უარი საქართველოში შესვლაზე: ბინადრობის არმქონე უცხოელის სამართლებრივი დაცვა
"რა უნდა გავაკეთო, რომ საქართველოში დაბრუნებისას საზღვარზე პრობლემები არ შემექმნას, თუ ბინადრობის ნებართვა არ მაქვს?"
მოდით, ერთად გავერკვეთ ამ საკითხში:
1. ვის და როგორ შეუძლია საქართველოში შემოსვლა ვიზისა და ბინადრობის ნებართვის გარეშე
საქართველო კავკასიის რეგიონში უცხოელთათვის ერთ-ერთი ყველაზე ღია ქვეყანაა. თუ ხართ ყოფილ სსრკ-ში შემავალი ქვეყნის, ევროკავშირის, დიდი ბრიტანეთის, აშშ-ისა თუ სხვა რიგი ქვეყნის მოქალაქე — საქართველოში შეგიძლიათ დარჩეთ ვიზის გარეშე 1 წლის განმავლობაში.
სტატიის გამოქვეყნების მომენტისთვის:
● სპეციალური დოკუმენტაცია საჭირო არ არის;
დაზღვევა სავალდებულო არ არის, თუმცა ჩვენ გირჩევთ, იქონიოთ იგი;
● საქართველოში შესვლა შესაძლებელია მხოლოდ პასპორტით.
2. რატომ შეიძლება მიიღოთ უარი შემოსვლაზე: რეალური მიზეზები
ეს იშვიათად ხდება, მაგრამ მსგავსი შემთხვევები ფიქსირდება.
შემოსვლაზე უარის თქმის გადაწყვეტილებას იღებს სასაზღვრო პოლიცია, რომლის გადაწყვეტილებაც, როგორც წესი, ეფუძნება საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის დასკვნას. მიზეზები, როგორც წესი, არ ჟღერდება და გადაწყვეტილება ინდივიდუალურად მიიღება.
ბინადრობის ნებართვაზე უარის თქმა არ გულისხმობს ავტომატურად შემოსვლაზე უარის თქმას.
ჩვენს პრაქტიკაში არაერთი შემთხვევა იყო, როცა უცხოელ პირს უარი ეთქვა ბინადრობის ნებართვაზე (ზოგჯერ მრავალჯერ), თუმცა კვლავ უპრობლემოდ შემოვიდა ქვეყანაში — და საზღვარზე ზედმეტი კითხვების გარეშეც კი.
3. რა ტიპის დოკუმენტების ქონაა რეკომენდირებული რისკების შესამცირებლად
საზღვარზე თქვენგან არ მოითხოვენ საბუთებით სავსე ჩანთას.
მაგრამ თუ უცხოელი ხართ და არ გაქვთ ბინადრობის ნებართვა — გირჩევთ თან იქონიოთ დოკუმენტები, რომლებიც ადასტურებენ თქვენს კავშირს საქართველოსთან.
თუ გაქვთ ბიზნესი, სამსახური, გყავთ, ბავშვები ან გაქვთ უძრავი ქონება საქართველოში:
1. მუშაობთ საქართველოში?
● შრომითი ხელშეკრულება
● დამსაქმებლის საკონტაქტო ინფორმაცია
● დასაქმების დამადასტურებელი წერილი
●ინფორმაცია დასაქმებულთა რეესტრში რეგისტრაციის შესახებ შრომის სამინისტროს პორტალზე (დამსაქმებელს ევალება ხელშეკრულების დადებიდან 30 დღეში რეგისტრაცია)
2. თუ ხართ ინდივიდუალური მეწარმე
● საჯარო რეესტრიდან ამონაწერი ინდ.მეწარმედ რეგისტრაციის შესახებ
● ხელშეკრულებები ქართულ კომპანიებთან (მიმდინარე საქმიანობის დასადასტურებლად) და მათი წარმომადგენლების საკონტაქტო ინფორმაცია
● საგადასახადო დეკლარაციები ან წვდომა საგადასახადო კაბინეტთან (login/password) (მიმდინარე საქმიანობის დასადასტურებლად)
3. თუ თქვენი შვილი სწავლობს ქართულ სკოლაში
● ხელშეკრულება სკოლასთან (თუნდაც არაუფლებამოსილ დაწესებულებასთან)
● ადმინისტრაციის ცნობა ჩარიცხვის შესახებ და ადმინისტრაციის წარმომადგენლის საკონტაქტო ინფორმაცია
4. თუ ხართ უძრავი ქონების მესაკუთრე საქართველოში
● საჯარო რეესტრიდან ამონაწერი საკუთრებაზე
● კომუნალურების გადახდის დამადასტურებელი დოკუმენტები
5. სხვა შესაძლო დოკუმენტები:
● ჯანმრთელობის დაზღვევა
● საბანკო ანგარიშები
● აქტიური ცხოვრება: ღონისძიებებში მონაწილეობა, ქირავნობის ხელშეკრულება და სხვა
სასურველია, რომ დოკუმენტები იყოს ქართულ ენაზე (ორიგინალი ან თარგმანი).
ასევე, კომპანიების წარმომადგენლები, რომლებიც ადასტურებენ თქვენს კავშირს საქართველოსთან, უნდა ფლობდნენ ქატთულ ენას.
4. JUST Advisors
საზღვარზე ახსნა-განმარტებები ყოველთვის სტრესულ და არასასიამოვნო ემოციებთანაა დაკავშირებული, — ეს ბუნებრივია.
მაგრამ მნიშვნელოვანია, გვესმოდეს: ქვეყანაში შესვლა სამართლებრივი პროცედურაა, და უმეტეს შემთხვევებში, საკმარისია სუფთა წარსულისა და დასაბრუნებლად ვალიდური მიზეზების ქონა.
JUST Advisors-ის რჩევები:
● შეინარჩუნეთ სიმშვიდე და თავდაჯერებულობა
● დოკუმენტები არათუ ფორმალობა, არამედ შესაძლო კითხვებზე პასუხია.
● იცოდეთ ვის მიმართოთ - დამსაქმებლის, იურისტის ან მეგობრების კონტაქტები შესაძლოა გამოგადგეთ, საჭიროების შემთხვევაში.
ჩვენ გვაქვს უცხოელებთან მუშაობის გამოცდილება 2018 წლიდან.
JUST Advisors არა მხოლოდ დაგეხმარებათ ბიზნესის რეგისტრაციაში, ბინადრობის მიღებაში და საგადასახადო საკითხებში, არამედ იმ შემთხვევაშიც, როცა შეგეშინდებათ, რომ საზღვარზე შეიძლება რაიმე ტიპის პრობლემა შეიძლება შეგექმნათ.
ჩვენს მიმართ ყველაზე ხშირად დასმული კითხვა:
"დამაბრუნებენ თუ არა უკან?"
ჩვენი პასუხი: დიდი ალბათობით-კი.
მოემზადეთ მოგზაურობისთვის მეტი თავდაჯერებულობით.
5. რა უნდა მოიმოქმედოთ, თუ შემოსვლაზე უარი გითხრეს?
შეეცადეთ, შეინარჩუნოთ ემოციური სტაბილურობა და იფიქროთ შემდგომ ნაბიჯებზე:
1. გამოითხოვეთ შესვლაზე უარის თქმის შესახებ წერილობითი გადაწყვეტილება. ეს დოკუმენტი აუცილებელია სამომავლოდ გასაჩივრებისთვის.
2. სცადეთ საქართველოში თავიდან შემოსვლა — ან იგივე სასაზღვრო-პუნქტიდან, ან სხვიდან. არის შემთხვევები, როცა უარი "ტექნიკური ხასიათის" იყო - სახელის ვერ დამთხვევა, შეცდომა ბაზაში და ა.შ. ასეთ დროს ხელახალი ცდა შესაძლოა, წარმატებით დასრულდეს.
3. შესვლაზე უარის გასაჩივრება შესაძლებელია:
● 10 დღის ვადაში — საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში. ეს შეიძლება შესრულდეს ელექტრონულად, სამინისტროსთვის ოფიციალური იმეილის გაგზავნით ან საქართველოში წარმომადგენლის მეშვეობით ფიზიკურად საჩივრის შეტანით.
შსს-ში გასაჩივრება სავალდებულო ადმინისტრაციული წინასასამართლო ეტაპია.
შსს-სგან უარის მიღების შემდეგ — სარჩელის შეიტანეთ სასამართლოში.
1 თვის ვადაში.. სახელმწიფო მოსაკრებელი -100 ლარი.
პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილება გასაჩივრდება სააპელაციო წესით (150 ლარი) ხოლო შემდგომ სააპელაციო - საკასაციო წესით (200 ლარი).

Refusal of Entry to Georgia: How a Foreigner Without a Residence Permit Can Protect Themselves
Many of our clients do just that. But we are hearing this question more and more often: "What should I do to avoid problems at the Georgian border when returning, if I don’t have a residence permit?"
Let’s figure it out.
1. Who and how can enter Georgia without a visa or residence permit
Georgia remains one of the most open countries in the region.
If you are a citizen of the CIS countries, the European Union, the United Kingdom, the USA, and a number of other countries, you can stay in Georgia for up to one year without a visa.
As of the publication date of this article:
● No special documents are required to enter;
● Insurance is not mandatory, although we strongly recommend obtaining it;
● Entry is possible directly with a passport.
2. Why entry is denied: real reasons
This happens rarely, but such cases do exist.
The decision to refuse entry is made by the Border Police, but the grounds for refusal are usually based on the conclusion of the State Security Service of Georgia.
The reasons for refusal are not disclosed, and the decision is made individually.
Refusal to issue a residence permit does not automatically mean refusal of entry.
In our practice, there are many examples where a foreigner was denied a residence permit (sometimes multiple times) but entered the country again without any problems — and even without extra questions at the border.
3. What documents to take with you to minimize risks
No one at the border asks you to pack a suitcase full of documents.
But if you are a foreigner without a residence permit and want to play it safe — take documents that prove your connection to Georgia.
If you have a business, job, children, or property in Georgia:
1. Do you work in Georgia?
● Employment contract
● Employer’s contact information
● Letter of employment / confirmation from workplace
● Information on registration in the register of foreign employees on the Ministry of Labor portal (Your employer is required to ensure such registration within 30 days from the date of the employment contract)
2. Are you an individual entrepreneur (IE)?
● Extract from the Public Register confirming registration as an IE
● Contracts with Georgian companies (to confirm active business activity) and contact details of their representatives
● Several tax declarations or access to the tax cabinet (login/password) (to confirm active business activity)
3. Do your children study at a Georgian school?
● Contract with the school (even if it is not an authorized educational institution)
● Certificate of enrollment from the administration and contact of a representative of the administration
4. Do you own property in Georgia?
● Extract from the Public Register confirming ownership
● Proof of utility payments
5. Any other confirmations?
● Health insurance
● Bank accounts
● Active life: participation in events, rental agreements, etc.
It is advisable to have the documents in Georgian (original or translation). Representatives of companies who can confirm your connection to Georgia should also be fluent in Georgian.
4. JUST Advisors
Explanations at the border are always stressful and unpleasant. That’s understandable.
But it is important to understand: entry into the country is a procedure based on the law, and in most cases, it is enough to have a clear history of residence and valid reasons for returning.
Tips from JUST Advisors:
● Stay calm and confident,
● Documents are not a formality, but support in case of questions,
● Know who to contact — the contacts of your employer, lawyer, or friends will be useful if needed.
We have been working with foreigners in Georgia since 2018.
JUST Advisors not only assists with business registration, residence permits, and tax issues but also helps in situations when a client fears being denied entry.
The question we hear most often: "Will they let me back in?"
Our answer: Most likely — yes.
Prepare for your trip to feel more confident.
5. What to do if entry is denied
Try to manage your emotions and think about what to do next:
1. Obtain the Decision on Refusal of Entry. The document with the grounds for refusal is necessary for future appeals.
2. Try to cross the Georgian border later — either at the same border checkpoint or another one. There are cases when refusals are of a "technical" nature — name matches, enforcement errors. In such cases, another attempt might be successful.
3. A refusal of entry can be appealed:
4. Within 10 days — to the Ministry of Internal Affairs of Georgia. This can be done electronically, by sending a complaint to the official email or by submitting it physically through a representative in Georgia.
Appeal to the Ministry of Internal Affairs is a mandatory pre-trial stage.
After receiving a refusal from the Ministry — file a lawsuit in court. The deadline for filing a court complaint is 1 month. The state fee is 100 GEL.
The decision of the first instance court can be appealed in the appellate court (state fee 150 GEL) and in the cassation court (state fee 200 GEL).