სამუშაო შეთავაზება? - არა, არ ვისმენეთ
შრომითი ურთიერთობები ნებისმიერ იურისდიქციაში არის გაზრდილი ყურადღებისა და რისკის სფერო, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც თანამშრომელის მხარეს გამოდის უცხოელი. არის თუ არა რაიმე თავისებურება საქართველოში უცხოელების აყვანისას და აუცილებელია თუ არა შრომითი ხელშეკრულების გაფორმება? როდის შეგიძლიათ შვებულებაში წასვლა და არის თუ არა ავადმყოფობის გამო შვებულება ანაზღაურებადი? რა ენაზე უნდა დაიდოს ხელშეკრულება? საქართველოში შრომის სამართლის ამ და სხვა საკითხებს განვიხილავთ ამ სტატიაში.
დავიწყოთ იქიდან, რომ საქართველოს შრომის კანონმდებლობის ნორმები თანაბრად ვრცელდება საქართველოს მოქალაქეებზე, უცხო ქვეყნის მოქალაქეებზე და მოქალაქეობის არმქონე პირებზე. შრომითი ურთიერთობის სფეროში უფლებები და გარანტიები არ უკავშირდება ქვეყანაში ყოფნის საფუძველს, სამუშაო ვიზის ან ბინადრობის ნებართვის არსებობა-არარსებობას. პირიქით, საკმარისი ბრუნვის მქონე კომპანიაში მუშაობა და კარგი ხელფასი შეიძლება გახდეს ბინადრობის ნებართვის მოპოვების საფუძველი. დისკრიმინაცია ეროვნული ან მოქალაქეობრივი ნიშნით დაუშვებელია.
ვინ შეიძლება იყოს დამსაქმებელი?
ნებისმიერი იურიდიული პირი (კომერციული ან არაკომერციული ორგანიზაცია), ინდივიდუალური მეწარმე (მათ შორის, მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე), ასევე უცხოური კომპანიის მუდმივი წარმომადგენლობა საქართველოს ტერიტორიაზე. კომპანიის წევრებისა და მისი დირექტორის, ინდ, მეწარმის მოქალაქეობას არ აქვს მნიშვნელობა.
რა დოკუმენტებია საჭირო სამუშაოზე აყვანისას?
ზოგადი წესის მიხედვით, დასაქმებისთვის საჭიროა მხოლოდ პირადობის მოწმობა. დასაქმებულთა გარკვეული კატეგორიისთვის შეიძლება არსებობდეს მოთხოვნები განათლების, ჯანმრთელობის მდგომარეობის, ან დაწესდეს შეზღუდვები გარკვეული კატეგორიის შინაური ცხოველების ყოლაზე! (პირთათვის, რომლებიც დაკავებულია მეცხოველეობით). სამუშაო წიგნები საქართველოში არ იწარმოება, ამიტომ მხოლოდ თქვენი CV, რეკომენდაციები და სოციალური ქსელები ისაუბრებენ თქვენზე, როგორც სპეციალისტზე.
შრომითი ხელშეკრულების ხანგრძლივობა და ფორმა
• არაუმეტეს სამი თვის განმავლობაში კონკრეტული სამუშაოს შესრულებისას შრომითი ხელშეკრულება შეიძლება დაიდოს ზეპირად
• თუ სამსახურზე აგივანეს 1 წლით ან მეტი ვადით ან სხვა კონკრეტული ვადით კანონით დადგენილ შემთხვევებში (სეზონური მუშაობისთვის, დროებით არმყოფი თანამშრომლის ჩანაცვლებისთვის, კონკრეტული ტიპის სამუშაოს შესასრულებად) შრომითი ხელშეკრულება საჭიროებს წერილობით ფორმას.
• უვადო შრომითი ხელშეკრულება ასევე მოითხოვს წერილობით ფორმას. მიიჩნევა, რომ შრომითი ურთიერთობები უვადოა, თუ შრომითი ხელშეკრულება დადებულია 30 თვეზე მეტი ვადით ან თუ ზედიზედ რამდენიმე შრომითი ხელშეკრულების შედეგად (რომელთა შორის ინტერვალი არ აღემატება 60 დღეს) შრომითი ურთიერთობა გრძელდება 30 თვეზე მეტი ხნის განმავლობაში.
შრომითი ურთიერთობა წარმოიშობა დასაქმებულის მიერ სამუშაოს შესრულების ფაქტობრივად დაწყების მომენტიდან. თუ მუშაობის დასაწყისში მხარეები აშკარად არ შეთანხმებულან სამ თვემდე ვადით მოკლევადიან შრომით ურთიერთობაზე და შრომითი ხელშეკრულება არ იყო დადებული წერილობით, შეიძლება ითქვას, რომ წარმოიშვა უვადო შრომითი ურთიერთობა.
რა ენაზე უნდა დაიდოს შრომითი ხელშეკრულება?
შრომითი ხელშეკრულება უნდა დაიდოს ორივე მხარისთვის გასაგებ ენაზე. ორ ენაზე გაფორმებულ შრომით ხელშეკრულებებს, როგორც წესი, აქვს პუნქტი, რომლითაც შეუსაბამობის შემთხვევაში ხელშეკრულების ტექსტს ქართულ ენაზე უნდა მიენიჭოს უპირატესობა. არ მოგერიდოთ კიდევ ერთხელ დარწმუნდეთ, რომ ხელშეკრულების ტექსტი რუსულ/ინგლისურ ენაზე შეესაბამება ქართულ ვერისიას.
გამოსაცდელი ვადა?
არსებობს, თან საკმაოდ ხანგრძლივი – 6 თვემდე. დამსაქმებლები საკმაოდ ხშირად იყენებენ გამოსაცდელი ვადის დაწესების უფლებას.
გამოსაცდელი ვადის პირობა შეიძლება დადგინდეს მხოლოდ წერილობითი შრომითი ხელშეკრულებით. ესე იგი, თუ წერილობითი შრომითი ხელშეკრულების არარსებობისას  გაგანთავისუფლეს როგორც პირს, რომელსაც არ დაუსრულების გამოსაცდელი ვადა, ასეთი გადავისუფლება უკანონოა! დამსაქმებელს შეუძლია შეწყვიტოს შრომითი ხელშეკრულება გამოსაცდელი ვადის პერიოდში ნებისმიერ დროს, თუმცა დასაქმებულია მოთხოვნის შემთხვევაში დამსაქმებელია ვალდებულია განმარტოს გათავისუფლების მიზეზები (კონკრეტულად რითი არ აკმაყოფილებს თანამშრომელი დამსაქმებლის მოთხოვნებს).
ანაზღაურებადია თუ არა ავადმყოფობის გამო შვებულება?
კანონის მიხედვით დასაქმებულს იძლება დროებითი შრომისუუნარობის გამო დახმარება, თუ მისი ვადა არ აღემატება ზედიზედ 40 კალენდარულ დღეს ან 6 თვის განმავლობაში საერთო ვადა არ აღემატება 60 კალენდარულ დღეს. დახმარების ანაზღაურების ვალდებულება ეკისრება დამსაქმებელს. დახმარების ოდენობა გამოითვლება დასაქმებულის შრომითი ხელშეკრულებით დადგენილი ხელფასის საფუძველზე. ავადმყოფობის გამო შვებულების ანაზღაურება დადგენილ ვადაზე მეტი ვადით შესაძლებელია მხარეთა შეთანხმებით. ხანგრძლივი შრომისუუნარობა (დადგენილ პერიოდზე მეტი) შეიძლება დასაქმებულის გათავისუფლების საფუძველი გახდეს.
შვებულება? შვებულება!
საქართველოს შრომის კოდექსი განასხვავებს ანაზღაურებად და ანაზღაურების გარეშე შვებულებას.
•  ყოველწლიური ანაზღაურებადი შვებულების უფლება, რომელიც წელიწადში სულ მცირე 24 სამუშაო დღე უნდა იყოს, დასაქმებულს წარმოეშობა მუშაობის 11 თვის შემდეგ (!)
• დამსაქმებელი ვალდებულია მისცეს დასაქმებულს ანაზღაურების გარეშე შვებულება წელიწადში სულ მცირე 15 კალენდარული დღით. ადმინისტრაციული შვებულების შესახებ განცხადება დამსაქმებელს უნდა გადაეცეს მის წარდგენამდე არანაკლებ 2 კვირით ადრე (გარდა შემთხვევებისა, როდესაც შეუძლებელი იყო ამ შვებულების საჭიროების წინასწარ განჭვრეტა).
გამოუყენებელი შვებულებისთვის ფულადი კომპენსაციის უფლება ყოველთვის არ წარმოიქმნება: (1) დამსაქმებლის ინიციატივით შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის ზოგიერთ შემთხვევაში. (2) თუ შრომითი ხელშეკრულება წყდება მისი ვადის გასვლის გამო და დასაქმებულმა არ გამოიყენა შვებულება დამსაქმებლის ბრალით (არ მისცეს შესაძლებლობა გავიდეს).
სამსახურის საკუთარი ნებით დატოვების შემთხვევაში გამოუყენებელი შვებულება ფულადი თვალსაზრისით არ ანაზღაურდება.
შვებულება ორსულობისა და მშობიარობის გამო, შვებულება ბავშვის მოვლის გამო.  გარანტიები მომუშავე მშობლებისთვის.
საქართველოს კანონმდებლობით დასაქმებულს თავისი მოთხოვნის საფუძველზე ეძლევა შვებულება ორსულობის, მშობიარობისა და ბავშვის მოვლის 730 კალენდარული დღის ოდენობით (2 წელი), რომელთაგან ანაზღაურდება 183 კალენდარული დღე (6 თვე), მშობიარობის გართულების ან ტყუპის შობის შემთხვევაში – 200 კალენდარული დღე. შვებულების ანაზღაურება ხდება სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 1000 ლარის ფარგლებში (კონკრეტული თანხა დამოკიდებულია დასაქმებულის ხელფასზე). დასაქმებულს და დამსაქმებელს შეუძლიათ შეთანხმდნენ დამატებით კომპენსაციაზე.
3 წლამდე ბავშვის მოვლის შვებულება არ არის გათვალისწინებული, თუმცა მომუშავე მშობელს უფლება აქვს დამსაქმებელს მოსთხოვოს დამატებითი 12 კვირიანი ანაზღაურების გარეშე შვებულება წელიწადში, სანამ ბავშვი 5 წლის ასაკს მიაღწევს.
შემდეგ ჯერზე ვისაუბრებთ შრომის დისციპლინაზე, სამსახურიდან გათავისუფლების საფუძვლებზე და სამსახურზე აღდგენის სასამართლო პერსპექტივაზე. ჩვენი რჩევა თქვენთვის (როგორც დასაქმებულებს, ასევე დამსაქმებლებს) არის დადოთ წერილობითი შრომითი ხელშეკრულებები, წინასწარ შეთანხმდეთ ყველაფერზე და გისურვებთ რომ თქვენი საქმე წარმატებული იყოს!

Трудовые отношения в любой юрисдикции являются зоной повышенного внимания и рисков, особенно когда на стороне работника выступает иностранец. Есть ли особенности при приеме на работу иностранцев в Грузии и нужно ли заключать трудовой договор? Когда можно пойти в отпуск и оплачивается ли больничный? На каком языке должен быть заключен договор? Об этих и других вопросах трудового права Грузии пойдет речь в этой статье.
Начнем с того, что нормы трудового законодательства Грузии распространяются в равной степени на граждан Грузии, иностранных граждан и лиц без гражданства. Права и гарантии в сфере трудовых отношений не связаны с основанием пребывания в стране, наличием/отсутствием трудовой визы или вида на жительства. Напротив, работа в компании с достаточными оборотами и хорошая зарплата могут стать основанием для получения ВНЖ. Дискриминация по национальному признаку или гражданству не допускается.
Кто может быть работодателем?
Любое юридическое лицо (коммерческая или некоммерческая организация), индивидуальный предприниматель (в том числе со статусом малого бизнеса), а также постоянное представительство иностранной компании на территории Грузии. Гражданство участников компании и ее директора, а также гражданство ИП значения не имеют.
Какие документы нужны при приеме на работу?
По общему правилу, для трудоустройства нужно только удостоверение личности. Для отдельных категорий работников могут быть предусмотрены требования к образованию, состоянию здоровья или даже введены ограничения на содержание определенных категорий домашних животных! (для лиц, занятых в животноводстве). Трудовые книжки в Грузии не заводят, так что о Вас как о специалисте будет говорить только CV, рекомендации и социальные сети.
Срок и форма трудового договора:
- В случае выполнения конкретной работы в течение не более трех месяцев трудовой договор может быть заключен в устной форме,
- Если Вас приняли на работу на срок 1 год и более или на иной конкретный срок в установленных законом случаях (на выполнение сезонных работ, замены временно отсутствующего работника, выполнение конкретного вида работ), трудовой договор требует письменной формы.
- Бессрочный трудовой договор также требует письменной формы. Считается, что трудовые отношения бессрочные, если трудовой договор заключен на срок более 30 месяцев или если в результате нескольких последовательно заключенных трудовых договоров (промежуток между которыми не превышает 60 дней) трудовые отношения продолжаются больше 30 месяцев.
Трудовые отношения возникают с момента фактического допуска к работе. Если в начале работы стороны очевидно не договорились о краткосрочных трудовых отношениях на срок до трех месяцев и трудовой договор не был заключен в письменной форме, можно говорить о том, что сложились бессрочные трудовые отношения.
На каком языке должен быть заключен трудовой договор?
Трудовой договор должен быть заключен на языке, понятном обеим сторонам. Трудовые договоры, составленные на двух языках, как правило имеют оговорку о том, что в случае разночтений следует руководствоваться текстом договора на грузинском языке. Не стесняйтесь лишний раз убедиться, что текст договора на русском/английском языке совпадает с грузинским.
А испытательный срок?
Есть, причем достаточно долгий – до 6 месяцев. И Работодатели пользуются своим правом на установление испытательного срока достаточно часто.
Условие об испытательном сроке может быть установлено только в письменном трудовом договоре. То есть, если вас увольняют как непрошедшего испытательный срок при отсутствии письменного трудового договора, такое увольнение Незаконно! Работодатель действительно может расторгнуть трудовой договор в период испытательного срока в любой момент, но объяснить причины увольнения (в чем конкретно работник не соответствует требованиям работодателя) работодатель по требованию работника обязан.
Оплачивается ли больничный?
По закону Работнику выплачивается пособие по временной нетрудоспособности, если ее период не превышает 40 календарных дней подряд или совокупно 60 календарных дней в течение полугода. Обязанность по выплате пособия лежит на Работодателе. Размер пособия рассчитывается на основании установленной в трудовом договоре зарплаты Работника. Оплата больничного сверх установленного срока возможна по соглашению Сторон. Продолжительная нетрудоспособность (сверх установленного срока) может явиться основанием для увольнения Работника.
Отпуск? Отпуск!
Трудовой кодекс Грузии различает ежегодный оплачиваемый отпуск и отпуск без сохранения заработной платы.
- Право на ежегодный оплачиваемый отпуск продолжительностью не менее 24 рабочих дней возникает у Работника по истечение 11 месяцев (!) работы
- Отпуск без сохранения заработной платы продолжительностью суммарно 15 календарных дней Работодатель обязан предоставить Работнику в течение года по требованию последнего. Заявление о предоставлении административного отпуска должно быть направлено Работодателю не менее, чем за 2 недели до его предоставления (за исключением случаев, когда предусмотреть необходимость этого отпуска заранее было невозможно).
Право на денежную компенсацию за неиспользованный отпуск возникает НЕ всегда: (1) В некоторых случаях прекращения трудовых отношений по инициативе Работодателя. (2) Если трудовой договор прекращается в связи с истечением срока его действия, а Работник не использовал отпуск по вине Работодателя (не отпустили).
В случае увольнения по собственному желанию неиспользованный отпуск в денежном выражении не компенсируется.
Отпуск по беременности и родам, отпуск по уходу за ребенком. Гарантии работающим родителями.
По законодательству Грузии Работнику по его требованию предоставляется отпуск по беременности, родам и уходу за ребенком продолжительностью 730 календарных дней (2 года), из которых оплачивается 183 календарных дня (6 месяцев), а в тяжелых случаях и при рождении близнецов – 200 календарных дней. Отпуск оплачивается из государственного бюджета в пределах 1.000 лари (конкретный размер зависит от должностного оклада работника). Работник и работодатель могут договориться о дополнительно компенсации. Отпуск по уходу за ребенком до 3-х лет не предусмотрен, НО работающий родитель вправе запросить у Работодателя дополнительно 12 недель неоплачиваемого отпуска в год до достижения ребенком возраста 5-ти лет.
В следующий раз мы поговорим о трудовой дисциплине, основаниях увольнения и судебных перспективах восстановления на работе. И наш вам совет (и работникам и работодателям) – заключайте письменные трудовые договоры, договаривайтесь обо всем «на берегу» и пусть ваше дело будет успешным!