როგორ მივიღოთ საქართველოს ყოფილი მოქალაქის ბინადრობის ნებართვა
„უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონი საქართველოს ყოფილ მოქალაქეებს აძლევს საშუალებას მიიღონ საქართველოში ბინადრობის ნებართვა. ამისათვის მათ იუსტიციის სახლის მეშვეობით უნდა მიმართონ განცხადებით სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს. თუ არ გამოვლინდება უარის თქმის საფუძვლები, 10-დან 30 დღემდე ვადაში (დამოკიდებულია გადახდილ განცხადების განხილვის საფასურზე) მიიღებთ ბინადრობის ნებართვას 6 წლამდე ვადით.
95 ქვეყნის მოქალაქეებს აქვთ უფლება საქართველოში შემოვიდნენ ვიზის გარეშე და იმყოფებოდნენ კალენდარული წლის განმავლობაში. ყველა სხვა უცხოელს სჭირდება ვიზა.  მაგრამ ხანგრძლივი ცხოვრებისთვის ყველა მათგან სჭირდება საქართველოში ბინადრობის ნებართვა. როგორც წინა სტატიებში ვწერდით, ბინადრობის ნებართვის მიღების სხვადასხვა საფუძვლები არსებობს:
• ბიზნესის წარმოების გზით
• საქართველოში რეგისტრირებულ კომპანიაში დასაქმების ან საქართველოში ავტორიზებულ სასწავლო დაწესებულებაში სწავლის გზით
• ქონების შეძენით ან საქართველოს ეკონომიკაში განხორციელებული ინვესტიციის გზით
• ოჯახის გაერთიანების გზით
საერთო ჯამში 2022 წელს 24 ათასზე მეტმა უცხოელმა მიიღო ბინადრობის ნებართვა, საიდანაც უარების რაოდენობა 16% შეადგენს. საყურადღებოა, რომ ნებართვაზე დადებითი შედეგის მიღების ყველაზე დიდი ალბათობა - 90%-ზე მეტი - ყოფილი მოქალაქეების განცხადების შემთხვევაშია.
ნებართვის მიღების საფუძველი
„უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-15 მუხლით ჩამოთვლილია საქართველოში ბინადრობის ნებართვის სახეები. აღნიშნული მუხლის „დ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებულია საქართველოს ყოფილი მოქალაქეებისათვის (რომლებმაც ამა თუ იმ საფუძვლით დაკარგეს საქართველოს მოქალაქეობა) ბინადრობის ნებართვა.
როგორც წესი, საქართველოს მოქალაქეობის დაკარგვა ხდება სხვა ქვეყნის მოქალაქეობის მოპოვების გამო, როდესაც საქართველოს მოქალაქე არ გაივლის საქართველოს მოქალაქეობის შენარჩუნების პროცედურას (ამის შესახებ დაწვრილებით შეგიძლიათ იხილოთ აქ). ბინადრობის ნებართვის მოპოვება ყოფილ მოქალაქეს შეუძლია ნებისმიერ დროს საქართველოს მოქალაქეობის შეწყვეტის თაობაზე პრეზიდენტის გადაწყვეტილების მიღებისთანავე (მაგალითად  მოქალაქეობის შენარჩუნებაზე პრეზიდენტის მხრიდან უარის შედეგად).
ყოფილი მოქალაქეებისათვის ბინადრობის ნებართვა გაიცემა 6 წლამდე ვადით (გათვალისწინებულია ზემოთხსენებული კანონის მე-16 მუხლის „ბ“ ქვეპუნქტით). შემდგომში შესაძლებელია მისი გაგრძელება.
საჭირო დოკუმენტები
ბინადრობის ნებართვის მისაღებად პირადად ან წარმომადგენლის დახმარებით შესაბამისი განცხადებით უნდა მიმართოთ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს იუსტიციის სახლის მეშვეობით. განცხადების გარდა, აუცილებლად წარმოსადგენია:
• ფოტო 3x4.
• საზღვარგარეთის პასპორტი.
• საქართველოს მოქალაქეობის შეწყვეტის დამადასტურებელი დოკუმენტი (მაგალითად, პრეზიდენტის გადაწყვეტილების ასლი).
განცხადების განხილვის ვადა დამოკიდებულია გადახდილ საფასურზე:
• 30 დღე - 300 ლარი.
• 20 დღე - 450 ლარი.
• 10 დღე - 600 ლარი.
განცხადების განხილვის ვადაში სააგენტო ამოწმებს უარის თქმის საფუძვლების არსებობას, რომლებიც გათვალისწინებულია კანონის მე-18 მუხლით. თუ გამოვლინდება კანონით გათვალისწინებული რომელიმე უარის თქმის საფუძველი (მაგალითად, განმცხადებელმა წარმოადგინა ყალბი ან იურიდიული ძალის არმქონე დოკუმენტი), სააგენტო მოამზადებს გადაწყვეტილებას უარის თქმის შესახებ. თუ უარის თქმის საფუძველი არ გამოვლინდა და განმცხადებელმა დააკმაყოფილა კანონის მოთხოვნები, სააგენტო გასცემს ბინადრობის ნებართვას.
ნებართვაზე უარის გასაჩივრება
სააგენტოს მხრიდან ნებართვის გაცემაზე უარის შემთხვევაში კანონით გათვალისწინებულია გადაწყვეტილების გასაჩივრების ერთთვიანი ვადა. გამომდინარე იქიდან, რომ სააგენტოს არ ჰყავს ზემდგომი ორგანო, უარის გასაჩივრება ხდება სასამართლოში. გასაჩივრებისთვის სახელმწიფო ბაჟის ოდენობა 100 ლარია.
ბინადრობის ნებართვას ბევრი დადებითი გააჩნია. გარდა იმისა, რომ შესაძლებელია ე.წ. ვიზარანის გარეშე საქართველოში ხანგრძლივად დარჩენა, ბინადრობის ნებართვის მქონეს შეუძლია მიმართოს განცხადებით შენგენის ზონის ვიზაზე საქართველოში არსებულ უცხო ქვეყნის წარმომადგენლობებს, და ამასთან, იძენს შესაძლებლობას მომავალში მიიღოს მუდმივი ბინადრობის ნებართვა და საქართველოს მოქალაქეობაც კი.
JUST Advisors დაგეხმარებათ მოამზადოთ ქეისი საქართველოში დროებითი, მუდმივი ბინადრობის ნებართვის ან საქართველოს მოქალაქეობის მისაღებად. დაგეხმარებით შეაგროვოთ და მოამზადოთ ყველა საჭირო დოკუმენტი, ყველა ეტაპზე თქვენს გვერდით ვიქნებით, დაწყებული განცხადების ჩაბარებით, დამთავრებული უარის  სასამართლოში გასაჩივრებით.

Residence permit in Georgia for former citizens: how to get it
The Law of Georgia "On the Legal Status of Aliens and Stateless Persons" allows former citizens of the country to obtain a residence permit. An application for it is submitted through the Public service hall. If there are no grounds for refusal, within 10 to 30 days (depending on the fee) you will receive a residence permit for 6 years. Let’s take a closer look.
Citizens of 95 countries can  enter the territory of Georgia without a visa and stay in the country for a calendar year, all other foreigners need a visa. But for long-term residence, both the first and the second need a residence permit. Earlier we wrote that you can get it on several grounds:
• Through employment relations with a Georgian company, as well as by studying in an authorized institution
• Through the purchase of real estate and investment in the Georgian economy
• Through family reunification
In total, more than 24 thousand foreigners received a residence permit in 2022,  and the total number of refusals was only 16%. However, the highest probability of approval of a residence permit  – more than 90% –  is for former citizens of Georgia. This is a separate ground.
Legal basis for a residence permit
All options for residence permits are listed in Article 15 of the Law of Georgia on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons. Specifically, paragraph "d" of this article implies that former citizens of Georgia who have lost citizenship for one reason or another can apply for a residence permit separately from other groups of applicants.
Basically, the loss of citizenship occurs due to obtaining citizenship of another country without notifying Georgia and going through the procedure for retaining citizenship (we wrote about it in detail here). This residence permit can be obtained as soon as a presidential decree on the termination of citizenship is issued (for example, after an unsuccessful attempt to retain citizenship and the completion of the procedure for termination of citizenship).
A residence permit for former citizens of Georgia is issued for a period of up to 6 years (this is specified in paragraph "b" of Article 16 of the above-mentioned law). Subsequently, it can be extended.
Submission of documents for former citizens
To obtain this category of residence permit, you need to apply to the Public Service Development agency (via the Public Service Hall) in person or through a legal representative. In addition to the application, you need to provide:
1. Photo 3×4.
2. Passport.
3. A document confirming the loss of Georgian citizenship (for example, a copy of the Presidential decree on the termination of citizenship, ID or something else).
The period for consideration of an application for a residence permit depends on the amount of the state fee:
1. 30 days — 300 GEL.
2. 20 days — 450 GEL.
3. 10 days — 600 GEL.
During this period, the Agency checks whether there are any grounds for refusing to obtain a residence permit in relation to the applicant — they are provided in Article 18 of the mentioned law. If there are grounds (the person has provided forged or invalid documents), the Agency prepares a decision on the refusal to grant a residence permit. If there are no grounds for refusal and the applicant meets the requirements of the law, the Agency makes a decision on the issuance of a residence permit.
Procedure for appealing a refusal
In the event that the Agency refuses to grant a residence permit, the law provide for a period of one month to appeal the decision. But since the Agency does not have a higher authority, it can only be appealed in court. The state fee for consideration of a case in the court of first instance is 100 GEL.
A residence permit has many advantages. In addition to the obvious right to stay in Georgia for a long time without a visa, the permit allows you to apply for a Schengen visa at local consulates, and in the future apply for the right of permanent residence and even citizenship under the general procedure.
JUST Advisors will help you prepare a case for obtaining a residence permit, permanent residence or citizenship of Georgia on the basis that is most beneficial for you. We will collect and fill out the necessary documents and accompany you at all stages: from submitting an application to the Public Service Hall to appealing the refusal.