როგორ მივიღოთ საქართველოს მოქალაქეობა საგამონაკლისო წესით
ზოგიერთ შემთხვევაში განმცხადებელი თავისუფლდება ქართულ ენაში, ისტორიაში და სამართლის საფუძვლებში გამოცდის ჩაბარებისგან
8 ნოემბერი, 2023
ნიკოლოზ გოგიაშვილი, იურისტი კონსულტაციის ბიურო JUST Advisors-ში.
წინა სტატიებში ვწერდით, რომ მოქალაქეობის მიღებასთან, მათ შორის საგამონაკლისო წესით, დაკავშირებულ საკითხებს აწესრიგებს „საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ“ ორგანული კანონი. 2023 წლის პირველ ნოემბერს საქართველოს პარლამენტმა კანონში შეიტანა ცვლილებები, რომლებიც ამოქმედდება 2024 წლის პირველი იანვრიდან და 2024 წლის პირველი მაისიდან. განხორციელებულ ცვლილებებთან დაკავშირებით დეტალურ ინფორმაციას შეგიძლიათ გაეცნოთ ჩვენს ტელეგრამ და ინსტაგრამ ჯგუფებში - გამოიწერეთ ჩვენი გვერდები რათა გაეცნოთ კანონმდებლობაში შესულ აქტუალურ ცვლილებებს.
საგამონაკლისო წესით მოქალაქეობის მიღების საფუძვლები
„საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ“ კანონის მე-17 მუხლის თანახმად, საქართველოს პრეზიდენტი უცხოელს საგამონაკლისო წესით მიანიჭებს საქართველოს მოქალაქეობას თუ მას საქართველოს წინაშე განსაკუთრებული დამსახურება აქვს ან მისთვის საქართელოს მოქალაქეობის მინიჭება სახელმწიფო ინტერესებიდან გამომდინარეობს.
საგამონაკლისო წესით მოქალაქეობის მიღების საფუძვლები:
1. სხვა ქვეყნის მოქალაქეს საქართველო საკუთარ სამშობლოდ მიაჩნია და იგი ან მისი წინაპარი არის საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ან ამ ტერიტორიიდან იძულებით გადაადგილებული პირი ან სხვადასხვა დროს პოლიტიკური მოსაზრებით ან მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გამო ემიგრაციაში წასული პირი;
2. სხვა ქვეყნის მოქალაქე საქართველოში ახორციელებს ისეთ ინვესტიციას ან მან საქართველოში განახორციელა ისეთი ინვესტიცია, რომლითაც სახელმწიფოს ეკონომიკის განვითარებაში მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს ან შეიტანა;
3. სხვა ქვეყნის მოქალაქე  წარმატებულია სპორტის, მეცნიერების ან/და ხელოვნების სფეროში და მას სურს მოღვაწეობა საქართველოს სახელით განაგრძოს.
მოქალაქეობის მიღებისთვის განცხადების ჩასაბარებლად საკმარისი არის რომელიმე ზემოთჩამოთვლილი საფუძვლის არსებობა. იმ შემთხვევაში, თუ განმცხადებელმა წარმატებით ჩააბარა ტესტირება ქართული ენის, ისტორიის და სამართლის საფუძვლებში, აგრეთვე გაიარა გასაუბრება მოქალაქეობის საკითხთა კომისიასთან, საქართველოს მოქალაქეობა მას მიენიჭება სხვა ქვეყნის მოქალაქეობის შენარჩუნებით.
2024 წლის პირველი მაისიდან  ტესტირების გავლა სავალდებულო იქნება განცხადების ჩაბარებამდე.  ტესტირების ვერ ჩაბარების შემთხვევაში უფლებამოსილი ორგანო განცხადებას არ ჩაიბარებს. წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში ტესტირების შედეგები მოქმედია ერთი წლის განმავლობაში. ამასთან, „ბ“ და „გ“ საფუძვლების არსებობისას უცხოელი კვლავ გათავისუფლებულია ტესტირებისგან.
განცხადების ჩაბარებისათვის საჭირო დოკუმენტების სია
საგამონაკლისო წესით საქართველოს მოქალაქეობის მიღების პროცედურა არის ერთ-ერთი ყველაზე რთული მოქალაქეობის საკითხებთან დაკავშირებულ პროცედურებს შორის. თავდაპირველად განმცხადებელი ავსებს დადგენილი ფორმის განცხადებას, შემდეგ კი დოკუმენტებთან ერთად წარმოადგენს მას სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოში (იუსტიციის სახლის მეშვეობით):
• უცხო ქვეყნის მოქალაქის საზღვარგარეთის პასპორტი
• დადგენილი ფორმის განცხადება
• თუ განმცხადებელი დაბადებული არის უცხოეთში, დაბადების მოწმობის ნოტარიულად დამოწმებული ასლი და თარგმანი
• ორი რეკომენდაცია, რომელსაც გასცემს ნათესავი, მეგობარი, ნაცნობი
• დოკუმენტი ან ინფორმაცია, რომელიც ადასტურებს მოქალაქეობის მიღების რომელი საფუძვლის არსებობას
• ფოტო 3×4
ჩამოთვლილი დოკუმენტების გარდა, სასურველი არის აგრეთვე სხვა დოკუმენტების წარმოდგენა, რომლებიც ადასტურებენ განმცხადებლის კავშირს საქართველოსთან. მაგალითისთვის: ამონაწერი უძრავი ქონების რეესტრიდან, ამონაწერი სამეწარმეო რეესტრიდან, ქართული უნივერსიტეტის დიპლომი, სკოლის ატესტატი და ა.შ.
„ბ“ და „გ“ საფუძვლებით საქართველოს მოქალაქეობის მიღებისთვის აუცილებელი არის რეკომენდაციის მიღება ეკონომიკის ან კულტურის სამინისტროსგან შესაბამისად. სწორედ ეს უწყებები აფასებენ ადამიანის დამსახურებებს. თუ რეკომენდაცია არ იქნება მიღებული და წარმოდგენილი განცხადებასთან ერთად, სააგენტო მოამზადებს უარყოფით დასკვნას.
განცხადების განხილვის წესი
განცხადების განხილვის დროს სააგენტო ხელმძღვანელობს „მოქალაქეობის საკითხთა კომისიის დადგენილება N2“-ით. დადგენილების თანახმად განმცხადებლის შესახებ სრული ინფორმაციის მიღებისთვის სააგენტო მიმართავს შსს-ს, პროკურატურასა და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს. თუ რომელიმე უწყებიდან მიღებული იქნება დასკვნა მოქალაქეობის მინიჭების მიზანშეუწონლობის შესახებ, სააგენტო სახელმწიფო უსაფრთოხების ან/და საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის საფუძვლით მოამზადებს უარყოფით დასკვნას პრეზიდენტის ადმინისტრაციისთვის.
პრეზიდენტი იღებს საბოლოო გადაწყვეტილებას მოქალაქეობის განცხადებასთან დაკავშირებით, რა დროსაც ხელმძღვანელობს „საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ“ კანონის მე-16  მუხლით გათვალისწინებული უარის თქმის საფუძვლებით.
რაც შეეხება ტესტირებას და კომისიასთან გასაუბრებას, სააგენტო განმცხადებელს აცნობებს თარიღს განცხადების განხილვის დასრულებამდე რამდენიმე კვირით ადრე მაინც. ტესტირება და გასაუბრება ტარდება ერთ დღეს, ერთ სივრცეში, სხვადასხვა ოთახებში. ტესტის ჩაბარებისთვის აუცილებელია რომ თითოეულ კატეგორიაში 10 შეკითხვიდან განმცხადებელმა დააგროვოს 7 სწორი პასუხი (ტესტის კითხვები და პასუხები შეგიძლიათ იხილოთ აქ). ტესტირების შემდეგ  განმცხადებელი გაივლის გასაუბრებას - განცხადების განხილვის ყველაზე რთული ეტაპი. გასაუბრების ფარგლებში კომისიისგან მოსალოდნელია შეკითხვები შემდეგ საკითხებთან დაკავშირებით:
• ოჯახი;
• საცხოვრებელი ქვეყანა;
• საქმიანობა;
• ქონება;
• საქართველოში ჩამოსვლის სიხშირე და სხვ.
გასაუბრების მიზანია - განმცხადებლის კავშირის დადგენა საქართველოსთან.
ყველა ეტაპის გავლის შემდეგ სააგენტო რამდენიმე დღეში  ამზადებს დასკვნას პრეზიდენტის ადმინისტრაციისთვის (გასაუბრების ოქმთან ერთად, რომელიც გასაუბრების დროს დგება). დასკვნა არის დადებითი ან უარყოფითი.
პრეზიდენტის როლი
„საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ“ კანონის 25-ე მუხლის პირველი პუნქტის მიხედვით მოქალაქეობის საკითხებთან დაკავშირებით საბოლოო გადაწყვეტილებას იღებს საქართველოს პრეზიდენტი, სააგენტოს დასკვნის მიღებიდან ერთი კვირის ვადაში. 99% შემთხვევებში პრეზიდენტის გადაწყვეტილება შეესაბამება სააგენტოს დასკვნას, თუმცა, არის გამონაკლისებიც.
სააგენტოს დასკვნის მიღებიდან ერთი კვირის ვადაში პრეზიდენტის გადაწყვეტილების მიუღებლობა განიხილება როგორც უარი მოქალაქეობის მინიჭებაზე. სააგენტოს  უარყოფითი დასკვნის შემთხვევაში მეტწილად სწორედ ასე ხდება.
განცხადების განხილვის ვადები
განცხადების განხილვისთვის დადგენილია განსხვავებული ვადები იმისდა მიხედვით თუ რომელ საფასურს გადაიხდის განმცხადებელი.
• სტანდარტული ვადა, 80 დღე - 500 ლარი.
• დაჩქარებული ვადა, 60 დღე - 700 ლარი.
• ყველაზე სწრაფი ვადა არის 30 დღე - 1000 ლარი.
გაითვალისწინეთ, რომ განხილვის ვადა არანაირ კავშირში არაა შედეგთან.
განცხადების განხილვის ვადაში ტარდება ტესტირება და გასაუბრება.  ამის შემდეგ  ორი კვირის ვადაში სააგენტო ამზადებს დასკვნას პრეზიდენტის ადმინისტრაციისთვის რის შემდეგაც პრეზიდენტი ამზადებს გადაწყვეტილებას.  უარყოფითი გადაწყვეტილების შემთხვევაში  სააგენტოსთვის განცხადებით განმეორებით მიმართვა შესაძლებელია  პრეზიდენტის  გადაწყვეტილების მიღების დღიდან ნახევარი წლის გასვლის შემდეგ.
არასრულწლოვნებისათვის მოქალაქეობის მინიჭების პროცედურა
არასრულწლოვნისთვის მოქალაქეობის საგამონაკლისო წესით მინიჭებისთვის სააგენტოსთვის განცხადებით მიმართვის უფლება აქვს ერთ-ერთ მშობელს ან არასრულწლოვნის  კანონიერ წარმომადგენელს. მეორე მშობლის თანხმობა სავალდებულოა. თუ არასრულწლოვანმა მიაღწია 14 წლის ასაკს, აგრეთვე სავალდებულოა მისი თანხმობა. აღნიშნული წესი გათვალისწინებულია „მოქალაქეობის საკითხთა კომისიის N2 დადგენილების“ მე-11 მუხლის მეორე პუნქტით.
არასრულწლოვნის საქმისწარმოების პროცესში სააგენტო არ გამოითხოვს ინფორმაციას საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოებიდან. გარდა ამისა, არასრულწლოვანი არ ექვემდებარება ტესტირებას. თუმცა, გასაუბრების გავლა მაინც სავალდებულოა  - კომისიის წინაშე უნდა გამოცხადდეს არასრულწლოვნის ერთ-ერთი მშობელი ან კანონიერი წარმომადგენელი.
წინა მასალებში განხილული გვაქვს  მოქალაქეობის დადგენის, შენარჩუნების და აღდგენის პროცედურები. იმ შემთხვევაში, თუ განმცხადებელს უარი ეთქვა მოქალაქეობის მინიჭებაზე ან შენარჩუნებაზე, მას, როგორც ყოფილ მოქალაქეს აქვს უფლება მიიღოს საქართველოში ბინადრობის ნებართვა.
გჭირდებათ დახმარება ნატურალიზაციასთან დაკავშირებულ საკითხებში? მიიღეთ მომსახურება JUST Advisor-ში. ჩვენ დაგეხმარებით გაერკვიოთ კანონმდებლობის თავისებურებებში და სწორად ჩააბაროთ დოკუმენტაცია. ფიზიკური პირებისთვის მომსახურების სრული ჩამონათვალი შეგიძლიათ იხილოთ აქ.

Как получить гражданство Грузии в исключительном порядке
За существенные инвестиции в государственную экономику, особые заслуги в спорте, науке или искусстве, а также в силу родства с Грузией по линии предков иностранцы могут претендовать на гражданство в исключительном порядке. В каждом из озвученных кейсов процедура немного отличается, при этом с 1 января 2024 года все категории обязаны проходить собеседование с Комиссией по делам гражданства.
В предыдущих статьях мы писали, что вопросы получения гражданства, в том числе в исключительном порядке, регулирует органический закон «О гражданстве Грузии». 1 ноября 2023 года парламент внес поправки в отдельные его статьи — изменения вступят в силу с 1 января и 1 мая 2024 года. Детально об изменениях мы писали в наших сообществах в Телеграме и Инстаграме — подпишитесь на них, чтобы всегда быть в курсе актуального законодательства.
Основания для гражданства в исключительном порядке
Согласно статье 17 закона «О гражданстве Грузии», Президент может предоставить гражданство в исключительном порядке, если иностранец имеет особые заслуги перед страной или если предоставление гражданства соответствует интересам государства.
Перечень допустимых оснований:
1. Иностранный гражданин считает Грузию своей родиной, при этом он или его предок проживали на оккупированных территориях Грузии либо были вынуждено перемещены с этих территорий, а также эмигрировали в определенное время по политическим убеждениям или из-за сложного социально-экономического положения.
2. Гражданин другой страны осуществляет или осуществлял в прошлом инвестиции в Грузию, посредством чего внес значительный вклад в развитие национальной экономики.
3. Иностранец успешен в сфере спорта, науки и/или искусства и желает продолжать свою деятельность от имени Грузии.
Чтобы подать заявление на получение гражданства, нужно удовлетворять любому из трех оснований. В случае успешного прохождения теста на знание грузинского языка, истории и законов, а также после собеседования с Комиссией по делам гражданства заявитель может получить гражданство Грузии, сохранив гражданство другой страны.
На момент написания материала заявители второй и третьей групп («B» и «C») освобождены от сдачи экзамена и собеседования с Комиссией по делам гражданства. Однако с учетом поправок с 1 января 2024-го собеседование должны проходить все категории иностранцев, а с 1 мая 2024 года тест на знание языка, истории и права нужно будет сдавать до подачи заявления. В случае несдачи заявление не примут. Результаты теста останутся действительными на протяжении года. При этом иностранцы «B» и «C» все так же будут освобождены от тестирования
Список документов для натурализации
Процедура по получению гражданства в исключительном порядке — одна из самых сложных среди всех процедур, касающихся дел по гражданству Грузии. На первом этапе иностранец должен заполнить анкету-заявление и предоставить в Агентство по развитию государственных сервисов (Дом Юстиции) следующие документы:
• 1
Заграничный паспорт.
• 2
Заполненную анкету-заявление.
• 3
Нотариально заверенное свидетельство о рождении, если заявитель не родился на территории Грузии.
• 4
Две рекомендации от близких, родственников или друзей.
• 5
Документ или информацию, подтверждающую наличие оснований для получения гражданства.
• 6
Фото 3×4.
Кроме этого желательно предоставить другие документы и доказательства, подтверждающие связь человека с Грузией. Например, это могут быть выписки из Публичного реестра, которые подтвердят наличие у заявителя недвижимости в стране, диплом грузинского университета, школьный аттестат и так далее.
При получении гражданства по основаниям «B» и «C» (за инвестиции в экономику и особые достижения в спорте, науке и/или искусстве) обязательны рекомендации от Министерства экономики и Министерства культуры Грузии соответственно. Именно эти ведомства оценивают заслуги человека перед страной. Если документы не предоставить, Комиссия склонна отказать в предоставлении гражданства
Порядок рассмотрения заявления
При рассмотрении заявления госорганы руководствуются «Постановлением № 2 от Комиссии по делам гражданства». Согласно нормативному акту, для получения полной информации о заявителе в рамках процедуры Агентство направляет запросы в МВД, прокуратуру и службу национальной безопасности. Если любая из данных структур предоставит заключение о нецелесообразности предоставления гражданства, Агентство увидит в этом опасность для интересов или безопасности Грузии и подготовит негативное заключение для Администрации Президента.
В свою очередь Президент принимает окончательное решение по делам гражданства, руководствуясь в том числе положениями статьи 16 закона «О гражданстве Грузии» (здесь прописаны общие основания для отказа в предоставлении гражданства для всех категорий заявителей).
Что касается теста и собеседования, Комиссия по делам гражданства назначает дату и время для них в течение месяца после принятия заявления. И тестирование, и собеседование проводятся в одном пространстве, но в разных комнатах. Чтобы пройти тест, нужно правильно ответить на 7 вопросов из 10 в каждой из категорий: язык, история, основы права (примеры вопросов можно посмотреть здесь). После теста проводится собеседование — это самая сложная часть процедуры. Во время него Комиссия задает вопросы касательно:
• Семьи.
• Места проживания.
• Рода деятельности.
• Наличия собственности.
• Частоты посещения Грузии и др.
Цель собеседования — установить, насколько сильна связь с Грузией у иностранца, претендующего на гражданство.
После прохождения всех этапов в течение нескольких рабочих дней Агентство готовит заключение для Президента Грузии (вместе с протоколом Комиссии, составленным во время собеседования). Заключение может быть положительным или отрицательным.
Какую роль играет Президент
Согласно пункту 1 статьи 25 органического закона о гражданстве, окончательное решение в вопросах предоставления и сохранения гражданства Грузии, а также отказа в его предоставлении или прекращения гражданства принимает именно Президент. Получив заключение Агентства, он издает указ в недельный срок. В 99% случаев указ Президента соответствует заключению Агентства, но бывают исключения.
Если в течение недели с момента ознакомления с заключением Президент не издает указ, это приравнивается к отказу в предоставлении гражданства Грузии. Так происходит в большинстве случаев, когда Комиссия дает отрицательный ответ
Сроки предоставления гражданства
Для рассмотрения заявления Агентством предусмотрены разные сроки в зависимости от размера государственной пошлины.
• Стандартное рассмотрение длится 80 дней, стоимость — 500 лари.
• Ускоренная процедура занимает 60 дней, стоимость — 700 лари.
• Оперативное рассмотрение за 30 дней обойдется в 1000 лари.
Скорость рассмотрения не влияет на результат. До истечения срока рассмотрения проводится тестирование и собеседование. Далее в пятидневный период после собеседования Комиссия и Агентство готовят заключение, еще 7 дней — срок ожидания указа Президента. В случае неудачи заявление можно подать повторно по истечении года с момента выхода указа об отказе в предоставлении гражданства (с 1 января 2024 года срок уменьшится до полугода и будет применим в том числе к отказам, выданным до этой даты).
Процедура для несовершеннолетних
Подать заявление на получение гражданства в исключительном порядке от лица несовершеннолетнего может его законный представитель. Письменное согласие второго родителя обязательно. Если ребенок достиг 14 лет, также требуется согласие самого ребенка. Эти условия прописаны в пункте 2 статьи 11 «Постановления № 2».
В отношении несовершеннолетних Агентство не запрашивает информацию от следственных органов и спецслужб. Кроме того, лица младше 18 лет не сдают экзамен на знание языка, истории и правовых основ Грузии. Собеседование, тем не менее, обязательно — с Комиссией должен встретиться законный представитель несовершеннолетнего.
В предыдущих материалах мы писали о процедурах установления, сохранения и восстановления гражданства. Если же получить или сохранить гражданство не удалось, бывшие граждане могут претендовать на ВНЖ по отдельному основанию.
Нужна помощь в вопросах натурализации? Закажите сопровождение в JUST Advisors. Поможем разобраться в нюансах законов и подать документы правильно. Полный список услуг для физлиц ищите тут.