⭐️ თქვენ იმყოფებით JUST Advisors-ის ბლოგში, სადაც გიამბობთ საქართველოში სამართლებრივი ცხოვრების შესახებ. ✋ სტატიები მომზადებულია ექსპერტების მიერ, თუმცა მიაქციეთ ყურადღება გამოქვეყნების თარიღს, ვინაიდან შესაძლოა დროის გასვლასთან ერთად ინფორმაციამ დაკარგოს აქტუალობა. გთხოვთ, მიაქციოთ ყურადღება კანონმდებლობისა და ტარიფების შესაძლო ცვლილებებს. ✈️ არ გამოტოვოთ სიახლეები და გამოგვიწერეთ შემდეგ პლატფორმებზე: instagram, facebook, telegram ✅
საქართველოს მოქალაქეობის გამოცდის ახალი წესები: რა უნდა იცოდეს ყველა კანდიდატმა
ჩვენ გეტყვით, რა შეიცვალა 2024 წლის 1 მაისიდან მოქალაქეობის გამოცდაზე
2024 წლის 1 მაისიდან ამოქმედდა ქართული ენის, საქართველოს ისტორიისა და სამართლის საფუძვლების ცოდნის სავალდებულო გამოცდის ჩაბარების ახალი წესები. ეს გამოცდა სავალდებულოა ყველა უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის, რომელსაც სურს საქართველოს მოქალაქეობის მიღება. გამოცდის ჩატარება უზრუნველყოფილი იყო 2018 წლის კანონით “საქართველოს მოქალაქეობის” შესახებ და პირველი გამოცდების ჩაბარება დაიწყო 2020 წელს. ცვლილებები მიზნად ისახავს კანდიდატების ცოდნის შეფასების პროცესის გამარტივებასა და ოპტიმიზაციას.
რა შეიცვალა 2024 წლის მაისიდან?
1. გამოცდის ფორმატი
ადრე გამოცდა ტარდებოდა წერილობით ფორმატში, მაგრამ ახლა ტარდება ელექტრონულ ფორმატში. ეს ცვლილება მიზნად ისახავს პროცესის ეფექტურობისა და მოხერხებულობის გაუმჯობესებას და შედეგების შეფასების მიუკერძოებლობის გარანტიას.
2. გამოცდის დანიშვნის ვადები
კანდიდატი ტესტირების დღეს ირჩევს თავისუფალი თარიღებიდან , სააგენტოს მიერ გენერირებულ ელექტრონულ კალენდარში. გამოცდა უნდა ჩაბარდეს ტესტირებაზე რეგისტრაცის დღიდან ორი თვის მანძილზე. გამომცდელს აქვს უფლება შეცვალოს ტესტირების თარიღი და დრო, ტესტის დაწყებამდე არა უგვიანეს 48 საათისა.
3. გამოცდის ხანგრძლივობა
დადგენილია გამოცდის ხანგრძლივობა = 1 საათი. ამასთანავე, თითოეული ჯგუფიდან კითხვებზე პასუხის გასაცემად კანდიდატს ეძლევა 20 წუთი.
4. მოთხოვნები ჩაბარების წესთან დაკავშირებით
წინა პროცედურისგან განსხვავებით, როდესაც განცხადება მოქალაქეობაზე ბარდებოდა გამოცდამდე, ახლა სავალდებულოა გამოცდა ჩაბარდეს განცხადების წარდგენამდე. ეს ცვლილება მიზნად ისახავს იმის უზრუნველყოფას, რომ ყველა კანდიდატის ცოდნის დონე განცხადების ჩაბარების მომენტისათვის შეესაბამება დადგენილ მოთხოვნებს.
5. ჩაბარების მცდელობების რაოდენობა
კანდიდატებს შეუძლიათ ჩააბარონ გამოცდა შეუზღუდავი რაოდენობით. პირველი მცდელობა უფასოა, ხოლო ყველა მომდევნო მცდელობა ფასიანი. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ პირველ გამოცდაზე გამოუცხადებლობა განიხილება როგორც მისი ჩაუბარებლობა და შემდეგი მცდელობა ფასიანი იქნება.
6. გადასახადი
გამოცდის ჩაბარების პირველი მცდელობა უფასოა, ყოველი მომდევნო მცდელობის ფასი 40 ლარს შეადგენს (15 აშშ დოლარი საზღვარგარეთ არსებული საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობაშ გამოცდის ჩაბარებისას)
7. შედეგის გასაჩივრების საშუალება
აპლიკანტებს, რომლებიც არ ეთანხმებიან ტესტის შედეგს, შეუძლიათ მისი გასაჩივრება 3 დღის ვადაში.
8. მიღებული შედეგის მოქმედების ვადა
ტესტის შედეგები აქტიურია მისი ჩაბარებიდან ერთი წლის მანძილზე. ამასთანავე, თუ განმცხადებელს უარი ეთქვა მოქალაქეობის მიღებაზე, მას აქვს შესაძლებლობა ექვსი თვის შემდეგ, განმეორებით წარადგინოს განცხადება მოქალაქეობაზე, ტესტის იმავე შედეგებით.
უცვლელად დარჩა შემდეგი წესები:
გამოცდა შედგება კითხვების სამი კატეგორიისგან: ქართული ენა, საქართველოს ისტორია, საქართველოს სამართლის საფუძვლები.
განაცხადის წარდგენა შესაძლებელია პირადად, ან წარმომადგენლის საშუალებით, ნოტარიულად დამოწმებული მინდობილობის საფუძველზე.
განაცხადის შეტანა ან/და გამოცდის ჩაბარება შეგიძლიათ თბილისის იუსტიციის სახლში ან საზღვარგარეთ არსებულ საქართველოს ნებისმიერ საკონსულო ან დიპლომატიურ დაწესებულებაში
გამოცდის ჩაბარებისგან თავისუფლდებიან არასრულწლოვნები და ასევე ის პირები, რომელთაც ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო არ შეუძლიათ ტესტირების გავლა (შესაბამისი სამედიცინო ცნობის წარდგენის საფუძველზე)
გამოცდის ჩაბარება და გასაუბრების გავლა წარმოადგენს საქართველოს მოქალაქეობის მიღების შემადგენელ ნაწილებს. Just Study-ის მასწავლებლებთან ერთად, 300-ზე მეტმა კანდიდატმა წარმატებით ჩააბარა გამოცდა და წარმატებით გაიარა გასაუბრება ქართულ ენაზე. თუ თქვენ გადაწყვიტეთ საფუძვლიანად მოემზადოთ გამოცდისთვის, მობრძანდით სასწავლად JUST-ში, მიიღეთ თქვენთვის სასურველი შედეგი და დარწმუნდით საკუთარ შესაძლებლობებში.

Рассказываем, что изменилось с 1 мая 2024 года в экзамене на гражданство
С 1 мая 2024 года вступили в силу новые правила сдачи экзамена на знание грузинского языка, истории Грузии и основ конституционного права. Этот экзамен является обязательным для всех иностранных граждан, стремящихся получить гражданство Грузии. Введение экзамена было закреплено Законом «О гражданстве Грузии» в 2018 году и первые экзамены начали проводиться в 2020 году. Обновления в правилах отражают стремление упростить и оптимизировать процесс оценки знаний кандидатов.
Что изменилось с мая 2024?
1. Формат сдачи экзамена
Ранее экзамен проводился в письменной форме, но теперь перешел в электронный формат. Это изменение направлено на повышение эффективности и удобства процесса, а также гарантирует беспристрастность в оценке результатов.
2. Сроки назначения экзамена
Дату и время записи на тестирование можно выбрать из свободных слотов в электронном календаре, который формирует Агентство. Экзамен должен пройти в течение 2 месяцев с момента регистрации на тестирование. Экзаменуемый имеет право изменить дату и время проведения теста не позднее, чем за 48 часов до начала теста.
3. Продолжительность экзамена
Установлена продолжительность экзамена = 1 час. При этом для ответов на каждую из трех групп вопросов отводится по 20 минут.
4. Статус экзамена в процедуре получения гражданства
В отличие от предыдущей практики, где заявление на гражданство подавалось до экзамена, теперь сдать экзамен необходимо до подачи заявления на гражданство. Это изменение имеет целью гарантировать, что знания всех кандидатов соответствуют необходимым требованиям на момент подачи заявления.
5. Количество попыток сдачи
Кандидаты теперь могут сдавать экзамен неограниченное количество раз. Первая попытка бесплатна, а каждая последующая попытка платная. Важно отметить, что неявка на первый экзамен приравнивается к его провалу, и следующая попытка будет платной.
6. Платность
Первая попытка сдачи экзамена бесплатна, каждая последующая будет стоить 40 лари (15 долларов США при сдаче экзамена в посольстве или консульстве за рубежом).
7. Возможность оспаривания результата
Соискатели, не согласные с результатом теста, могут оспорить его в течение 3-х дней.
8. Срок действия результатов
Результаты тестов действительны в течение 1 года с момента их сдачи. Причем, если соискателю отказали в гражданстве, то через полгода он может подать заявление на гражданство повторно, используя те же результаты экзамена.
9. Что Н Е изменилось
По-прежнему:
• Экзамен состоит из трех блоков вопросов: грузинский язык, история Грузии, основы конституционного права Грузии
• Экзамене считается сданным, если заявитель дал не менее 7 правильных ответов в каждой группе
• Заявление можно подать лично или через представителя, действующего на основании нотариальной доверенности.
• Обратиться с заявлением и/или сдать экзамен можно в Доме юстиции в Тбилиси или в консульском или дипломатическом учреждении Грузии за рубежом.
• От сдачи экзамена освобождаются несовершеннолетние, а также лица, которые по состоянию здоровья не могут пройти тестирование (при условии предоставления соответствующей медицинской справки).
Сдача экзамена и прохождение собеседования — ключевые этапы процедуры получения гражданства Грузии. С преподавателями JUST Study успешно сдали экзамен и уверенно прошли собеседование на грузинском языке больше 300 кандидатов. Если вы решили подготовиться к экзамену осознанно, приходите в JUST за знаниями и уверенностью в положительном результате и своих силах.