უცხოელთა დასაქმება საქართველოში 2022 წელს: დასაქმების თავისებურებანი
საქართველოში დასაქმების პროცედურების ყველა ეტაპის ცოდნა უცხო ქვეყნის მოქალაქეს ხელს უწყობს კანონის დარღვევის თავიდან აცილებაში. დროებითი ბინადრობის ნებართვის სწრაფად მოპოვების შესაძლებლობას მოგცემთ ოფიციალური დასაქმება.
დღეს საქართველოში ყველაზე დიდი მოთხოვნილება IT, ვებ დიზაინისა და ფინანსების დარგის სპეციალისტებზეა. სამშენებლო ინდუსტრიის სპეციალისტებსა და ინჟინრებსაც ასევე შეუძლიათ ადვილად იპოვონ სამუშაო ადგილი. საქართცელოს კონსტიტუციის და შრომის კოდექსის თანახმად უცხოელებს და საქართველოს მოქალაქეებს დასაქმების თანაბარი უფლებები გააჩნიათ. გარდა ამისა, რუსეთისა და ბელარუსისგან განსხვავებით, საქართველოში უცხოელებისთვის არ არის დაწესებული კვოტები, ასევე არ არსებობს ვალდებულება, რომ საქართველოს მოქალაქეები დასაქმდნენ უცხოური კაპიტალის მქონე კომპანიებში.
დასაქმებულის უფლებები და მოვალეობები
უცხოელთა შრომითი საქმიანობა საქართველოში რეგულირდება კანონით «შრომითი მიგრაციის შესახებ». თუ, მაგალითად საქართველოში არ გჭირდებათ, ტურისტული ვიზიტისთვის ვიზა, მაშინ არც სამუშაო ნებართვა დაგჭირდებათ. თქვენ შეგიძლიათ გააფორმოთ შრომითი ხელშეკრულება უშუალოდ ქვეყანაში ყოფნისას. მაგრამ, თუ თქვენს ქვეყანას და საქართველოს შორის არსებობს სავიზო ურთიერთობები, მაშინ დასაქმებისთვის დაგჭირდებათ სამუშაო ვიზა, რომელიც გაიცემა 90 დღემდე ვადით.
შრომითი ხელშეკრულება
როგორც უკვე ადრე ავღნიშნეთ, დასაქმებისთვის საჭიროა მხოლოდ პირადობის მოწმობა. მაგრამ ცალკეული კატეგორიის დასაქმებულთათვის შეიძლება დაწესებული იყოს განათლების ან ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებული მოთხოვნებიც.
თუ შრომითი ურთიერთობის ვადა აღემატება ერთ თვეს, მაშინ დასაქმებული და დამსაქმებელი ვალდებულნი არიან დადონ შრომითი ხელშეკრულება წერილობით ფორმით  (წინააღმდეგ შემთხვევაში არსებობს ჯარიმის სახით ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის დაკისრების და ხელფასიდან საშემოსავლო გადასახადის გადაუხდელობისთვის საგადასახადო პასუხიემგებლობის დაკისრების რისკი). უცხო ქვეყნის მოქალაქეს, რომელსაც არ გააჩნია მუდმივი ბინადრობის უფლების დამადასტურებელი დოკუმენტი, შეუძლია დადოს შრომითი ხელშეკრულება 30 თვემდე ვადით, ამ ვადის გაგრძელების შესაძლებლობით. საქართველოს შრომის კოდექსის თანახმად, განუსაზღვრელი ვადით დადებულ შრომით ხელშეკრულებად ითვლება ხელშეკრულება, რომლის ვადა აღემატება 30 თვეს (ან მიმდევრობით დადებული ორი ხელშეკრულება თუ მერე ხელშეკრულების დადებამდე გასულია 60 დღეზე ნაკლები დრო).
აღსანიშავია, რომ შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე დაფუძნებული შრომითი ურთიერთობა უცხოელს აძლევს ბინადრობის ნებართვა მოითხოვნის უფლებას. JUST Advisors მოცემულ საკითხთან დაკავშირებით უზრუნველყოფს სრულ იურიდიული მხარდაჭერას.
სამუშაო პირობები
საქართველოში დაწესებულია საკმაოდ ხანგრძლივი, ექვს თვემდე, გამოსაცდელი ვადა. ამასთანავე გამოსაცდელი ვადა შეიძლება დადგინდეს მხოლოდ  შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე, რომელიც დადებულია წერილობით.
საგულისხმოა, რომ საქართველოს შრომის კოდექსი განასხვავებს ანაზღაურებად და ანაზღაურების გარეშე შვებულებას.  დასაქმებულს ანაზღაურებადი შვებულების მოთხოვნის უფლება, წელიწადში არანაკლებ 24 სამუშაო დღის ოდენობით, წარმოეშვება მუშაობის 11 თვის შემდეგ.   დამსაქმებელი ვალდებულია, მოთხოვნის შემთხვევაში, დასაქმებულს მისცეს ანაზღაურების გარეშე შვებულება წლის განმავლობაში 15 კალენდარული დღის ოდენობით.  ჩვენ გირჩევთ, რომ თითოეული საკადრო გადაწყვეტილება (შვებულება, დასაქმება, დროებითი შრომისუუნარობა) გაფოროთ ბრძანების სახით.
კოდექსის თანახმად, ნორმირებული სამუშაო დროის ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს კვირაში 40 საათს (შესვენების ვადის გარეშე).
სახელმწიფო ორგანოების შეტყობინება
ახალი დასაქმებულის დასაქმების შესახებ სახელმწიფო ორგანოების შეტყობინების ვალდებულება  ეკისრება დამსაქმებელს. მუშაობის დაწყებამდე ორი დღით ადრე იგი ვალდებულია აცნობოს საგადასახადო ორგანოს დასაქმებულის დასაქმების შესახებ. მასვე ეკისრება შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტიდან ხუთი დღის განმავლობაში საგადასახადო ორგანოს დასაქმებულის სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ შეტყობინების ვალდებულება.
გარდა ამისა, დამსაქმებელი აცნობებს დასაქმების ხელშეწყობის სახელმწიფო სააგენტოს უცხოელი დასაქმებულის დასაქმების შესახებ, რომელსაც საქართველოში არ გააჩნია მუდმივი ცხოვრების ნებართვა, მისი დასაქმებიდან 30 დღის ვადაში. საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ დამტკიცებულ ფორმაში ის უთითებს მონაცემებს დასაქმებულის პროფესიის, სპეციალობისა და კვალიფიკაციის შესახებ. ამისათვის აუცილებელია მატერიალური და ელექტრონული ფორმით შეტყობინების გაგზავნა სააგენტოს მისამართზე და სამინისტროს ელექტრონული ფოსტის მისამართზე. იმ თანამშრომლების შესახებ, რომლებიც საქართველოში ჩამოვიდნენ მუშაობის მიზნის გარეშე და შემდგომ დასაქმდნენ საქართველოში ყოფნის პერიოდში, მათ შესახებ ასევე უნდა შეატყობინოს დამსაქმებელმა ორივე უწყებას. ამასთანავე, არსებობს აგრეთვე დასაქმებულის სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ ინფორმაციის გაგზავნის ვალდებულებაც.
ამ დროისთვის არ არის დადგენილი პასუხისმგებლობა შეუტყობინებლობაზე, ანუ დამსაქმებელი თავად წყვეტს შეატყობინოს თუ არა ახალი დასაქმებულის დასაქმების შესახებ.  ჩვენ გირჩევთ არ უგულებელყოთ ხელისუფლების აღნიშნული მოთხოვნა.
დისტანციურად მომუშავე, საქართველოს ფარგლებს გარეთ მყოფ, დასაქმებულის შესახებ შეტრობინების ვალდებულება დამსაქმებელს არ ეკისრება.
გადასახადები
ერთადერთი გადასახადი, რომელსაც დასაქმებული გადაიხდის საქართველოში, არის საშემოსავლო გადასახადი. მისი ოდენობა შეადგენს 20%-ს და მას აკავებს დამსაქმებელი ხელფასის გაცემისას.  მას შემდეგ, რაც დასაქმებული მოიპოვებს მუდმივი ბინადრობის ნებართვას, მას წარმოეშვება აგრეთვე საპენსიო შენატანის გადახდის ვალდებულებაც. მისი ოდენობა შედგენს ხელფასის 4%-ს, რომლის ნახევარს იხდის დასაქმებული, ნახევარს კი - დამსაქმებელი.
გარდა ამისა, თუ სამუშაო დაკავშირებულია საფრთხის შემცველ საქმიანობის განხრციელებასთან (მაგალითად, სამშენებლო ინდუსტრია), სავალდებულოა აგრეთვე დასაქმებულთა დაზღვევა. სამსახურში უბედური შემთხვევის შედეგად მიყენებული ზიანი ანაზღაურდება იმ სადაზღვევო კომპანიის მიერ, რომელთანაც დამსაქმებელს აქვს დადებული სადაზღვეო ხელშეკრულება.
სამუშაო საათების აღრიცხვა
დამსაქმებელი ვალდებულია აღრიცხოს დასაქმებულთა მიერ ნამუშევარი დრო სამუშაო დროის აღრიცხვის ყოველთვიურ დოკუმენტში. მასში მიეთითება სამუშაო საათების რაოდენობა, დღეები, გამოიკვეთება ზეგანაკვეთური სამუშაო და მუშაობა შაბათ-კვირას და სადღესასწაულო დღეებში, ან ღამით. ცალკე აღინიშნება აგრეთვე ანაზღაურებადი და ანაზღაურების გარეშე შვებულების და ავადმყოფობის გამო დროებითი შრომისუუნარობის შესახებ.
დამსაქმებელი ვალდებულია მომდევნო თვის პირველიდან ათ რიცხვამდე გააცნოს დასაქმებულებს გასული თვის სამუშაო დროის აღრიცხვის ყოველთვიური დოკუმენტი. მაგალითად, 1 სექტემბრიდან 10 სექტემბრამდე თქვენ მიიღებთ აგვისტოს გრაფიკს თუ ეთანხმებით მის შინაარს, ამტკიცებთ მას. მიღებისა და დამტკიცების ფორმა წერილობითია თუ  ელექტრონული ფოსტით გაგზავნილი, როგორც წესი წინასწარ არის შეთანხმებული დასაქმებულისა და დამსაქმებლის მიერ. სამუშაო დროის აღრიცხვის ვალდებულების შეუსრულებლობისთვის დამსაქმებელს ყოველ დარღვევაზე (ყოველ გამოტოვებულ გრაფიკზე) 20-დან 1000 ლარამდე ჯარიმა ემუქრება. ყოველი თვის სამუშაო დროის აღრიცხვის ფორმის შენახვის ვადა განისაზღვრება ერთი წლის ვადით.
შრომის უსაფრთხოება
ყველა დასაქმებულს  უფლება აქვს იმუშაოს უსაფრთხო და ჯანსაღ სამუშაო გარემოში. დამსაქმებლის მხრიდან დასაქმებულის აღნიშნული უფლება უნდა უზრუნველყოს შრომის უსაფრთხოების სერტიფიცირებულმა სპეციალისტმა. დამსაქმებელს მკაცრად მოეთხოვება ყავდეს ასეთი სპეცალისტი დასაქმებულთა სიაში ან გააფორმოს მასთან მომსახურების ხელშეკრულება. თუ კომპანიაში დასაქმებულთა რაოდენობა 20-ზე ნაკლები, მაშინ კომპანიის დირექტორს თავად შეუძლია იკისროს შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტის ფუნქციები, თუ მას აქვს შესაბამისი სპეციალისტის სერთიფიკატი.
თუ კომპანიაში დასაქმებულთა რაოდენობა 20-დან 100-მდე მერყეობს, მაშინ კომპანიას შტატში ან ხელშეკრულების საფუძველზე, უნდა ჰყავდეს მინიმუმ ერთი შრომის უსაფრთხოების სპეციალისტი. თუ დასაქმებულთა რაოდენობა 100 და მეტია, დამსაქმებელი ვალდებულია შექმნას მინიმუმ ორი ადამიანისგან შემდგარი შრომის უსაფრთხოების სამსახური.
აღნიშნული მოთხოვნის დარღვევისათვის გათვალისწინებულია გაფრთხილება ან ჯარიმა 400-დან 20 000-მდე ლარის ოდენობით.
იურიდიული ფირმა JUST Advisors, რომელიც იურიდიულ მომსახურებას უწევს როგორც ბიზნესს, ასევე ფიზიკურ პირებს, ეხმარება საქართველოში შრომითი ურთიერთობების ყველა თავისებურების გაანალიზებაში. JA ეხმარება დოკუმენტების გაფორმებაში, უზრუნველყოფს საკადრო აღრიცხვის წარმოებას, კონსულტაცებს ატარებს შრომის სამართლის სფეროში და მონაწილეობს შრომითი კონფლიქტების მოგვარებაში, მათ შორის სასამართლო წესით.

Что нужно знать о трудоустройстве иностранцев в Грузии
Знание всех этапов устройства иностранного гражданина на работу в Грузии поможет избежать нарушения законов. Именно официальное трудоустройство даст возможность скорее получить ВНЖ.
Сегодня в Грузии востребованы специалисты в сфере IT, веб-дизайна и финансов. Также легко найти место смогут работники строительной отрасли и инженеры. Иностранцы имеют такое же право на труд, как и граждане Грузии, гласят Конституция и Трудовой кодекс страны. Кроме того, в отличие от России и Белоруссии, не существует квот для иностранцев, также нет обязанности трудоустраивать граждан Грузии в компании с иностранным капиталом.
Права и обязанности работника
Рабочая деятельность иностранцев в Грузии регулируется законом «О трудовой миграции». Если вам не требуется виза для туристического визита в Грузию, то и разрешение на работу тоже не понадобится. Заключить трудовой договор можно уже в стране. Если же между страной вашего гражданства и Грузией существуют визовые отношения, то для последующего трудоустройства вам понадобится рабочая виза, которая выдается на срок до 90 дней.
Трудовой договор
Как мы уже писали, для трудоустройства необходимо только удостоверение личности. Для отдельных категорий работников могут существовать требования к образованию или состоянию здоровья.
Если срок работы превышает один месяц, то работник и работодатель обязаны заключить трудовой договор в письменной форме (в противном случае есть риск понести административную ответственность в виде штрафа и налоговую ответственность за уклонение от уплаты подоходного налога с зарплаты). Гражданин другой страны без документа, дающего право на постоянное место жительства (ПМЖ), может заключить договор на срок до 30 месяцев с возможностью продления. Договор сроком свыше 30 месяцев (или два договора, заключенные последовательно с разрывом менее 60 дней) считается бессрочным, согласно Трудовому кодексу Грузии.
Работа по трудовому договору дает иностранцу право просить вид на жительство в стране. JUST Advisors обеспечит вам полную юридическую поддержку в этом вопросе
Условия работы
В Грузии существует испытательный срок, причем довольно продолжительный — до шести месяцев. Условие об испытательном сроке может быть установлено только в письменном трудовом договоре.
В Трудовом кодексе различаются оплачиваемый и неоплачиваемый отпуска. Право на ежегодный оплачиваемый отпуск продолжительностью не менее 24 рабочих дней появляется спустя 11 месяцев работы. Отпуск без сохранения заработной платы продолжительностью 15 календарных дней работодатель обязан предоставить работнику в течение года по требованию. Каждое кадровое решение (отпуск, прием на работу, больничный) мы рекомендуем оформлять отдельным приказом.
Рабочая неделя, согласно кодексу, не может превышать 40 часов в неделю (без учета времени отдыха).
Уведомление госорганов
Обязанность уведомить власти о новом сотруднике лежит на работодателе. За два дня до начала работы он обязан оповестить налоговую службу о трудоустройстве сотрудника. Также обязательно уведомление службы при увольнении работника в течение пяти дней после расторжения трудового договора.
В течение 30 дней с момента трудоустройства иностранного работника, не имеющего ПМЖ Грузии, работодатель сообщает о новом сотруднике в Агентство государственного содействия занятости. В форме, утвержденной Министерством по делам вынужденно перемещенных лиц из оккупированных территорий, труда, здравоохранения и социальной защиты, он указывает данные о профессии, специальности и квалификации работника. Для этого необходимо отправить уведомление в бумажной и электронной форме на адрес Агентства и e-mail Министерства соответственно. О сотрудниках, изначально приехавших в Грузию не с целью работы и нашедших ее уже на месте, также сообщается в обе службы. Существует обязанность отправлять информацию и об увольнении работника.
Ответственность за неуведомление в настоящий момент не установлена, то есть работодатель сам решает, сообщать о новых сотрудниках или нет. Мы рекомендуем не пренебрегать этим требованием властей.
Не требуется уведомлять о сотрудниках, работающих удаленно из другой страны.
Налоги
Единственный налог, который будет платить наемный сотрудник в Грузии, — подоходный. Его размер составляет 20%, он удерживается работодателем при выплате вознаграждения. С момента появления ПМЖ Грузии возникает обязанность оплачивать пенсионные взносы. Их размеры составляют 4% от заработной платы, половину оплачивает сотрудник, половину — работодатель.
Кроме того, если работа связана с повышенным риском (например, строительная отрасль), обязательно страхование работника. Ущерб вследствие несчастного случая на производстве возмещает страховая компания, с которой работодатель заключил договор.
Учет рабочего времени
Работодатель обязан вести ежемесячный табель учета рабочего времени. В нем указывается количество отработанных часов, дней; выделяются сверхурочные часы и работа в выходные и праздничные дни или ночное время. Отдельно отмечаются оплачиваемый и неоплачиваемый отпуска, невыход на работу из-за болезни.
С шаблоном табеля можно ознакомиться по ссылке
Работодатель обязан ознакомить работников с табелем за прошедший месяц в первые десять дней следующего месяца. Например, с 1 по 10 сентября вы получаете график за август и в случае согласия утверждаете его. Форму получения и утверждения согласовывают работник и работодатель — письменно или по электронной почте. За невыполнение обязанности по учету рабочего времени работодателю грозит штраф от 20 до 1000 лари за каждое нарушение (каждый отсутствующий график). Табель за каждый месяц хранится один год.
Охрана труда
Каждый работник имеет право на безопасные условия труда и охрану труда. Со стороны работодателя данное право обязан обеспечить сертифицированный специалист по охране труда, наличие его в штате компании или привлечение для работы по договору — строгая обязанность работодателя. Если работников меньше 20 человек, то функции специалиста по безопасности труда может выполнять директор компании при наличии у него сертификата.
Если работают от 20 до 100 сотрудников, то компания должна иметь в штате или по договору минимум одного специалиста по безопасности труда. При наличии 100 или более сотрудников работодатель обязан создать службу безопасности труда не менее чем из двух человек.
За нарушение требования предусмотрено предупреждение или штраф в размере от 400 до 20 тыс. лари.
Разобраться во всех тонкостях трудовых отношений в Грузии поможет юридическая компания JUST Advisors, предоставляющая юридические услуги как бизнесу, так и частным лицам. JA помогает с оформлением документов, обеспечивает ведение кадрового учета, консультирует в области трудового права и участвует в разрешении трудовых конфликтов, в том числе в судебном порядке.