როგორ მივიღოთ საქართველოს ყოფილი მოქალაქის ბინადრობის ნებართვა
„უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონი საქართველოს ყოფილ მოქალაქეებს აძლევს საშუალებას მიიღონ საქართველოში ბინადრობის ნებართვა. ამისათვის მათ იუსტიციის სახლის მეშვეობით უნდა მიმართონ განცხადებით სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს. თუ არ გამოვლინდება უარის თქმის საფუძვლები, 10-დან 30 დღემდე ვადაში (დამოკიდებულია გადახდილ განცხადების განხილვის საფასურზე) მიიღებთ ბინადრობის ნებართვას 6 წლამდე ვადით.
95 ქვეყნის მოქალაქეებს აქვთ უფლება საქართველოში შემოვიდნენ ვიზის გარეშე და იმყოფებოდნენ კალენდარული წლის განმავლობაში. ყველა სხვა უცხოელს სჭირდება ვიზა.  მაგრამ ხანგრძლივი ცხოვრებისთვის ყველა მათგან სჭირდება საქართველოში ბინადრობის ნებართვა. როგორც წინა სტატიებში ვწერდით, ბინადრობის ნებართვის მიღების სხვადასხვა საფუძვლები არსებობს:
• ბიზნესის წარმოების გზით
• საქართველოში რეგისტრირებულ კომპანიაში დასაქმების ან საქართველოში ავტორიზებულ სასწავლო დაწესებულებაში სწავლის გზით
• ქონების შეძენით ან საქართველოს ეკონომიკაში განხორციელებული ინვესტიციის გზით
• ოჯახის გაერთიანების გზით
საერთო ჯამში 2022 წელს 24 ათასზე მეტმა უცხოელმა მიიღო ბინადრობის ნებართვა, საიდანაც უარების რაოდენობა 16% შეადგენს. საყურადღებოა, რომ ნებართვაზე დადებითი შედეგის მიღების ყველაზე დიდი ალბათობა - 90%-ზე მეტი - ყოფილი მოქალაქეების განცხადების შემთხვევაშია.
ნებართვის მიღების საფუძველი
„უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-15 მუხლით ჩამოთვლილია საქართველოში ბინადრობის ნებართვის სახეები. აღნიშნული მუხლის „დ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებულია საქართველოს ყოფილი მოქალაქეებისათვის (რომლებმაც ამა თუ იმ საფუძვლით დაკარგეს საქართველოს მოქალაქეობა) ბინადრობის ნებართვა.
როგორც წესი, საქართველოს მოქალაქეობის დაკარგვა ხდება სხვა ქვეყნის მოქალაქეობის მოპოვების გამო, როდესაც საქართველოს მოქალაქე არ გაივლის საქართველოს მოქალაქეობის შენარჩუნების პროცედურას (ამის შესახებ დაწვრილებით შეგიძლიათ იხილოთ აქ). ბინადრობის ნებართვის მოპოვება ყოფილ მოქალაქეს შეუძლია ნებისმიერ დროს საქართველოს მოქალაქეობის შეწყვეტის თაობაზე პრეზიდენტის გადაწყვეტილების მიღებისთანავე (მაგალითად  მოქალაქეობის შენარჩუნებაზე პრეზიდენტის მხრიდან უარის შედეგად).
ყოფილი მოქალაქეებისათვის ბინადრობის ნებართვა გაიცემა 6 წლამდე ვადით (გათვალისწინებულია ზემოთხსენებული კანონის მე-16 მუხლის „ბ“ ქვეპუნქტით). შემდგომში შესაძლებელია მისი გაგრძელება.
საჭირო დოკუმენტები
ბინადრობის ნებართვის მისაღებად პირადად ან წარმომადგენლის დახმარებით შესაბამისი განცხადებით უნდა მიმართოთ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს იუსტიციის სახლის მეშვეობით. განცხადების გარდა, აუცილებლად წარმოსადგენია:
• ფოტო 3x4.
• საზღვარგარეთის პასპორტი.
• საქართველოს მოქალაქეობის შეწყვეტის დამადასტურებელი დოკუმენტი (მაგალითად, პრეზიდენტის გადაწყვეტილების ასლი).
განცხადების განხილვის ვადა დამოკიდებულია გადახდილ საფასურზე:
• 30 დღე - 300 ლარი.
• 20 დღე - 450 ლარი.
• 10 დღე - 600 ლარი.
განცხადების განხილვის ვადაში სააგენტო ამოწმებს უარის თქმის საფუძვლების არსებობას, რომლებიც გათვალისწინებულია კანონის მე-18 მუხლით. თუ გამოვლინდება კანონით გათვალისწინებული რომელიმე უარის თქმის საფუძველი (მაგალითად, განმცხადებელმა წარმოადგინა ყალბი ან იურიდიული ძალის არმქონე დოკუმენტი), სააგენტო მოამზადებს გადაწყვეტილებას უარის თქმის შესახებ. თუ უარის თქმის საფუძველი არ გამოვლინდა და განმცხადებელმა დააკმაყოფილა კანონის მოთხოვნები, სააგენტო გასცემს ბინადრობის ნებართვას.
ნებართვაზე უარის გასაჩივრება
სააგენტოს მხრიდან ნებართვის გაცემაზე უარის შემთხვევაში კანონით გათვალისწინებულია გადაწყვეტილების გასაჩივრების ერთთვიანი ვადა. გამომდინარე იქიდან, რომ სააგენტოს არ ჰყავს ზემდგომი ორგანო, უარის გასაჩივრება ხდება სასამართლოში. გასაჩივრებისთვის სახელმწიფო ბაჟის ოდენობა 100 ლარია.
ბინადრობის ნებართვას ბევრი დადებითი გააჩნია. გარდა იმისა, რომ შესაძლებელია ე.წ. ვიზარანის გარეშე საქართველოში ხანგრძლივად დარჩენა, ბინადრობის ნებართვის მქონეს შეუძლია მიმართოს განცხადებით შენგენის ზონის ვიზაზე საქართველოში არსებულ უცხო ქვეყნის წარმომადგენლობებს, და ამასთან, იძენს შესაძლებლობას მომავალში მიიღოს მუდმივი ბინადრობის ნებართვა და საქართველოს მოქალაქეობაც კი.
JUST Advisors დაგეხმარებათ მოამზადოთ ქეისი საქართველოში დროებითი, მუდმივი ბინადრობის ნებართვის ან საქართველოს მოქალაქეობის მისაღებად. დაგეხმარებით შეაგროვოთ და მოამზადოთ ყველა საჭირო დოკუმენტი, ყველა ეტაპზე თქვენს გვერდით ვიქნებით, დაწყებული განცხადების ჩაბარებით, დამთავრებული უარის  სასამართლოში გასაჩივრებით.

ВНЖ Грузии для бывших граждан: как его получить
Закон Грузии «О правовом положении иностранцев и лиц без гражданства» позволяет бывшим гражданам страны получить вид на жительство. Заявление на него подается через Дом Юстиции. Если оснований для отказа нет, в срок от 10 до 30 дней (зависит от пошлины) вы получите ВНЖ на 6 лет. Теперь подробнее.
Граждане 95 стран могут въезжать на территорию Грузии без визы и оставаться в стране на протяжении календарного года, всем остальным иностранцам нужна виза. Но для длительного проживания и первым, и вторым нужен вид на жительство. Ранее мы писали, что получить его можно по нескольким основаниям:
• 1
• 2
Через трудовые отношения с грузинской компанией, а также учебу в авторизованном учреждении.
• 3
Через покупку недвижимости и инвестиции в экономику Грузии.
• 4
Через воссоединение семьи.
Суммарно в 2022 году ВНЖ получили более 24 тысяч иностранцев, а общее число отказов составило лишь 16%. Однако наибольшая вероятность одобрения вида на жительство — более 90% — для бывших граждан Грузии. Это отдельное основание.
Правовое основание для ВНЖ
Все варианты видов на жительство перечислены в статье 15 закона Грузии «О правовом положении иностранцев и лиц без гражданства». Конкретно пункт «г» данной статьи подразумевает, что претендовать на ВНЖ отдельно от остальных групп заявителей могут бывшие граждане Грузии, которые утеряли гражданство по той или иной причине.
В основном утеря гражданства происходит из-за получения гражданства другой страны без уведомления Грузии и прохождения процедуры сохранения гражданства (подробно о ней мы писали тут). Получить данный ВНЖ можно сразу, как только будет издан указ Президента о прекращении гражданства (например, после неудачной попытки сохранения гражданства и завершения процедуры прекращения гражданства).
ВНЖ для бывших граждан Грузии выдается на срок до 6 лет (это указано в пункте «б» статьи 16 упомянутого выше закона). Впоследствии его можно будет продлить.
Подача документов для бывших граждан
Для получения этой категории ВНЖ нужно лично или через законного представителя обратиться в Агентство по развитию государственных сервисов (Дом Юстиции) с соответствующим заявлением. Кроме заявления нужно предоставить:
• Фото 3×4.
• Загранпаспорт.
• Документ, подтверждающий утерю гражданства Грузии (например, копию указа Президента о прекращении гражданства, ID или что-то иное).
Срок рассмотрения заявки на получения ВНЖ зависит от размера госпошлины:
• 30 дней — 300 лари.
• 20 дней — 450 лари.
• 10 дней — 600 лари.
В течение данного срока Агентство проверяет, нет ли в отношении заявителя оснований для отказа в получении ВНЖ — они прописаны в статье 18 того же закона «О правовом положении иностранцев». Если основания есть (например, лицо предоставило поддельные или не имеющие юридической силы документы), Агентство готовит заключение об отказе в предоставлении вида на жительство. Если оснований для отказа нет и заявитель удовлетворяет требованиям закона, Агентство принимает решение о выдаче ВНЖ.
Порядок обжалования отказа
В случае, если Агентство отказало в предоставлении вида на жительство, законом и самим заключением предусмотрен срок в один месяц на обжалование решения. Но поскольку у Агентства нет вышестоящего органа, обжаловать его можно лишь в суде. Государственная пошлина при рассмотрении дела в суде первой инстанции — 100 лари.
У ВНЖ много преимуществ. Кроме очевидного права находиться в Грузии длительное время без визарана, разрешение позволяет подаваться на шенгенскую визу в местные консульства, а в будущем претендовать на право постоянного проживания и даже на получение гражданства в общем порядке.
JUST Advisors поможет подготовить кейс для получения ВНЖ, ПМЖ или гражданства Грузии по наиболее выгодному для вас основанию. Соберем и заполним необходимые документы и будем сопровождать вас на всех этапах: от подачи заявления в Дом Юстиции до обжалования отказа.