უცხოელთა დასაქმება საქართველოში 2022 წელს: დასაქმების თავისებურებანი
საქართველოში დასაქმების პროცედურების ყველა ეტაპის ცოდნა უცხო ქვეყნის მოქალაქეს ხელს უწყობს კანონის დარღვევის თავიდან აცილებაში. დროებითი ბინადრობის ნებართვის სწრაფად მოპოვების შესაძლებლობას მოგცემთ ოფიციალური დასაქმება.
დღეს საქართველოში ყველაზე დიდი მოთხოვნილება IT, ვებ დიზაინისა და ფინანსების დარგის სპეციალისტებზეა. სამშენებლო ინდუსტრიის სპეციალისტებსა და ინჟინრებსაც ასევე შეუძლიათ ადვილად იპოვონ სამუშაო ადგილი. საქართცელოს კონსტიტუციის და შრომის კოდექსის თანახმად უცხოელებს და საქართველოს მოქალაქეებს დასაქმების თანაბარი უფლებები გააჩნიათ. გარდა ამისა, რუსეთისა და ბელარუსისგან განსხვავებით, საქართველოში უცხოელებისთვის არ არის დაწესებული კვოტები, ასევე არ არსებობს ვალდებულება, რომ საქართველოს მოქალაქეები დასაქმდნენ უცხოური კაპიტალის მქონე კომპანიებში.
დასაქმებულის უფლებები და მოვალეობები
უცხოელთა შრომითი საქმიანობა საქართველოში რეგულირდება კანონით «შრომითი მიგრაციის შესახებ». თუ, მაგალითად საქართველოში არ გჭირდებათ, ტურისტული ვიზიტისთვის ვიზა, მაშინ არც სამუშაო ნებართვა დაგჭირდებათ. თქვენ შეგიძლიათ გააფორმოთ შრომითი ხელშეკრულება უშუალოდ ქვეყანაში ყოფნისას. მაგრამ, თუ თქვენს ქვეყანას და საქართველოს შორის არსებობს სავიზო ურთიერთობები, მაშინ დასაქმებისთვის დაგჭირდებათ სამუშაო ვიზა, რომელიც გაიცემა 90 დღემდე ვადით.
შრომითი ხელშეკრულება
როგორც უკვე ადრე ავღნიშნეთ, დასაქმებისთვის საჭიროა მხოლოდ პირადობის მოწმობა. მაგრამ ცალკეული კატეგორიის დასაქმებულთათვის შეიძლება დაწესებული იყოს განათლების ან ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებული მოთხოვნებიც.
თუ შრომითი ურთიერთობის ვადა აღემატება ერთ თვეს, მაშინ დასაქმებული და დამსაქმებელი ვალდებულნი არიან დადონ შრომითი ხელშეკრულება წერილობით ფორმით  (წინააღმდეგ შემთხვევაში არსებობს ჯარიმის სახით ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის დაკისრების და ხელფასიდან საშემოსავლო გადასახადის გადაუხდელობისთვის საგადასახადო პასუხიემგებლობის დაკისრების რისკი). უცხო ქვეყნის მოქალაქეს, რომელსაც არ გააჩნია მუდმივი ბინადრობის უფლების დამადასტურებელი დოკუმენტი, შეუძლია დადოს შრომითი ხელშეკრულება 30 თვემდე ვადით, ამ ვადის გაგრძელების შესაძლებლობით. საქართველოს შრომის კოდექსის თანახმად, განუსაზღვრელი ვადით დადებულ შრომით ხელშეკრულებად ითვლება ხელშეკრულება, რომლის ვადა აღემატება 30 თვეს (ან მიმდევრობით დადებული ორი ხელშეკრულება თუ მერე ხელშეკრულების დადებამდე გასულია 60 დღეზე ნაკლები დრო).
აღსანიშავია, რომ შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე დაფუძნებული შრომითი ურთიერთობა უცხოელს აძლევს ბინადრობის ნებართვა მოითხოვნის უფლებას. JUST Advisors მოცემულ საკითხთან დაკავშირებით უზრუნველყოფს სრულ იურიდიული მხარდაჭერას.
სამუშაო პირობები
საქართველოში დაწესებულია საკმაოდ ხანგრძლივი, ექვს თვემდე, გამოსაცდელი ვადა. ამასთანავე გამოსაცდელი ვადა შეიძლება დადგინდეს მხოლოდ  შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე, რომელიც დადებულია წერილობით.
საგულისხმოა, რომ საქართველოს შრომის კოდექსი განასხვავებს ანაზღაურებად და ანაზღაურების გარეშე შვებულებას.  დასაქმებულს ანაზღაურებადი შვებულების მოთხოვნის უფლება, წელიწადში არანაკლებ 24 სამუშაო დღის ოდენობით, წარმოეშვება მუშაობის 11 თვის შემდეგ.   დამსაქმებელი ვალდებულია, მოთხოვნის შემთხვევაში, დასაქმებულს მისცეს ანაზღაურების გარეშე შვებულება წლის განმავლობაში 15 კალენდარული დღის ოდენობით.  ჩვენ გირჩევთ, რომ თითოეული საკადრო გადაწყვეტილება (შვებულება, დასაქმება, დროებითი შრომისუუნარობა) გაფოროთ ბრძანების სახით.
კოდექსის თანახმად, ნორმირებული სამუშაო დროის ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს კვირაში 40 საათს (შესვენების ვადის გარეშე).
სახელმწიფო ორგანოების შეტყობინება
ახალი დასაქმებულის დასაქმების შესახებ სახელმწიფო ორგანოების შეტყობინების ვალდებულება  ეკისრება დამსაქმებელს. მუშაობის დაწყებამდე ორი დღით ადრე იგი ვალდებულია აცნობოს საგადასახადო ორგანოს დასაქმებულის დასაქმების შესახებ. მასვე ეკისრება შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტიდან ხუთი დღის განმავლობაში საგადასახადო ორგანოს დასაქმებულის სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ შეტყობინების ვალდებულება.
გარდა ამისა, დამსაქმებელი აცნობებს დასაქმების ხელშეწყობის სახელმწიფო სააგენტოს უცხოელი დასაქმებულის დასაქმების შესახებ, რომელსაც საქართველოში არ გააჩნია მუდმივი ცხოვრების ნებართვა, მისი დასაქმებიდან 30 დღის ვადაში. საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ დამტკიცებულ ფორმაში ის უთითებს მონაცემებს დასაქმებულის პროფესიის, სპეციალობისა და კვალიფიკაციის შესახებ. ამისათვის აუცილებელია მატერიალური და ელექტრონული ფორმით შეტყობინების გაგზავნა სააგენტოს მისამართზე და სამინისტროს ელექტრონული ფოსტის მისამართზე. იმ თანამშრომლების შესახებ, რომლებიც საქართველოში ჩამოვიდნენ მუშაობის მიზნის გარეშე და შემდგომ დასაქმდნენ საქართველოში ყოფნის პერიოდში, მათ შესახებ ასევე უნდა შეატყობინოს დამსაქმებელმა ორივე უწყებას. ამასთანავე, არსებობს აგრეთვე დასაქმებულის სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ ინფორმაციის გაგზავნის ვალდებულებაც.
ამ დროისთვის არ არის დადგენილი პასუხისმგებლობა შეუტყობინებლობაზე, ანუ დამსაქმებელი თავად წყვეტს შეატყობინოს თუ არა ახალი დასაქმებულის დასაქმების შესახებ.  ჩვენ გირჩევთ არ უგულებელყოთ ხელისუფლების აღნიშნული მოთხოვნა.
დისტანციურად მომუშავე, საქართველოს ფარგლებს გარეთ მყოფ, დასაქმებულის შესახებ შეტრობინების ვალდებულება დამსაქმებელს არ ეკისრება.
გადასახადები
ერთადერთი გადასახადი, რომელსაც დასაქმებული გადაიხდის საქართველოში, არის საშემოსავლო გადასახადი. მისი ოდენობა შეადგენს 20%-ს და მას აკავებს დამსაქმებელი ხელფასის გაცემისას.  მას შემდეგ, რაც დასაქმებული მოიპოვებს მუდმივი ბინადრობის ნებართვას, მას წარმოეშვება აგრეთვე საპენსიო შენატანის გადახდის ვალდებულებაც. მისი ოდენობა შედგენს ხელფასის 4%-ს, რომლის ნახევარს იხდის დასაქმებული, ნახევარს კი - დამსაქმებელი.
გარდა ამისა, თუ სამუშაო დაკავშირებულია საფრთხის შემცველ საქმიანობის განხრციელებასთან (მაგალითად, სამშენებლო ინდუსტრია), სავალდებულოა აგრეთვე დასაქმებულთა დაზღვევა. სამსახურში უბედური შემთხვევის შედეგად მიყენებული ზიანი ანაზღაურდება იმ სადაზღვევო კომპანიის მიერ, რომელთანაც დამსაქმებელს აქვს დადებული სადაზღვეო ხელშეკრულება.
სამუშაო საათების აღრიცხვა
დამსაქმებელი ვალდებულია აღრიცხოს დასაქმებულთა მიერ ნამუშევარი დრო სამუშაო დროის აღრიცხვის ყოველთვიურ დოკუმენტში. მასში მიეთითება სამუშაო საათების რაოდენობა, დღეები, გამოიკვეთება ზეგანაკვეთური სამუშაო და მუშაობა შაბათ-კვირას და სადღესასწაულო დღეებში, ან ღამით. ცალკე აღინიშნება აგრეთვე ანაზღაურებადი და ანაზღაურების გარეშე შვებულების და ავადმყოფობის გამო დროებითი შრომისუუნარობის შესახებ.
დამსაქმებელი ვალდებულია მომდევნო თვის პირველიდან ათ რიცხვამდე გააცნოს დასაქმებულებს გასული თვის სამუშაო დროის აღრიცხვის ყოველთვიური დოკუმენტი. მაგალითად, 1 სექტემბრიდან 10 სექტემბრამდე თქვენ მიიღებთ აგვისტოს გრაფიკს თუ ეთანხმებით მის შინაარს, ამტკიცებთ მას. მიღებისა და დამტკიცების ფორმა წერილობითია თუ  ელექტრონული ფოსტით გაგზავნილი, როგორც წესი წინასწარ არის შეთანხმებული დასაქმებულისა და დამსაქმებლის მიერ. სამუშაო დროის აღრიცხვის ვალდებულების შეუსრულებლობისთვის დამსაქმებელს ყოველ დარღვევაზე (ყოველ გამოტოვებულ გრაფიკზე) 20-დან 1000 ლარამდე ჯარიმა ემუქრება. ყოველი თვის სამუშაო დროის აღრიცხვის ფორმის შენახვის ვადა განისაზღვრება ერთი წლის ვადით.
შრომის უსაფრთხოება
ყველა დასაქმებულს  უფლება აქვს იმუშაოს უსაფრთხო და ჯანსაღ სამუშაო გარემოში. დამსაქმებლის მხრიდან დასაქმებულის აღნიშნული უფლება უნდა უზრუნველყოს შრომის უსაფრთხოების სერტიფიცირებულმა სპეციალისტმა. დამსაქმებელს მკაცრად მოეთხოვება ყავდეს ასეთი სპეცალისტი დასაქმებულთა სიაში ან გააფორმოს მასთან მომსახურების ხელშეკრულება. თუ კომპანიაში დასაქმებულთა რაოდენობა 20-ზე ნაკლები, მაშინ კომპანიის დირექტორს თავად შეუძლია იკისროს შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტის ფუნქციები, თუ მას აქვს შესაბამისი სპეციალისტის სერთიფიკატი.
თუ კომპანიაში დასაქმებულთა რაოდენობა 20-დან 100-მდე მერყეობს, მაშინ კომპანიას შტატში ან ხელშეკრულების საფუძველზე, უნდა ჰყავდეს მინიმუმ ერთი შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტი. თუ დასაქმებულთა რაოდენობა 100 და მეტია, დამსაქმებელი ვალდებულია შექმნას მინიმუმ ორი ადამიანისგან შემდგარი შრომის უსაფრთხოების სამსახური.
აღნიშნული მოთხოვნის დარღვევისათვის გათვალისწინებულია გაფრთხილება ან ჯარიმა 400-დან 20 000-მდე ლარის ოდენობით.
იურიდიული ფირმა JUST Advisors, რომელიც იურიდიულ მომსახურებას უწევს როგორც ბიზნესს, ასევე ფიზიკურ პირებს, ეხმარება საქართველოში შრომითი ურთიერთობების ყველა თავისებურების გაანალიზებაში. JA ეხმარება დოკუმენტების გაფორმებაში, უზრუნველყოფს საკადრო აღრიცხვის წარმოებას, კონსულტაცებს ატარებს შრომის სამართლის სფეროში და მონაწილეობს შრომითი კონფლიქტების მოგვარებაში, მათ შორის სასამართლო წესით.

Employment of foreigners in Georgia in 2022
Knowledge of all stages of Employment of a foreign citizen in Georgia will help to avoid violation of laws. It is official Employment that will make it possible to get a residence permit sooner.
Today, specialists in the field of IT, web design and finance are in demand in Georgia. Construction industry workers and engineers can also easily find a place. Foreigners have the same right to work as citizens of Georgia, according to the Constitution and the Labor Code of the country. In addition, unlike Russia and Belarus, there are no quotas for foreigners, and there is also no obligation to employ Georgian citizens in companies with foreign capital. a
Rights and obligations of the Employee
The work activity of foreigners in Georgia is regulated by the Law "On Labor Migration". If you do not need a visa for a tourist visit to Georgia, then you will not need a work permit either. You can conclude an Employment Agreement already in the country. If there are visa relations between your country of citizenship and Georgia, then for subsequent Employment you will need a work visa, which is issued for up to 90 days.
Employment Agreement
As we have already written, only an identity card is required for Employment. For certain categories of Employees, there may be requirements for education or health status.
If the period of work exceeds one month, then the Employee and the Employer are obliged to conclude an Employment Agreement in writing (otherwise there is a risk of incurring administrative liability in the form of a fine and tax liability for evasion of income tax from wages). A citizen of another country without a Document granting the right to permanent residence (permanent residence) can conclude a Agreement for up to 30 months with the possibility of extension. A Agreement for a period of more than 30 months (or two Agreements concluded consecutively with a gap of less than 60 days) is considered indefinite, according to the Labor Code of Georgia.
Work under an Employment Agreement gives a foreigner the right to request a residence permit in the country. USM Advisors will provide you with full legal support in this matter.
Working conditions
In Georgia, there is a probationary period, and quite a long one — up to six months. The probation period condition can only be established in a written Employment Agreement.
The Labor Code distinguishes between paid and unpaid leave. The right to annual paid leave of at least 24 working days appears after 11 months of work. The Employer is obliged to provide the Employee with a leave without pay lasting 15 calendar days during the year upon request. We recommend that each personnel decision (vacation, Employment, sick leave) be issued by a separate order.
The working week, according to the code, cannot exceed 40 hours per week (excluding rest time).
Notification of government agencies
The obligation to notify the authorities about the new Employee lies with the Employer. Two days before the start of work, he is obliged to notify the tax service about the Employee’s Employment. It is also mandatory to notify the service when an Employee is dismissed within five days after the termination of the Employment Agreement.
Within 30 days from the date of Employment of a foreign Employee who does not have permanent residence in Georgia, the Employer informs the State Employment Assistance Agency about the new Employee. In the form approved by the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Protection, he indicates data on the profession, specialty and qualifications of the Employee. To do this, it is necessary to send a notification in paper and electronic form to the Agency’s address and the Ministry’s e-mail, respectively. Employees who initially came to Georgia not for the purpose of work and found it already on the spot are also reported to both services. There is an obligation to send information about the dismissal of an Employee.
Responsibility for non-notification has not been established at the moment, that is, the Employer decides for himself whether to report new Employees or not. We recommend not to neglect this requirement of the authorities.
There is no need to notify about Employees working remotely from another country.
Taxes
The only tax that an Employee will pay in Georgia is income tax. Its amount is 20%, it is retained by the Employer when paying remuneration. Since the appearance of permanent residence in Georgia, there is an obligation to pay pension contributions. Their size is 4% of the salary, half is paid by the Employee, half by the Employer.
In addition, if the work is associated with increased risk (for example, the construction industry), Employee insurance is mandatory. The damage caused by an accident at work is compensated by the insurance company with which the Employer has concluded a Agreement.
Accounting of working hours
The Employer is obliged to keep a monthly timesheet. It indicates the number of hours worked, days; overtime hours and work on weekends and holidays or at night are allocated. Paid and unpaid leave, absence from work due to illness are separately noted.
The Employer is obliged to familiarize Employees with the report card for the past month in the first ten days of the next month. For example, from September 1 to September 10, you receive a schedule for August and, if you agree, approves it. The form of receipt and approval is agreed upon by the Employee and the Employer — in writing or by e-mail. For failure to fulfill the obligation to record working hours, the Employer faces a fine of 20 to 1000 lari for each violation (each missing schedule). The report card for each month is stored for one year.
Labor protection
Every Employee has the right to safe working conditions and occupational safety. On the part of the Employer, this right must be provided by a certified occupational safety specialist, the presence of him in the staff of the company or involvement for work under a Agreement is a strict obligation of the Employer. If there are fewer than 20 Employees, then the director of the company can perform the functions of an occupational safety specialist if he has a certificate.
If 20 to 100 Employees work, the company must have at least one occupational safety specialist on staff or under contract. If there are 100 or more Employees, the Employer is obliged to create a labor safety service of at least two people.
For violation of the requirement, a warning or a fine in the amount of 400 to 20 thousand GEL is provided.
The law firm JUST Advisors, which provides legal services to both businesses and individuals, will help to understand all the subtleties of labor relations in Georgia. JA helps with paperwork, provides personnel records, advises in the field of labor law and participates in the resolution of labor conflicts, including in court.