მომხმარებლის უფლებების დაცვა საქართველოში
2022 წლის 1 ივნისიდან საქართველოში ამოქმედდება „მომხმარებელის უფლებების დაცვის შესახებ“ ახალი კანონი (ვებგვერდზე გამოქვეყნების თარიღი  06.04.2022 წ. პარლამენტის მიერ მესამე მოსმენით მიღების თარიღი 29.03.2022 წ.) (შემდგომში კანონი). ყოველგვარი გაზვიადების გარეშე შეიძლება ითქვას, რომ ეს არის დიდი ხნის ნანატრი კანონი და აღსანიშნავია, რომ წინამორბედი მსგავსი კანონი გაუქმდა ახალი კანონის მიღებამდე და მოქმედებდა 25.05.2012-მდე.
აღნიშნული კანონი არეგულირებს მოვაჭრესა და მომხმარებელს შორის ურთიერთობას საქონლის გაყიდვისა და მომსახურების, მათ შორის ფინანსური მომსახურების სფეროში. კანონის თანახმად მოვაჭრე არის ნებისმიერი ფიზიკური პირი, იურიდიული პირი ან პირთა გაერთიანება, რომელიც მოქმედებს კომერციული საქმიანობის ფარგლებში, აგრეთვე ნებისმიერი სხვა პირი, რომელიც მოქმედებს მოვაჭრის სახელით ან დავალებით, ხოლო  მომხმარებელი კი არის ნებისმიერი ფიზიკური პირი, რომელსაც სთავაზობენ ან რომელიც იძენს ან შემდგომ იყენებს საქონელს ან მომსახურებას უპირატესად პირადი მოხმარების მიზნით და არა სავაჭრო, სამეწარმეო, სახელობო ან სხვა პროფესიული საქმიანობის განსახორციელებლად.
თავიდანვე ავღნიშნოთ, რომ ეს დოკუმენტი არ იძლევა ახალი ნივთების გაცვლის ან დაბრუნების საშუალებას და არ ადგენს სერიოზულ ჯარიმებს, რომლებიც შეიძლება რომ მომხმარებლის სასარგებლოდ დაეკისროს მოვაჭრეს სასამართლო წესით. ამავდროულად, ის უმეტესწილად „მორგებულია“ ქვეყნის ეკონომიკის სწრაფად ცვალებადი მექანიზმის გამოწვევებზე, რადგან მოიცავს ონლაინ ვაჭრობის პროცესის რეგულაციებს. აღსანიშნავია, რომ კანონის განხორციელებაში გადამწყვეტი როლი კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოს მიენიჭება.
როგორც ცნობილია, ქართულ კანონმდებლობაში არ არსებობს „საცალო ნასყიდობის ხელშეკრულების“ ცნება. სამოქალაქო სამართლის სპეციალური წესები, რომლებიც დაარეგულირებდნენ ამ ტიპის ურთიერთობებს, ჯერ კიდევ არ არის მიღებული. ახალი კანონი ამ ხარვეზს ავსებს. კერძოდ, საქართველოში საქონლისა და მომსახურების მომხმარებლებს გაუადვილდებათ ნაკლის მქონე საქონელთან დაკავშირებული გარიგებების გაუქმება: კანონის მე-17 მუხლი მიუთითებს, რომ ნაკლის აღმოჩენის შემთხვევაში, პროდუქტის მყიდველს უფლება აქვს გაუგგზავნოს მოვაჭრეს პრეტენზია, ან მოითხოვოს ნაკლის გამოსწორება, ან პროდუქტის უფასო შეკეთება ან შეცვლა გონივრულ ვადაში. საქონლის ფასის შემცირების ან ხელშეკრულების სრულად შეწყვეტის უფლება წარმოიშვება მაშინ, როდესაც შეკეთება სრულიად შეუძლებელია ან, ვთქვათ, თუ მოვაჭრემ არ შეაკეთა ნივთი გონივრულ ვადაში, ხოლო მყიდველმა უკვე დაკარგა ინტერესი შესრულების მიმართ. ამასთან, საკვირველია, რომ მოვაჭრეს არ მოეთხოვება საქონლის ხარისხის ექსპერტიზის ჩატარება პრეტენზიის განხილვის ეტაპზე.
უნდა ითქვას, რომ მყიდველს არ აქვს უფლება უარი თქვას ხელშეკრულებაზე, თუ საქონლის ნაკლი უმნიშვნელოა ან არ არსებობს საერთოდ.
საგულისხმოა, რომ ახალი კანონი ვრცელდება არა მხოლოდ საქონლის საცალო ყიდვაზე და რეალიზაციაზე მაღაზიებში, არამედ საქონლის დისტანციურად გაყიდვაზეც ინტერნეტის საშუალებით, ნიმუშებით ვაჭრობაზე, საქონლის მიწოდებით რეალიზაციაზე და აგრეთვე სხვადასხვა ფინანსურ მომსახურებაზე.
მომხმარებელის უფლებების დარღვევით გამოწვეული მორალური ზიანი ანაზღაურებას ექვემდებარება მხოლოდ ერთ შემთხვევაში: როდესაც მომხმარებელი დისკრიმინირებულია საქონლის ან მომსახურების საჯარო შეთავაზებისას, მაგალითად, ეროვნების, რასის ან სქესობრივი ნიშნის მიხედვით. მსგავსი ნიშნით განხორციელებული ქმედებები აკრძალულია კანონის მე-3 მუხლის საფუძველზე.
პროდუქტის ინფორმაციის მოთავსების მოთავსების მოთავსების საზღვრები
კანონმდებელმა მნიშვნელოვანი ყურადღება დაუთმო მომხმარებლის უფლებას პროდუქტისა და მომსახურების შესახებ სანდო ინფორმაციის მიღებასთან დაკავშირებით: კანონი მოითხოვს, ხელშეკრულების დადებამდე, მყიდველს მკაფიოდ და გასაგებად მიეწოდოს სანდო ინფორმაცია პროდუქტის ან მომსახურების დასახელების, მისი მწარმოებლის, ყველა არსებითი მახასიათებელის შესახებ და მეწარმის მისამართი და სახელი. პროდუქტის ფასი უნდა იყოს მითითებული გადასახადის გათვალსიწნებით.
აგრეთვე, მითითებული უნდა იყოს მოვაჭრის საკონტაქტო ინფორმაცია, რომლის სახელითაც მოქმედებს პირი გაყიდვის პუნქტში, ინფორმაცია მომსახურების პუნქტების შესახებ, ასევე მომსახურების ფასი ყველა დამატებითი ხარჯის მითითებით (მიწოდების და მონტაჟის ღირებულების ჩათვლით), ინფორმაცია გარანტიის შესახებ და ხელშეკრულების შეწყვეტის პირობების შესახებ. ციფრული შინაარსის ფუნქციურ მახასიათებლებთან დაკავშირებით აგრეთვე საჭიროა მიწოდოს მმხმარებელს ინფორმაცია „მისი დაცვისთვის გამოყენებული ტექნიკური საშუალებების თაობაზე“. ყველა ინფორმაცია მოწოდებული უნდა იყოს საქართველოს სახელმწიფო ენაზე!
დისტანციური ხელშეკრულებები (მაგალითად, დადებული ინტერნეტის საშუალებით), ჩვეულებრივისგან განსხვავებით, მომხმარებელს შეუძლია ცალმხრივად შეწყვიტოს. განაცხადის წარდგენა შესაძლებელია 14 კალენდარული დღის განმავლობაში ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე. თუმცა ეს წესი არ ვრცელდება ყველა სახის საქონელსა და მომსახურებაზე, თუმცაღა, მყიდველს კვლავ აქვს მიწოდების და მთელი რიგი სხვა ხარჯების გადახდის ვალდებულება.
არააგრესიული რეკლამა
ახალ კანონს შემოაქვს მომხმარებელის უფლებების დაცვის ისეთი ელემენტი, როგორიცაა „აგრესიული კომერციული საქმიანობის“ სპეციალური აკრძალვა. გავიხსენოთ კლიენტებისთვის კარგად ცნობილი მანქანებით მოვაჭრეების არაკეთილსინდისიერი ტექნიკა - შთაბეჭდილების შექმნა, რომ მომხმარებელი ვერ შეძლებს კომპანიის ტერიტორიის დატოვებას, სანამ არ დადებს ხელშეკრულებას. დაუშვებელია! აღნიშნულს მიეკუთვნება აგრეთვე მეწარმის უარის თქმა, დატოვოს საცხოვრებელი ადგილი მომხმარებლის ნების საწინააღმდეგოდ, გამოგზავინლი „სპამ“ შეტყობინებები ტელეფონით ან დისტანციური კომუნიკაციის სხვა საშუალებებით და რაც არ უნდა უცნაურად ჟღერდეს, რეკლამა რომელიც მიმართული ექსკლუზიურად ბავშვებისთვის (მშობლებზე ზემოქმედების აშკარა მიზნით). აკრძალული აგრესიული ქმედებების ჩამონათვალში ასევე შედის „ცრუ შთაბეჭდილების შექმნა“, რომ მომხმარებელმა მოიგო ან გარკვეული მოქმედების განხორციელების შედეგად მოიგებს ჯილდოს ან მიიღებს სხვა სარგებელს“, სხვანაირად რომ ვთქვათ დაწესებული ცნობილი პრაქტიკა პროდუქტის შეთავაზება ლატარიაში მოგების სახით.
კანონი აწესებს საკმაოდ სერიოზულ ჯარიმებს კანონით აკრძალული ქმედებების განხორციელებისათვის. თუმცა უნდა აღინიშნოს, რომ ჯარიმა გათვალისწინებულია არა უფლების, როგორც ასეთის, დარღვევისთვის, არამედ აკრძალული ქმედებების გამო წარდგენილ საჩივრთან დაკავშირებით მიღებული გადაწყვეტილების შეუსრულებლობისთვის.
სასავალდებლო სანქციები
ახალი კანონი ითვალისწინებს მომხმარებელის უფლებების დაცვასთან დაკავშირებით არაკომერციული ორგანიზაციების შექმნის შესაძლებლობას. თუმცა, მათი როლი, როგორც კანონის ავტორებმა ჩათვალეს, შემოიფარგლა მხოლოდ მომხმარებელთა კოლექტიური განცხადებების მომზადებით და მეწარმეებთან დავების გადაწყვეტაში შუამავლობით.
სამომხმარებლო დავების გადაწყვეტისთვის გათვალისწინებულია სასამართლოსგარეშე განხილვის პროცედურა. აღნიშნული დავების განხილვა ექვემდებარება კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს კომპეტენციას.
შენიშვნა: საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტო შეიქმნა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის საფუძველზე და ანგარიშვალდებულია საქართველოს პრემიერ-მინისტრის წინაშე. სააგენტო მდებარეობს მისამართზე: თბილისი, აღმაშენებლის ქ.154, ბიზნეს ცენტრი "მწვანე ოფისი", 10 ტელ: 2 440 770 ელ.ფოსტა: info-gca@competition.ge, ვებგვერდი: www.competition.ge. და კონკურენციის სააგენტოს დებულება (ქართულ ენაზე): https://gnca.gov.ge/legislation/national (სხვა ტერიტორიებზე დამატებითი ოფისების შექმნის შესახებ მონაცემები არ არის ცნობილი).
როგორ იქნება მუშაობენ
კანონის ბოლო თავი განმარტავს, თუ რა სახის საჩივრების განხილვის უფლებამოსილება გააჩნია სააგენტოს. მის იურისდიქციას არ ექვემდებარება ბანკების, რესურსების მიწოდების, სადაზღვევო კომპანიების და სხვა მსგავსი საწარმოების მომსახურება. თუმცაღა, მათ საქმიანობაზე კვლავაც ვრცელდება კანონის მოქმედება. მაგრამ, ასეთი კომპანიების მიერ მომხმარებელის უფლებების დარღვევის შემოწმება მოხდება შესაბამისი პროფილური ორგანოების მიერ.
ახალი კანონის 30-36-ე მუხლები ითვალისწინებენ რეგულაციას, რომელთა საფუძველზე სააგენტო განახორციელებს მომხმარებელის საჩივრების შემოწმებას. აღნიშნული შემოწმებები ატარებს კამერულ ხასიათს. კანონი არ ითვალისწინებს სააგენტოს შესაძლებლობას ეწვიოს მოვაჭრეს მის ადგილსამყოფელზე  და ჩამოართვას დოკუმენტები ან ჩაატაროს შემოწმება ადგილზე. სააგენტოს თანამშრომლები დისტანციურად ითხოვენ დოკუმენტებს, შემდეგ იწვევენ მხარეებს და საჭიროების შემთხვევაში ექსპერტებს. საჩივართან დაკავშირებული გადაწყვეტილება  (არა მხოლოდ დარღვევების აღმოფხვრაზე, არამედ, მაგალითად, მომხმარებელთან ხელშეკრულების შეწყვეტის შესახებ საჩივარზე) მიღებული უნდა  იქნეს საჩივრის მიღებიდან არაუგვიანეს 1 თვისა, ხოლო 5 დღის განმავლობაში შეუსრულებბლობის შემთხვევაში კი მოვაჭრეს დაეკისრება ჯარიმა, რომლის ოდენობა დამოკიდებული იქნება თანამდებობის პირების დისკრეციაზე, მაგრამ შეიძლება მიაღწიოს წინა ფინანსური წლის ბრუნვის 2 პროცენტს.
საგულისხმოა, რომ კანონი ითვალისწინებს სააგენტოს უფლებას მიიღოს „მოვაჭრის მიერ შემოთავაზებული პირობითი ვალდებულებები“ კანონის სავარაუდო დარღვევის გამოსასწორებლად. მარტივად რომ ვთქვათ, დარღვევის აღიარების შემთხვევაში, მეწარმეს შეუძლია შემოიფარგლოს „მცირე დანაკარგებით“ არსებითი გადაწყვეტილების მიღებისა და უზარმაზარი ჯარიმის დაკისრების გარეშე.
ახალ კანონში მითითებულია, რომ სააგენტო შემოწმებას ჩაატარებს კონკრეტული მომხმარებლის განცხადების (საჩივრის) გარეშეც. აღნიშნულს ექნება ადგილი იმ შემთხვევაში, თუ სახეზე იქნება ინფორმაცია, რომელიც ობიექტურად მიუთითებს არა მხოლოდ ერთი მომხმარებლის, არამედ მომხმარებელთა ჯგუფის უფლებების დარღვევაზე.
თუ საქმის განხილვის შედეგად გამოვლინდა მომხმარებლის უფლებების დარღვევის ფაქტი, მოვაჭრეს უნდა მიეცეს გონივრული ვადა დარღვეული უფლების აღსადგენად ან დარღვევად მიჩნეული ქმედების შეწყვეტისთვის, რომლის ამოწურვის შემდეგ სააგენტო უფლებამოსილი ხდება მეწარმეს დააკისროს ჯარიმა. აღსანიშნავია, რომ მომხმარებელის უფლებების დაცვის კანონის მოთხოვნათა დარღვევის დადგენის თაობაზე სააგენტოსთვის მიმართვის ვადა საკმაოდ გრძელია - დარღვევის ჩადენიდან 2 წელი. კანონის ფარგლებში საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს მუშაობის დეტალური წესი უფრო დაწვრილებით დარეგულირდება ცალკე სამართლებრივი აქტით, რომელიც მიიღება 2022 წლის 1 ოქტომბრამდე.
ჩვენი მიმოხილვის დასასრულს აღვნიშნავთ, რომ ახალი კანონი სამომხმარებლო დავების სამართლებრივი რეგულირების მიმართ სრულიად განსხვავებულ მიდგომას ადგენს, ვიდრე ბევრისთვის ნაცნობი მიდგომა - მომხმარებელის პრეტენზიების განხილვა პრიორიტეტულად ადმინისტრაციული წარმოების წესით, სამართალწარმოების წესით განხილვასთან მიმართებაში. ამასთანავე აღსანიშნავია, კანონი არ ითვალისწინებს მომხმარებელის სარჩელების სასამართლო წესით განხილვის შესაძლებლობას, თუმცაღა ახალი კანონი არც ზღუდავს სააგენტოს გადაწყვეტილებების სასამართლო წესით გასაჩივრების შესაძლებლობას და არც ხელშეკრულების შეწყვეტის შესაძლებლობას შეზღუდვას ზოგადი სამოქალაქო სამართალწარმოების წესით, საქონლის ფასის ანაზღაურების ან ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნის საფუძველზე.

Защита прав потребителей в Грузии
Теперь на законодательном уровне установлены требования к предоставлению информации о продавце и товаре/услуге, правила заключения договоров с потребителями (в том числе дистанционных договоров), порядок возврата и обмена товаров, ответственность продавцов за нарушение Закона.
В чем суть нового Закона
С 1 июня 2022 года в Грузии вступает в силу Закон о защите прав потребителей (далее ― Закон). Он без преувеличения долгожданный ― предыдущий аналогичный документ действовал до 25 мая 2012 года и был отменен без принятия нового.
Закон регулирует отношения между продавцом и потребителем в сфере продажи товаров и оказания услуг, в том числе финансовых. Под продавцом понимаетсялюбое физическое, юридическое лицо или объединение лиц, осуществляющее коммерческую деятельность, а также любое другое лицо, действующее от имени или по поручению продавца. Потребителем считается любое физическое лицо, которому предлагают, или тот, кто приобретает или впоследствии использует товары или услуги преимущественно для личного пользования, а не для коммерческой, предпринимательской или иной профессиональной деятельности
Сразу оговоримся, что документ не допускает обмена или возврата новых вещей и не устанавливает серьезных штрафных санкций, которые потребитель мог бы взыскать в судебном порядке. Вместе с тем он явно ориентирован на вызовы быстро меняющейся экономики страны, так как регулирует онлайн-торговлю.
В грузинском праве отсутствует такое понятие, как «розничный договор купли-продажи». Особые нормы гражданского законодательства, применимые только к отношениям данного вида, до сих пор приняты не были. Новый Закон восполняет данный пробел. Потребителям товаров и услуг в Грузии будет проще добиваться отмены сделки в отношении некачественного товара: статья 17 Закона указывает, что в случае обнаружения недостатков покупатель товара вправе направить претензию и потребовать или устранения недостатка, или безвозмездного ремонта, или замены товара в разумные сроки.
Право потребовать снижения цены товара или полностью отказаться от договора возникает при полной невозможности ремонта или, скажем, если торговец не отремонтировал вещь в разумный срок, а покупатель уже потерял интерес к выполнению договора. При этом обязанность проводить экспертизу качества товара на претензионной стадии для продавца не предусмотрена.
Покупатель не имеет права отказаться от договора, если недостатки товара незначительны или вообще отсутствуют. Важно, что новый Закон о защите прав потребителей применяется не только к розничной купле-продаже товаров в магазинах, но и к дистанционной продаже товаров через интернет, к торговле по образцам, к продаже товаров с доставкой, а также к различным финансовым услугам.
Моральный вред, причиненный нарушением прав потребителей, подлежит взысканию только в одном случае: при дискриминации пользователя при публичном предложении товаров или услуг, например по признаку национальности, расовой или половой принадлежности. Такие действия запрещены статьей 3 Закона.
Требования к информации о товаре
Особое внимание законодатель уделил праву потребителя на достоверную информацию о товаре и услуге: Закон требует уже до заключения договора предоставить потребителю в понятной форме достоверную информацию:
• о наименовании товара или услуги;
• о производителе;
• обо всех существенных характеристиках;
• об адресе и наименовании предпринимателя.
Цена товара должна быть указана вместе с налогом. Должны быть предоставлены контактные данные продавца, от имени которого действует лицо в месте продаж, сведения о пунктах техобслуживания, а также о цене услуги с указанием всех дополнительных расходов (включая стоимость доставки и установки), сведения о гарантии и об условиях расторжения договора. В отношении цифрового контента требуется предоставить информацию даже «о технических средствах, используемых для его защиты». Вся информация должна предоставляться на грузинском языке!
Дистанционные договоры (например, заключенные через интернет), в отличие от обычных, могут быть расторгнуты потребителем односторонне. Заявление об этом может быть подано в течение 14 дней календарных дней, причем оно может быть совершенно немотивированным. Правило касается далеко не всех видов товаров и услуг. У покупателя все же остается обязанность погасить расходы по доставке и ряд других
Никакой агрессивной рекламы
Закон о защите прав потребителей вводит такой элемент защиты, как особый запрет на «агрессивную коммерческую деятельность». Вот, скажем прием, хорошо знакомый клиентам недобросовестных продавцов автомобилей: создание впечатления, что потребитель не сможет покинуть территорию компании, пока не заключит договор. Это недопустимо! Сюда же относится и отказ предпринимателя покинуть место жительства заказчика, спам по телефону и даже, как ни странно, реклама, адресованная исключительно детям (с очевидной целью воздействия на родителей).
В список запрещенных агрессивных действий также включено «создание ложного впечатления о том, что клиент выиграл или в результате выполнения определенного действия выиграет приз или получит другую выгоду», то есть повсеместно известное на практике навязывание товара в виде выигрыша в лотерею.
Штрафные санкции
Штраф за осуществление запрещенных Законом действий довольно значительный. Правда, он не за нарушение прав как таковое, а за неисполнение постановления по жалобе на запрещенные действия.
Закон предусматривает создание некоммерческих организаций, защищающих права потребителей. Их роль, по замыслу авторов Закона, сводится лишь к подготовке коллективных заявлений потребителей и к посредничеству при разрешении споров с предпринимателями.
Предусмотрен внесудебный порядок рассмотрения потребительских споров. Данные споры относятся в целом к компетенции Национального агентства по конкуренции.
Национальное агентство по конкуренции Грузии создано на основании закона «О конкуренции» и подотчетно премьер-министру Грузии. Агентство находится по адресу: г. Тбилиси, ул. Агмашенебели, д. 154, бизнес-центр «Зеленый офис», 10. Тел: 2-440-770. Электронная почта: info-gca@competition.ge. Сайт: www.competition.ge. Регламент Агентства по конкуренции (на грузинском языке) можно найти здесь. Данные о создании дополнительных офисов на других территориях не сообщались
Как это будет работать
Завершающая глава Закона разъясняет, какие жалобы вправе рассматривать Агентство. Из сферы его юрисдикции исключены услуги банков, страховых компаний ресурсоснабжающих и некоторых иных подобных предприятий. Хотя требования Закона все же распространяется на их услуги. Правда, проверки на нарушение прав потребителей такими компаниями должны делать профильные органы.
Статьи 30—36 Закона предусматривают процедуру, по которой Агентство будет проводить проверки по жалобам потребителей. Данные проверки носят камеральный характер: Закон о защите прав потребителей не предусматривает возможности Агентства выехать к предпринимателю и изъять у него документы или провести осмотр. Сотрудники Агентства дистанционно запросят документы, потом пригласят стороны, а при необходимости — и экспертов.
Решение по жалобе (не только об устранении нарушений, но и о расторжении договора с потребителем например) должно быть принято не позднее одного месяца после дня поступления жалобы. Его неисполнение в течение 5 дней подразумевает штраф. Его размер определяется чиновниками и может достигать 2% от оборота за прошедший финансовый год.
Интересно, что Закон о защите прав потребителей предусматривает право Агентства принять «предложенные торговцем условные обязательства» по устранению предполагаемого нарушения Закона. Говоря по-простому, признав вину, предприниматель может обойтись «малой кровью», не доводя до вынесения решения по существу и до взыскания огромных штрафов
Указывается, что Агентство свои проверки сможет проводить и без заявления (жалобы) конкретного потребителя. Это происходит в случае, если есть сведения, объективно свидетельствующие о нарушении прав не одного потребителя, а их группы.
В случае обнаружения нарушения права пользователя в результате рассмотрения дела торговцу должен быть предоставлен разумный срок для восстановления нарушенного права или прекращения действия, признанного нарушением, по истечении которого Агентство уже вправе налагать на предпринимателя штраф.
Срок обращения в Агентство за установлением нарушения требований Закона о защите прав потребителя — целых два года после совершения нарушения. Детальный порядок работы Национального агентства по конкуренции Грузии в рамках действия Закона будет подробней урегулирован в отдельном правовом акте, который планируют принять до 1 октября 2022 года.
В новом Законе заложен привычный подход в правовом регулировании потребительских споров с преимуществом в сфере административного производства, а не судейского. Решение Агентства может быть обжаловано в суде в течение 30 календарных дней после его получения в порядке, установленном законодательством Грузии. Обжалование решения Агентства о признании нарушения не лишает Агентство права осуществлять полномочия и налагать на продавца соответствующий штраф.
Мы обеспечиваем полную юридическую поддержку по любым бизнес-вопросам, помогаем грамотно оформить документацию компании и урегулировать спорные моменты с вашими клиентами и государственными органами. Если вам нужна юридическая помощь по Закону в Грузии для бизнеса просто напишите нам на почту info@justadvisors.ge или заполните форму на сайте.