საქართველოს მოქალაქეობა და სამხედრო სამსახური: მეორე მოქალაქეობის მქონე საქართველოს მოქალაქეების, სამართლებრივი ვალდებულებები
ვინ უნდა იმსახუროს საქართველოს ჯარში, როგორ უნდა მიიღოს გადავადება და რა უნდა გააკეთოს მეორე მოქალაქეობის ქონის შემთხვევაში? შეიტყვეთ სამხედრო სამსახურის წესები.
March 25, 2024
ნიკოლოზ გოგიაშვილი, იურისტი
საქართველოს კონსტიტუციის შესაბამისად, (მუხლი 70, პუნქტი 2) ქვეყნის თითოეული მოქალაქე ვალდებულია, მონაწილეობა მიიღოს სამშობლოს უსაფრთხოებისა და დაცვის უზრუნველყოფაში.
მოდით გადავხედოთ ამ პროცესის დეტალებს და გავარკვიოთ, რა ვალდებულებები ეკისრებათ მოქალაქეებს, განსაკუთრებით მათ, ვისაც საქართველოს მოქალაქეობასთან ერთად, მეორე მოქალაქეობა აქვთ.
სამხედრო აღრიცხვა
სამხედრო აღრიცხვის, გაწვევისა და სამობილიზაციო კომისიების წესებთან დაკავშირებით, საქართველოს მთავრობის, 2023 წლის 29 დეკემბრის №543 დადგენილების თანახმად,  საქართველოს 17-დან 27 წლამდე ასაკის ყველა მოქალაქე ექვემდებარება სამხედრო აღრიცხვას.
• საქართველოს მოქალაქეებთან მიმართებაში, რომლებმაც მიაღწიეს გაწვევის ასაკს და ცხოვრობენ საქართველოში, სამხედრო რეგისტრაცია ხდება გაწვევის კომისიებში, რეგისტრაციის ადგილზე ან რეალურ საცხოვრებელ ადგილზე, ყოველი წლის 1 იანვრიდან-30 აპრილამდე.  წვევამდელის საპროექტო კომისიაში გამოუცხადებლობისთვის, კომისიის მოთხოვნით დაწესდა ჯარიმა, ათასი ლარის ოდენობით.
• საქართველოს მოქალაქეები, რომლებიც სამხედრო ასაკის მიღწევის დღიდან, ერთ თვეზე მეტი ხნის განმავლობაში ცხოვრობენ საზღვარგარეთ, ვალდებულნი არიან დარეგისტრირდნენ საზღვარგარეთის საქართველოს საელჩოში/საკონსულოში, განსაზღვრული ყოველთვიური ვადის გასვლიდან, ორი კვირის განმავლობაში. ამ მოთხოვნის დარღვევისთვის დაწესებულია ჯარიმა 1000 ლარის ოდენობით.
სამხედრო რეგისტრაციისგან გათავისუფლება
55-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, სამხედრო აღრიცხვას არ ექვემდებარება:
• ქალბატონები, რომლებსაც არ აქვთ სამხედრო სპეციალობა, გარდა ამ მუხლის მე-3 ნაწილით გათვალისწინებული შემთხვევისა (მე-3 მუხლი მიუთითებს, ქალ კადეტებზე და მათზე, ვინც სამხედრო სამსახურში საკუთარი ნებით რეგისტრირდება).საქართველოში ქალთა სავალდებულო სამხედრო სამსახური არ არის გათვალისწინებული.
•  არასამხედრო, ალტერნატიულ შრომით სამსახურში მყოფი პირები. (არასამხედრო, ალტერნატიული სამსახური რეგულირდება ცალკე კანონით «არასამხედრო, ალტერნატიული სამსახური-ს შესახებ». ეს არის სამსახური იმ პირებისთვის, რომლებიც რელიგიის გამო უარს ამბობენ მსახურობაზე. ალტერნატიული სამსახურის მაგალითი — მედდა, სტიქიური უბედურებების შედეგების აღმოფხვრასთან დაკავშირებული შრომითი სამუშაოები, სოფლის მეურნეობის წარმოება და ა.შ.
• პირები, რომლებმაც მიაღწიეს თავდაცვის ძალების რეზერვისთვის დადგენილ ასაკობრივ ზღვარს. (27 წელი)
• პირები, რომლებიც იხდიან სასჯელს, თავისუფლების აღკვეთის სახით.
დამსაქმებელთა და საგანმანათლებლო დაწესებულებების პასუხისმგებლობა
საგანმანათლებლო დაწესებულებები და დამსაქმებლები ვალდებულნი არიან თავდაცვის სამინისტროს მიაწოდონ ინფორმაცია წვევამდელების შესახებ. ყოველწლიურად, პირველი სექტემბრიდან, თავდაცვის სამინისტრო ითხოვს ინფორმაციას, წვევამდელების შესახებ საგანმანათლებლო დაწესებულებებიდან, მათ შორის კერძო საგანმანათლებლო დაწესებულებებიდან. დამსაქმებლებსა და საგანმანათლებლო დაწესებულებებს არ შეუძლიათ 17 წელზე უფროსი ასაკის პირების დაქირავება ან ჩარიცხვა სამხედრო რეგისტრაციის, ან სამხედრო რეგისტრაციიდან მოხსნის დამადასტურებელი დოკუმენტის გარეშე.
სამხედრო სამსახური
პირები, რომლებიც გაივლიან სამხედრო სამსახურში რეგისტრაციას, ექვემდებარებიან სავალდებულო სამხედრო სამსახურში გაწევას, 18 წლის ასაკის მიღწევისთანავე.
სამხედრო სამსახურიდან გათავისუფლების საფუძვლები
სავალდებულო სამხედრო სამსახურიდან განთავისუფლებულნი არიან :
• ჯანმრთელობის მიზეზების გამო, წვევამდელთა ეროვნული სამხედრო სამსახურისთვის უვარგისად გამოცხადებული პირები.
• პირები, რომლებმაც გაიარეს სამხედრო სამსახური ან ალტერნატიული სამსახური, სამხედრო სამსახურის ნაცვლად, უცხო სახელმწიფოში.
• მძიმე ან განსაკუთრებით მძიმე სისხლის სამართლის დანაშაულისთვის ნასამართლევი პირები;
• საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრული, შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე პირები;
• პირები, რომელთა შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის ვადა ამოიწურა— ამ ვადის გასვლიდან, მითითებული სტატუსის განხილვამდე პერიოდში, მაგრამ არა უმეტეს 3 თვისა.
• პირები, რომლებმაც გაიარეს არასამხედრო, ალტერნატიული შრომითი სამსახური.
• პირი, რომელიც არის ერთადერთი ვაჟი ოჯახში, რომლის ერთ-ერთი ოჯახის წევრი დაიღუპა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლებში ან სამხედრო სამსახურის განხორციელების დროს.
• საქართველოს პარლამენტის წევრები
სამხედრო სამსახურის გადადების საფუძველი
წვევამდელთა ეროვნულ სამხედრო სამსახურში გაწვევის გადავადება გათვალისწინებულია:
• პირებისთვის, რომლებიც ჯანმრთელობის მიზეზების გამო, წვევამდელთა ეროვნული სამსახურისთვის დროებით (ერთ წლამდე) უვარგისად არიან აღიარებულნი.
• წვევამდელთა ეროვნული სამხედრო სამსახურისთვის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის. (3 წლამდე)
• პირებისთვის, რომლებიც იმყოფებიან სისხლისსამართლებრივი დევნის ქვეშ– შესაბამისი ორგანოს მიერ, შესაბამისი გადაწყვეტილების მიღებამდე.
• პირებითვის, რომლებიც არიან საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების, ან უცხო ქვეყნის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტები, რომელიც აღიარებულია უცხო სახელმწიფოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით— სწავლის დასრულებამდე, უმაღლესი განათლების თითოეულ საფეხურზე.
• პირებისთვის, რომლებიც არიან უმაღლესი სამედიცინო განათლების დიპლომის მიღების შემდგომი საფეხურის რეზიდენტები, ან (და) პირები, რომლებიც სწავლობენ ალტერნატიული რეზიდენტურის დიპლომის მიღების შემდგომ საფეხურზე, რეზიდენტურის განვითარებისთვის დადგენილ ვადაში გადიან პროფესიულ მომზადებას ერთ-ერთ სამედიცინო სპეციალობაში — რეზიდენტურის პროგრამის დასრულებამდე.
• პირებისთვის, რომლებიც არიან პროფესიული განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემაში რეგისტრირებული პროფესიონალი სტუდენტები— შესაბამისი პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის/მოკლე ციკლის საგანმანათლებლო პროგრამის დასრულებამდე, მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ მათ ვერ ისარგებლეს გაწვევის გადადების უფლებით, წვევამდელთა ეროვნული სამხედრო სამსახურის ამ ნაწილის «გ» ან «დ» ქვეპუნქტის შესაბამისად.
• აპლიკანტებისთვის — ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების დამთავრების წელს, საგანმანათლებლო დაწესებულებაში პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამაზე/მოკლე ციკლის საგანმანათლებლო პროგრამაზე ჩარიცხვამდე.
• პირებისთვის, რომლებიც არიან ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტები — 20 წლამდე.
• ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების დამთავრების წელს, ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე დარეგისტრირებული პირებისთვის — ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების გამოცხადებამდე, ხოლო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ჩარიცხვის უფლების მიღების შემთხვევაში – იმავე წელს ამ ნაწილის «გ» ქვეპუნქტით გათვალისწინებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ჩარიცხვამდე.
• ზოგად სამაგისტრო გამოცდებზე დარეგისტრირებული პირებისთვის, აკადემიური უმაღლესი განათლების ფარგლებში საბაკალავრო საგანმანათლებლო პროგრამის დასრულების წელს — ზოგადი სამაგისტრო გამოცდების შედეგების გამოცხადებამდე– ხოლო ზოგადი სამაგისტრო გამოცდების წარმატებით ჩაბარების შემდეგ, აკადემიური უმაღლესი განათლების ფარგლებში, სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამაში ჩარიცხვამდე. უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ განსაზღვრული გამოცდის/გამოცდების შედეგების გამოცხადებამდე და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ განსაზღვრული გამოცდის/გამოცდების წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში — აკადემიური უმაღლესი განათლების ფარგლებში, საბაკალავრო საგანმანათლებლო პროგრამის დამთავრების წელს, ამ ნაწილის «გ» ქვეპუნქტით გათვალისწინებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ჩარიცხვამდე.
• პირებისთვის, რომლებმაც აკადემიური უმაღლესი განათლების ფარგლებში, სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამაში სწავლის გასაგრძელებლად მიმართეს, გაწვევის კომისიას სამხედრო სამსახურში გაწვევის გადავადების მოთხოვნით — აკადემიური უმაღლესი განათლების ფარგლებში, სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამის დასრულების წელს. ამ ნაწილის «გ» ქვეპუნქტით გათვალისწინებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში შესაბამისი განცხადების შეტანამდე და აღნიშნული განცხადების – წარდგენის შემდეგ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ მიღებამდე, იმავე წელს, ამ ნაწილის «გ» ქვეპუნქტით გათვალისწინებული გადაწყვეტილებებით, აკადემიური უმაღლესი განათლების ფარგლებში, სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამაზე ჩარიცხვის შესახებ.
• საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით რეგისტრირებულ პირებისთვის, უმაღლესი სამედიცინო საგანმანათლებლო დაწესებულების დამთავრების წელს, რეზიდენტურაში ჩარიცხვისთვის კონკურსში მონაწილეობის — რეგისტრაციის წელს გამოცხადებული კონკურსის დასრულებამდე, ხოლო საკონკურსო ადგილის დაკავების შემთხვევაში, კონკურსის შედეგების საფუძველზე, — იმავე წელს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ჩარიცხვამდე ამ ნაწილის «დ» ქვეპუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევაში.
• პირებისთვის, რომელთა ოჯახის წევრები არიან საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრული, შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე პირები (მეუღლეები, შვილები, დედები, მამები, დები, ძმები, ბებია-ბაბუა), რომლებსაც არ ჰყავთ სხვა დამხმარე პირები. თუ პირი, რომელიც ასევე ექვემდებარება წვევამდელთა ეროვნულ სამხედრო სამსახურს, ცხოვრობს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირის სტატუსის მქონე ოჯახის წევრთან, წვევამდელების ეროვნულ სამხედრო სამსახურში გაწვევას ექვემდებარება უფროსი პირი, გარდა ნებაყოფლობითი წერილობითი თანხმობისა, წვევამდელთა ეროვნული სამხედრო სამსახურის შესრულებაზე უმცროსი პირის მიერ.
• პირებისთვის, რომელსაც ჰყავთ ორი, ან მეტი ბავშვი
• პირებისთვის, რომელთაც პასუხისმგებლობა აქვფ აღებული არასრულწლოვან დებზე ან ძმებზე.
• პირებისთვის, რომლებიც არიან დედის ან მამის ერთადერთი შვილები.
• სოფლებში ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში ექიმად ან მასწავლებლად მომუშავე პირებისთვის.
• პირებისთვის,, რომლებსაც წვევამდელების ეროვნულ სამხედრო სამსახურში გაწვევის გადავადების უფლება მიენიჭათ საქართველოს პრემიერ-მინისტრისგან.
• ერთი შვილის მყოლი პირებისთვის — ბავშვის დაბადებიდან 3 წლის განმავლობაში.
• პირებისთვის, რომლებსაც მინიჭებული აქვთ დოქტორის აკადემიური ხარისხი ან მასთან თანხვედრაში მყოფი აკადემიური ხარისხი, ახორციელებენ სასწავლო ან კვლევით საქმიანობას.
• პირებისთვის, რომლებიც არიან მარტოხელა მამები, რომელთა მეუღლეები გარდაიცვალნენ ან ჩამოერთვათ მშობლის უფლება.
• პირები, რომლებიც არიან საქართველოს სახელმწიფო ხელისუფლების ან ადგილობრივი ხელისუფლების საარჩევნო ორგანოს წევრები.
• საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში მომუშავე პირებისთვის, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სისტემაში შემავალი სახელმწიფო დაქვემდებარებული დაწესებულება — სპეციალური პენიტენციური სამსახური, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის სისტემები, საქართველოს დაზვერვის სამსახური ან სახელმწიფო უსაფრთხოების სპეციალურ  სამსახურში მომუშავე და ამ ქვეპუნქტით განსაზღვრულ დაწესებულებებში მომუშავე პირებისთვის, გამოძახებულ წვევამდელთა ამ კოდექსის 72-ე მუხლის პირველი ნაწილის ძალაში შესვლამდე.
• პირებისთვის, რომელთა წინააღმდეგაც გამოიყენება პირობითი სასჯელი — აღნიშნული ნასამართლობის ვადის გასვლამდე.
• ამ პროგრამის განმავლობაში – უმცროსი რეზერვის ოფიცრების ნებაყოფლობით სამხედრო მომზადების პროგრამაში ჩარიცხული პირებისთვის.
• პირები, რომლებმაც გადაიხადეს ამ კოდექსით დადგენილი წვევამდელების ეროვნულ სამხედრო სამსახურში გაწვევის გადავადების საფასური.
სამხედრო რეგისტრაციიდან გათავისუფლება
პირი ექვემდებარება სამხედრო რეგისტრაციიდან მოხსნას, თუ:
• სამობილიზაციო რეზერვში ყოფნის ასაკობრივ ზღვარს მიაღწია (27 წელი), გარდა საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი შემთხვევებისა.
• იხდის სასჯელს თავისუფლების აღკვეთის სახით.
• ჩამორთმეული აქვს საქართველოს მოქალაქეობა.
• ითვლებოდა უგზო-უკვლოდ დაკარგულად ან გამოცხადდა გარდაცვლილად.
• გამოძახებულ იქნა ალტერნატიულ შრომით სამსახურში.
• გარდაცვალების შემთხვევაში.
საქართველოს მოქალაქეობიდან  გასვლა და სამხედრო მოვალეობა
საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ კანონის თანახმად, საქართველოს მოქალაქეს შეიძლება უარი ეთქვას საქართველოს მოქალაქეობაზე, თუ მას არ აქვს შესრულებელი სამხედრო ვალდებულებები.
საქართველოს მოქალაქეობისა და მეორე მოქალაქეობის მქონე პირთა სამხედრო რეგისტრაციისა და სამხედრო სამსახურის თავისებურებები
საქართველოს მოქალაქეებს დაბადებით ან სამხედრო ასაკის მიღწევამდე (17 წელი) შეუძლიათ მიიღონ მეორე მოქალაქეობა, ხოლო უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს შეუძლიათ მიიღონ საქართველოს მოქალაქეობა კანონით დადგენილი საფუძვლებით, სანამ არ მიაღწევენ სამხედრო რეგისტრაციის ასაკს (27 წელი).
საქართველოს მოქალაქეობისა და მეორე მოქალაქეობის მქონე პირები ვალდებულნი არიან დარეგისტრირდნენ სამხედრო სამსახურში, როგორც ზემოთ აღინიშნა, მაგრამ ამავე დროს აქვთ უფლება აირჩიონ ქვეყანა სამხედრო სამსახურისთვის.
1. დაბადებით საქართველოს მოქალაქეებისთვის უცხო ქვეყანაში სამხედრო სამსახურის გავლის შესაძლებლობა შეთანხმებული უნდა იყოს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსთან — „საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ კანონის 21-ე მუხლის შესაბამისად". საქართველოს მოქალაქეებს, რომლებიც საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს თანხმობის გარეშე მსახურობენ მეორე მოქალაქეობის ქვეყანაში, შეიძლება ჩამოერთვათ საქართველოს მოქალაქეობა.
2.  საქართველოს მოქალაქეებისთვის, რომლებმაც მიიღეს საქართველოს მოქალაქეობა გამონაკლისი შემთხვევის საფუძველზე ან შეინარჩუნეს საქართველოს მოქალაქეობა სხვა ქვეყნის მოქალაქეობის მიღებისას, (მათ შორის დაბადებით) ასეთი თანხმობის მიღება არ არის საჭირო და სამხედრო სამსახურის ქვეყნის არჩევანი მთლიანად მათზე რჩება.
აუცილებელია თუ არა სამხედრო სამსახურის გავლა საქართველოში, თუ საქართველოს მოქალაქეობა გაწვევის პერიოდში იქნა მიღებული?
საქართველოს მოქალაქეობის მიღებისას სავალდებულო სამხედრო სამსახურის გავლის აუცილებლობის საკითხთან დაკავშირებით, „თავდაცვის კოდექსის" 64-ე მუხლი ითვალისწინებს მთელ რიგ საფუძვლებს, რომლითაც საქართველოს მოქალაქე თავისუფლდება სამსახურის ვალდებულებისაგან. კერძოდ, ამ მუხლის 1-ლი პუნქტის, “ბ” ქვეპუნქტი აცხადებს, რომ საქართველოში, სამხედრო სამსახურიდან გათავისუფლებულნი არიან ის მოქალაქეები, რომლებმაც გაიარეს სამხედრო სამსახურ იუცხო სახელმწიფოს სამხედრო ძალებში, ან ალტერნატიული სამსახური, სამხედრო სამსახურის შემცვლელად. ამ ფაქტის დასადასტურებლად სამხედრო ან ალტერნატიული სამსახურის დამადასტურებელი დოკუმენტი უნდა წარედგინოს სამხედრო გაწვევისა და რეკრუტირების ეროვნულ სააგენტოს.
დასასრულს, აღსანიშნავია, რომ კანონის თანახმად, საქართველოში სამხედრო სამსახური შეიძლება გაიარონ არა მხოლოდ ქვეყნის მოქალაქეებმა, არამედ მოქალაქეობის არმქონე პირებმაც, მაგრამ მხოლოდ პრემიერ-მინისტრის თანხმობით.

Georgian Citizenship and Military Service: Legal Obligations of Georgian Citizens Holding Dual Citizenship
Who is obliged to serve in the Georgian army, how to get a deferment, and what to do if you have dual citizenship? Discover the rules of military service.
March 25, 2024
According to the Constitution of Georgia (Article 70, Paragraph 2), every citizen of the country is obliged to participate in ensuring the security and defense of the homeland.
Let’s delve into the details of this process and find out what obligations lie on citizens, especially those who, in addition to Georgian citizenship, hold dual citizenship.
Military Registration
In accordance with Government Resolution of Georgia No. 543 of December 29, 2023, concerning the rules of military registration, conscription, and mobilization commissions, every Georgian citizen aged 17 to 27 is subject to military registration.
• Regarding Georgian citizens who have reached conscription age and reside in Georgia, registration for military service is conducted in conscription commissions based on either the place of registration or the actual place of residence from January 1 to April 30 each year. Failure to appear before the conscription commission upon its request incurs a fine of 1000 lari.
• Georgian citizens who have resided abroad for more than 1 month after reaching conscription age are obliged to register for military service at the Embassy/Consulate of Georgia abroad within 2 weeks from the expiration of the specified one-month period. Violation of this requirement incurs a fine of 1000 lari.
Exemption from Military Registration
According to Article 55, Paragraph 2, the following individuals are exempt from military registration:
• Women without military registration specialties, except in cases provided for in Part 3 of this article (Part 3 refers to female cadets and those who voluntarily register for military service). Mandatory conscription of women in Georgia is NOT provided for.
• Individuals performing non-military, alternative civilian service (non-military, alternative service is regulated by a separate law "On non-military, alternative service." This service is for individuals who, due to their religious beliefs, refuse to serve. Examples of alternative service include nursing, labor related to disaster relief, agricultural production, etc.)
• Individuals who have reached the maximum age set for the reserve of the Defense Forces (27 years)
• Individuals serving a sentence of imprisonment.
Responsibilities of Employers and Educational Institutions
Educational institutions and employers are required to provide information about conscripted students to the Ministry of Defense. Every year from September 1, the Ministry of Defense requests information about conscripts from educational institutions, including private ones. Employers and educational institutions cannot hire or enroll individuals who have reached the age of 17 without a document confirming military registration or removal from military registration.
Military Service
Individuals registered for military service are subject to conscription for mandatory military service upon reaching the age of 18.
Grounds for Exemption from Military Service
Exemption from mandatory military service applies to:
• Temporarily (for up to one year) deemed unfit for national military service due to health reasons;
• Limitedly fit for national military service (for up to 3 years);
• Undergoing criminal prosecution, until the appropriate authority makes a decision;
• Students of higher educational institutions in Georgia or foreign higher educational institutions recognized in accordance with the legislation of the foreign state, until the completion of their studies, at each stage of higher education;
• Residents at the next level after obtaining a diploma in higher medical education, or (and) individuals studying at the next level of education after obtaining an alternative residency diploma, who, within the period established for the residency program, undergo professional training in one of the medical specialties, until the completion of the residency program;
• Professional students registered in the professional education management information system, until the completion of the corresponding professional educational program/short-cycle educational program, only once if they did not exercise the right to deferment of conscription for national military service in accordance with subparagraph "g" or "d" of this part;
• Applicants, in the year of completion of secondary education, until enrollment in an educational institution for a professional educational program/short-cycle educational program;
• Students of secondary educational institutions, until the age of 20;
• Registered for Unified National Examinations in the year of completion of secondary education, until the announcement of the results of the Unified National Examinations, and in case of obtaining the right to enroll in a higher educational institution based on the results of the Unified National Examinations, in the same year before enrollment in the higher educational institution specified in subparagraph "g" of this part.
• Registered for Unified National Examinations in the year of completion of secondary education, until the announcement of the results of the Unified National Examinations, and in case of obtaining the right to enroll in a higher educational institution based on the results of the Unified National Examinations, in the same year before enrollment in the higher educational institution specified in subparagraph "g" of this part;
• Registered for general master’s examinations in the year of completion of the bachelor’s degree program within academic higher education, until the announcement of the results of the general master’s examinations, in case of successful passing of the general master’s examinations — until the announcement of the results of the exam/exams determined by the higher educational institution, and in case of successful passing of the exam/exams determined by the higher educational institution — in the year of completion of the bachelor’s degree program within academic higher education until enrollment in the master’s degree program within academic higher education at the higher educational institution specified in subparagraph "g" of this part;
• Individuals applying to continue their education in a doctoral program within academic higher education to the conscription commission with a request for deferment from military service, in the year of completion of the master’s degree program within academic higher education before submitting the corresponding application to the higher educational institution specified in subparagraph "g" of this part, and after submitting the said application — in the same year until the decision is made by the higher educational institution specified by subparagraph "g" of this part, decisions on enrollment in a doctoral program within academic higher education;
• Individuals registered in accordance with the legislation of Georgia in the year of completion of a higher medical educational institution with the aim of participating in a competition for admission to residency — in the year of registration until the completion of the announced competition, and in case of occupying a competitive place in the residency based on the results of the competition — in the same year before enrollment in a higher educational institution in the case specified in subparagraph "d" of this part;
• Individuals whose family members have a status of limited capabilities as defined by the legislation of Georgia (spouses, children, mothers, fathers, sisters, brothers, grandparents), and who do not have other supporting individuals. If a family member with a status of a person with limited capabilities resides with a conscripted individual for national military service, the older individual is subject to conscription for national military service, except in cases of voluntary written consent for the younger individual to undergo national military service;
• Individuals having two or more children;
• Individuals with dependent minor sisters or brothers.
• Individuals who are the only children of their mother or father;
• Individuals working as doctors or teachers in rural educational institutions;
• Individuals who have been granted the right to deferment from conscription for national military service by the Prime Minister of Georgia;
• Individuals with one child, for a period of 3 years after the birth of the child;
• Individuals holding a doctoral degree or an equivalent academic degree, engaged in pedagogical or research activities;
• Single fathers whose spouses have died or been deprived of parental rights;
• Members of the electoral body of state or local government authorities in Georgia;
• Individuals working in the Ministry of Internal Affairs of Georgia, state subordinate institutions under the Ministry of Justice of Georgia, such as the Special Penitentiary Service, the Security Service of Georgia, the Intelligence Service of Georgia, or the Special State Protection Service, and exercising the powers that conscripts called to the institutions specified in this subparagraph exercised before the entry into force of the first part of Article 72 of this Code;
• Individuals subject to suspended sentence until the expiration of the specified sentence;
• Individuals enrolled in a voluntary military training program for reserve junior officers during the period of participation in the specified program;
• Individuals who have paid the fee for deferment from conscription for national military service, as established by this Code.
Withdrawal from Military Registration
An individual is subject to withdrawal from military registration if:
• They have reached the maximum age for being in the mobilization reserve (27 years), except in cases established by the legislation of Georgia;
• They are serving a sentence of imprisonment;
• They are deprived of Georgian citizenship;
• They have been declared missing or declared dead;
• They have been called up for alternative civilian service;
• In case of death.
Renunciation of Georgian Citizenship and Military Obligations
According to the Georgian Citizenship Law, a Georgian citizen may be denied renunciation of Georgian citizenship if they have unfulfilled military obligations.
Specifics of Enlistment and Military Service for Individuals Holding Georgian Citizenship and Dual Citizenship
Georgian citizens by birth or before reaching conscription age (17 years) may acquire dual citizenship, just as foreign citizens may acquire Georgian citizenship based on grounds established by law, before reaching the maximum conscription age (27 years).
Individuals holding Georgian citizenship and a second citizenship are required to register for military service as indicated above but have the right to choose the country for military service.
1. For Georgian citizens by birth, the opportunity to serve in the military in a foreign country must be coordinated with the Ministry of Defense of Georgia — according to Article 21 of the Georgian Citizenship Law. Georgian citizens serving in the military in a second citizenship country without the consent of the Ministry of Defense of Georgia may be deprived of Georgian citizenship.
2. For Georgian citizens who obtained Georgian citizenship through exceptional means or retained Georgian citizenship while acquiring citizenship of another country (including by birth), obtaining such consent is not required, and the choice of country for military service remains entirely up to them.
Is Military Service Required in Georgia if Georgian Citizenship Was Acquired During Draft Age?
Regarding the question of the obligation to undergo mandatory military service when obtaining Georgian citizenship, Article 64 of the "Defense Code" provides several grounds under which a Georgian citizen is exempted from the duty to serve. In particular, paragraph 1, subparagraph "b" of this article states that citizens who have served in the military or alternative service in lieu of military service in the Armed Forces of a foreign state are exempt from service in Georgia. To confirm this fact, it is necessary to provide a document certifying military or alternative service to the National Agency for Conscription and Recruitment.
In conclusion, it should be noted that according to the legislation, military service in Georgia can be undertaken not only by citizens of the country but also by stateless individuals, but only with the consent of the Prime Minister.