კორპორატიული კანონმდებლობის მოთხოვნები 2025 წ.
საქართველოს სამეწარმეო კანონმდებლობამ ნაკლებად სავარაუდოა, რომ შეძლოს თავი მოიწონოს მრავალფეროვნებით. სპეციალიზირებული კანონებიდან მხოლოდ ერთია - საქართველოს კანონი „მეწარმეთა შესახებ“ (ძალაში შესულია 2022 წლის 1 იანვარს და მოქმედებს ბოლო ცვლილებების გათვალისწინებით, რომელიც განხორციელდა 2024 წლის 13 დეკემბერს). აღნიშნული კანონის განვითარების მიზნით, არც ერთი სამართლებრივი აქტი არ გამოცემულა. კანონი განსაზღვრავს მეწარმე სუბიექტების სახეებს, არეგულირებს ყველა საკითხს, რომელიც დაკავშირებულია კომპანიის შექმნასთან, რეორგანიზაციასთან და ლიკვიდაციასთან, განსაზღვრავს კომპანიის მმართველი ორგანოების სტრუქტურას, უფლებამოსილებებსა და საქმიანობის წესებს, პარტნიორების/აქციონერების და სამეწარმეო საზოგადოების უფლებებსა და ვალდებულებებს.
საქართველოს კანონი „მეწარმეთა შესახებ“ არეგულირებს არა მხოლოდ კომერციული ორგანიზაციების საქმიანობას, არამედ ინდივიდუალური მეწარმეების, არაკომერციული ორგანიზაციების, კომერციული ორგანიზაციების, რომელთა პარტნიორი/აქციონერი არის სახელმწიფო ან ავტონომიური რესპუბლიკები, ასევე კომერციული ორგანიზაციების, რომელთა საქმიანობა დაკავშირებულია  სტრატეგიულად მნიშვნელოვან ბიზნესის სფეროსთან (ენერგეტიკა, გაზმომარაგება).
მოქმედი „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი არის ქვეყნის ისტორიაში მეორე კანონი.  პირველი „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი მიღებულ იქნა 1994 წელს და ეფუძნებოდა გერმანიის კორპორაციულ კანონმდებლობას. კანონის ძალაში შესვლის მომენტიდან, მასში შევიდა რიგი ცვლილებები (ყველაზე მასშტაბური ცვლილებები განხორციელდა 2008 წელს).
2. კანონი "მეწარმეების შესახებ" (2018) წინააღმდეგ "მეწარმეების შესახებ" კანონი (2022)
2022 წლის კანონმა მართლაც რომ განსაკუთრებით დაწვრილებით განმარტა სამეწარმეო სამართალი და იგი უფრო მეტად მიუახლოვა ევროპულ სტანდარტებს. ყველაზე მასშტაბური განსხვავებები წინა და მოქმედ კანონებს შორის:
1. შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება (შპს)
საფუძველი
2022 წლამდე
2022 წლის შემდეგ
მოქმედი კანონის მუხლი
საზოგადოების მიერ საკუთარ კაპიტალში წილის შეძენა
არ იყო განსაზღვრული
დაშვებულია საზოგადოების მიერ საკუთარ კაპიტალში წილის შეძენა, თუ წილის ღირებულება სრულად არის გადახდილი.
მუხლი 142
პარტნიორის უპირატესი შესყიდვის უფლება სხვა პარტნიორის მიერ წილის გაყიდვის შემთხვევაში
იგულისხმებოდა გათვალისწინებულად
არ არის გათვალისწინებული. იმოქმედებს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ აღნიშნულის შესახებ ჩაიწერება ინდივიდუალურ წესდებაში.
მუხლი 461
პარტნიორების უპირატესი შესყიდვის უფლება საზოგადოების მიერ გამოშვებული დამატებითი წილების შეძენაზე
პარტნიორების უპირატესი უფლება წილის შეძენაზე არ იყო მკაფიოდ რეგლამენტირებული.
განსაზღვრულია პარტნიორების უპირატესი უფლება საზოგადოების მიერ გამოშვებული დამატებითი წილების შეძენაზე
მუხლი 137
პარტნიორის საზოგადოებიდან გასვლა და გარიცხვა
პარტნიორის საზოგადოებიდან გასვლისა და გარიცხვის პროცედურა დეტალურად არ იყო განსაზღვრული.
შემოღებულია დებულებები, რომლებიც არეგულირებს პარტნიორის საზოგადოებიდან გასვლისა და გარიცხვის საფუძვლებსა და წესებს.
მუხლი 143-144
2. სააქციო საზოგადოება
მმართველი ორგანო
არ იყო დაკონკრეტებული
დაზუსტებულია საზოგადოების მართვის ორგანოები:1) საერთო კრება და ხელმძღვანელი ორგანო (მართვის მონისტური სისტემის არჩევისას) ან 2) საერთო კრება, სამეთვალყურეო საბჭო და ხელმძღვანელი ორგანო (მართვის დუალისტური სისტემის არჩევისას).
მუხლი 182
შეზღუდვებიდივიდენდების განაწილებისას
გათვალისწინებულია ის შემთხვევები, თუ როდის არ არის დაშვებული დივიდენდების განაწილება
მუხლი 181
მნიშვნელოვანი გარიგება
არ იყო გათვალისიწინებული
მუხლი 223-224
მინიმალური კაპიტალის მოცულობა
დადგენილია 100,000 (ასიათასი) ლარის ოდენობით
მუხლი 156
3. გარდამავალი დებულებები. 2025 წლის 1 აპრილი
იქიდან გამომდინარე, რომ ახალი კანონით განსაზღვრული წესები არსებითად განსხვავდება წინა კანონისგან და საჯარო რეესტრიდან „უმოქმედო“ იურიდიული პირების გამოვლენისა და გამორიცხვის მიზნით, 2022 წლის კანონი „მეწარმეების შესახებ“ შეიცავს შემდეგ გარდამავალ დებულებას:
2025 წლის 1 აპრილამდე ყველა კომერციული ორგანიზაცია, რომელიც რეგისტრირებული იყო 01.01.2022 წლამდე, ვალდებულია:
1. მოიყვანონ თავიანთი წესდებები ახალ კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში. წესდებების შესაბამისობაში მოყვანამდე, კომპანია მოქმედებს დამტკიცებული ძველი წესდების თანახმად.
2. გაიარონ რეგისტრაცია ელექტრონულ პორტალზე my.gov.ge, პირადი კაბინეტისთვის ლოგინი და პაროლი. ახალი კანონის შესაბამისად, კომპანიები ვალდებულები არიან პირადი კაბინეტიდან გააცნონ თავიანთ პარტნიორებს/აქციონერებს საერთო კრებების ჩატარების შესახებ, გამოაქვეყნონ კრების შედეგები, ატვირთონ კომპანიის კაპიტალში გადასაცემი ქონების შეფასების დასკვნები (სააქციო საზოგადოების შემთხვევაში), ასევე განათავსონ კომპანიასთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი ინფორმაცია, რომელიც განსაზღვრულია კანონით.
4. რა არის საჭირო ხელახალი რეგისტრაციისთვის?
1. ახალი წესდების შემუშავება
• სტანდარტული წესდება: შესაძლებელია გამოყენებულ იქნას იუსტიციის სამინისტროს მიერ დამტკიცებულივარიანტი (ხელმისაწვდომია ქართულ და ინგლისურ ენებზე). აღნიშნული წესდება თან არ ერთვის საქმეს, ამიტომ თუ კომპანია გეგმავს წესდების ასლის მიწოდებას მესამე პირებისთვის, აუცილებელია ინდივიდუალური წესდების შედგენა.
• ინდივიდუალური წესდება: მუშავდება ახალი კანონის შესაბამისად და კომპანიის სპეციფიკიდან გამომდინარე.
2. წესდების და სადამფუძნებლო შეთანხმების ახალი რედაქციის დამტკიცების (ან წესდებაში ცვლილებების შეტანის) შესახებ გადაწყვეტილების მიღება პარტნიორების/აქციონერების საერთო კრების მიხედვით
• მეწარმეთა შესახებ კანონის 195-ე მუხლის მიხედვით წესდებაში ცვლილების შეტანა უნდა დამტკიცდეს კენჭისყრაში მონაწილეთა ხმების 3/4-ის უმრავლესობით.
• საერთო კრების გადაწყვეტილება ფორმდება წერილობითი ფორმით.
• თუ პირველ საერთო კრებაზე ვერ მოხერხდა კვორუმის მიღწევა, მაშინ მოწვეულ იქნება განმეორებითი საერთო კრება, რომელიც ჩაითვლება უფლებამოსილად მონაწილეთა რაოდენობის მიუხედავად. გადაწყვეტილება მიიღება ფაქტობრივად მყოფი მონაწილეების ხმების უმრავლესობით.
3. სახელმწიფო რეესტრის ეროვნული სააგენტოში დოკუმენტაციის წარდგენა
• დოკუმენტაციის წარდგენა შესაძლებელია my.gov.ge - ის მეშვეობით, ან პირადად იუსტიციის სახლში წარდგენით.
• დოკუმენტების გადაცემა შესაძლებელია ნოტარიულის გარეშე, მინდობილობით.
სახელმწიფო გადასახადი ცვლილებების განხორციელებისთვის სტანდარტულ ვადებში (1 სამუშაო დღე) შეადგენს 200 ლარს, დამატებითი 7 ლარი განკუთვნილია თითოეული ხელმოწერის დამოწმებისთვის.
4. რეესტრში მონაცემების განახლება
• განაცხადის გადამოწმების შემდეგ, წესდება დასადამფუძნებლო შეთანხმების ახალი რედაქცია რეგისტრირდება რეესტრში.
• იქმნება პირადი კაბინეტი my.gov.ge პორტალზე, რომლის მეშვეობითაც ხორციელდება შემდგომში დოკუმენტთა მიმოქცევა. კომპანიის დირექტორი იღებს პირადი კაბინეტის ლოგინსა და პაროლს.
5. კანონთან შესაბამისობაში მოყვანის ვადების დარღვევის შედეგები
კანონთან შესაბამისობაში მოყვანის ბოლო ვადა არის 2025 წლის 01 აპრილი. აღნიშნული ვადის გაშვების შემთხვევაში, ძალაში შედის საკმაოდ მკაცრი ზომები:
1.კომპანიის რეგისტრაციის შეჩერება საჯარო რეესტრში
• კომპანიისთვის შეუძლებელი იქნება საჯარო რეესტრიდან ამონაწერის მიღება,  პრაქტიკულად იბლოკება კორპორატიული მოქმედებები (დირექტორის დანიშვნა, წილის გაყიდვა, მისამართის ცვლილება და სხვა).
• შეჩერების შესახებ ინფორმაცია გამოქვეყნდება my.gov.ge-ზე და გადაეგზავნება შემოსავლების სამსახურს, ბანკებსა და სხვა სახელმწიფო უწყებებს.
2. კომპანიის საქმიანობის შეზღუდვა
• რეგისტრაციის შეჩერება ნიშნავს, რომ კომპანიას არ შეუძლია მონაწილეობა მიიღოს ტენდერებში, გააფორმოს ხელშეკრულებები, მართოს საბანკო ანგარიშები, მიიღოს სესხები და განკარგოს ქონება.
• ინფორმაცია კანონთან შეუსაბამობის შესახებ ინფორმაცია ადვილად ხელმისაწვდომია სახელმწიფო ორგანოებისთვის და კონტრაგენტებისთვის, რაც მკვეთრად ამცირებს კომპანიის ბიზნეს რეპუტაციას.
3. დამატებითი ვადა და რეგისტრაციის გაუქმება
• 2026 წლის 01 იანვრიდან რეგისტრატორი უთითებს "დარღვევებზე" და კომპანიას აძლევს 3 თვიან ვადას მათ გამოსასწორებლად.
• აღნიშნული ვადის ამოწურვის შემდეგ, თუ კომპანია ვერ გამოასწორებს მდგომარეობას, მიიღება გადაწყვეტილება მისი რეგისტრაციისგაუქმების შესახებ.
• რეგისტრაციის გაუქმების შემდეგ ფაქტობრივად იწყება ლიკვიდაცია, რომლის ინიცირებაც შეიძლება მოხდეს დაინტერესებული პირების (პარტნიორების, კრედიტორების) მიერ სასამართლოს გზით, თუ კომპანიას დარჩა ქონება ან ვალები.
6. დასკვნა
კომპანიის კანონთან შესაბამისობაში მოყვანა საქართველოში - ფორმალური პროცედურაარ არის; ეს წარმოადგენს კორპორატიული სექტორისკომპლექსურ რეფორმირებას, რომელიც მიზნადისახავს საქართველოს ბაზრის გამჭვირვალობისა და კონკურენტუნარიანობის ზრდას. ახალიკანონმდებლობა ასახავსსაქართველოს მისწრაფებას ევროპულ ნორმებთანჰარმონიზაციისკენ, ინვესტორებისა დაპარტნიორებისთვის ხელსაყრელი გარემოს შექმნისკენ.
კომპანიის კანონთან შესაბამისობაში მოყვანა არ გადადოთ. ვადების დარღვევასმოჰყვება სერიოზული შედეგები: რეგისტრაციის შეჩერებაპრაქტიკულად ნიშნავსკომპანიის „შეჩერებას“ და საქმიანობის გაგრძელების შეუძლებლობას.
მიიღეთ პროფესიონალური დახმარება. თუ კომპანიის მფლობელობის სტრუქტურა ან საქმიანობის ტიპი რთულია, იურისტებთან კონსულტაცია დაგეხმარებათ შეცდომების თავიდან აცილებასა და კანონმდებლობის მოთხოვნების სრულ დაცვაში.
კომპანიის კანონთან შესაბამისობაში მოყვანა  დაგიცავთ არამხოლოდ ადმინისტრაციული შეზღუდვებისგან, არამედ გახდება საქართველოში თქვენი ბიზნესის გრძელვადიანი და სტაბილური განვითარებისსაფუძველი.

Перерегистрация компаний и уставов в Грузии
Марина Пидуашвили, адвокат, партнер, руководитель Департамента корпоративного управления JUST Advisors
1. Корпоративное законодательство Грузии
Корпоративное законодательство Грузии вряд ли может похвастаться своим разнообразием. Из специализированных законов только один – Закон Грузии «О предпринимателях» (вступил в силу в 1 января 2022 года и действует с учетом последних изменений от 13 декабря 2024 года). Правовых актов, изданных в развитие данного Закона, нет. Закон определяет виды субъектов предпринимательской деятельности, регулирует все вопросы, связанные с созданием, реорганизацией и ликвидацией компаний, определяет структуру, полномочия и порядок деятельности органов управления компаний, права и обязанности партнеров/акционеров и предпринимательского общества.
Закон Грузии «О предпринимателях» регулирует деятельность не только коммерческих организаций, но также индивидуальных предпринимателей, некоммерческих организаций, коммерческих организаций, партнером/акционером которых является государство или автономные республики, а также коммерческих организаций стратегически важных сфер бизнеса (энергетика, газоснабжение).
Действующий Закон «О предпринимателях» - второй в истории страны. Первый закон «О предпринимателях» был принят в 1994 году и основывался на корпоративном законодательстве Германии. С момента вступления в силу закон претерпел ряд изменений (самые масштабные изменения были внесены в 2008 году).
2. Закон «О предпринимателях» 1994 vs Закон «О предпринимателях» 2022
Закон 2022 года действительно значительно детализировал корпоративное законодательство и приблизил его к европейским стандартам. Вот некоторые самые общие различия между предыдущим и действующим законами:
1. Общество с ограниченной ответственностью (ООО)
Основание
До 2022 года
После 2022 года
Статья действующего Закона
Приобретение Обществом доли в собственном капитале
Не был предусмотрен
Допускается приобретение Обществом доли в собственном капитале при условии, что доля оплачена в полном объеме.
Статья 142
Право преимущественной покупки доли Партнером про продаже доли другим Партнером
Было предусмотрено по умолчанию
По умолчанию не предусмотрено. Будет действовать, если предусмотреть в индивидуальном уставе
Статья 461
Преимущественное право приобретения Партнерами дополнительных долей, выпущенных обществом
Преимущественное право Партнеров на приобретение доли в этом случае не было четко регламентировано.
Установлено преимущественное право партнеров на приобретение дополнительных долей, выпущенных обществом
Статья 137
Исключение и выход Партнера из общества
Порядок исключения и выход партнера из Общества не был подробно описан.
Введены положения, регулирующие основания и порядок исключения и выхода партнера из Общества.
Статьи 143-144
2. Акционерное общество (АО)
Статья
Органы управления
Не конкретизировалось
Уточнены
органы управления обществом:
1) общее собрание и руководящий орган (при избрании монистической системы управления) или
2) общее собрание, наблюдательный совет и руководящий орган (при дуалистической системы управления).
Статья 182
Ограничения при распределении дивидендов
Предусмотрено, в каких случаях НЕ допускается распределение дивидендов
Статья 181
Значительная сделка
Не было предусмотрено
Необходимость получение согласия от Общего собрания партнеров или Наблюдательного Совета (в случае такового), если стоимость сделки составляет от 25 до 50 процентов балансовой стоимости активов АО
Статьи 223-224
Минимальный размер капитала
Установлен в размере 100.000 (Сто тысяч) лари
Статья 156
3. Переходные положения. 01 апреля 2025 года
Поскольку правила, установленные новым законом, существенно отличаются от предыдущего закона, а также с целью выявления и исключения из Публичного Реестра «замерших» юридических лиц, Закон «О предпринимателях» 2022 года содержит следующее переходные положение:
До 01 апреля 2026 года все коммерческие организации, зарегистрированные до 01.01.2022 года обязаны:
1. привести свои уставы в соответствие с новым законом. До приведения уставов в соответствие они действуют с части, не противоречащей Закону 2022 года.
2. пройти регистрацию на электронном портале my.gov.ge, получить логин и пароль от личного кабинета. Через личный кабинет в соответствии с новым законом компании обязаны уведомлять своих партнеров/акционеров о проведении общих собраний и публиковать результаты собраний, выкладывать заключения об оценке имущества, передаваемого в качестве вклада в капитал компании (в случае АО), размещать информацию об иных значимых фактах в жизни общества, определенных Законом.
4. Что нужно сделать для перерегистрации
1. Подготовка нового устава
• Типовой устав: Можно использовать утверждённый Министерством юстиции вариант (доступен на грузинском и английском языках). Этот устав не будет храниться в регистрационном деле, поэтому если компания планирует предоставлять копию устава третьим лицам, нужно составить индивидуальный документ.
• Индивидуальный устав: Разрабатывается с учётом требований нового закона и специфики компании
2. Принятие решения об утверждении Устава и Соглашения учредителей в новой редакции (или о внесении изменений в Устав) на общем собрании партнеров/акционеров
• По статье 195 Закона «О предпринимателях» изменения в устав должны быть одобрены не менее чем 3/4 голосов от присутствующих участников.
• Решение собрания оформляется письменно.
• Если на первом собрании не достигнут кворум, созывается повторное собрание, которое считается правомочным независимо от числа присутствующих участников. Решение принимается большинством голосов тех, кто фактически присутствует.
3. Подача документов в Национальное агентство государственного реестра
• Документы можно подать через my.gov.ge или лично в Доме юстиции.
• Допускается подача документов по доверенности (без участия нотариуса).
Госпошлина за внесение изменений в стандартные сроки (1 рабочий день) — 200 лари + 7 лари необходимо будет заплатить за заверение каждой подписи на документе.
Если вы перерегистрируете компанию с типовым уставом, то в период с 9 по 20 марта 2026 года это можно сделать за 100 лари (4 рабочих дня)
4. Обновление данных в реестре
• После проверки заявки новая редакция Устава и Соглашения учредителей регистрируются в Реестре.
• Создаётся личный кабинет на портале my.gov.ge, через который в дальнейшем осуществляется основной документооборот. Директор компании получает логин и пароль от личного кабинета.
5. Последствия несоблюдения сроков перерегистрации
Крайний срок для перерегистрации — 1 апреля 2026 года. В случае пропуска этой даты в действие вступают довольно жёсткие меры:
1. Приостановка регистрации компании в Публичном реестре
• Компания не сможет получить выписку из публичного реестра, фактически блокируются корпоративные действия (назначение директора, продажа доли, изменение адреса и пр.).
• Информация о приостановке публикуется на my.gov.ge и направляется в Службу доходов, банки и другие государственные агентства.
2. Ограничение деятельности компании
• Приостановка регистрации означают невозможность участвовать в тендерах, заключать договоры, управлять банковскими счетами, брать кредиты и распоряжаться имуществом.
• Информация о несоответствии закону легко доступна госорганам и контрагентам, что резко снижает деловую репутацию компании.
3. Дополнительный срок и последующая отмена регистрации
• С 1 апреля 2026 года регистратор указывает на наличие «недостатков» и даёт компании 3 месяца, чтобы их устранить.
• По истечении этого срока, если компания не исправит ситуацию, принимается решение об отмене её регистрации.
• После отмены регистрации фактически наступает ликвидация, которая может быть инициирована заинтересованными лицами (партнёрами, кредиторами) через суд, если у компании ещё остаётся имущество или долги.
6.Заключение
Перерегистрация компаний в Грузии — это не формальная процедура, а комплексное реформирование корпоративного сектора, ориентированное на повышение прозрачности и конкурентоспособности грузинского рынка. Новое законодательство отражает стремление Грузии к гармонизации с европейскими нормами и созданию благоприятной среды для инвесторов и партнёров.
Не откладывайте перерегистрацию. Последствия пропуска сроков крайне серьёзны: приостановка регистрации фактически означает «заморозку» компании и невозможность продолжать деятельность.
Обратитесь за профессиональной помощью. Если структура собственности или вид деятельности предприятия сложны, консультация с юристами поможет избежать ошибок и соблюсти все требования закона.
Своевременная перерегистрация не только избавит вашу компанию от административных ограничений, но и послужит базой для долгосрочного и стабильного развития бизнеса в Грузии.