საქართველოში დაწესებულია სავალდებულო სანოტარო ფორმა უცხოური მინდობილობის საფუძველზე გარიგებებისთვის, რომლებიც რეგისტრირდება რეესტრში.
ცვლილებები ძალაში შევიდა 2023 წლის 20 ოქტომბრიდან
2023 წლის 26 ოქტომბერი
შალვა გიორგაძე, JUST Advisors-ის იურისტი
2023 წლის 20 ოქტომბრიდან უცხო ქვეყანაში გაცემული მინდობილობის საფუძველზე გარიგებების საჯარო რეესტრში რეგისტრაციისას საჭიროა ნოტარიულად დამოწმება. ცვლილებები ეხება უძრავი ქონების ნებისმიერ გარიგებებს და კომპანიის (შპს) კაპიტალში წილების გადანაწილებას, ასევე გავლენას ახდენს გარიგებების გაფორმების ვადებსა და საფასურზე.
2023 წლის 20 ოქტომბერს იუსტიციის მინისტრმა ცვლილებები შეიტანა ორ ნორმატიულ აქტში:
§  „საჯარო რეესტრის შესახებ“ ინსტრუქციაში (56 მუხლი გადმოცემულია ახალი რედაქციით).
§  „სანოტარო მოქმედებათა შესრულების წესის შესახებ“ ინსტრუქცია (28 მუხლს დაემატა მე-6 პუნქტი, 66 მუხლს დაემატა მე-11 პუნქტი).
ცვლილებები აწესებს განსაკუთრებულ კონტროლს იმ გარიგებებზე, რომლებიც საჯარო რეესტრში უნდა დარეგისტრირდნენ და რომლებიც სხვა ქვეყანაში გაცემული მინდობილობის საფუძველზე იდება. იუსტიციის მინისტრმა დააკისრა ქართველ ნოტარიუსებს უცხოური მინდობილობით დამოწმებული უფლებამოსილებათა დადასტურების ვალდებულება და დაადგინა, რომ ასეთი გარიგებები უნდა იყოს დამოწმებული სანოტარო წესით საჯარო აქტის სახით.
ამჟამად რეგისტრაციისთვის მიიღება მხოლოდ ნოტარიუსის მიერ შედგენილი გარიგებები. ეს ნიშნავს, რომ უცხოური მინდობილობის საფუძველზე გარიგების დასადებად საჭიროა მისი თარგმანის ქართულ ენაზე ნოტარიულად დამოწმება (ეგრე აქამდეც იყო), ასევე, დამატებით დაიდოს ნოტარიუსის მიერ შედგენილი ხელშეკრულება.
გარიგებათა დადების როგორი პროცედურა იყო აქამდე
უცხო ქვეყანაში გაცემული მინდობილობით გარიგების დასადებად საკმარისი იყო:
• გასცეთ მინდობილობა სწორად (საჭიროების შემთხვევაში, აპოსტილის დასმა ან საკონსულო ლეგალიზაციის პროცედურის გავლა იმ ქვეყანაში, სადაც გაიცა მინდობილობა)
• მინდობილობის ქართულ ენაზე ნოტარიულად დამოწმებული თარგმანის უშუალოდ საქართველოში განხორციელების უზრუნველყოფა
ასეთი მინდობილობის საფუძველზე, ამა თუ იმ პირის წარმომადგენელს შეეძლო, საკუთარი შეხედულებისამებრ, დაედო ნოტარიული გარიგება (ამ შემთხვევაში, სარეგისტრაციო დოკუმენტებს რეგისტრაციისთვის წარადგენს ნოტარიუსი) ან ხელი მოეწერა ხელშეკრულებას იუსტიციის სახლში საჯარო რეესტრის სპეციალისტების თანდასწრებით და უშუალოდ მიემართა გარიგების რეგისტრაციისთვის.
რა შეიცვალა 2023 წლის 20 ოქტომბრიდან
კანონმდებლობაში შეტანილი ცვლილებების გათვალისწინებით, უცხოური მინდობილობის საფუძველზე მოქმედი პირის წარმომადგენელს აღარ შეუძლია ხელი მოაწეროს ხელშეკრულებას საჯარო რეესტრის სპეციალისტების თანდასწრებით. რეგისტრაციისთვის მიიღება მხოლოდ და მხოლოდ ნოტარიული გარიგებები, ესე იგი ნოტარიუსის მიერ შედგენილი ხელშეკრულებები (არ აგერიოთ ნოტარიუსის მიერ დამოწმებულ გარიგებაზე ხელმოწერაში).
2023 წლის 20 ოქტომბრის შემდეგ სარეგისტრაციოდ წარმოდგენილი ყველა ხელშეკრულება, რომელიც არ აკმაყოფილებს სანოტარო ფორმის მოთხოვნებს, შეჩერებულია ან იქნება შეჩერებული. ეს ქმედება ახალი კანონის ძალაში შესვლის პირდაპირი შედეგია.
ხელშეკრულებათა დადების რა წესია ამჟამად სავალდებულო
აღვწეროთ რა მოეთხოვება პირს, რომელიც გეგმავს გარიგების დადებას საქართველოში უცხოური მინდობილობის საფუძველზე:
• ხელთ გქონდეს ლეგალური (სწორად გაცემული) უცხოური მინდობილობა და მისი ნოტარიულად დამოწმებული თარგმანი ქართულ ენაზე - აღნიშნული პუნქტი უცვლელი რჩება.
• დაუკავშირდეს ნოტარიუსს ხელშეკრულების შედგენის თხოვნით, რომლის საფუძველზეც უნდა მოხდეს გარიგების სახელმწიფო რეგისტრაცია და მოაწეროს ხელი მასზე. ნოტარიუსი, თავის მხრივ, ადგენს ხელშეკრულებას კანონის მოთხოვნათა შესაბამისად,  იწვევს სერტიფიცირებულ თარჯიმანს (თუ ხელმომწერი არ ფლობს ქართულ ენას) და ამოწმებს გარიგების დამდებ პირთა უფლებამოსილებებს
• გადაიხადოს ხელშეკრულების გაფორმების სანოტარო მომსახურება (ტარიფი შეგიძლიათ იხილოთ ქვემოთ) და მთარგმნელობითი მომსახურება (ნათარგმნი გვერდების რაოდენობის მიხედვით)
თუ ნოტარიუსს აქვს სარეგისტრაციოდ დოკუმენტების გადაცემის უფლებამოსილება, დამატებით გადასახდელია მომსახურების საფასური სარეგისტრაციო მოქმედებების შესასრულებლად:
• 4 დღეში რეგისტრაციისას - 157 ლარი.
• იმავე დღეს რეგისტრაციისას - 350 ლარი.
• მომდევნო სამუშაო დღეს - 270 ლარი.
ამის შემდეგ ნოტარიუსი გადასცემს საბუთებს რეგისტრაციისთვის. თუ ნოტარიუსს არ აქვს დოკუმენტების გადაცემის უფლებამოსილება, გარიგების ნებისმიერი მხარე დამოუკიდებლად გადასცემს ნოტარიულ ხელშეკრულებას საჯარო რეესტრში რეგისტრაციისთვის.
ნოტარიუსის საზღაურის განაკვეთები ხელშეკრულების გაფორმებისას (წყარო):
რა ხელშეკრულებებზე და ობიექტებზე ვრცელდება ახალი წესი
ცვლილებები ეხება:
• ნებისმიერ უძრავ ქონებას: ბინები, აპარტამენტები, მიწის ნაკვეთები.
• უძრავ ქონებაზე უფლებებს: მომავალი საკუთრების უფლება, იჯარის უფლება, გირავნობის უფლება.
• წილები შპს-ს კაპიტალში.
შესაბამისად, იცვლება გაფორმების წესი:
• უძრავ ქონების ნებისმიერი გარიგებების და მათზე უფლების: ყიდვა, გაყიდვა, გირავნობა, იპოთეკა, იჯარა, დათმობა, ჩუქება.
• შპს-ის კაპიტალში არსებულ წილებზე ნებისმიერ გარიგებებისა და მასზე უფლებების: ყიდვა, გაყიდვა, გირავნობა, ჩუქება, შენატანი კაპიტალში.
ცვლილებები შეეხო უძრავი ქონების როგორც პირველად, ისე მეორად ბაზრებს. ესე იგი, ნასყიდობის ხელშეკრულება ან ნასყიდობის წინარე ხელშეკრულება მშენებელთან ამჟამად ასევე შეიძლება დარეგისტრირდეს მხოლოდ ნოტარიუსის მიერ შედგენილი ფორმის მიხედვით.
სხვაგვარად როგორ იმოქმედებს ცვლილებები გარიგებათა გაფორმებაზე?
ჩვენს ტელეგრამის არხზე უკვე დავწერეთ უძრავი ქონების და ბიზნეს ბაზრისთვის შესაძლო შედეგების შესახებ. ცალკე გამოვყოთ ორი აშკარა ეფექტი: გარიგებათა გაფორმება უფრო ძვირი და გახანგრძლივებული გახდება.
ნოტარიული გარიგება ტარიფდება ნოტარიუსების მიერ, გარიგების ღირებულების მიხედვით. დაამატეთ ამას თარჯიმანის მომსახურება. ამ ყველაფერს ემატება მომსახურების საფასური, რომელიც ისედაც გადასახდელია გარიგების რეგისტრაციისთვის. 265 ათასი ლარის  (ან 100 ასასი აშშ დოლარის) ღირებულების ბინის ყიდვისას საშუალოდ მოგიწევთ დაახლოებით 950 ლარის დახარჯვა, საიდანაც:
• 692,5 ლარი - სანოტარო ტარიფი (362,5 + (265 000 − 100 000) × 0,2% ოპერაციის შედეგი). თანხას ასევე ემატება დღგ, თუ ნოტარიუსი არის დღგ-ს გადამხდელი.
• 100 ლარი - თარჯიმანის მომსახურება (თუ გარიგება სამგვერდიანია და გადაიხდევინება თარგმნა რუსულ და ინგლისურ ენებზე).
• 157 ლარი - მომსახურების საფასური (გარიგების 4 დღეში რეგისტრაციისას)
საჯარო რეესტრში გარიგების რეგისტრაციის ვადა არ შეცვლილა - თქვენ კვლავ შეგიძლიათ აირჩიოთ სტანდარტული 4 დღე ან გააფორმოთ გარიგება შეტანის დღეს, გაზრდილი საფასურის გადახდის პირობით. თუმცა, ნოტარიული ხელშეკრულება გაფორმების პროცესი, მის თარგმნას სერტიფიცირებული თარჯიმნის მიერ (თუ უცხოური მინდობილობით წარმომადგენელი არ ფლობს ქართულ ენას) და ხელშეკრულების გაფორმებას დრო დასჭირდება. ასევე, გასათვალისწინებელია სანოტარო და მთარგმნელობითი რესურსების ნაკლებობა - ნოტარიუსები სერტიფიცირებული თარჯიმნებით ძირითადად თბილისში მუშაობენ, ბათუმში არც ისე ბევრია.
შეგახსენებთ, რომ ზემოთ ჩამოთვლილი ყველა მოთხოვნა მოქმედებს ორი პირობის ერთდროულად არსებობის შემთხვევაში: გარიგება მოითხოვს სახელმწიფო რეგისტრაციას და გარიგების ერთ-ერთი მხარის ინტერესებს წარმოადგენს პირი, რომელიც მოქმედებს უცხო ქვეყანაში გაცემული მინდობილობის საფუძველზე. შესაძლოა სანოტარო ფორმის ეს მოთხოვნები შემდგომში გავრცელდება კორპორატიულ გადაწყვეტილებებზე, რომლებიც საჭიროებენ რეგისტრაციას საჯარო რეესტრში - კომპანიის რეგისტრაცია, დირექტორის დანიშვნა, წესდების ცვლილება. ველოდებით კანონმდებლს განმარტებებს.
იმისთვის, რომ ყოველთვის იყოთ ინფორმირებულნი ახალი საკანონმდებლო ინიციატივებზე, შეგიძლიათ დაუკავშირდეთ JUST Advisors თქვენი ბიზნესის იურიდიული მხარდაჭერისთვის, ასევე მოგვანდოთ უძრავი ქონების ხელშეკრულებათა გაფორმება და მრავალი სხვა საკითხი.

В Грузии установлена обязательная нотариальная форма сделок по иностранной доверенности
С 20 октября 2023 года при регистрации в Публичном реестре сделок на основе доверенности, выданной в иностранном государстве, требуется нотариальное удостоверение. Изменения затрагивают любые сделки с недвижимостью и перераспределением долей в капитале компаний (ООО), а также влияют на сроки и стоимость оформления сделок.
20 октября 2023 года Министр юстиции внес изменения в два нормативных акта:
• Инструкцию о публичном реестре (статья 56 изложена в новой редакции).
• Инструкцию о порядке совершения нотариальных действий (статья 28 дополнена пунктом 6, статья 66 дополнена пунктом 11).
Поправки устанавливают особый контроль за сделками, которым требуется регистрация в Публичном реестре и которые заключаются на основании доверенностей, выданных в другой стране. Министр юстиции возложил обязанность по подтверждению полномочий, удостоверенных иностранными доверенностями, на грузинских нотариусов и установил, что такие сделки должны быть нотариально удостоверены в виде публичного акта.
Теперь на регистрацию будут приниматься только сделки, составленные нотариусом. Это означает, что для заключения сделки по иностранной доверенности нужно нотариально удостоверить ее перевод на грузинский язык (так было и раньше), а также дополнительно заключить договор, составленный нотариусом.
Какой порядок заключения сделок был раньше
Для заключения сделки по доверенности, выданной в иностранном государстве, достаточно было:
• Правильно выдать доверенность (проставить апостиль или пройти процедуру консульской легализации в стране выдачи доверенности, если необходимо).
• Обеспечить нотариально удостоверенный перевод доверенности на грузинский язык непосредственно в Грузии.
На основании такой доверенности представитель того или иного лица мог по своему усмотрению заключить нотариальную сделку (в этом случае документы на регистрацию подавал нотариус) или подписать договор в присутствии специалистов Публичного реестра в Доме Юстиции и непосредственно обратиться за регистрацией сделки.
Что изменилось с 20 октября 2023 года
С учетом поправок в законодательстве представитель лица, действующий на основании иностранной доверенности, больше не может подписать сделку в присутствии специалистов Публичного реестра. На регистрацию будут приниматься только и исключительно нотариальные сделки, то есть договоры, составленные нотариусом (не путайте их с заверенной нотариусом подписью на договоре).
Все сделки, поданные на регистрацию после 20 октября 2023-го и не соответствующие требованиям о нотариальной форме, были или будут приостановлены. Это действие стало прямым следствием вступления в силу нового закона
Какой порядок заключения сделок теперь обязателен
Распишем, что потребуется от человека, который планирует заключить сделку на основании иностранной доверенности в Грузии:
• Иметь на руках легальную (правильно выданную) иностранную доверенность и ее нотариально удостоверенный перевод на грузинский язык — этот пункт без изменений.
• Обратиться к нотариусу с просьбой составить договор, на основании которого должна пройти государственная регистрация сделки, и подписать его. Нотариус, в свою очередь, составляет договор согласно требованиям законодательства, привлекает сертифицированного переводчика (если подписант не владеет грузинским языком) и проверяет полномочия лиц, заключающих сделку.
• Оплатить услуги нотариуса по составлению договора (тариф можно посмотреть ниже) и услуги переводчика (исходя из количества переведенных страниц).
Если у нотариуса есть полномочия передавать документы на регистрацию, нужно дополнительно оплатить госпошлину за совершение регистрационных действий:
• При регистрации за 4 дня — 157 лари.
• Регистрация в тот же день — 350 лари.
• На следующий рабочий день — 270 лари.
Затем нотариус передаст документы на регистрацию. Если у нотариуса нет полномочий по передаче документов, любая из сторон договора самостоятельно передает нотариальный договор на регистрацию в Публичный реестр.
Ставки вознаграждения нотариуса при составлении договора (источник):
На какие сделки и объекты распространяется новое правило
Изменения распространяются на:
• Любую недвижимость: квартиры, апартаменты, земельные участки.
• Права на недвижимость: право будущей собственности, право аренды, право залога.
• Доли в капитале ООО.
Соответственно, меняется порядок оформления:
• Любых сделок с недвижимостью и правами на нее: купля, продажа, залог, ипотека, аренда, уступка, дарение.
• Любых сделок с долями в капитале ООО и правами на них: купля, продажа, залог, дарение, вклад в капитал.
Изменения коснулись как первичного, так и вторичного рынка недвижимости. То есть договор купли-продажи или предварительный договор купли-продажи с застройщиком теперь тоже можно зарегистрировать только по форме, составленной нотариусом
Как еще поправки скажутся на оформлении сделок
В телеграм-канале мы уже писали о возможных последствиях для рынка недвижимости и бизнеса (можете прочитать тезисы по этой ссылке). Отдельно выделим два явных эффекта: оформление сделок станет дороже и дольше.
Нотариальная сделка тарифицируется нотариусами в зависимости от цены сделки. Добавьте к этому услуги переводчика. Все это в дополнение к госпошлине, которую и так необходимо оплачивать за регистрацию сделки. Так, при покупке квартиры стоимостью 265 тыс. лари (или $ 100 тыс.) придется потратить в среднем около 950 лари, из которых:
• 692,5 лари — тариф нотариуса (результат операции 362,5 + (265 000 − 100 000) x 0,2%). К сумме также добавляется НДС, если нотариус — плательщик НДС.
• 100 лари — услуги переводчика (если договор на трех страницах и оплачивается перевод на русский и английский языки).
• 157 лари — госпошлина (при регистрации сделки за 4 дня).
Сам срок регистрации сделки в Публичном реестре не изменился — все еще можно выбрать стандартные 4 дня или оформить сделку в день подачи при условии уплаты повышенной пошлины. Однако процесс составления нотариального договора, его перевод сертифицированным переводчиком (если представитель по иностранной доверенности не владеет грузинским языком) и оформление сделки займут время. Также стоит учитывать ограниченный нотариальный и переводческий ресурс — нотариусы с сертифицированным переводчиками работают в основном в Тбилиси, в Батуми их не много.
Напомним, все требования, указанные выше, действуют при одновременном наличии двух условий: сделка требует государственной регистрации и интересы одной из сторон сделки представляет лицо на основании доверенности, выданной в иностранном государстве. Возможно, впоследствии данные требования о нотариальной форме распространятся и на корпоративные решения, требующие регистрации в Публичном реестре — регистрацию компании, назначение директора, изменение устава. Ждем разъяснений от регуляторов.
Чтобы всегда быть в курсе новых законодательных инициатив, вы можете обратиться в JUST Advisors за юридическим сопровождением бизнеса, а также доверить нам оформление сделок с недвижимостью и многие другие вопросы.