ფიზიკური პირის საგადასახადო რეზიდენტობა საქართველოში
საქართველოში საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსის დადგენის სახემძღვანელო, ვადის გასვლის, შესაძლო განსაკუთრებული მოთხოვნების და გადასახადის გადახდის ჩათვლით.
April 4, 2024
გიორგი ჟუჟუნაშვილი, ადვოკატი, საგადასახადო პრაქტიკის პარტნიორი
საგადასახადო რეზიდენტის გარჩევა ითვლება ძალიან მნიშვნელოვან ნაწილად, საგადასახადო ვალდებულებების დადგენის დროს.
თვითონ გადასახადები ხშირად დამოკიდებულია ან რეზიდენტობის პრინციპზე, ან ტერიტორიის პრინციპზე. განსხვავების არსი მდგომარეობს იმაში, რომ რეზიდენტობის პრინციპით, სუბიექტი განსაზღვრავს დაბერგვის ობიექტს, ხოლო ტერიტორიული პრინციპით- გადასახადის გადახდის ვალდებულება დამოკიდებულია ობიექტზე.
მარტივად რომ ვთქვათ, ზოგიერთ ქვეყანაში მცხოვრების სტატუსი (რეზიდენტი ან არარეზიდენტი) პირდაპირ დაკავშირებულია გადასახადის რაოდენობაზე. ზოგადად ამ წესებს იცავენ განვითარებული ქვეყნები.
ვინ არის საგადასახადო რეზიდენტი?
საგადასახადო რეზიდენტი- ეს არის ფიზიკური პირი ან ორგანიზაცია, რომელიც კანონმდებლობის მიხედვით ექვემდებარება საშემოსავლო გადასახადს ამ ქვეყნის კრიტერიუმების მიხედვით, რომელიც მიუთითებს პიროვნების პირდაპირ კავშირს ქვეყანასთან.ფიზიკური პირებისთვის საგადასახადო რეზიდენტობა ჩვეულებრივ განისაზღვრება ქვეყანაში ყოფნის ხანგრძლივობით საგადასახადო პერიოდში. (ჩვეულებრივ 183 დღე ან მეტი წლის განმავლობაში).
როგორ მივიღოთ საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსი საქართველოში?
საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 32-ე მუხლის თანახმად, საგადასახადო რეზიდენტები ხდებიან ის ფიზიკური პირები, რომლებიც იმყოფებიან ქვეყანაში 183 დღე 12 კალენდარული თვის განმავლობაში. საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსი მოქმედებს მისი მიღების წელს. მომდევნო წელს საჭიროა პროცედურის განმეორება.
საქართველოში ფაქტობრივი ყოფნის პერიოდში არ მოიაზრება ის დრო, როდესაც პირი საქართველოში იმყოფებოდა, როგორც:
• დიპლომატიური ან საკონსულო სტატუსის მქონე პირი ან ასეთი სტატუსის მქონე პირის ოჯახის წევრი.
• საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულების შესაბამისად მოქმედი საერთაშორისო ორგანიზაციის თანამშრომელი, ან საქართველოში უცხო სახელმწიფოს საჯარო სამსახურში მყოფი პირი, ან ასეთი პირის ოჯახის წევრი, გარდა საქართველოს მოქალაქეებისა.
• ერთი უცხო სახელმწიფოდან მეორეში საქართველოს ტერიტორიის გავლით გადაადგილებისას.
• დასასვენებლად ან სამკურნალოდ.
ვადების გაანგარიშება სტატუსის დასადგენად
ფიზიკური პირი საგადასახადო რეზიდენტი ხდება იმ წელს, როცა გავიდა მითითებული 183 საცხოვრებელი დღე.
მაგალითად თუ თქვენ საქართველოში გაატარეთ 183 დღე 2023 წელს, მაგრამ 183-ე დღე გავიდა 2024 წლის პირველ იანვარს, თქვენ საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსის დამტკიცება შეგიძლიათ 2024 წელს, მათ შორის თუ თქვენ წახვედით ქვეყნიდან 2024 წლის ორ იანვარს.
თუ საქართველოში ცხოვრების 183-ე დღე გავიდა 2023 წლის 20 დეკემბერს, მაგრამ 2024 წლის იანვარში თქვენ აგრძელებთ ქვეყანაშჯ ცხოვრებას, საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსი მოგენიჭებათ მხოლოდ 2023 წელს. გარდა ამისა, 2023 წლის 21 დეკემბერს საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსის დასადგენად დაიწყება ახალი 12 კალენდარული თვის ათვლა, რომლის განმავლობაშიც თქვენ ვალდებული ხართ იმყოფებოდეთ ქვეყანაში 183 დღის განმავლობაში. ამ ქეისით შესაძლებელია არ დაადასტუროთ საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსი 2023 წელს და დაგროვებული დღეები გამოიყენოთ საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსის მისაღებად 2024 წელს- ამ მოთხოვნის წარდგენა შეგიძლია 2024 წლის პირველი იანვრიდან. ახალი პერიოდი ამ შემთხვევაში დაიწყება 2024 წლის ორი იანვრიდან, ხოლო საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსის მოპოვების უფლება 2023 წლისთვის დაკარგავთ.
შეიძლება თუ არა საგადასახადო რეზიდენტის წოდების მიღება განსაკუთრებულ შემთხვევებში, ქვეყანაში ცხოვრების გარეშე?
საქართველო არის ერთ-ერთი გამონაკლისი სახელმწიფო, რომელიც შესაბამისი კაპიტალის არსებობის შემთხვევაში საშუალებას აძლევს არარეზიდენტ პირებს (ე.წ. მნიშვნელოვანი ქონებით უზრუნველყოფილი პირი) მიიღონ საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსი ქვეყანაში ერთი დღის გატარების გარეშე. საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსის მისაღებად, როგორც პირი რომელიც უზრუნველყოფილია მნიშვნელოვანი ქონებით, თქვენ ერთდროულად უნდა აკმაყოფილებდეთ შემდეგ სამ მოთხოვნას:
• მოთხოვნები შემოსავლებთან დაკავშირებით:
• დაინტერესებული პირის ქონების ჯამური ღირებულება არის არანაკლებ 3 000 000 ლარისა ან
• მისი ჯამური შემოსავალი ბოლო 3 წლის განმავლობაში აღემატებოდა 200 000 ლარს;
• მოთხოვნების საქართველოსთან არსებულ კავშირებთან დაკავშირებით:
• განმცხადებელი არის საქართველოს მოქალაქე ან აქვს საქართველოს ბინადრობის უფლება ან
• მისი შემოსავალი საქართველოში არსებული წყაროდან შეადგენს 25 000 ლარის წელიწადში
• მოთხოვნებიბსაქართველოს ტერიტორიაზე ქონების არსებობასთან დაკავშირებით:
• დაინტერესებულ პირი ფლობს ქონებას (მათ შორის ნაღდი ფული, უძრავი ქონება, სატრანსპორტო საშუალებები) საქართველოს ტერიტორიაზე, საერთო საბაზრო ღირებულებით არანაკლებ 500 000 აშშ დოლარისა.
• 3 000 000 ლარის საერთო საბაზრო ღირებულების ქონება შეიძლება არსებობდეს როგორც საქართველოში, ასევე მის ფარგლებს გარეთ.
• ქონების ტიპს მნიშვნელობა არ აქვს: სახლები, ბინები, იახტები, მანქანები, ნაღდი ფული, ფასიანი ქაღალდები.
პიროვნებას შეუძლია გაატაროს 183 დღე საქართველოს ტერიტორიაზე და ამასთან ერთად არ მიიღოს საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსი და ასევე პირიქით, შეიძლება არც ერთი დღე არ გაატაროს საქართველოში, მაგრამ ჰქონდეს საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსი- გამონაკლის შემთხვევებში.
შეიძლება თუ არა საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსის დაკარგვა საქართველოში?
თუ პიროვნება არ იმყოფება საქართველოს ტერიტორიაზე 183 დღეზე მეტ ხანს, 12 კალენდარული თვის განმავლობაში, ის როგორც წესი კარგად საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსს. ამ შემთხვევაში, პირს უნდა შეეძლოს დაადასტუროს, რომ ის არ იმყოფებოდა სხვა ქვეყნის ტერიტორიაზე, მოგზაურობისთვის, სამკურნალოდ, მივლინებისთვის ან სწავლისთვის, რაც შეიძლება დადასტურდეს, მაგალითად, სხვა ქვეყნის ბინადრობის ნებართვით, რომელიც მიღებულია დასაქმების ან ოჯახის გაერთიანების საფუძველზე.
როგორ დავადასტუროთ საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტობა?
საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტის სტატუსი შეიძლება დადასტურდეს საგადასახადო ორგანოს ცნობით, რომელიც გაცემულია დაინტერესებული პირის ან მისი წარმომადგენლის მოთხოვნით მინდობილობით.
საშემოსავლო გადასახადის გადახდისას რეზიდენტებისა და არარეზიდენტებისთვის თანხის დაბეგვრა
• დეკლარირების განსაკუთრებულობა
• თუ ფიზიკური პირი არის საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტი, ის ვალდებულია დაადეკლარიროს როგორც საქართველოს წყაროებიდან მიღებული შემოსავალი, ასევე უცხოეთიდან მიღებული შემოსავალი.ამასთანავე საშემოსავლო გადასახადი გამოითვლება მხოლოდ იმ შემოსავლიდან, რომელიც მიღებულია საქართველოში არსებული წყაროებიდან. ვინაიდან უცხოური ინვესტიციები მნიშვნელოვან როლს ასრულებს საქართველოს ეკონომიკაში, დაბეგვრის პრინციპი ეფუძნება შემოსავლის წყაროს "ეროვნებას, ე.ი. ტერიტორიულობის პრინციპის. ერთის მხრივ, სახელმწიფო იზიდავს ინვესტორებს დაბალი გადასახადებით, მეორე მხრივ კი არ იბეგრება ინვესტორის შემოსავალი საქართველოს ფარგლებს გარეთ არსებული წყაროებიდან (იგულისხმება პასიური შემოსავალი).
• არარეზიდენტ ფიზიკურ პირთან მიმართებაში დეკლარაციაში ასახვას ექვემდებარება მხოლოდ საქართველოში არსებული წყაროდან მიღებული შემოსავალი, რომელიც ასევე ექვემდებარება საშემოსავლო გადასახადს.
• გადასახადის განაკვეთი
• თუ არარეზიდენტი ფიზიკური პირი საქართველოს რეზიდენტი იურიდიული პირისგან იღებს შემოსავალს ჰონორარის სახით, მისი შემოსავალი იბეგრება ჰონორარის მიღების დროს და შეადგენს 5%-ს.
• იგივე სიტუაციაში ფიზიკური რეზიდენტი პირის შემოსავალი იბეგრება 20%-ით.
საქართველოსა და სხვა ქვეყნებს შორის ორმაგი საშემოსავლო გადასახადისგან  თავის არიდება
საქართველოს საგადასახადო რეზიდენტს აქვს უფლებამოსილება, გახდეს სხვა ქვეყნის საგადასახადო რეზიდენტი. ამ შემთხვევაში, საგადასახადო ვალდებულების შესრულების დროს აუცილებელია გამოყენებულ იქნას შეთანხმება ორმაგი გადასახადის თავის არიდების შესახებ და გადასახადებისგან თავის არიდების პრევენცია, რომლის საფუძველზეც ობიექტური კრიტერიუმების მიხედვით (მაგალითად: მუდმივი საცხოვრებელი, ცხოვრებისეული ინტერესები, მოქალაქეობა და ა.შ) პიროვნება ჩაითვლება ამა თუ იმ სახელმწიფოს რეზიდენტად.
ამ დროისთვის, საქართველომ ხელი მოაწერა მსგავს შეთანხმებას 58 სახელმწიფოსთან. (სრული ჩამონათვალი იხილეთ აქ:) შეგახსენებთ, რომ საქართველოს და რუსეთის ფედერაციას, საქართველოსა და აშშ-ს შორის, ორმაგი გადასახადისგან თავის არიდების ხერხები არ არის წარმოდგენილი.
და საბოლოოდ, ვინები არიან ფიზიკური არარეზიდენტი პირები?
პასუხი მარტივია: ისინი, ვინებიც საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით არ ითვლებიან საგადასახადო რეზიდენტებად.
ინდივიდუალური მეწარმის სტატუსი, დასაქმებული საქართველოში, ბინადრობის უფლების მქონე, კომპანიის რეგისტრაცია, კომპანიის ხემძღვანელობაში მონაწილეობის მიღება (მაგალითად, დირექტორი) და ასევე საგადასახადო ნომრის ქონა, არ წარმოადგენს საქართველოში, პიროვნების საგადასახადო რეზიდენტად აღიარების საფუძველს.

Налоговое резидентство физического лица в Грузии
Руководство по определению статуса налогового резидента в Грузии, включая правила исчисления сроков,  возможные особые условия получения статуса (HNWI) и уплаты налогов.
4 апреля 2024 (Upd. 01.02.2025)
Гиорги Жужунашвили, адвокат, Партнер, Руководитель департамента налогового права
📢 Не забудьте! До 1 апреля нужно подать налоговую декларацию. Пропустите срок — получите штраф!
1️⃣ Хотите готовое решение?
У нас есть специальная услуга.
2️⃣ Хотите разобраться самостоятельно?
Читайте наши статьи, собрали для вас подборку
Определение налогового резидентства является важной частью процесса определения налоговых обязательств.
Сами налоги часто основаны либо на принципе резидентства, либо на территориальном принципе. Суть различия заключается в том, что в налогах по принципу резидентства субъект определяет объект налогообложения, а в территориальных налогах — обязанность по уплате налога зависит от объекта.
Проще говоря, в некоторых странах ваш статус жителя (резидент или нерезидент) напрямую связан с тем, какие налоги вы должны заплатить. Обычно этих правил придерживаются развитые страны.
Кто такой налоговый резидент?
Налоговый резидент — это физическое лицо или организация, которое по законодательству страны подлежит налогообложению в этой стране на основании критериев, таких как место жительства, местоположение основной деятельности, длительность пребывания в стране или других факторов, указывающих на тесную связь лица с данной страной. Для физических лиц налоговое резидентство обычно определяется по критерию длительности пребывания в стране в течение налогового периода (как правило, 183 дня и более в течение года).
Как получить статус налогового резидента Грузии?
В соответствии со ст. 32 Налогового кодекса Грузии налоговыми резидентами страны становятся физические лица, проживающие в стране 183 дня в течение 12 последовательных месяцев. Статус налогового резидента действует в год его получения. На следующий год процедуру требуется повторить.
Ко времени фактического пребывания на территории Грузии не относится время, в течение которого физическое лицо находилось в Грузии:
• в качестве лица с дипломатическими или консульским статусом, или члена семьи такого лица
• в качестве сотрудника международной организации, действующей в соответствии с международным договором Грузии, или лица, находящегося на государственной службе иностранного государства в Грузии, либо члена семьи такого лица, за исключением граждан Грузии
• при перемещении из одного иностранного государства в другое через территорию Грузии
• на лечении или отдыхе
Правила исчисления сроков для определения статуса
Физическое лицо становится налоговым резидентом Грузии в тот год, когда истекли указанные 183 дня проживания.
Например, если вы прожили в Грузии 182 дня в 2024 году, а 183-ий день пришелся на 1 января 2025 года, вы можете подтвердить статус налогового резидента Грузии в 2025 году, даже если уехали из страны 2 января 2025 года.
Если 183-ий день проживания в Грузии пришелся на 20 декабря 2025 года, но в январе 2026 года вы продолжаете жить в стране, вы можете подтвердить статус налогового резидента Грузии за 2025 года, обратившись за ним 21 декабря 2025 года. При этом с 21 декабря 2025 года для определения статуса налогового резидента для вас начнется новый 12-месячный период, в течение которого вы должны будете прожить в стране 183 дня. В этом кейсе можно не подтверждать статус налогового резидента в 2025 году и использовать накопленные в 2025 году дни для обращения за статусом налогового резидента на 2026 год — обратить с таким заявлением можно прямо 1 января 2026 года. Новый период в этом случае начинает исчисляться со 2 января 2026 года, а право подтвердить статус налогового резидента за 2025 год вы утратите.
Статус налогового резидента Грузии на особых условиях, без проживания в стране (HNWI)
Грузия относится к числу исключительных государств, которые при наличии соответствующего капитала дают возможность лицам-нерезидентам (так называемым HNWI) получить статус налогового резидента Грузии, не проводя ни одного дня в стране. Чтобы получить статус налогового резидента Грузии как лицо, обеспеченное значительным имуществом (HNWI), необходимо одновременно соответствовать трем указанным ниже требованиям:
• Требования к доходу:
• совокупная стоимость имущества заинтересованного лица составляет не менее 3.000.000 лари или
• его совокупный доход за каждый из последних 3 лет превысил 200.000 лари,
• Требование к связи с Грузией:
• заявитель является гражданином Грузии или имеет ВНЖ в Грузии или
• его доход от источника в Грузии составляет в год от 25.000 лари
• Требование к наличию имущества на территории Грузии
• заинтересованное лицо имеет на территории Грузии имущество (включая денежные средства, недвижимое имущество, транспортные средства), совокупной рыночной стоимостью не менее 500.000 USD
• Имущество совокупной рыночной стоимостью 3 000 000 лари может находится как в Грузии, так и за рубежом
• Вид имущества значения не имеет: дома, апартаменты, яхты, транспортные средства, денежные средства, ценные бумаги
Соответственно, лицо может провести на территории Грузии 183 дня и при этом не считаться налоговым резидентом или наоборот, например, ни дня не быть в Грузии, но иметь статус налогового резидента.
Можно ли утратить статус налогового резидента Грузии?
Если лицо не находится на территории Грузии больше 183 дней в течение 12 последовательных месяцев, он, как правило, утрачивает статус налогового резидента. При этом лицо должно иметь возможность подтвердить, что он не находится в другой стране, например, для путешествия, лечения, командировки или учебы, доказательством чего, например, может служить ВНЖ другой страны, полученное на основании трудоустройства или воссоединения семьи.
Как подтвердить налоговое резидентство Грузии?
Статус налогового резидента Грузии может быть подтвержден справкой из налоговой органа, выданной по запросу заинтересованного лица или его представителя по доверенности.
Налогообложение для резидентов и нерезидентов при уплате подоходного налога
• Особенности декларирования
• Если физическое лицо является налоговым резидентом Грузии, то он обязан декларировать как доходы, полученные из источников как в Грузии, так и доходы, полученные из-за рубежа. При этом подоходным налогом облагаются ТОЛЬКО доходы, полученные ОТ ИСТОЧНИКА в Грузии. Поскольку иностранные инвестиции играют важную роль в экономике Грузии, принцип налогообложения основан от «национальности» источника дохода, т. е. принципе территориальности. С одной стороны, государство привлекает инвесторов низкими налогами, а с другой стороны не облагает налогом доходы инвестора из источников за пределами Грузии (имеется в виду пассивные доходы).
• В отношении физического лица-нерезидента отражению в декларации подлежит только доход, полученный из источника в Грузии, он же облагается подоходным налогом.
• Ставка налога
• если физическое лицо-нерезидент получает доход в виде роялти от юридического лица-резидента Грузии, его доход облагается налогом у источника выплаты и составляет 5%,
• в той же ситуации доход физического лица-резидента облагается налогом по ставке 20%.
Что еще нужно знать о статусе налогового резидента Грузии
• Статус налогового резидента действует в год его получения. На следующий год процедуру требуется повторить
• Наличие статуса налогового резидента Грузии НЕ  исключает одновременно наличие статуса налогового резидента другого государства, из которого вытекают свои налоговые обязательства
• Доходы, полученные налоговым резидентом Грузии от источника за рубежом*, не облагаются в Грузии подоходным налогом
• Доходы, полученные налоговым резидентом Грузии от источника в Грузии, облагаются подоходным налогом. Подробнее о подоходном налоге физических лиц можно почитать здесь
• Налоговые резиденты Грузии обязаны платить налог на принадлежащее им имущество (недвижимость, транспортные средства), находящееся на территории Грузии. Подробнее о налоге на имущество физических лиц можно почитать здесь
Соглашения об избежании двойного налогообложения между Грузией и другими странами
Налоговый резидент Грузии одновременно может быть налоговым резидентом другой страны. В этом случае при исполнении налоговых обязательств важно использовать Соглашения об избежании двойного налогообложения и предотвращении неуплаты налогов (СИДН), на основании которых по объективным критериям (например, постоянное место жительства, жизненные интересы, гражданство, и т. д.), лицо будет считаться резидентом того или иного государства.
В настоящее время Грузия подписала такое соглашение с 58 государствами (полный список стран можно посмотреть здесь. Напомним, что соглашения об избежании двойного налогообложения между Грузией и РФ, Грузией и США отсутствуют.
И наконец, кто такие физические лица-нерезиденты?
Ответ прост: те, кто не считаются налоговыми резидентами Грузии согласно законодательству Грузии.
Наличие ИП, трудоустройства в Грузии, статуса ВНЖ, гражданства, регистрация компании, участие в управлении компании (например, в качестве директора), а также наличие налогового номера не является основанием для признания человека налоговым резидентом Грузии.