საქართველოში გაქირავებული ბინების, სასტუმრო ნომრების და აპარტამენტების გადასახადები
ჩვენ ვპასუხობთ აქტუალურ კითხვებს, ბინების, აპარტამენტების და სასტუმრო ნომრების გაქირავებიდან მიღებული შემოსავლის გადასახადებზე
15 მარტი, 2024
გიორგი ჟუჟუნაშვილი, წამყვანი იურისტი და ადვოკატი
საგადასახადო კალენდარი გვახსენებს, რომ ფიზიკურმა პირებმა პირველ აპრილამდე უნდა წარადგინონ 2023 წლის საშემოსავლო გადასახადის დეკლარაცია და გადაიხადონ გადასახადი
და ეს კარგი მიზეზია ვისაუბროთ იმ შემოსავლის დაბეგვრაზე, რომელსაც ფიზიკური პირები/ მესაკუთრეები იღებენ თავიანთი უძრავი ქონების გაქირავებით. დღეს ჩვენ ვუპასუხებთ საცხოვრებელი მიზნით გაქირავებულ ბინებთან დაკავშირებით დასმულ აქტუალურ კითხვებს. (ბინები, სასტუმროს ნომრები, აპარტამენტები). კომერციულ ქონებაზე შემდეგ ჯერზე ვისაუბრებთ.
საჭიროა თუ არა საშემოსავლო გადასახადის გადახდა, თუ ბინის მესაკუთრე – არ არის საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტი?
Დიახ, აუცილებელია. უძრავი ქონების გაქირავებიდან მიღებული შემოსავალი ეხება საქართველოში არსებული წყაროდან მიღებულ შემოსავალს, აქედან გამომდინარე უნდა შეივსოს დეკლარაცია და გადახდილ იქნას გადასახადი.
როგორია საშემოსავლო გადასახადის განაკვეთი საქართველოში საცხოვრებელი უძრავი ქონების გაქირავებისას?
საშემოსავლო გადასახადის განაკვეთი დამოკიდებულია მესაკუთრეთა რეესტრში რეგისტრაციაზე (ხელმისაწვდომია საგადასახადო კაბინეტში) და შეადგენს:
• ქირავნობის შემოსავლის 5%, თუ მოიჯარე არის ფიზიკური პირი.
• ქირავნობის შემოსავლის 5%, თუ მოიჯარე არის კომპანია, ხოლო მფლობელი რეგისტრირებულია მესაკუთრეთა რეესტრში.
• უძრავი ქონების შენარჩუნების შემოსავალსა და ხარჯებს შორის სხვაობის 20% (იხილეთ საგადასახადო კოდექსი) ყველა სხვა შემთხვევაში.
საშემოსავლო გადასახადის განაკვეთი დამოკიდებულია ქონების გაქირავების მეთოდზე? პირდაპირი გაქირავება, booking-ით გაქირავება, Airbnb, სხვა აგრეგატორების მეშვეობით? მმართველი კომპანიის მეშვეობით?
არა, არ არის დამოკიდებული
დამოკიდებულია თუ არა გადასახადის განაკვეთი საცხოვრებელი ფართის გაქირავების პერიოდზე და გაქირავების სიხშირეზე? არის თუ არა განსხვავება დღიური და გრძელვადიანი გაქირავებით მიღებულ შემოსავალში?
თუ მესაკუთრე საქართველოს ფარგლებს გარეთ საკუთარ ანგარიშზე იღებს ქირას უცხოურ ვალუტაში, ვალდებულია განაცხადოს ეს შემოსავალი და გადაიხადოს მასზე დაკისრებული გადასახადები?
დიახ, ყველა საიჯარო შემოსავალი, განურჩევლად მისი მიღების ფორმისა და მეთოდისა, უნდა იყოს დეკლარირებული. გთხოვთ გაითვალისწინოთ, რომ საგადასახადო დეკლარაციაში შემოსავალი მითითებულია საქართველოს ეროვნულ ვალუტაში–ლარში. თუ შემოსავალი მიიღეთ უცხოურ ვალუტაში, ის უნდა დაკონვერტირდეს ლარად შემოსავლის მიღების დღეს, საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი კურსით.
რა შემთხვევაში გჭირდებათ დღგ-ს გადახდა საცხოვრებელი უძრავი ქონების გაქირავებისას?
თუ მესაკუთრის სამეწარმეო ჯამური შემოსავალი (ქირავნობის შემოსავლის ჩათვლით)  12 თვის განმავლობაში გადააჭარბებს 100 000 ლარს, მესაკუთრე ვალდებულია დარეგისტრირდეს დღგ-ს გადამხდელად და 100 000 ლარზე მეტი ოდენობის შემთხვევაში გადაიხადოს დღგ 18%-იანი განაკვეთით.
რამდენად ხშირად ხდება დღგ-ს დეკლარაცია და გადახდა?
დღგ-ს დეკლარაცია წარედგინება ყოველი მომდევნო საანგარიშო თვის 15 რიცხვში, იმ შემთხვევაშიც კი თუ საანგარიშო თვეში შემოსავალი არ არის. გადასახადი იფარება იმავე ვადაში.
თუ მესაკუთრე უძრავ ქონებას აქირავებს იურიდიულ პირზე, საცხოვრებელი მიზნებისთვის, იცვლება თუ არა გადასახადი?
თუ იურიდიული პირი ქირაობს ფართს საცხოვრებელი მიზნებისთვის, მაგალითად: თანამშრომლებისთვის, მაშინ საგადასახადო ვალდებულებები არ იცვლება – მესაკუთრე იხდის საშემოსავლო გადასახადს 5%-იანი განაკვეთით, თუ ის რეგისტრირებულია მესაკუთრეთა რეესტრში, ან 20%-ს ასეთი რეგისტრაციის არარსებობის შემთხვევაში და დღგ-ს საჭიროების შემთხვევაში.
თუ მესაკუთრე საცხოვრებელი წესით აქირავებს ქონებას იურიდიულ პირზე, რომელი არის ვალდებული გადაიხადოს გადასახადი?
ნაგულისხმევას, მოიჯარე კომპანია არის მესაკუთრის საგადასახადო აგენტი, შესაბამისად ვალდებულია დააკავოს და გადაიხადოს მასზე საშემოსავლო გადასახადი. გადასახადს იხდის კომპანია, ქირის გადახდის დროს. ქირავნობის ხელშეკრულებაში მხარეებს შეუძლიათ სხვაგვარად შეთანხმდნენ და მესაკუთრეს შეუძლია აიღოს საშემოსავლო გადასახადის გადახდის ვალდებულება. ამ შემთხვევაში დღგ-ს იხდის თავად მესაკუთრე.
როგორ არის შესაძლებელი საგადასახადო დეკლარაციის წარდგენა?
საგადასახადო დეკლარაციის წარდგენა შესაძლებელია მესაკუთრის საგადასახადო კაბინეტის მეშვეობით rs.ge-ზე. სხვა ვარიანტები არ არის გათვალისწინებული. პირადი საშემოსავლო გადასახადის დეკლარაციის წარდგენის ბოლო ვადაა– 1-ლი აპრილი.
როგორ მივიღოთ წვდომა საგადასახადო ანგარიშზე rs.ge-ზე დეკლარაციის შესატანად?
ამისათვის მესაკუთრემ უნდა მიიღოს საგადასახადო ნომერი. ეს შეიძლება გაკეთდეს პირადად საქართველოში ან ვინმეს დაევალოს ამის გაკეთება მინდობილობის გზით. დაწვრილებით ამის შესახებ დავწერეთ აქ
როგორ შეუძლიათ JUST Advisors-ის სპეციალისტებს დაეხმარონ ქონების მესაკუთრეს?
• მინდობილობის საფუძველზე ჩვენ შეგვიძლია საგადასახადო ნომერი
• გავააქტიუროთ საგადასახადო კაბინეტი
• სავარეგისტრიროთ მესაკუთრე მესაკუთრეთა რეესტრშ
• შევადგინოთ ქირავნობის ხელშეკრულება.
• გამოვთვალოთ გადასახადი
• შევადგინოთ და წარვადგინოთ საგადასახადო დეკლარაცია.
ჩვენ Just Advisors-ში გვესმის საქართველოს საგადასახადო სისტემის სირთულეები და გთავაზობთ არა მხოლოდ სიღრმისეულ ცოდნას, არამედ ინდივიდუალურ მიდგომას თითოეული მომხმარებლის მიმართ. ჩვენი — მიზანია არა მხოლოდ დაგეხმაროთ გაუმკლავდეთ მიმდინარე ვალდებულებებს, არამედ უზრუნველყოთ ოპტიმალური საგადასახადო დაგეგმვა მომავლისთვის. გეპატიჟებით JUST Advisors-ში რჩევისა და თქვენი ქონებისა და გადასახადების მართვის მხარდაჭერისთვის. მოდით ერთად გავხადოთ ეს პროცესი თქვენთვის რაც შეიძლება მარტივი და მომგებიანი.
ცხრილი: გადასახადები საქართველოში ბინების, აპარტამენტების და სასტუმროს ნომრების გაქირავებაზე
პირველი კომენტარი: აუცილებელია ქირავნობს ხელშეკრულების გაფორმება და ასევე მნიშვნელოვანია, რომ მფლობელი დარეგისტრირდეს მოქირავნედ. განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მივაქციოთ ხელშეკრულების პირობებს: აუცილებელია მითითებულ იქნას, რომ საცხოვრებელი ტერიტორია ქირავდება კონკრეტულად საცხოვრებელი მიზნებისთვის. ეს მნიშვნელოვანია, რადგან კანონის თანახმად თუ ფიზიკური პირი უძრავ ქონებას აქირავებს ორგანიზაციებზე, იურიდიულ პირებზე ან სხვა ფიზიკურ პირებზე საცხოვრებელი მიზნით, ამ ქირავნობიდან მიღებული შემოსავალი, ხარჯების გამოკლების გარეშე, ებერგება 5%-ით. აღსანიშნავია, რომ მსგავს ინფორმაციას საგადასახადო ორგანოების კონსულტანტები იძლევიან. დღგ-სთან დაკავშირებით კი, თუ გადამხდელის შემოსავალი 12 თვის განმავლობაში აღემატება 100 000 ლარს, იგი ვალდებულია დარეგისტრირდეს დღგ-ს გადამხდელ პირად.
მეორე კომენტარი: *თუ შემოსავალი ნაწილდება დივიდენდებზე, მთლიანი საგადასახადო ტვირთი იქნება 20% = 15% საშემოსავლო გადასახადი და 5% დივიდენდის გადასახადი. დღგ-ს რაც შეეხება, თუ გადამხდელის შემოსავალი 12 თვის განმავლობაში აღემატება 100 000 ლარს, იგი ვალდებულია დარეგისტრირდეს დღგ-ს გადამხდელ პირად.

Taxation of rental income from apartments and hotel rooms in Georgia
The tax calendar reminds us — by April 1, individuals must submit an income tax declaration for the year 2023 and pay the tax.
And this is a good reason to talk about the taxation of income that individual owners receive from renting out their real estate. Today, we will answer current questions related to renting real estate FOR RESIDENTIAL PURPOSES (apartments, hotel rooms, apartments). We will talk about commercial real estate next time.
Do non-resident property owners pay income tax in Georgia?
Yes, they do. Income from renting out real estate is considered as income from a source in Georgia, so it must be declared and income tax must be paid.
What are the tax rates for rental income for residential real estate in Georgia?
The income tax rate depends on registration in the List of Landlords (accessible through the tax portal) and is:
5% of the rental income if the tenant is an individual
5% of rental income if the tenant is a company and the owner is registered in the register of landlords,
20% of the difference between income and property maintenance expenses (see Tax Code) in all other cases.
Does the income tax rate depend on the method of renting out real estate? Direct rental, rental through booking, Airbnb, other aggregators? Through a property management company?
No, it doesn't.
Does the tax rate depend on the duration and frequency of renting out residential premises? Is there a difference for income from daily and long-term rentals?
If the owner receives rent in foreign currency into their account outside of Georgia, are they required to declare this income and pay taxes on it?
Yes, all rental income, regardless of its form and method of receipt, must be declared. Please note that in the tax declaration, income should be stated in Georgia's national currency – lari. If you received income in a foreign currency, it must be converted into lari at the exchange rate set by the National Bank of Georgia on the day of receipt of income.
In what cases is VAT payable when renting out residential real estate?
If the owner’s total income from entrepreneurial activities (including rental income) exceeds 100,000 lari over 12 consecutive months, the owner must register as a VAT taxpayer and pay VAT on the amount of income exceeding 100,000 lari at a rate of 18%.
How often is VAT declared and paid?
VAT declaration must be submitted monthly by the 15th of the following month, even if no income was received in the reporting month. The tax is paid within the same deadlines.
Does the tax rate change if the owner rents out property for residential purposes to a legal entity?
If a legal entity rents out property for residential purposes, for example, for its employees, the tax obligations remain unchanged — the owner pays income tax at the rate of 5% if he is registered in the register of landlords or 20% in the absence of such registration and VAT, if necessary.
Who is responsible for paying the tax if the owner rents out property for residential purposes to a legal entity?
By default, the tenant company acts as the tax agent for the owner and is responsible for withholding and paying income tax on their behalf. The tax is paid by the company simultaneously with the rent payment. However, the Parties may agree otherwise in the lease agreement, and the owner may assume the obligation to pay income tax. VAT, in any case, is paid by the owner independently.
How can tax declaration be submitted?
Tax declaration can be submitted through the owner's tax account on rs.ge. No other options are provided. The deadline for filing the income tax declaration for individuals is April 1st.
How to access the tax account on rs.ge to submit the declaration?
To do this, the owner needs to obtain a tax identification number. This can be done personally in Georgia or delegated to someone by power of attorney. More details about this process can be foundhere
How can JUST Advisors specialists help property owners?
Based on power of attorney, we can obtain a tax identification number
Activate the tax account
Register the owner in the List of Landlords
Draft a lease agreement
Calculate taxes
Prepare and submit the tax declaration
At JUST Advisors, we understand the complexities of Georgia's tax system and offer not only deep expertise but also an individual approach to each client. Our goal is not only to help you meet current obligations but also to ensure optimal tax planning for the future. We invite you to JUST Advisors for consultations and support in managing your real estate and taxes. Let's make this process as simple and beneficial for you as possible together.
Table: Taxes on Renting Apartments, Apartments, and Hotel Rooms in Georgia
Owner; Tenant; Subject of lease (according to the extract from the public register); Purpose; Procedure for renting out by the tenant; Term of lease; Income tax rate; VAT; Note
Individual; Individual; Apartment; Residence; Through booking, Airbnb, analogs; Short-term; 5%; 18%; See the first comment
Individual; Individual; Apartment; Residence; Through a legal entity - a management company that will conclude a contract, but is not the tenant; Long-term; 5%; 18%; See the first comment
Individual; Legal entity; Apartment; Sublease for residential purposes; Direct lease agreement; Long-term; 5%; 18%; See the first comment
Legal entity; Individual; Apartment; Residence; Through booking, Airbnb, analogs; Short-term; 20%*; 18%; See the second comment
Individual; Individual; Hotel room; Residence; Through booking, Airbnb, analogs; Short-term; 5%; 18%; See the first comment
Individual; Individual; Hotel room; Residence; Through a legal entity - a management company that will conclude a contract, but is not the tenant; Long-term; 5%; 18%; See the first comment
Individual; Legal entity; Hotel room; Sublease for residential purposes; Direct lease agreement; Long-term; 5%; 18%; See the first comment
Legal entity; Individual; Hotel room; Residence; Through booking, Airbnb, analogs; Short-term; 20%*; 18%; See the second comment
First comment: It is necessary to conclude a lease agreement, and it is also important that the owner be registered as the lessor. Special attention should be paid to the terms of the agreement: it should clearly state that the residential area is provided exclusively for residential purposes. This is important because, according to the legislation, income received by an individual from renting out residential space to organizations, legal entities, or other individuals for residence, without deducting expenses from this income, is subject to a 5% tax rate. It should be noted that such information is provided by tax consultants. Regarding VAT, if the total income exceeds 100,000 lari within 12 months, the taxpayer is required to register as a VAT payer.
Second comment: *If the income is distributed as dividends, then the total tax burden will be 20% = 15% profit tax and 5% dividend tax. Regarding VAT, if the total income exceeds 100,000 lari within 12 months, the taxpayer is required to register as a VAT payer.