სამართლებრივი გზამკვლევი: დავები, ბაჟები და აღსრულება
ფიზიკურ/იურიდიულ პირს თანხა შეიძლება დაეკისროს, როგორც სხვადასხვა სახელშეკრულებო ურთიერთობიდან გამომდინარე( ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულების შეუსრულებლობა), ასევე დელიქტით გამოწვეული ზიანის ასანაზღაურებლად(ავტოსაგზაო შემთხვევა, მომსახურეობის გაწევის/გაუწევლობის შედეგად მიყენებული ზიანი და სხვა...).
•  როგორ ხდება სახელმწიფო ბაჟის გამოთვლა?
სახელმწიფო ბაჟი ქონებრივ დავებზე,პირველი ინსტანციის სასამართლოში შეადგენს დავის საგნის 3% (ფიზიკური პირისთვის არაუმეტეს 3000 ლარისა/იურიდიული პირისთვის არაუმეტეს 5000 ლარისა).
მეორე ინსტანციაში დავის საგნის 4%( ფიზიკური პირისთვის არაუმეტეს 5000 ლარის/იურიდიული პირისთვის არაუმეტეს 7000 ლარის)
მესამე ინსტანციაში დავის საგნის 5%( ფიზიკური პირისთვის არაუმეტეს 6000 ლარის/იურიდიული პირისთვის არაუმეტეს 8000 ლარის)
• როგორ ხდება სასამართლოსთვის მიმართვა?
სასამართლოსთვის სარჩელით მიმართვა შეიძლება მოხდეს,როგორც ხელშეკრულების შესრულების ადგილის, მოპასუხის ადგილსამყოფელის ,ასევე მხარეების მიერ შეთანხმებული განსჯადი სასამართლოს მიხედვით.
•  როდის შეიძლება სარჩელზე უზრუნველყოფის ღონისძიების გამოყენება?
სარჩელიზე უზრუნველყოფის გამოყენება შესაძლებელია, როგორც სარჩელის აღძვრამდე, ასევე სარჩელის აღძვრის შემდეგაც.
• რა სახის ღონისძიება შეიძლება გამოვიყენოთ სარჩელის უზრუნველსაყოფად?
სარჩელის უზრუნველყოფა,განჩინების საფუძველზე შეიძლება მოხდეს,მოპასუხის როგორც მატერიალურ,ასევე,არამატერიალური სიკეთის დაყადაღება/აკრძალვით( უძრავი ქონება, მოთხოვნის უფლება, ავტომობილი, საბანკო ანგარიშები და ა.შ.).
• რა სახის სახელმწიფო ბაჟის გადახდაა საჭირო სარჩელზე უზრუნველყოფის ღონისძიების მოსათხოვად?
უზრუნველყოფის ღონისძიების მოსათხოვად,სახელწიფო ბაჟის სახით ხდება 50 ლარის გადახდა(როგორც ფიზიკური,ასევე იურიდიული პირისთვის).
• როდის ხდება აღსრულების ეროვნული ბიუროსათვის მიმართვა?
აღსრულების ეროვნული ბიუროსათვის მიმართვა/იძულებითი აღსრულების დაწყება ხდება მას შემდეგ რაც სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება შევა კანონიერ ძალაში და გაიცემა სააღსრულებო ფურცელი.
• რა თანხის გადახდაა საჭირო,იძულებითი აღსრულების დასაწყებად?
იძულებითი აღსრულების დასაწყებად,სახელმწიფო ბაჟის სახით გადასახდელია აღსასრულებელი თანხის 2%,არანაკლებ 50 ლარის.

Юридический справочник: Споры, пошлины и исполнение
С физического или юридического лица может быть взысканна сумма как из-за различных обязательств по контракту (неисполнение обязательств по контракту), так и для компенсации ущерба, вызванного деликтом (например, в случае автомобильной аварии, ущерба, причиненного оказанием/неоказанием услуги и т.д.).
• Как рассчитывается государственная пошлина?
Государственная пошлина по имущественным спорам составляет 3% от стоимости спора в первой инстанции (для физического лица не более 3000 лари / для юридического лица не более 5000 лари).
Во второй инстанции — 4% (для физического лица не более 5000 лари / для юридического лица не более 7000 лари).
В третьей инстанции — 5% (для физического лица не более 6000 лари / для юридического лица не более 8000 лари).
• Как подать иск в суд?
Иск в суд может быть подан в зависимости от места исполнения контракта, места нахождения ответчика или по выбору суда, согласованного сторонами.
• Когда можно применить обеспечительные меры по иску?
Обеспечительные меры могут быть применены как до подачи иска, так и после его подачи.
• Какие виды обеспечительных мер можно использовать для обеспечения иска?
Обеспечительные меры могут быть применены на основании постановления суда и могут включать арест или ограничение материальных и нематериальных благ (например, недвижимость, требования, автомобили, банковские счета и т.д.).
• Какую государственную пошлину необходимо уплатить для запроса обеспечительных мер по иску?
Для запроса обеспечительных мер необходимо уплатить государственную пошлину в размере 50 лари (как для физических, так и для юридических лиц).
• Когда следует обратиться в Национальное бюро исполнения?
Следует обратиться в Национальное бюро исполнения для начала обязательного исполнения решения суда после того, как оно вступит в законную силу и будет выдан исполнительный лист.
• Какую сумму необходимо заплатить для начала принудительного исполнения?
Для начала принудительного исполнения необходимо уплатить государственную пошлину в размере 2% от взыскиваемой суммы, но не менее 50 лари.