ვის შეუძლია მიიღოს ლტოლვილის სტატუსი და ჰუმანიტარული დაცვა საქართველოში
საერთაშორისო დაცვის მაძიებლები და უცხოელები, რომლებმაც ოფიციალურად მიიღეს ლტოლვილის ან ჰუმანიტარული სტატუსი საქართველოში, დაცულნი არიან სამშობლოში ექსტრადირებისგან, აქვთ ქვეყანაში დროებითი ყოფნის, ფულადი შეღავათების, სამუშაოს, მედიცინისა და განათლების, მოგვიანებით კი ბიომეტრიული ქართული პასპორტის მიღების უფლება. მაგრამ თითოეული შემთხვევისთვის დამახასიათებელია შესაბამისი თავისებურებები  - ისინი ჩამოთვლილია სტატიაში.
2016 წლის 15 დეკემბერს მიღებული საერთაშორისო დაცვის შესახებ საქართველოს კანონი განსაზღვრავს უცხო ქვეყნის მოქალაქეების საერთაშორისო დაცვის უზრუნველყოფის სამართლებრივ საფუძველს, რომლებიც წარმოშობის ქვეყანაში იდევნებიან ან საფრთხეში არიან პოლიტიკური შეხედულებების, რასის, რელიგიის, კონკრეტული ეროვნული ან სოციალური ჯგუფის წევრობის გამო.
აღნიშნული კანონის თანახმად, თუ პირი იმყოფება მოქალაქეობის ქვეყნის ფარგლებს გარეთ და ზემოთ ჩამოთვლილი მიზეზების გამო ვერ ბრუნდება ქვეყანაში, ის შეიძლება აღიარებულ იქნეს ლტოლვილად. თუ დაბრუნებას ხელს უშლის სიცოცხლის სხვა საფრთხე (მაგალითად, შეიარაღებული ან სხვა ძალადობრივი კონფლიქტი ან ადამიანის უფლებების მასიური დარღვევა), საერთაშორისო დაცვის მაძიებელ პირს უფლება აქვს მოითხოვოს ჰუმანიტარული სტატუსი.
საქართველო უზრუნველყოფს პირს ლტოლვილის სტატუსით განუსაზღვრელი ვადით, ჰუმანიტარული სტატუსი კი მოქმედებს ერთი წლის ვადით, მაგრამ ის შეიძლება გაგრძელდეს.
როგორ მოვითხოვოთ საერთაშორისო დაცვა
სასურველი სტატუსის მისაღებად, გარკვეული პროცედურა უნდა იქნას დაცული. პირველ რიგში, დაწერეთ განცხადება საერთაშორისო დაცვის შესახებ უშუალოდ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროში ან საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტში, პროკურატურაში ან სხვა სამთავრობო ორგანოში, რომლის წარმომადგენლებსაც პირი ქვეყანაში ჩასვლისთანავე შეხვდა.
შემდეგ განმცხადებელს ჩაუტარდება გასაუბრება, რის შემდეგაც მას დასჭირდება იუსტიციის სახლში მისვლა და თავშესაფრის მაძიებლის დროებითი პლასტიკური ბარათის მიღება. მეორე სატელეფონო ინტერვიუს შემოგთავაზებენ დაახლოებით ერთი თვის შემდეგ. ამის შემდეგ სამინისტროს წარმომადგენლები შეატყობინებენ შედეგს და დადებითი გადაწყვეტილების შემთხვევაში გასცემენ საერთაშორისო დაცვის სტატუსის მინიჭების შესახებ დოკუმენტს. შემდეგ იუსტიციის სახლი გასცემს მუდმივ პლასტიკურ ბარათს, მიგრაციის დეპარტამენტი კი დაიწყებს კანონით გათვალისწინებული გადასახდელრბის გადმორიცხვას.
ლტოლვილის განაცხადის  განხილვის ვადა
ზოგადად, სამინისტროს თანამშრომლები საერთაშორისო დაცვის მოთხოვნას 6 თვემდე ვადაში განიხილავენ, თუმცა უწყებას შეუძლია ამ ვადის გაგრძელება. კანონით ლოდინის მაქსიმალური დრო განაცხადის შეტანის დღიდან არ უნდა აღემატებოდეს 21 თვეს.
სტატუსზე უარის თქმის შემთხვევაში, გადაწყვეტილება შეიძლება გასაჩივრდეს სასამართლოში, მაგრამ ეს პროცესი, როგორც წესი, რამდენიმე წელი ჭიანურდება. ამ შემთხვევაში განმცხადებლის ყველა გარანტია და უფლება შენარჩუნებულია სასამართლო პროცესის დასრულებამდე.
რა უფლებები აქვთ საერთაშორისო დაცვის მაძიებლებს
ლტოლვილთა და ჰუმანიტარულ დაცვაზე განცხადების შეტანა განმცხადებლებს უხსნის სამართლებრივ შესაძლებლობებს ფართო სპექტრს (ისინი სრულად ჩამოთვლილია საერთაშორისო დაცვის შესახებ კანონის VII თავის 56-ე მუხლში). მაშინაც კი, თუ თავად სტატუსი არ არის მინიჭებული, არც ადმინისტრაციულად და არც სასამართლოში განაცხადის განხილვის შედეგების საფუძველზე, განმცხადებელს შეუძლია ლეგალურად დარჩეს საქართველოში „ვიზარების“ და ჯარიმების გარეშე ყველა სასამართლო პროცესის დასრულებამდე (ანუ რამდენიმე წლის განმავლობაში, ვიდრე განიხილება უარის თქმის შესახებ გადაწყვეტიელბის საჩივარი).
მნიშვნელოვანი ნიუანსი: უცხოური პასპორტი, რომლითაც პირი შემოვიდა საქართველოში დაცვის მიზნით, გადაეცემა მიგრაციის დეპარტამენტს განაცხადის განხილვის პერიოდში (თუ პირი მიიღებს ჰუმანიტარულ სტატუსს, სტატუსის მოქმედების პერიოდში არ დაუბრუნდება). განმცხადებელს არ შეუძლია დატოვოს საქართველოს ტერიტორია თავდაპირველ განაცხადზე უარის თქმის გარეშე. საჭიროების შემთხვევაში, შეგიძლიათ სამინისტროდან უკან გამოიხმოთ საბუთები და დაიბრუნოთ თქვენი პასპორტი ერთი დღის ვადაში - მაშინ გამგზავრება კვლავ შესაძლებელი გახდება. მაგრამ შემდგომ, თქვენ  შეგეძლებათ ხელახლა მიმართოთ დაცვის განაცხადით მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ წარმოიქმნება ახალი გარემოებები, რომელთა შესახებაც განმცხადებელმა შეიტყო განაცხადის გაუქმების შემდეგ.
მაძიებლის სტატუსი გარანტირებულად იცავს დაკავებისა და „ავტომატურად“ უცხო ქვეყნის ექსტრადიციის მოთხოვნით დეპოსრტაციისგან.
რა უფლებები აქვთ მათ, ვისაც მიენიჭა ჰუმანიტარული სტატუსი
მათ, ვინც ოფიციალურად იმყოფებიან საქართველოს საერთაშორისო დაცვის ქვეშ დამტკიცებული ჰუმანიტარული ან ლტოლვილის სტატუსით, სარგებლობენ უფრო მეტი უპირატესობით. მაგალითად, მათ აქვთ კანონიერი უფლება:
• საქართველოს მოქალაქეებთან გათანაბრებული განათლება
• ჯანდაცვა საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში
• ყოველთვიური შემწეობა (მისი ოდენობა განისაზღვრება კანონით).
• დროებითი ბინადრობის ნებართვის (ბინადრის) და სტატუსის მოწმობის მიღების უფლება.
• მოქალაქეებთან გათანაბრებული შრომის უფლება, მათ შორის თვითდასაქმებაც
• თავუსუფალი ცხოვრება და გადაადგილება მთელი ქვეყნის მასშტაბით.
ლტოლვილის ან ჰუმანიტარული სტატუსის მქონე პირთა ექსტრადიციის საერთაშორისო მოთხოვნები, როგორც წესი, არ კმაყოფილდება. ექსტრადიცია შესაძლებელია მხოლოდ სასამართლოს გადაწყვეტილებით: მაგალითად, თუ დანაშაული, რომელსაც პირს სამშობლოში ედავებიან, საქართველოშიც მიჩნეულია დანაშაულად. გაძევების სხვა მიზეზი - ლტოლვილის მიერ ქვეყანაში ყოფნის პირობების დარღვევა.
ლტოლვილებს და ჰუმანიტარული სტატუსის მქონე პირებს უფლება აქვთ თავისუფლად იმოგზაურონ ქვეყნის ფარგლებს გარეთ. ამისათვის მათ შეუძლიათ მიიღონ საქართველოს ბიომეტრიულ საერთაშორისო პასპორტი - რომელშიც მითითებული იქნება მფლობელის ჰუმანიტარული სტატუსი. სხვა საკითხებთან ერთად, პასპორტი საშუალებას მოგცემთ მიმართოთ ვიზის მისაღებად (შენგენის ჩათვლით). გამგზავრებამდე მნიშვნელოვანია ქვეყნის დიპლომატიურ მისიასთან, რომელ ქვეყანაშიც აპირებს სტატუს მქონე პირი გამგზავრებას,  გადაამოწმოთ, შესაძლებელია თუ არა საზღვრის გადაკვეთა ამ დოკუმენტის საფუძველზე, რადგან ზოგიერთ სახელმწიფოს სჭირდება ვიზა.
JUST Advisors-ის იურისტების აზრით, საქართველოს ბიომეტრიული პასპორტის ნებისმიერი მფლობელი სხვა ქვეყანაში მოგზაურობისას უნდა დაექვემდებაროს იგივე სავიზო რეჟიმს, როგორც საქართველოს მოქალაქეები. ამის გასარკვევად მოთხოვნა ერთ-ერთ საკონსულოში გავგზავნეთ. პასუხს ამ სტატიაში და ჩვენს სოციალურ ქსელებში ცალკე გამოვაქვეყნებთ - გამოიწერეთ ჩვენი Telegram, Instagram და Facebook გვერდები, რათა არ გამოტოვოთ
ჰუმანიტარული სტატუსის მქონე პირებისთვის მოქედებს ერთი გამონაკლისი: საქართველოში სტატუსზე უარის თქმის გარეშე ისინი ვერ დაბრუნდებიან სამშობლოში. ამისათვის მათ უნდა დაწერონ საერთაშორისო დაცვაზე უარის თქმისა და პასპორტის დაბრუნების შესახებ განცხადება. აღნიშნული წესი არ ვრცელდება ლტოლვილებზე.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებით, 2022 წელს საქართველოში დაცვის თხოვნით თითქმის 1500-მა უცხოელმა მიმართა. აქედან 460-მა ადამიანმა მიიღო ჰუმანიტარული სტატუსი, 41-მა მიიღო ლტოლვილის სტატუსი, ხოლო 822 მსურველმა მიიღო უარი. 2023 წლის პირველ ექვს თვეში სამინისტროში განაცხადი 515-მა ადამიანმა შეიტანა.
ეს სტატისტიკა ადასტურებს, რომ საქართველოში საერთაშორისო დაცვის მოპოვება შესაძლებელია. მაგრამ განაცხადის პოზიტიური განხილვის შანსი, მათ შორის სასამართლოში გადაწყვეტილების გასაჩივრების გზით, გაცილებით მაღალია, თუ საქმეს აწარმოებენ JUST Advisors-ის პროფესიონალი ადვოკატები. ჩვენ მზად ვართ დაგეხმაროთ ნებისმიერ სამართლებრივ საკითხში და მოგიყვეთ დროებითი ბინადრობის ნებართვის მიღების სხვა სამართლებრივი საფუძვლების შესახებ.

Кто может получить статус беженца и гуманитарную защиту в Грузии
Соискатели международной защиты и иностранцы, официально получившие статус беженца или гуманитарный статус в Грузии, защищены от экстрадиции на родину, имеют право на временное пребывание в стране, денежные пособия, работу, медицину и образование, а позже — на получение биометрического загранпаспорта грузинского образца. Но для каждого случая есть нюансы — перечислили их в статье.
Закон Грузии «О международной защите», принятый 15 декабря 2016 года, определяет правовые основы предоставления международной защиты иностранным гражданам, которые преследуются или находятся в опасности в стране происхождения из-за политических взглядов, расы, вероисповедания, принадлежности к определенной национальности или социальной группе.
По этому закону, если человек находится за пределами страны гражданства и не может вернуться в нее по озвученным выше причинам, его могут признать беженцем. Если же возвращению препятствует иная угроза жизни (например, вооруженный или другой насильственный конфликт либо массовые нарушения прав человека), обратившееся за международной защитой лицо вправе претендовать на гуманитарный статус.
Статус беженца Грузия предоставляет бессрочно, гуманитарный статус действует один год, но его можно продлить
Как претендовать на международную защиту
Чтобы получить искомый статус, необходимо выполнить определенную процедуру. Сначала — написать заявление на получение международной защиты напрямую в Министерство по вопросам лиц, вынужденно перемещенных с оккупированных территорий, расселения и беженцев Грузии либо в Департамент миграции МВД Грузии, прокуратуру или другой орган государственной власти, с представителями которого человек встретился в момент прибытия в страну.
Далее соискателя ждет собеседование, после которого нужно посетить Дом юстиции и получить временную пластиковую карту соискателя убежища. Примерно через месяц будет предложено второе собеседование по телефону. После этого представители Министерства сообщат результат и в случае положительного решения выдадут документ о присвоении статуса международной защиты. Затем Дом юстиции выдаст постоянную пластиковую карту, а Департамент миграции начнет перечислять выплаты, предусмотренные законом.
Срок рассмотрения заявки на беженство
Ходатайство о предоставлении международной защиты в общем порядке сотрудники Министерства рассматривают до 6 месяцев, но ведомство может продлить этот срок. Максимальное время ожидания по закону не должно превышать 21 месяц с момента подачи ходатайства.
Если в статусе отказали, решение можно обжаловать в судебном порядке, но этот процесс обычно затягивается на несколько лет. При этом все гарантии и права у соискателя сохраняются до окончания рассмотрения дела судом.
Какие права у соискателей защиты
Подача заявления на беженство и гуманитарную защиту открывает широкие правовые возможности для соискателей (целиком они перечислены в статье 56 главы VII закона «О международной защите»). Даже если ни в административном, ни в судебном порядке сам статус по итогам рассмотрения заявки присвоен не будет, заявитель может законно находиться в Грузии без «визаранов» и штрафов до окончания всех судебных разбирательств (то есть в течение нескольких лет, пока идет обжалование отказа на защиту).
Важный нюанс: иностранный паспорт, по которому человек въехал в Грузию в целях защиты, передают в Департамент миграции на весь период, пока идет рассмотрение заявки (при получении гуманитарного статуса его не возвращают, пока статус действует). Соискатель не может покинуть территорию Грузии, не отказавшись от первоначального заявления. При необходимости отозвать документы из Министерства и вернуть паспорт можно в течение одного дня — тогда выезд вновь станет возможен. Но повторно подать заявление на защиту можно лишь при возникновении новых обстоятельств, о которых соискатель узнал после отзыва ходатайства.
Статус соискателя гарантированно защищает от задержания и «автоматической» высылки по экстрадиционному запросу иностранного государства
Какие права у тех, кому присвоили гуманитарный статус
Те, кто официально находится под международной защитой Грузии с одобренным гуманитарным статусом либо статусом беженца, получают больше преференций. Например, у них есть законное право на:
• Образование — наравне с гражданами Грузии.
• Медицинское обслуживание по Программе всеобщего здравоохранения.
• Ежемесячное пособие (его размер определяется законодательством).
• Право на получение временного вида на жительство (ВНЖ) и свидетельства о статусе.
• Право на труд, включая самозанятость, тоже наравне с гражданами.
• Свободное проживание и перемещение по территории страны.
Международные запросы на выдачу лиц, получивших статус беженца или гуманитарный статус, обычно тем более не удовлетворяют. Экстрадиция возможна только по решению суда: например, если преступление, которое вменяется человеку на родине, также является преступлением в Грузии. Другая причина выдворения — нарушение беженцем условий пребывания в стране.
Беженцы и носители гуманитарного статуса вправе свободно выезжать за пределы страны. Для этого они могут оформить грузинский биометрический загранпаспорт — в нем укажут гуманитарный статус владельца. Помимо прочего, паспорт позволит подавать документы на визы (включая шенгенскую) из Грузии. Перед поездкой важно уточнить в дипломатическом представительстве страны, которую лицо со статусом планирует посетить, можно ли пересечь границу на основании этого документа — некоторые государства требуют визу.
По предположениям юристов JUST Advisors, на любого владельца грузинского биометрического паспорта при выезде в другую страну должен распространяться тот же визовый режим, что и на граждан Грузии. Чтобы уточнить это, мы отправили запрос в одно из консульств. Ответ опубликуем в этой статье и наших соцсетях отдельно — подпишитесь на Telegram, Instagram и Facebook, чтобы не пропустить
Для людей с гуманитарным статусом есть одно исключение: они не могут вернуться в страну происхождения, не отказавшись от статуса в Грузии. Для этого нужно написать заявление об отказе от международной защиты и возврате загранпаспорта. На беженцев правило не распространяется.
По данным МВД, в 2022 году с просьбой о предоставлении защиты в Грузии обратились почти 1500 иностранцев. Из них 460 человек получили гуманитарный статус, 41 — статус беженца, 822 заявителя столкнулись с отказом. За первые шесть месяцев 2023-го запросы в Министерство подали 515 людей.
Эта статистика подтверждает, что получить международную защиту в Грузии реально. Но шанс на положительное рассмотрение заявки, в том числе через обжалование решения в суде, гораздо выше, если кейсом занимаются профессиональные юристы JUST Advisors. Мы готовы помочь вам по любым правовым вопросам и рассказать о других законных основаниях для получения ВНЖ.