კორპორატიული კანონმდებლობის მოთხოვნები 2025 წ.
საქართველოს სამეწარმეო კანონმდებლობამ ნაკლებად სავარაუდოა, რომ შეძლოს თავი მოიწონოს მრავალფეროვნებით. სპეციალიზირებული კანონებიდან მხოლოდ ერთია - საქართველოს კანონი „მეწარმეთა შესახებ“ (ძალაში შესულია 2022 წლის 1 იანვარს და მოქმედებს ბოლო ცვლილებების გათვალისწინებით, რომელიც განხორციელდა 2024 წლის 13 დეკემბერს). აღნიშნული კანონის განვითარების მიზნით, არც ერთი სამართლებრივი აქტი არ გამოცემულა. კანონი განსაზღვრავს მეწარმე სუბიექტების სახეებს, არეგულირებს ყველა საკითხს, რომელიც დაკავშირებულია კომპანიის შექმნასთან, რეორგანიზაციასთან და ლიკვიდაციასთან, განსაზღვრავს კომპანიის მმართველი ორგანოების სტრუქტურას, უფლებამოსილებებსა და საქმიანობის წესებს, პარტნიორების/აქციონერების და სამეწარმეო საზოგადოების უფლებებსა და ვალდებულებებს.
საქართველოს კანონი „მეწარმეთა შესახებ“ არეგულირებს არა მხოლოდ კომერციული ორგანიზაციების საქმიანობას, არამედ ინდივიდუალური მეწარმეების, არაკომერციული ორგანიზაციების, კომერციული ორგანიზაციების, რომელთა პარტნიორი/აქციონერი არის სახელმწიფო ან ავტონომიური რესპუბლიკები, ასევე კომერციული ორგანიზაციების, რომელთა საქმიანობა დაკავშირებულია  სტრატეგიულად მნიშვნელოვან ბიზნესის სფეროსთან (ენერგეტიკა, გაზმომარაგება).
მოქმედი „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი არის ქვეყნის ისტორიაში მეორე კანონი.  პირველი „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი მიღებულ იქნა 1994 წელს და ეფუძნებოდა გერმანიის კორპორაციულ კანონმდებლობას. კანონის ძალაში შესვლის მომენტიდან, მასში შევიდა რიგი ცვლილებები (ყველაზე მასშტაბური ცვლილებები განხორციელდა 2008 წელს).
2. კანონი "მეწარმეების შესახებ" (2018) წინააღმდეგ "მეწარმეების შესახებ" კანონი (2022)
2022 წლის კანონმა მართლაც რომ განსაკუთრებით დაწვრილებით განმარტა სამეწარმეო სამართალი და იგი უფრო მეტად მიუახლოვა ევროპულ სტანდარტებს. ყველაზე მასშტაბური განსხვავებები წინა და მოქმედ კანონებს შორის:
1. შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება (შპს)
საფუძველი
2022 წლამდე
2022 წლის შემდეგ
მოქმედი კანონის მუხლი
საზოგადოების მიერ საკუთარ კაპიტალში წილის შეძენა
არ იყო განსაზღვრული
დაშვებულია საზოგადოების მიერ საკუთარ კაპიტალში წილის შეძენა, თუ წილის ღირებულება სრულად არის გადახდილი.
მუხლი 142
პარტნიორის უპირატესი შესყიდვის უფლება სხვა პარტნიორის მიერ წილის გაყიდვის შემთხვევაში
იგულისხმებოდა გათვალისწინებულად
არ არის გათვალისწინებული. იმოქმედებს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ აღნიშნულის შესახებ ჩაიწერება ინდივიდუალურ წესდებაში.
მუხლი 461
პარტნიორების უპირატესი შესყიდვის უფლება საზოგადოების მიერ გამოშვებული დამატებითი წილების შეძენაზე
პარტნიორების უპირატესი უფლება წილის შეძენაზე არ იყო მკაფიოდ რეგლამენტირებული.
განსაზღვრულია პარტნიორების უპირატესი უფლება საზოგადოების მიერ გამოშვებული დამატებითი წილების შეძენაზე
მუხლი 137
პარტნიორის საზოგადოებიდან გასვლა და გარიცხვა
პარტნიორის საზოგადოებიდან გასვლისა და გარიცხვის პროცედურა დეტალურად არ იყო განსაზღვრული.
შემოღებულია დებულებები, რომლებიც არეგულირებს პარტნიორის საზოგადოებიდან გასვლისა და გარიცხვის საფუძვლებსა და წესებს.
მუხლი 143-144
2. სააქციო საზოგადოება
მმართველი ორგანო
არ იყო დაკონკრეტებული
დაზუსტებულია საზოგადოების მართვის ორგანოები:1) საერთო კრება და ხელმძღვანელი ორგანო (მართვის მონისტური სისტემის არჩევისას) ან 2) საერთო კრება, სამეთვალყურეო საბჭო და ხელმძღვანელი ორგანო (მართვის დუალისტური სისტემის არჩევისას).
მუხლი 182
შეზღუდვებიდივიდენდების განაწილებისას
გათვალისწინებულია ის შემთხვევები, თუ როდის არ არის დაშვებული დივიდენდების განაწილება
მუხლი 181
მნიშვნელოვანი გარიგება
არ იყო გათვალისიწინებული
მუხლი 223-224
მინიმალური კაპიტალის მოცულობა
დადგენილია 100,000 (ასიათასი) ლარის ოდენობით
მუხლი 156
3. გარდამავალი დებულებები. 2025 წლის 1 აპრილი
იქიდან გამომდინარე, რომ ახალი კანონით განსაზღვრული წესები არსებითად განსხვავდება წინა კანონისგან და საჯარო რეესტრიდან „უმოქმედო“ იურიდიული პირების გამოვლენისა და გამორიცხვის მიზნით, 2022 წლის კანონი „მეწარმეების შესახებ“ შეიცავს შემდეგ გარდამავალ დებულებას:
2025 წლის 1 აპრილამდე ყველა კომერციული ორგანიზაცია, რომელიც რეგისტრირებული იყო 01.01.2022 წლამდე, ვალდებულია:
1. მოიყვანონ თავიანთი წესდებები ახალ კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში. წესდებების შესაბამისობაში მოყვანამდე, კომპანია მოქმედებს დამტკიცებული ძველი წესდების თანახმად.
2. გაიარონ რეგისტრაცია ელექტრონულ პორტალზე my.gov.ge, პირადი კაბინეტისთვის ლოგინი და პაროლი. ახალი კანონის შესაბამისად, კომპანიები ვალდებულები არიან პირადი კაბინეტიდან გააცნონ თავიანთ პარტნიორებს/აქციონერებს საერთო კრებების ჩატარების შესახებ, გამოაქვეყნონ კრების შედეგები, ატვირთონ კომპანიის კაპიტალში გადასაცემი ქონების შეფასების დასკვნები (სააქციო საზოგადოების შემთხვევაში), ასევე განათავსონ კომპანიასთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი ინფორმაცია, რომელიც განსაზღვრულია კანონით.
4. რა არის საჭირო ხელახალი რეგისტრაციისთვის?
1. ახალი წესდების შემუშავება
• სტანდარტული წესდება: შესაძლებელია გამოყენებულ იქნას იუსტიციის სამინისტროს მიერ დამტკიცებულივარიანტი (ხელმისაწვდომია ქართულ და ინგლისურ ენებზე). აღნიშნული წესდება თან არ ერთვის საქმეს, ამიტომ თუ კომპანია გეგმავს წესდების ასლის მიწოდებას მესამე პირებისთვის, აუცილებელია ინდივიდუალური წესდების შედგენა.
• ინდივიდუალური წესდება: მუშავდება ახალი კანონის შესაბამისად და კომპანიის სპეციფიკიდან გამომდინარე.
2. წესდების და სადამფუძნებლო შეთანხმების ახალი რედაქციის დამტკიცების (ან წესდებაში ცვლილებების შეტანის) შესახებ გადაწყვეტილების მიღება პარტნიორების/აქციონერების საერთო კრების მიხედვით
• მეწარმეთა შესახებ კანონის 195-ე მუხლის მიხედვით წესდებაში ცვლილების შეტანა უნდა დამტკიცდეს კენჭისყრაში მონაწილეთა ხმების 3/4-ის უმრავლესობით.
• საერთო კრების გადაწყვეტილება ფორმდება წერილობითი ფორმით.
• თუ პირველ საერთო კრებაზე ვერ მოხერხდა კვორუმის მიღწევა, მაშინ მოწვეულ იქნება განმეორებითი საერთო კრება, რომელიც ჩაითვლება უფლებამოსილად მონაწილეთა რაოდენობის მიუხედავად. გადაწყვეტილება მიიღება ფაქტობრივად მყოფი მონაწილეების ხმების უმრავლესობით.
3. სახელმწიფო რეესტრის ეროვნული სააგენტოში დოკუმენტაციის წარდგენა
• დოკუმენტაციის წარდგენა შესაძლებელია my.gov.ge - ის მეშვეობით, ან პირადად იუსტიციის სახლში წარდგენით.
• დოკუმენტების გადაცემა შესაძლებელია ნოტარიულის გარეშე, მინდობილობით.
სახელმწიფო გადასახადი ცვლილებების განხორციელებისთვის სტანდარტულ ვადებში (1 სამუშაო დღე) შეადგენს 200 ლარს, დამატებითი 7 ლარი განკუთვნილია თითოეული ხელმოწერის დამოწმებისთვის.
4. რეესტრში მონაცემების განახლება
• განაცხადის გადამოწმების შემდეგ, წესდება დასადამფუძნებლო შეთანხმების ახალი რედაქცია რეგისტრირდება რეესტრში.
• იქმნება პირადი კაბინეტი my.gov.ge პორტალზე, რომლის მეშვეობითაც ხორციელდება შემდგომში დოკუმენტთა მიმოქცევა. კომპანიის დირექტორი იღებს პირადი კაბინეტის ლოგინსა და პაროლს.
5. კანონთან შესაბამისობაში მოყვანის ვადების დარღვევის შედეგები
კანონთან შესაბამისობაში მოყვანის ბოლო ვადა არის 2025 წლის 01 აპრილი. აღნიშნული ვადის გაშვების შემთხვევაში, ძალაში შედის საკმაოდ მკაცრი ზომები:
1.კომპანიის რეგისტრაციის შეჩერება საჯარო რეესტრში
• კომპანიისთვის შეუძლებელი იქნება საჯარო რეესტრიდან ამონაწერის მიღება,  პრაქტიკულად იბლოკება კორპორატიული მოქმედებები (დირექტორის დანიშვნა, წილის გაყიდვა, მისამართის ცვლილება და სხვა).
• შეჩერების შესახებ ინფორმაცია გამოქვეყნდება my.gov.ge-ზე და გადაეგზავნება შემოსავლების სამსახურს, ბანკებსა და სხვა სახელმწიფო უწყებებს.
2. კომპანიის საქმიანობის შეზღუდვა
• რეგისტრაციის შეჩერება ნიშნავს, რომ კომპანიას არ შეუძლია მონაწილეობა მიიღოს ტენდერებში, გააფორმოს ხელშეკრულებები, მართოს საბანკო ანგარიშები, მიიღოს სესხები და განკარგოს ქონება.
• ინფორმაცია კანონთან შეუსაბამობის შესახებ ინფორმაცია ადვილად ხელმისაწვდომია სახელმწიფო ორგანოებისთვის და კონტრაგენტებისთვის, რაც მკვეთრად ამცირებს კომპანიის ბიზნეს რეპუტაციას.
3. დამატებითი ვადა და რეგისტრაციის გაუქმება
• 2026 წლის 01 იანვრიდან რეგისტრატორი უთითებს "დარღვევებზე" და კომპანიას აძლევს 3 თვიან ვადას მათ გამოსასწორებლად.
• აღნიშნული ვადის ამოწურვის შემდეგ, თუ კომპანია ვერ გამოასწორებს მდგომარეობას, მიიღება გადაწყვეტილება მისი რეგისტრაციისგაუქმების შესახებ.
• რეგისტრაციის გაუქმების შემდეგ ფაქტობრივად იწყება ლიკვიდაცია, რომლის ინიცირებაც შეიძლება მოხდეს დაინტერესებული პირების (პარტნიორების, კრედიტორების) მიერ სასამართლოს გზით, თუ კომპანიას დარჩა ქონება ან ვალები.
6. დასკვნა
კომპანიის კანონთან შესაბამისობაში მოყვანა საქართველოში - ფორმალური პროცედურაარ არის; ეს წარმოადგენს კორპორატიული სექტორისკომპლექსურ რეფორმირებას, რომელიც მიზნადისახავს საქართველოს ბაზრის გამჭვირვალობისა და კონკურენტუნარიანობის ზრდას. ახალიკანონმდებლობა ასახავსსაქართველოს მისწრაფებას ევროპულ ნორმებთანჰარმონიზაციისკენ, ინვესტორებისა დაპარტნიორებისთვის ხელსაყრელი გარემოს შექმნისკენ.
კომპანიის კანონთან შესაბამისობაში მოყვანა არ გადადოთ. ვადების დარღვევასმოჰყვება სერიოზული შედეგები: რეგისტრაციის შეჩერებაპრაქტიკულად ნიშნავსკომპანიის „შეჩერებას“ და საქმიანობის გაგრძელების შეუძლებლობას.
მიიღეთ პროფესიონალური დახმარება. თუ კომპანიის მფლობელობის სტრუქტურა ან საქმიანობის ტიპი რთულია, იურისტებთან კონსულტაცია დაგეხმარებათ შეცდომების თავიდან აცილებასა და კანონმდებლობის მოთხოვნების სრულ დაცვაში.
კომპანიის კანონთან შესაბამისობაში მოყვანა  დაგიცავთ არამხოლოდ ადმინისტრაციული შეზღუდვებისგან, არამედ გახდება საქართველოში თქვენი ბიზნესის გრძელვადიანი და სტაბილური განვითარებისსაფუძველი.

Requirements of corporate legislation 2025
The corporate legislation of Georgia is unlikely to be able to boast of its diversity. Among specialized laws, there is only one – the Georgian Law on "Entrepreneurs" (which came into force on January 1, 2022, and is currently in effect with the latest amendments from December 13, 2024). No legal acts have been issued for the development of this law. The law defines the types of entrepreneurial entities, regulates all matters related to the creation, reorganization, and liquidation of companies, determines the structure, powers, and procedures of the company's management bodies, as well as the rights and obligations of partners/shareholders and the entrepreneurial community.
The Georgian Law on "Entrepreneurs" regulates the activities not only of commercial organizations but also of individual entrepreneurs, non-commercial organizations, commercial organizations in which the state or autonomous republics are partners/shareholders, as well as commercial organizations in strategically important business sectors (such as energy and gas supply).
The current Law "On Entrepreneurs" is the second in the country's history. The first Law "On Entrepreneurs" came into force in 1994 and was based on Germany's corporate legislation. Since its entry into force, the law has undergone a number of changes (the most significant changes were made in 2008).
2. Law "On Entrepreneurs" (2018) vs Law "On Entrepreneurs" (2022)
The 2022 law has indeed significantly detailed corporate legislation and brought it closer to European standards. Here are some of the main differences between the previous and the current laws:
1. Limited Liability Company (LLC)
Base
Before 2022
After 2022
Article of the current law
Acquisition of shares by a company in its own capital
Was not envisioned
Acquisition of shares by a company in its own capital is permitted, if the share's value is fully paid.
Article 142
Partners' right of pre-emption to acquire a share when another partner sells their share.
Was provided by default
Not provided by default. It will apply only if specified in the individual charter
Article 461
Partners' right of pre-emption to acquire additional shares issued by the company
Partners' right of pre-emption to acquire a share was not clearly regulated.
Partners' right of pre-emption to acquire additional shares issued by the company, has been established.
Article 137
Withdrawal and expulsion of a partner from from the company
The procedure for the withdrawal and exclusion of a partner from the company was not described in detail.
Provisions have been introduced to regulate the grounds and procedures for a partner's withdrawal and exclusion from the company.
Article 143-144
2. Joint-stock company
Management body
Was not specified
The company's Management bodies have been clarified: 1) the general meeting and the management body (in the case of a one-tier management system), or 2) the general meeting, the supervisory board and the management body (in the case of a two-tier management system).
Article 182
Restrictions on dividend distribution
It is specified in which cases dividend distribution is not allowed.
Article 181
Material transaction
Was not provided
Obtaining the approval of the General Meeting or the Supervisory Board (if applicable), if the value of the transaction is up to 25-50 % of the book value of the assets of a joint-stock company.
Article 223-224
Minimum capital amount
Set at 100,000 (one hundred thousand) GEL
Article 156
3. Transitional Provisions. April 1, 2025
Given that the rules defined by the new law significantly differ from those of the previous law, and in order to identify and remove "inactive" legal entities from the public registry, the 2022 Law "On Entrepreneurs" includes the following transitional provision:
By April 1, 2025, all commercial organizations registered before 01.01.2022 are required to:
1. They must bring their charters into compliance with the new legislation. Until the charters are brought into compliance, the company operates according to the approved old charter.
2. Register on the electronic portal my.gov.ge to obtain a login and password for their personal account. According to the new law, companies are required to notify their partners/shareholders about the holding of general meetings through their personal cabinet account, publish the results of the meetings, upload the valuation reports of assets to be transferred to the company's capital (in the case of joint-stock companies), and also post important information related to the company as defined by the law.
4. What needs to be done for re-registration?
1. Preparation of a new charter
• Standard charter: It is possible to use the version approved bythe Ministry of Justice (available in Georgian and English). This charter is not attached to the registration file, so if the company plans to provide a copy of the charter to third parties, it is necessary to draft an individual charter.
• Individual charter: It is developed in accordance with the requirements of the new law “On Entrepreneurs” and the specific needs of the company.
2. Adoption of a decision to approve the new version of the Charter and the Founders’ Agreement (or to amend the Charter) according to the general meeting of partners/shareholders.
• According to Article 195 of the Law on Entrepreneurs amendments to the charter must be approved by at least 3/4 of the votes of participants in the voting.
• The decision of the general meeting must be documented in writing.
• If a quorum is not reached at the first general meeting, a general meeting will be reconvened, which will be considered valid regardless of the number of participants. The decision will be made by the majority of those actually present.
3. Submission of documents to the National Agency of the Public Registry
• Documents can be submitted via my.gov.ge or in person at the House of Justice.
• The submission of documents is possible without notarization, through a power of attorney.
The state fee for making changes within the standard timeframe (1 business day) is 200 GEL, with an additional 7 GEL for certifying each signature.
4. Updating data in the registry
• After reviewing the application, the new version of the Charter and the Founders' Agreement are registered in the Registry.
• A personal account is created on the my.gov.ge portal, through which the document flow will be carried out thereafter. The company's director receives the login and password for the personal account.
5. Consequences of failing to meet the re-registration deadlines
The final deadline for re-registration is April 01, 2025. If this deadline is missed, rather strict measures will come into effect.
1.Suspension of company registration in the Public Registry
• The company will not be able to obtain an extract from the public registry, and corporate actions (such as the appointment of a director, sale of shares, change of address, etc.) will be effectively blocked.
• Information about the suspension will be published on my.gov.ge and sent to the Revenue Service, banks, and other government agencies.
2. Restriction of company activities
• Suspension of registration means that the company cannot participate in tenders, enter into contracts, manage bank accounts, take loans, or dispose of assets.
• Information about non-compliance with the law is easily accessible to government authorities and counterparties
3. Additional deadline and subsequent cancellation of registration
• Starting from January 1, 2026, the registrar will identify the "deficiencies" and give the company 3 months period to correct them.
• If the company fails to resolve the issue by the end of this period, a decision will be made to cancel its registration.
• After the cancellation of registration, liquidation effectively begins, which can be initiated by interested parties (partners, creditors) through the court, if the company still has assets or debts.
6.Conclusion
Company re-registration in Georgia is not just a formal procedure; it is a comprehensive reform of the corporate sector aimed at increasing the transparency and competitiveness of the Georgian market. The new legislation reflects Georgia’s commitment to aligning with European standards and creating a favorable environment for investors and partners.
Do not postpone re-registration. Missing the deadline has serious consequences: the suspension of registration effectively means the "freezing" / "halt" of the company and the inability to continue operations.
Seek professional assistance. If the company's ownership structure or type of business activity is complex, consulting with legal experts will help you avoid mistakes and ensure full compliance with legal requirements.
Timely re-registration will not only protect your company from administrative restrictions but also lay the foundation for long-term and stable business development in Georgia.