საქართველოს მოქალაქეობა და სამხედრო სამსახური: მეორე მოქალაქეობის მქონე საქართველოს მოქალაქეების, სამართლებრივი ვალდებულებები
ვინ უნდა იმსახუროს საქართველოს ჯარში, როგორ უნდა მიიღოს გადავადება და რა უნდა გააკეთოს მეორე მოქალაქეობის ქონის შემთხვევაში? შეიტყვეთ სამხედრო სამსახურის წესები.
March 25, 2024
ნიკოლოზ გოგიაშვილი, იურისტი
საქართველოს კონსტიტუციის შესაბამისად, (მუხლი 70, პუნქტი 2) ქვეყნის თითოეული მოქალაქე ვალდებულია, მონაწილეობა მიიღოს სამშობლოს უსაფრთხოებისა და დაცვის უზრუნველყოფაში.
მოდით გადავხედოთ ამ პროცესის დეტალებს და გავარკვიოთ, რა ვალდებულებები ეკისრებათ მოქალაქეებს, განსაკუთრებით მათ, ვისაც საქართველოს მოქალაქეობასთან ერთად, მეორე მოქალაქეობა აქვთ.
სამხედრო აღრიცხვა
სამხედრო აღრიცხვის, გაწვევისა და სამობილიზაციო კომისიების წესებთან დაკავშირებით, საქართველოს მთავრობის, 2023 წლის 29 დეკემბრის №543 დადგენილების თანახმად,  საქართველოს 17-დან 27 წლამდე ასაკის ყველა მოქალაქე ექვემდებარება სამხედრო აღრიცხვას.
• საქართველოს მოქალაქეებთან მიმართებაში, რომლებმაც მიაღწიეს გაწვევის ასაკს და ცხოვრობენ საქართველოში, სამხედრო რეგისტრაცია ხდება გაწვევის კომისიებში, რეგისტრაციის ადგილზე ან რეალურ საცხოვრებელ ადგილზე, ყოველი წლის 1 იანვრიდან-30 აპრილამდე.  წვევამდელის საპროექტო კომისიაში გამოუცხადებლობისთვის, კომისიის მოთხოვნით დაწესდა ჯარიმა, ათასი ლარის ოდენობით.
• საქართველოს მოქალაქეები, რომლებიც სამხედრო ასაკის მიღწევის დღიდან, ერთ თვეზე მეტი ხნის განმავლობაში ცხოვრობენ საზღვარგარეთ, ვალდებულნი არიან დარეგისტრირდნენ საზღვარგარეთის საქართველოს საელჩოში/საკონსულოში, განსაზღვრული ყოველთვიური ვადის გასვლიდან, ორი კვირის განმავლობაში. ამ მოთხოვნის დარღვევისთვის დაწესებულია ჯარიმა 1000 ლარის ოდენობით.
სამხედრო რეგისტრაციისგან გათავისუფლება
55-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, სამხედრო აღრიცხვას არ ექვემდებარება:
• ქალბატონები, რომლებსაც არ აქვთ სამხედრო სპეციალობა, გარდა ამ მუხლის მე-3 ნაწილით გათვალისწინებული შემთხვევისა (მე-3 მუხლი მიუთითებს, ქალ კადეტებზე და მათზე, ვინც სამხედრო სამსახურში საკუთარი ნებით რეგისტრირდება).საქართველოში ქალთა სავალდებულო სამხედრო სამსახური არ არის გათვალისწინებული.
•  არასამხედრო, ალტერნატიულ შრომით სამსახურში მყოფი პირები. (არასამხედრო, ალტერნატიული სამსახური რეგულირდება ცალკე კანონით «არასამხედრო, ალტერნატიული სამსახური-ს შესახებ». ეს არის სამსახური იმ პირებისთვის, რომლებიც რელიგიის გამო უარს ამბობენ მსახურობაზე. ალტერნატიული სამსახურის მაგალითი — მედდა, სტიქიური უბედურებების შედეგების აღმოფხვრასთან დაკავშირებული შრომითი სამუშაოები, სოფლის მეურნეობის წარმოება და ა.შ.
• პირები, რომლებმაც მიაღწიეს თავდაცვის ძალების რეზერვისთვის დადგენილ ასაკობრივ ზღვარს. (27 წელი)
• პირები, რომლებიც იხდიან სასჯელს, თავისუფლების აღკვეთის სახით.
დამსაქმებელთა და საგანმანათლებლო დაწესებულებების პასუხისმგებლობა
საგანმანათლებლო დაწესებულებები და დამსაქმებლები ვალდებულნი არიან თავდაცვის სამინისტროს მიაწოდონ ინფორმაცია წვევამდელების შესახებ. ყოველწლიურად, პირველი სექტემბრიდან, თავდაცვის სამინისტრო ითხოვს ინფორმაციას, წვევამდელების შესახებ საგანმანათლებლო დაწესებულებებიდან, მათ შორის კერძო საგანმანათლებლო დაწესებულებებიდან. დამსაქმებლებსა და საგანმანათლებლო დაწესებულებებს არ შეუძლიათ 17 წელზე უფროსი ასაკის პირების დაქირავება ან ჩარიცხვა სამხედრო რეგისტრაციის, ან სამხედრო რეგისტრაციიდან მოხსნის დამადასტურებელი დოკუმენტის გარეშე.
სამხედრო სამსახური
პირები, რომლებიც გაივლიან სამხედრო სამსახურში რეგისტრაციას, ექვემდებარებიან სავალდებულო სამხედრო სამსახურში გაწევას, 18 წლის ასაკის მიღწევისთანავე.
სამხედრო სამსახურიდან გათავისუფლების საფუძვლები
სავალდებულო სამხედრო სამსახურიდან განთავისუფლებულნი არიან :
• ჯანმრთელობის მიზეზების გამო, წვევამდელთა ეროვნული სამხედრო სამსახურისთვის უვარგისად გამოცხადებული პირები.
• პირები, რომლებმაც გაიარეს სამხედრო სამსახური ან ალტერნატიული სამსახური, სამხედრო სამსახურის ნაცვლად, უცხო სახელმწიფოში.
• მძიმე ან განსაკუთრებით მძიმე სისხლის სამართლის დანაშაულისთვის ნასამართლევი პირები;
• საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრული, შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე პირები;
• პირები, რომელთა შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის ვადა ამოიწურა— ამ ვადის გასვლიდან, მითითებული სტატუსის განხილვამდე პერიოდში, მაგრამ არა უმეტეს 3 თვისა.
• პირები, რომლებმაც გაიარეს არასამხედრო, ალტერნატიული შრომითი სამსახური.
• პირი, რომელიც არის ერთადერთი ვაჟი ოჯახში, რომლის ერთ-ერთი ოჯახის წევრი დაიღუპა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლებში ან სამხედრო სამსახურის განხორციელების დროს.
• საქართველოს პარლამენტის წევრები
სამხედრო სამსახურის გადადების საფუძველი
წვევამდელთა ეროვნულ სამხედრო სამსახურში გაწვევის გადავადება გათვალისწინებულია:
• პირებისთვის, რომლებიც ჯანმრთელობის მიზეზების გამო, წვევამდელთა ეროვნული სამსახურისთვის დროებით (ერთ წლამდე) უვარგისად არიან აღიარებულნი.
• წვევამდელთა ეროვნული სამხედრო სამსახურისთვის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის. (3 წლამდე)
• პირებისთვის, რომლებიც იმყოფებიან სისხლისსამართლებრივი დევნის ქვეშ– შესაბამისი ორგანოს მიერ, შესაბამისი გადაწყვეტილების მიღებამდე.
• პირებითვის, რომლებიც არიან საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების, ან უცხო ქვეყნის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტები, რომელიც აღიარებულია უცხო სახელმწიფოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით— სწავლის დასრულებამდე, უმაღლესი განათლების თითოეულ საფეხურზე.
• პირებისთვის, რომლებიც არიან უმაღლესი სამედიცინო განათლების დიპლომის მიღების შემდგომი საფეხურის რეზიდენტები, ან (და) პირები, რომლებიც სწავლობენ ალტერნატიული რეზიდენტურის დიპლომის მიღების შემდგომ საფეხურზე, რეზიდენტურის განვითარებისთვის დადგენილ ვადაში გადიან პროფესიულ მომზადებას ერთ-ერთ სამედიცინო სპეციალობაში — რეზიდენტურის პროგრამის დასრულებამდე.
• პირებისთვის, რომლებიც არიან პროფესიული განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემაში რეგისტრირებული პროფესიონალი სტუდენტები— შესაბამისი პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის/მოკლე ციკლის საგანმანათლებლო პროგრამის დასრულებამდე, მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ მათ ვერ ისარგებლეს გაწვევის გადადების უფლებით, წვევამდელთა ეროვნული სამხედრო სამსახურის ამ ნაწილის «გ» ან «დ» ქვეპუნქტის შესაბამისად.
• აპლიკანტებისთვის — ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების დამთავრების წელს, საგანმანათლებლო დაწესებულებაში პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამაზე/მოკლე ციკლის საგანმანათლებლო პროგრამაზე ჩარიცხვამდე.
• პირებისთვის, რომლებიც არიან ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტები — 20 წლამდე.
• ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების დამთავრების წელს, ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე დარეგისტრირებული პირებისთვის — ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების გამოცხადებამდე, ხოლო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ჩარიცხვის უფლების მიღების შემთხვევაში – იმავე წელს ამ ნაწილის «გ» ქვეპუნქტით გათვალისწინებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ჩარიცხვამდე.
• ზოგად სამაგისტრო გამოცდებზე დარეგისტრირებული პირებისთვის, აკადემიური უმაღლესი განათლების ფარგლებში საბაკალავრო საგანმანათლებლო პროგრამის დასრულების წელს — ზოგადი სამაგისტრო გამოცდების შედეგების გამოცხადებამდე– ხოლო ზოგადი სამაგისტრო გამოცდების წარმატებით ჩაბარების შემდეგ, აკადემიური უმაღლესი განათლების ფარგლებში, სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამაში ჩარიცხვამდე. უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ განსაზღვრული გამოცდის/გამოცდების შედეგების გამოცხადებამდე და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ განსაზღვრული გამოცდის/გამოცდების წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში — აკადემიური უმაღლესი განათლების ფარგლებში, საბაკალავრო საგანმანათლებლო პროგრამის დამთავრების წელს, ამ ნაწილის «გ» ქვეპუნქტით გათვალისწინებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ჩარიცხვამდე.
• პირებისთვის, რომლებმაც აკადემიური უმაღლესი განათლების ფარგლებში, სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამაში სწავლის გასაგრძელებლად მიმართეს, გაწვევის კომისიას სამხედრო სამსახურში გაწვევის გადავადების მოთხოვნით — აკადემიური უმაღლესი განათლების ფარგლებში, სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამის დასრულების წელს. ამ ნაწილის «გ» ქვეპუნქტით გათვალისწინებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში შესაბამისი განცხადების შეტანამდე და აღნიშნული განცხადების – წარდგენის შემდეგ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ მიღებამდე, იმავე წელს, ამ ნაწილის «გ» ქვეპუნქტით გათვალისწინებული გადაწყვეტილებებით, აკადემიური უმაღლესი განათლების ფარგლებში, სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამაზე ჩარიცხვის შესახებ.
• საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით რეგისტრირებულ პირებისთვის, უმაღლესი სამედიცინო საგანმანათლებლო დაწესებულების დამთავრების წელს, რეზიდენტურაში ჩარიცხვისთვის კონკურსში მონაწილეობის — რეგისტრაციის წელს გამოცხადებული კონკურსის დასრულებამდე, ხოლო საკონკურსო ადგილის დაკავების შემთხვევაში, კონკურსის შედეგების საფუძველზე, — იმავე წელს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ჩარიცხვამდე ამ ნაწილის «დ» ქვეპუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევაში.
• პირებისთვის, რომელთა ოჯახის წევრები არიან საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრული, შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე პირები (მეუღლეები, შვილები, დედები, მამები, დები, ძმები, ბებია-ბაბუა), რომლებსაც არ ჰყავთ სხვა დამხმარე პირები. თუ პირი, რომელიც ასევე ექვემდებარება წვევამდელთა ეროვნულ სამხედრო სამსახურს, ცხოვრობს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირის სტატუსის მქონე ოჯახის წევრთან, წვევამდელების ეროვნულ სამხედრო სამსახურში გაწვევას ექვემდებარება უფროსი პირი, გარდა ნებაყოფლობითი წერილობითი თანხმობისა, წვევამდელთა ეროვნული სამხედრო სამსახურის შესრულებაზე უმცროსი პირის მიერ.
• პირებისთვის, რომელსაც ჰყავთ ორი, ან მეტი ბავშვი
• პირებისთვის, რომელთაც პასუხისმგებლობა აქვფ აღებული არასრულწლოვან დებზე ან ძმებზე.
• პირებისთვის, რომლებიც არიან დედის ან მამის ერთადერთი შვილები.
• სოფლებში ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში ექიმად ან მასწავლებლად მომუშავე პირებისთვის.
• პირებისთვის,, რომლებსაც წვევამდელების ეროვნულ სამხედრო სამსახურში გაწვევის გადავადების უფლება მიენიჭათ საქართველოს პრემიერ-მინისტრისგან.
• ერთი შვილის მყოლი პირებისთვის — ბავშვის დაბადებიდან 3 წლის განმავლობაში.
• პირებისთვის, რომლებსაც მინიჭებული აქვთ დოქტორის აკადემიური ხარისხი ან მასთან თანხვედრაში მყოფი აკადემიური ხარისხი, ახორციელებენ სასწავლო ან კვლევით საქმიანობას.
• პირებისთვის, რომლებიც არიან მარტოხელა მამები, რომელთა მეუღლეები გარდაიცვალნენ ან ჩამოერთვათ მშობლის უფლება.
• პირები, რომლებიც არიან საქართველოს სახელმწიფო ხელისუფლების ან ადგილობრივი ხელისუფლების საარჩევნო ორგანოს წევრები.
• საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში მომუშავე პირებისთვის, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სისტემაში შემავალი სახელმწიფო დაქვემდებარებული დაწესებულება — სპეციალური პენიტენციური სამსახური, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის სისტემები, საქართველოს დაზვერვის სამსახური ან სახელმწიფო უსაფრთხოების სპეციალურ  სამსახურში მომუშავე და ამ ქვეპუნქტით განსაზღვრულ დაწესებულებებში მომუშავე პირებისთვის, გამოძახებულ წვევამდელთა ამ კოდექსის 72-ე მუხლის პირველი ნაწილის ძალაში შესვლამდე.
• პირებისთვის, რომელთა წინააღმდეგაც გამოიყენება პირობითი სასჯელი — აღნიშნული ნასამართლობის ვადის გასვლამდე.
• ამ პროგრამის განმავლობაში – უმცროსი რეზერვის ოფიცრების ნებაყოფლობით სამხედრო მომზადების პროგრამაში ჩარიცხული პირებისთვის.
• პირები, რომლებმაც გადაიხადეს ამ კოდექსით დადგენილი წვევამდელების ეროვნულ სამხედრო სამსახურში გაწვევის გადავადების საფასური.
სამხედრო რეგისტრაციიდან გათავისუფლება
პირი ექვემდებარება სამხედრო რეგისტრაციიდან მოხსნას, თუ:
• სამობილიზაციო რეზერვში ყოფნის ასაკობრივ ზღვარს მიაღწია (27 წელი), გარდა საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი შემთხვევებისა.
• იხდის სასჯელს თავისუფლების აღკვეთის სახით.
• ჩამორთმეული აქვს საქართველოს მოქალაქეობა.
• ითვლებოდა უგზო-უკვლოდ დაკარგულად ან გამოცხადდა გარდაცვლილად.
• გამოძახებულ იქნა ალტერნატიულ შრომით სამსახურში.
• გარდაცვალების შემთხვევაში.
საქართველოს მოქალაქეობიდან  გასვლა და სამხედრო მოვალეობა
საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ კანონის თანახმად, საქართველოს მოქალაქეს შეიძლება უარი ეთქვას საქართველოს მოქალაქეობაზე, თუ მას არ აქვს შესრულებელი სამხედრო ვალდებულებები.
საქართველოს მოქალაქეობისა და მეორე მოქალაქეობის მქონე პირთა სამხედრო რეგისტრაციისა და სამხედრო სამსახურის თავისებურებები
საქართველოს მოქალაქეებს დაბადებით ან სამხედრო ასაკის მიღწევამდე (17 წელი) შეუძლიათ მიიღონ მეორე მოქალაქეობა, ხოლო უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს შეუძლიათ მიიღონ საქართველოს მოქალაქეობა კანონით დადგენილი საფუძვლებით, სანამ არ მიაღწევენ სამხედრო რეგისტრაციის ასაკს (27 წელი).
საქართველოს მოქალაქეობისა და მეორე მოქალაქეობის მქონე პირები ვალდებულნი არიან დარეგისტრირდნენ სამხედრო სამსახურში, როგორც ზემოთ აღინიშნა, მაგრამ ამავე დროს აქვთ უფლება აირჩიონ ქვეყანა სამხედრო სამსახურისთვის.
1. დაბადებით საქართველოს მოქალაქეებისთვის უცხო ქვეყანაში სამხედრო სამსახურის გავლის შესაძლებლობა შეთანხმებული უნდა იყოს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსთან — „საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ კანონის 21-ე მუხლის შესაბამისად". საქართველოს მოქალაქეებს, რომლებიც საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს თანხმობის გარეშე მსახურობენ მეორე მოქალაქეობის ქვეყანაში, შეიძლება ჩამოერთვათ საქართველოს მოქალაქეობა.
2.  საქართველოს მოქალაქეებისთვის, რომლებმაც მიიღეს საქართველოს მოქალაქეობა გამონაკლისი შემთხვევის საფუძველზე ან შეინარჩუნეს საქართველოს მოქალაქეობა სხვა ქვეყნის მოქალაქეობის მიღებისას, (მათ შორის დაბადებით) ასეთი თანხმობის მიღება არ არის საჭირო და სამხედრო სამსახურის ქვეყნის არჩევანი მთლიანად მათზე რჩება.
აუცილებელია თუ არა სამხედრო სამსახურის გავლა საქართველოში, თუ საქართველოს მოქალაქეობა გაწვევის პერიოდში იქნა მიღებული?
საქართველოს მოქალაქეობის მიღებისას სავალდებულო სამხედრო სამსახურის გავლის აუცილებლობის საკითხთან დაკავშირებით, „თავდაცვის კოდექსის" 64-ე მუხლი ითვალისწინებს მთელ რიგ საფუძვლებს, რომლითაც საქართველოს მოქალაქე თავისუფლდება სამსახურის ვალდებულებისაგან. კერძოდ, ამ მუხლის 1-ლი პუნქტის, “ბ” ქვეპუნქტი აცხადებს, რომ საქართველოში, სამხედრო სამსახურიდან გათავისუფლებულნი არიან ის მოქალაქეები, რომლებმაც გაიარეს სამხედრო სამსახურ იუცხო სახელმწიფოს სამხედრო ძალებში, ან ალტერნატიული სამსახური, სამხედრო სამსახურის შემცვლელად. ამ ფაქტის დასადასტურებლად სამხედრო ან ალტერნატიული სამსახურის დამადასტურებელი დოკუმენტი უნდა წარედგინოს სამხედრო გაწვევისა და რეკრუტირების ეროვნულ სააგენტოს.
დასასრულს, აღსანიშნავია, რომ კანონის თანახმად, საქართველოში სამხედრო სამსახური შეიძლება გაიარონ არა მხოლოდ ქვეყნის მოქალაქეებმა, არამედ მოქალაქეობის არმქონე პირებმაც, მაგრამ მხოლოდ პრემიერ-მინისტრის თანხმობით.

Гражданство Грузии и Военная Служба: правовые обязанности граждан Грузии, имеющих второе гражданство
Кто должен служить в армии Грузии, как получить отсрочку и что делать при наличии второго гражданства? Узнайте правила военной службы
25 марта 2024
Николоз Гогиашвили, юрист
В соответствии с конституцией Грузии (статья 70, пункт 2), каждый гражданин страны обязан принимать участие в обеспечении безопасности и защите родины.
Давайте рассмотрим детали этого процесса и узнаем, какие обязательства лежат на гражданах, особенно тех, кто наряду с гражданством Грузии имеет второе гражданство.
Воинский учет
В соответствии с Постановлением Правительства Грузии № 543 от 29 декабря 2023 года, касающимся правил воинского учета, призыва и мобилизационных комиссий, каждый гражданин Грузии в возрасте с 17 до 27 лет подлежит воинскому учету.
• В отношении граждан Грузии, достигших призывного возраста и проживающих в Грузии, постановка на воинский учет осуществляется в призывных комиссиях по месту регистрации или месту фактического проживания в период с 1 января по 30 апреля каждого года. За неявку призывника в призывную комиссию по требованию комиссии установлен штраф в размере 1000 лари.
• Граждане Грузии, которые больше 1 месяца с момента достижения призывного возраста проживают за границей, в течение 2х недель с момента истечения указанного месячного срока обязаны встать на воинский учет в Посольстве/Консульстве Грузии за рубежом. За нарушение данного требования установлен штраф в размере 1000 лари.
Освобождение от постановки на воинский учет
Согласно статье 55, п. 2 воинскому учету не подлежат:
• Женщины, не имеющие военно-учетной специальности, кроме случая, предусмотренного частью 3 настоящей статьи (статья 3 говорит это про женщин-кадетов и тех, которые встают на воинский учет по собственной воле). Обязательная срочная служба женщин в Грузии Н Е предусмотрена.
• Лица, состоящие на невоенной, альтернативной трудовой службе (невоенная, альтернативная служба регулируется отдельным законом «О невоенной, альтернативной службе». Это служба для тех лиц, которые из-за вероисповедования отказываются служить. Пример альтернативной службы — медбрат, трудовые работы связанные с устранением последствий от стихийных бедствий, производство сельскохозяйственной продукции и др.)
• Лица, достигшие предельного возраста, установленного для резерва Сил Обороны (27 лет)
• Лица, отбывающие наказание в виде лишения свободы.
Обязанности работодателей и образовательных учреждений
Образовательные учреждения и работодатели обязаны предоставлять информацию о слушателях-призывниках в Министерство обороны. Каждый год с 1 сентября Министерство обороны запрашивает у образовательных учреждений, включая частные, информацию о призывниках. Работодатели и учебные заведения не могут принимать на работу или зачислять в учебные программы лиц, достигших 17 летнего возраста, без документа, подтверждающего постановку на воинский учет или снятие с воинского учета.
Военная служба
Лица, прошедшие постановку на воинский учет, подлежат призыву на обязательную военную службу по достижению ими 18 летнего возраста.
Основания освобождения от прохождения военной службы
От обязательной военной службы освобождены:
• Лица, признанные негодными к национальной военной службе призывников по состоянию здоровья;
• Лица, прошедшие военную службу или альтернативную службу взамен военной службы в Военных Силах иностранного государства;
• Лица, имеющие судимость за совершение тяжких или особо тяжких уголовных преступлений;
• Лица, имеющие статус ограничения возможностей, определенный законодательством Грузии;
• Лица, срок статуса ограничения возможностей которых истек, — в период с момента истечения этого срока до пересмотра указанного статуса, но не более чем в течение 3 месяцев;
• Лица, прошедшие невоенную, альтернативную трудовую службу;
• Лица, являющиеся единственными сыновьями в семьях, один из членов которых погиб в боях за территориальную целостность Грузии или во время прохождения военной службы;
• Члены Парламента Грузии.
Основания для отсрочки прохождения военной службы
Отсрочка призыва на национальную военную службу призывников предоставляется:
• Лицам, признанным временно (сроком до одного года) негодными к национальной военной службе призывников по состоянию здоровья;
• Лицам, ограниченно годным к несению национальной военной службы призывников (сроком до 3 лет);
• Лицам, в отношении которых осуществляется уголовное преследование, — до принятия соответствующим органом надлежащего решения;
• Лицам, являющимся студентами высших образовательных учреждений Грузии или иностранных высших образовательных учреждений, признанных в порядке, установленном законодательством иностранного государства, — до окончания обучения, на каждой ступени высшего образования;
• Лицам, являющимся резидентами следующей ступени после получения диплома о высшем медицинском образовании, или (и) лицам, обучающимся на следующей ступени образования после получения альтернативного диплома резидентуры, которые в срок, установленный для освоения программы резидентуры, проходят профессиональную подготовку по одной из врачебных специальностей, — до окончания программы резидентуры;
• Лицам, являющимся профессиональными студентами, зарегистрированными в информационной системе управления профессиональным образованием, — до окончания соответствующей профессиональной образовательной программы/образовательной программы короткого цикла, только один раз в случае, если они не воспользовались правом отсрочки призыва на национальную военную службу призывников в соответствии с подпунктом «г» или «д» настоящей части;
• Лицам, являющимся аппликантами, — в год окончания общеобразовательного учреждения, до зачисления в образовательное учреждение на профессиональную образовательную программу/образовательную программу короткого цикла;
• Лицам, являющимся учащимися общеобразовательных учреждений, — до 20-летнего возраста;
• Лицам, зарегистрированным на Единые национальные экзамены в год окончания общеобразовательного учреждения, — до объявления результатов Единых национальных экзаменов, а в случае получения права на зачисление в высшее образовательное учреждение на основании результатов Единых национальных экзаменов — в тот же год до зачисления в высшее образовательное учреждение, предусмотренное подпунктом «г» настоящей части;
• Лицам, зарегистрированным на общие магистрантские экзамены в год окончания образовательной программы бакалавриата в пределах академического высшего образования, — до объявления результатов общих магистрантских экзаменов, в случае успешной сдачи общих магистрантских экзаменов — до объявления результатов экзамена/экзаменов, определенных высшим образовательным учреждением, а в случае успешной сдачи экзамена/экзаменов, определенных высшим образовательным учреждением, — в год окончания образовательной программы бакалавриата в пределах академического высшего образования до зачисления на образовательную программу магистратуры в пределах академического высшего образования в высшем образовательном учреждении, предусмотренном подпунктом «г» настоящей части;
• Лицам, обратившимся с целью продолжения обучения по образовательной программе докторантуры в пределах академического высшего образования в призывную комиссию с просьбой об отсрочке призыва на военную службу, — в год окончания образовательной программы магистратуры в пределах академического высшего образования до подачи соответствующего заявления в высшее образовательное учреждение, предусмотренное подпунктом «г» настоящей части, а после подачи указанного заявления — в тот же год до принятия высшим образовательным учреждением, предусмотренным подпунктом «г» настоящей части, решения о зачислении на образовательную программу докторантуры в пределах академического высшего образования;
• Лицам, зарегистрированным в порядке, установленном законодательством Грузии, в год окончания высшего медицинского образовательного учреждения с целью участия в конкурсе на зачисление в резидентуру — в год регистрации до завершения объявленного конкурса, а в случае занятия конкурсного места в резидентуре на основании результатов конкурса, — в тот же год до зачисления в высшее образовательное учреждение в случае, предусмотренном подпунктом «д» настоящей части;
• Лицам, члены семей которых являются лицами со статусом ограничения возможностей, определенным законодательством Грузии (супруги, дети, матери, отцы, сестры, братья, дедушки, бабушки), у которых нет других поддерживающих лиц. Если с членом семьи со статусом лица с ограниченными возможностями проживает лицо, также подлежащее прохождению национальной военной службы призывников, призыву на национальную военную службу призывников подлежит старшее по возрасту лицо, кроме случая дачи добровольного письменного согласия на прохождение национальной военной службы призывников младшим по возрасту лицом;
• Лицам, имеющим двух или более детей;
• Лицам, на иждивении которых находятся несовершеннолетние сестры или братья;
• Лицам, являющимся единственными детьми матери или отца;
• Лицам, работающим врачами или учителями общеобразовательных учреждений в селах;
• Лицам, которым право на отсрочку призыва на национальную военную службу призывников было предоставлено Премьер-министром Грузии;
• Лицам, имеющим одного ребенка, — на 3-летний срок после рождения ребенка;
• Лицам, которым присвоена академическая степень доктора или приравненная к ней академическая степень, осуществляющим педагогическую или научно-исследовательскую деятельность;
• Лицам, являющимся одинокими отцами, супруги которых умерли или лишены родительских прав;
• Лицам, являющимся членами избирательного органа государственной власти или местной власти Грузии;
• Лицам, работающим в системе Министерства внутренних дел Грузии, государственном подведомственном учреждении, входящем в систему Министерства юстиции Грузии, — Специальной пенитенциарной службе, системах Службы государственной безопасности Грузии, Службы разведки Грузии или Специальной службы государственной охраны и осуществляющим полномочия, которые осуществляли призывники, призванные в учреждения, указанные в настоящем подпункте, до введения в действие части первой статьи 72 настоящего Кодекса;
• Лицам, в отношении которых применено условное осуждение, — до истечения срока указанного осуждения;
• Лицам, зачисленным на добровольную программу военной подготовки для младших офицеров резерва, — в период прохождения указанной программы;
• Лицам, уплатившим сбор за отсрочку призыва на национальную военную службу призывников, установленный настоящим Кодексом.
Снятие с воинского учета
Лицо подлежит снятию с воинского учета, если:
• Он достиг предельного возраста для нахождения в мобилизационном резерве (27 лет), за исключением случаев, установленных законодательством Грузии;
• Отбывает наказание в виде лишения свободы;
• Лишен гражданство Грузии;
• Был признан пропавшим без вести или объявлен умершим;
• Был призван на альтернативную трудовую службу;
• В случае смерти.
Выход из гражданства Грузии и военная обязанность
Согласно закону о гражданстве Грузии, гражданину Грузии может быть отказано в выходе из гражданства Грузии если у него есть невыполненные военные обязательства.
Особенности постановки на воинский учет и несения военной службы для лиц, имеющих гражданство Грузии и второе гражданство
Граждане Грузии по рождению или до достижения ими призывного возраста (17 лет) могут получить второе гражданство, равно как и иностранные граждане могут получить гражданство Грузии по основаниям, установленным законом, до достижения ими предельного возраста постановки на воинский учет (27 лет).
Лица, обладающие гражданством Грузии и вторым гражданством, обязаны встать на воинский учет как было указано выше, но при этом имеют право выбора страны для прохождения военной службы.
1. Для граждан Грузии по рождению возможность пройти военную службу в иностранном государстве должна быть согласована с Министерством обороны Грузии — согласно статье 21 закона «О гражданстве Грузии». Граждане Грузии, проходящие военную службу в стране второго гражданства без согласия Министерства обороны Грузии, могут быть лишены гражданства Грузии.
2. Для граждан Грузии, получивших гражданство Грузии в исключительном порядке или сохранивших гражданство Грузии при получении гражданства другой страны (в том числе и по рождению), получение такого согласия не требуется и выбор страны прохождения военной службы остается полностью за ними.
Нужно ли проходить военную службу в Грузии, если гражданство Грузии было получено в период призывного возраста?
В отношении вопроса о необходимости прохождения обязательной военной службы при получении гражданства Грузии, статья 64 «Кодекса об обороне» предусматривает ряд оснований, при которых гражданин Грузии освобождается от обязанности проходить службу. В частности, пункт 1, подпункт «б» данной статьи утверждает, что освобождены от служения в Грузии те граждане, которые прошли военную службу или альтернативную службу в замен военной службы в Военных Силах иностранного государства. Для подтверждения этого факта, необходимо предоставить документ, удостоверяющий прохождение военной или альтернативной службы, в Национальное Агентство по Воинскому Призыву и Рекрутированию.
В заключение стоит отметить, что военную службу в Грузии, согласно законодательству, могут проходить не только граждане страны, но и лица без гражданства, но только при наличии согласия премьер-министра.