოს ცნობა შრომის სამინისტროში.
უცხოელებისთვის კვოტების შესახებ
კანონი განსაზღვრავს საქართველოს მთავრობის უფლებამოსილებებს შრომითი მიგრაციის სფეროში სახელმწიფო მართველობის განხორციელებისას. საჭიროების შემთხვევაში, საქართველოს მთავრობა  უფლებამოსილი იქნება საქართველოს (ეროვნულ) შრომის ბაზარზე არსებული მდგომარეობის (მოთხოვნისა და მიწოდების) გათვალისწინებით:
• შეზღუდოს უცხოური მუშახელის მოზიდვა იმ პროფესიაში ან სპეციალობაში დასაქმების მიზნით, რომელიც არ საჭიროებს მაღალკვალიფიციურ შრომას, ან თუ ამ პროფესიის/სპეციალობისთვის საქართველოს შრომის ბაზარზე ადგილობრივი სამუშაო ძალის მიწოდება აღემატება მასზე არსებულ მოთხოვნას;
• წაახალისოს უცხოური მუშახელის მოზიდვა იმ პროფესიაში ან სპეციალობაში დასაქმების მიზნით, რომელიც მოითხოვს მაღალ კვალიფიკაციას ან თუ ამ პროფესიის/სპეციალობისთვის საქართველოს შრომის ბაზარზე ადგილობრივი სამუშაო ძალის მიწოდება ვერ დააკმაყოფილებს მასზე არსებულ მოთხოვნას.
სამუშაო ბინადრობის ნებართვა
შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე ბინადრობის ნებართვის მიღების წესი ძირეულად არ შეცვლილა (პირობების შესახებ შეგიძლიათ წაიკითხოთ აქ). განახლდა შრომითი მიგრანტების ბინადრობის ნებართვის რედაქცია. სავარაუდოდ, ბინადრობის ნებართვის მისაღებად დოკუმენტების პაკეტში გათვალისწინებული იქნება უცხოელის შრომით მიგრანტად რეგისტრაციის შესახებ შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროში შეტყობინების შესახებ დოკუმენტი. თავად ფორმა ცვლილებებში არ არის მითითებული; შესაძლებელია ის იყოს მოწმობის ან რეესტრიდან ამონაწერის სახით.
შეგახსენებთ, მესამე მოსმენით მიღებული კანონპროექტი პრეზიდენტს ხელმოსაწერად 10 დღის ვადაში გადაეგზავნება. სახელმწიფოს მეთაურს აქვს 2 კვირა, იმისათვის რომ ხელი მოაწეროს ან დააბრუნოს უკან შენიშვნებით. კანონი ძალაში შედის მასში მითითებულ ვადაში.
JUST Advisors-ის სპეციალისტები (ჩვენ ვართ საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის წევრი) გასცემენ პროფესიონალურ რჩევებს საქართველოს შრომის სამართალში, საკადრო საქმისწარმოების ორგანიზების საკითხებში, გაწევენ დახმარებას ხელშეკრულებების, თქვენს კომპანიაში შრომითი ურთიერთობის მარეგულირებელი ნებისმიერი შიდა დოკუმენტების და ნორმატიული აქტების  მომზადებაში,  ასევე შრომითი უფლებების სფეროში არსებული კონფლიქტების მოგვარებაში.

Labor migrants in Georgia: what changes are expected in 2023
Let’s figure out what the proposed innovations really mean and what will change for employers and employees
March 9, 2023
Recently, a package of amendments to Labor legislation was submitted to the Parliament of Georgia. In media publications, they were interpreted as imposing restrictions on the work of foreigners in the country and as plans to establish quotas. Let’s figure out what the proposed innovations actually mean and what will change for Employers and Employees themselves, including those counting on a Labor residence permit.
In the package of amendments submitted to the Parliament by the Ministry of Labor (officially, the single agency is called the Ministry of IDPs from the occupied territories, Labor, health and social affairs), 15 amendments to the Labor Migration Law (mainly of a technical nature), 5 amendments to the Law on labor inspections, amendments to the Law on the Legal Status of Foreigners and Stateless Persons, as well as an amendment to the Employment Promotion Law and the Labor Code of Georgia.
Registration of working foreigners
One thing is beyond doubt: the Georgian authorities want to control the flow of Labor migrants into the country. According to the amendments, Georgian Employers, by November 1, 2023, are required to inform the Ministry of Labor about all foreigners without permanent residence (in fact, they are included in the concept of "Labor migrants"), employed before September 1, 2023. And also register them before November 1 in a single database of the Ministry of IDPs from the occupied territories, Labor, health and social affairs.
Registration of a foreign Еmployee, and not just notification, will become mandatory from September 1. There is no registration form yet.
Since 2015, the Еmployer has been obliged, within 30 days after the entry into force of an employment Contract with a foreign worker, to send to the State Employment Promotion Agency of the Ministry of Labor a notice of employment of a foreign citizen indicating personal data and profession. But there was no punishment for failure to comply with this requirement.
It is also necessary to provide the Ministry of Labor with data on the extension of the employment Contract (it is concluded only for a certain period) or on its early termination.
An employment Contract must be concluded in writing (in Georgian and any other language that is understandable to the Employee). It should spell out job responsibilities, as well as the form and amount of remuneration. All rights and obligations are regulated by the Labor Code.
By the way, we wrote in detail about all the intricacies of hiring foreigners in Georgia.
The transitional provisions of the draft law "On Amendments to the Law of Georgia on Labor Migration" contain a list of by-laws that will be adopted on the basis of this draft law.
The order of the Minister has also been clarified, on the basis of which the procedure for drawing up a protocol on an offense will be determined — The form of a penalty receipt for an offense drawn up by the labor inspectorate, the procedure for filling it out and submitting it are determined by the order of the Ministry of IDPs from the occupied territories, Labor, health and social affairs of Georgia, Labour, Health and Social Protection from April 20, 2021 No. 01−36/N.
About fines
Previously, there was no liability for failure to notify the employment of a foreigner. Now, if you ignore the rules on mandatory registration in the unified register of Labor migrants or violate the deadlines (although it is possible that they can be shifted), this will entail administrative liability — 1,000 GEL. A repeated violation will cost the company 2,000 GEL. Further already there are sanctions in threefold size.
The law also stipulates penalties for obstructing the activities of the Labor inspectorate. Here the fines also start from 1000 GEL. It all depends on the Employer’s income for the previous calendar year, whether an individual and a legal entity are registered as VAT payers.
The amendments also introduce the concept of an intermediary company in the employment of Georgian citizens and foreigners with permanent residence abroad. Under the new rules, such a company or individual entrepreneur must now obtain a certificate from the Ministry of Labor for their activities.
About quotas for foreigners
The law defines the powers of the Government of Georgia in the implementation of state administration in the field of labor migration — if necessary, the Government of Georgia will be authorized, taking into account the current situation (demand/supply) in the labor market of Georgia:
• limit the attraction of foreign labor force for the purpose of employment in a profession or specialty that does not require highly skilled labor or if the supply of local labor force in the Georgian labor market for this profession/specialty exceeds the current demand for it;
• Encourage the involvement of foreign labor force for the purpose of employment in a profession or specialty that requires high qualifications, or if the supply of local labor force in the labor market of Georgia for this profession/specialty cannot meet the current demand for it.
Residence permit for employment
The rules for obtaining a residence permit on the basis of an employment contract have not fundamentally changed (you can read about the conditions here). The version of the residence permit for labor migrants has been updated. Most likely, the package of documents for obtaining a residence permit will now include a notice of registration of a foreigner as a labor migrant with the Ministry of Labour, Health and Social Protection. The form itself is not specified in the amendments; possibly in the form of a certificate or an extract from the registry.
It should be reminded that the draft law adopted in the third reading will be sent to the President for signature within 10 days. The head of state has 2 weeks to approve it or return it for revision. The Law shall enter into force on the dates specified therein.
JUST Advisors specialists (member of the Association of Employers of Georgia) provide professional advice on the labor law of Georgia, the organization of personnel records management, help in the preparation of Contracts, any internal documents and regulations governing Labor relations in your company, as well as in resolving conflicts in the field of Labor rights.