⭐️ თქვენ იმყოფებით JUST Advisors-ის ბლოგში, სადაც გიამბობთ საქართველოში სამართლებრივი ცხოვრების შესახებ. ✋ სტატიები მომზადებულია ექსპერტების მიერ, თუმცა მიაქციეთ ყურადღება გამოქვეყნების თარიღს, ვინაიდან შესაძლოა დროის გასვლასთან ერთად ინფორმაციამ დაკარგოს აქტუალობა. გთხოვთ, მიაქციოთ ყურადღება კანონმდებლობისა და ტარიფების შესაძლო ცვლილებებს. ✈️ არ გამოტოვოთ სიახლეები და გამოგვიწერეთ შემდეგ პლატფორმებზე: instagram, facebook, telegram ✅
საქართველოს მოქალაქეობის გამოცდის ახალი წესები: რა უნდა იცოდეს ყველა კანდიდატმა
ჩვენ გეტყვით, რა შეიცვალა 2024 წლის 1 მაისიდან მოქალაქეობის გამოცდაზე
2024 წლის 1 მაისიდან ამოქმედდა ქართული ენის, საქართველოს ისტორიისა და სამართლის საფუძვლების ცოდნის სავალდებულო გამოცდის ჩაბარების ახალი წესები. ეს გამოცდა სავალდებულოა ყველა უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის, რომელსაც სურს საქართველოს მოქალაქეობის მიღება. გამოცდის ჩატარება უზრუნველყოფილი იყო 2018 წლის კანონით “საქართველოს მოქალაქეობის” შესახებ და პირველი გამოცდების ჩაბარება დაიწყო 2020 წელს. ცვლილებები მიზნად ისახავს კანდიდატების ცოდნის შეფასების პროცესის გამარტივებასა და ოპტიმიზაციას.
რა შეიცვალა 2024 წლის მაისიდან?
1. გამოცდის ფორმატი
ადრე გამოცდა ტარდებოდა წერილობით ფორმატში, მაგრამ ახლა ტარდება ელექტრონულ ფორმატში. ეს ცვლილება მიზნად ისახავს პროცესის ეფექტურობისა და მოხერხებულობის გაუმჯობესებას და შედეგების შეფასების მიუკერძოებლობის გარანტიას.
2. გამოცდის დანიშვნის ვადები
კანდიდატი ტესტირების დღეს ირჩევს თავისუფალი თარიღებიდან , სააგენტოს მიერ გენერირებულ ელექტრონულ კალენდარში. გამოცდა უნდა ჩაბარდეს ტესტირებაზე რეგისტრაცის დღიდან ორი თვის მანძილზე. გამომცდელს აქვს უფლება შეცვალოს ტესტირების თარიღი და დრო, ტესტის დაწყებამდე არა უგვიანეს 48 საათისა.
3. გამოცდის ხანგრძლივობა
დადგენილია გამოცდის ხანგრძლივობა = 1 საათი. ამასთანავე, თითოეული ჯგუფიდან კითხვებზე პასუხის გასაცემად კანდიდატს ეძლევა 20 წუთი.
4. მოთხოვნები ჩაბარების წესთან დაკავშირებით
წინა პროცედურისგან განსხვავებით, როდესაც განცხადება მოქალაქეობაზე ბარდებოდა გამოცდამდე, ახლა სავალდებულოა გამოცდა ჩაბარდეს განცხადების წარდგენამდე. ეს ცვლილება მიზნად ისახავს იმის უზრუნველყოფას, რომ ყველა კანდიდატის ცოდნის დონე განცხადების ჩაბარების მომენტისათვის შეესაბამება დადგენილ მოთხოვნებს.
5. ჩაბარების მცდელობების რაოდენობა
კანდიდატებს შეუძლიათ ჩააბარონ გამოცდა შეუზღუდავი რაოდენობით. პირველი მცდელობა უფასოა, ხოლო ყველა მომდევნო მცდელობა ფასიანი. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ პირველ გამოცდაზე გამოუცხადებლობა განიხილება როგორც მისი ჩაუბარებლობა და შემდეგი მცდელობა ფასიანი იქნება.
6. გადასახადი
გამოცდის ჩაბარების პირველი მცდელობა უფასოა, ყოველი მომდევნო მცდელობის ფასი 40 ლარს შეადგენს (15 აშშ დოლარი საზღვარგარეთ არსებული საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობაშ გამოცდის ჩაბარებისას)
7. შედეგის გასაჩივრების საშუალება
აპლიკანტებს, რომლებიც არ ეთანხმებიან ტესტის შედეგს, შეუძლიათ მისი გასაჩივრება 3 დღის ვადაში.
8. მიღებული შედეგის მოქმედების ვადა
ტესტის შედეგები აქტიურია მისი ჩაბარებიდან ერთი წლის მანძილზე. ამასთანავე, თუ განმცხადებელს უარი ეთქვა მოქალაქეობის მიღებაზე, მას აქვს შესაძლებლობა ექვსი თვის შემდეგ, განმეორებით წარადგინოს განცხადება მოქალაქეობაზე, ტესტის იმავე შედეგებით.
უცვლელად დარჩა შემდეგი წესები:
გამოცდა შედგება კითხვების სამი კატეგორიისგან: ქართული ენა, საქართველოს ისტორია, საქართველოს სამართლის საფუძვლები.
განაცხადის წარდგენა შესაძლებელია პირადად, ან წარმომადგენლის საშუალებით, ნოტარიულად დამოწმებული მინდობილობის საფუძველზე.
განაცხადის შეტანა ან/და გამოცდის ჩაბარება შეგიძლიათ თბილისის იუსტიციის სახლში ან საზღვარგარეთ არსებულ საქართველოს ნებისმიერ საკონსულო ან დიპლომატიურ დაწესებულებაში
გამოცდის ჩაბარებისგან თავისუფლდებიან არასრულწლოვნები და ასევე ის პირები, რომელთაც ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო არ შეუძლიათ ტესტირების გავლა (შესაბამისი სამედიცინო ცნობის წარდგენის საფუძველზე)
გამოცდის ჩაბარება და გასაუბრების გავლა წარმოადგენს საქართველოს მოქალაქეობის მიღების შემადგენელ ნაწილებს. Just Study-ის მასწავლებლებთან ერთად, 300-ზე მეტმა კანდიდატმა წარმატებით ჩააბარა გამოცდა და წარმატებით გაიარა გასაუბრება ქართულ ენაზე. თუ თქვენ გადაწყვიტეთ საფუძვლიანად მოემზადოთ გამოცდისთვის, მობრძანდით სასწავლად JUST-ში, მიიღეთ თქვენთვის სასურველი შედეგი და დარწმუნდით საკუთარ შესაძლებლობებში.

We tell you what has changed since May 1, 2024, in the citizenship exam.
As of May 1, 2024, new rules for taking the exam on knowledge of the Georgian language, Georgian history, and the fundamentals of constitutional law have come into effect. This exam is mandatory for all foreign citizens seeking to obtain Georgian citizenship. The introduction of the exam was stipulated by the "On Georgian Citizenship" in 2018, and the first exams began in 2020. Updates to the rules reflect the desire to simplify and streamline the process of assessing candidates' knowledge.
What has changed since May 1, 2024?
1. Exam Format
Previously conducted in written form, the exam has now transitioned to an electronic format. This change aims to enhance efficiency and convenience in the process while guaranteeing impartial assessment of results.
2. Exam Appointment Deadlines
The date and time for scheduling the test can now be chosen from available slots in an electronic calendar provided by the Agency. The exam must be taken within 2 months from the registration date. Candidates have the right to change the date and time of the test no later than 48 hours before its commencement.
3. Exam Duration
The exam duration is set at 1 hour, with 20 minutes allocated for answering each of the three groups of questions.
4. Order of Taking the Exam
Unlike the previous practice where a citizenship application was submitted before the exam, it is now mandatory to take the exam before submitting the application. This change aims to ensure that the knowledge of all candidates meets the necessary requirements at the time of application submission.
5. Number of Exam Attempts
Candidates can now take the exam an unlimited number of times. The first attempt is free, while subsequent attempts are subject to a fee. It is important to note that failure to attend the first exam is considered equivalent to failure, and the next attempt will incur a fee.
6. Fees
The first exam attempt is free, while each subsequent attempt costs 40 GEL (or $ 15 when taking the exam at an embassy or consulate abroad).
7. Possibility of Contestation
Applicants dissatisfied with the exam result can appeal it within 3 days.
8. Validity Period of Results
Exam results are valid for 1 year from the date of passing. Additionally, if an applicant is denied citizenship, they can reapply after six months using the same exam results.
Remains Unchanged:
• The exam consists of three question blocks: Georgian language, Georgian history, and the fundamentals of Georgian constitutional law.
• Applications can be submitted in person or through a representative acting on the basis of a notarized power of attorney.
• Applications and/or exams can be completed at the Public Service Hall in Tbilisi or at any Georgian consulate or diplomatic mission abroad.
• Minors and individuals unable to undergo testing due to health reasons (provided they present a corresponding medical certificate) are exempt from taking the exam.
Taking the exam and undergoing an interview are key stages in the process of obtaining Georgian citizenship. Over 300 candidates successfully passed the exam and confidently underwent interviews in Georgian at JUST Study. If you’ve decided to prepare for the exam consciously, come to JUST for knowledge and confidence in achieving a positive outcome and trust in your abilities.