უარი საქართველოში შესვლაზე: ბინადრობის არმქონე უცხოელის სამართლებრივი დაცვა
"რა უნდა გავაკეთო, რომ საქართველოში დაბრუნებისას საზღვარზე პრობლემები არ შემექმნას, თუ ბინადრობის ნებართვა არ მაქვს?"
მოდით, ერთად გავერკვეთ ამ საკითხში:
1. ვის და როგორ შეუძლია საქართველოში შემოსვლა ვიზისა და ბინადრობის ნებართვის გარეშე
საქართველო კავკასიის რეგიონში უცხოელთათვის ერთ-ერთი ყველაზე ღია ქვეყანაა. თუ ხართ ყოფილ სსრკ-ში შემავალი ქვეყნის, ევროკავშირის, დიდი ბრიტანეთის, აშშ-ისა თუ სხვა რიგი ქვეყნის მოქალაქე — საქართველოში შეგიძლიათ დარჩეთ ვიზის გარეშე 1 წლის განმავლობაში.
სტატიის გამოქვეყნების მომენტისთვის:
● სპეციალური დოკუმენტაცია საჭირო არ არის;
დაზღვევა სავალდებულო არ არის, თუმცა ჩვენ გირჩევთ, იქონიოთ იგი;
● საქართველოში შესვლა შესაძლებელია მხოლოდ პასპორტით.
2. რატომ შეიძლება მიიღოთ უარი შემოსვლაზე: რეალური მიზეზები
ეს იშვიათად ხდება, მაგრამ მსგავსი შემთხვევები ფიქსირდება.
შემოსვლაზე უარის თქმის გადაწყვეტილებას იღებს სასაზღვრო პოლიცია, რომლის გადაწყვეტილებაც, როგორც წესი, ეფუძნება საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის დასკვნას. მიზეზები, როგორც წესი, არ ჟღერდება და გადაწყვეტილება ინდივიდუალურად მიიღება.
ბინადრობის ნებართვაზე უარის თქმა არ გულისხმობს ავტომატურად შემოსვლაზე უარის თქმას.
ჩვენს პრაქტიკაში არაერთი შემთხვევა იყო, როცა უცხოელ პირს უარი ეთქვა ბინადრობის ნებართვაზე (ზოგჯერ მრავალჯერ), თუმცა კვლავ უპრობლემოდ შემოვიდა ქვეყანაში — და საზღვარზე ზედმეტი კითხვების გარეშეც კი.
3. რა ტიპის დოკუმენტების ქონაა რეკომენდირებული რისკების შესამცირებლად
საზღვარზე თქვენგან არ მოითხოვენ საბუთებით სავსე ჩანთას.
მაგრამ თუ უცხოელი ხართ და არ გაქვთ ბინადრობის ნებართვა — გირჩევთ თან იქონიოთ დოკუმენტები, რომლებიც ადასტურებენ თქვენს კავშირს საქართველოსთან.
თუ გაქვთ ბიზნესი, სამსახური, გყავთ, ბავშვები ან გაქვთ უძრავი ქონება საქართველოში:
1. მუშაობთ საქართველოში?
● შრომითი ხელშეკრულება
● დამსაქმებლის საკონტაქტო ინფორმაცია
● დასაქმების დამადასტურებელი წერილი
●ინფორმაცია დასაქმებულთა რეესტრში რეგისტრაციის შესახებ შრომის სამინისტროს პორტალზე (დამსაქმებელს ევალება ხელშეკრულების დადებიდან 30 დღეში რეგისტრაცია)
2. თუ ხართ ინდივიდუალური მეწარმე
● საჯარო რეესტრიდან ამონაწერი ინდ.მეწარმედ რეგისტრაციის შესახებ
● ხელშეკრულებები ქართულ კომპანიებთან (მიმდინარე საქმიანობის დასადასტურებლად) და მათი წარმომადგენლების საკონტაქტო ინფორმაცია
● საგადასახადო დეკლარაციები ან წვდომა საგადასახადო კაბინეტთან (login/password) (მიმდინარე საქმიანობის დასადასტურებლად)
3. თუ თქვენი შვილი სწავლობს ქართულ სკოლაში
● ხელშეკრულება სკოლასთან (თუნდაც არაუფლებამოსილ დაწესებულებასთან)
● ადმინისტრაციის ცნობა ჩარიცხვის შესახებ და ადმინისტრაციის წარმომადგენლის საკონტაქტო ინფორმაცია
4. თუ ხართ უძრავი ქონების მესაკუთრე საქართველოში
● საჯარო რეესტრიდან ამონაწერი საკუთრებაზე
● კომუნალურების გადახდის დამადასტურებელი დოკუმენტები
5. სხვა შესაძლო დოკუმენტები:
● ჯანმრთელობის დაზღვევა
● საბანკო ანგარიშები
● აქტიური ცხოვრება: ღონისძიებებში მონაწილეობა, ქირავნობის ხელშეკრულება და სხვა
სასურველია, რომ დოკუმენტები იყოს ქართულ ენაზე (ორიგინალი ან თარგმანი).
ასევე, კომპანიების წარმომადგენლები, რომლებიც ადასტურებენ თქვენს კავშირს საქართველოსთან, უნდა ფლობდნენ ქატთულ ენას.
4. JUST Advisors
საზღვარზე ახსნა-განმარტებები ყოველთვის სტრესულ და არასასიამოვნო ემოციებთანაა დაკავშირებული, — ეს ბუნებრივია.
მაგრამ მნიშვნელოვანია, გვესმოდეს: ქვეყანაში შესვლა სამართლებრივი პროცედურაა, და უმეტეს შემთხვევებში, საკმარისია სუფთა წარსულისა და დასაბრუნებლად ვალიდური მიზეზების ქონა.
JUST Advisors-ის რჩევები:
● შეინარჩუნეთ სიმშვიდე და თავდაჯერებულობა
● დოკუმენტები არათუ ფორმალობა, არამედ შესაძლო კითხვებზე პასუხია.
● იცოდეთ ვის მიმართოთ - დამსაქმებლის, იურისტის ან მეგობრების კონტაქტები შესაძლოა გამოგადგეთ, საჭიროების შემთხვევაში.
ჩვენ გვაქვს უცხოელებთან მუშაობის გამოცდილება 2018 წლიდან.
JUST Advisors არა მხოლოდ დაგეხმარებათ ბიზნესის რეგისტრაციაში, ბინადრობის მიღებაში და საგადასახადო საკითხებში, არამედ იმ შემთხვევაშიც, როცა შეგეშინდებათ, რომ საზღვარზე შეიძლება რაიმე ტიპის პრობლემა შეიძლება შეგექმნათ.
ჩვენს მიმართ ყველაზე ხშირად დასმული კითხვა:
"დამაბრუნებენ თუ არა უკან?"
ჩვენი პასუხი: დიდი ალბათობით-კი.
მოემზადეთ მოგზაურობისთვის მეტი თავდაჯერებულობით.
5. რა უნდა მოიმოქმედოთ, თუ შემოსვლაზე უარი გითხრეს?
შეეცადეთ, შეინარჩუნოთ ემოციური სტაბილურობა და იფიქროთ შემდგომ ნაბიჯებზე:
1. გამოითხოვეთ შესვლაზე უარის თქმის შესახებ წერილობითი გადაწყვეტილება. ეს დოკუმენტი აუცილებელია სამომავლოდ გასაჩივრებისთვის.
2. სცადეთ საქართველოში თავიდან შემოსვლა — ან იგივე სასაზღვრო-პუნქტიდან, ან სხვიდან. არის შემთხვევები, როცა უარი "ტექნიკური ხასიათის" იყო - სახელის ვერ დამთხვევა, შეცდომა ბაზაში და ა.შ. ასეთ დროს ხელახალი ცდა შესაძლოა, წარმატებით დასრულდეს.
3. შესვლაზე უარის გასაჩივრება შესაძლებელია:
● 10 დღის ვადაში — საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში. ეს შეიძლება შესრულდეს ელექტრონულად, სამინისტროსთვის ოფიციალური იმეილის გაგზავნით ან საქართველოში წარმომადგენლის მეშვეობით ფიზიკურად საჩივრის შეტანით.
შსს-ში გასაჩივრება სავალდებულო ადმინისტრაციული წინასასამართლო ეტაპია.
შსს-სგან უარის მიღების შემდეგ — სარჩელის შეიტანეთ სასამართლოში.
1 თვის ვადაში.. სახელმწიფო მოსაკრებელი -100 ლარი.
პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილება გასაჩივრდება სააპელაციო წესით (150 ლარი) ხოლო შემდგომ სააპელაციო - საკასაციო წესით (200 ლარი).

Отказ во въезде в Грузию: как подстраховаться иностранцу без ВНЖ
Многие из наших клиентов действительно этим пользуются. Но всё чаще мы слышим вопрос: «Что делать, чтобы при возвращении в Грузию не возникло проблем на границе, если у меня нет ВНЖ?»
Давайте разберёмся.
1. Кто и как может попасть в Грузию без визы или ВНЖ
Грузия остаётся одной из самых открытых стран в регионе.
Если вы — гражданин стран СНГ, Евросоюза, Великобритании, США и ряда других государств, вы можете находиться на территории Грузии до одного года без визы.
На момент публикации этой статьи:
• никакие специальные документы для въезда не требуются;
• страховка не обязательна, хотя мы настоятельно рекомендуем её оформить;
• въезд возможен напрямую по паспорту.
2. Почему отказывают во въезде: реальные причины
Это случается редко, но такие случаи действительно есть.
Решение об отказе во въезде принимает пограничная полиция, но основания отказа, как правило, основаны на заключении Службы государственной безопасности Грузии.
Причины отказа не озвучиваются, а решение принимается индивидуально.
Отказ в выдаче ВНЖ не означает автоматический отказ во въезде.
В нашей практике есть множество примеров, когда иностранцу отказали в ВНЖ (а иногда и несколько раз), но он без проблем въехал в страну снова — и даже без лишних вопросов на границе.
3. Какие документы взять с собой, чтобы минимизировать риски
На границе никто не просит собирать чемодан документов.
Но если вы — иностранец без ВНЖ, и хотите себя подстраховать — возьмите подтверждения вашей связи с Грузией.
Если у вас в Грузии есть ИП, работа, дети или недвижимость:
1. Вы работаете в Грузии?
• Трудовой договор
• Контакты работодателя
• Письмо о приёме на работу / справка с места работы
• Сведения о регистрации в реестре иностранных сотрудников на портале Министерства труда (Ваш работодатель обязан обеспечить такую регистрацию в течение 30 дней с момента заключения трудового договора)
2. Вы — индивидуальный предприниматель (ИП)?
• Выписка из Публичного реестра, подтверждающая регистрацию в качестве ИП
• Договоры с грузинскими компаниями (в подтверждение активной предпринимательской деятельности) и контакты их представителей
• Несколько налоговых деклараций или доступ к налоговому кабинету (логин/пароль) (в подтверждение активной предпринимательской деятельности)
3. Ваши дети учатся в грузинской школе?
• Договор со школой (если даже это не авторизованное учебное заведение)
• Справка об обучении от администрации и контакты представителя администрации
4. У вас есть недвижимость в Грузии?
• Выписка из публичного реестра, подтверждающая право собственности
• Подтверждение коммунальных платежей
5. Есть другие подтверждения?
• Медицинские страховки
• Банковские счета
• Активная жизнь: участие в мероприятиях, договора аренды и т. п.
*Документы желательно иметь на грузинском языке (оригинал или перевод). Представители компаний, которые могут подтвердить вашу связь с Грузией, также должны владеть грузинским языком.
4. JUST Advisors
Объяснения на границе всегда волнительны и неприятны. Это объяснимо.
Но важно понимать: въезд в страну — это процедура, основанная на законе, и, как правило, достаточно иметь понятную историю пребывания и основания для возвращения.
Советы от JUST Advisors:
• Будьте спокойны и уверены,
• Документы — это не формальность, а поддержка на случай вопросов,
• Знайте, с кем можно связаться — контакты вашего работодателя, юриста, друзей пригодятся в случае необходимости.
Мы работаем с иностранцами в Грузии с 2018 года.
JUST Advisors сопровождает не только регистрацию бизнеса, оформление ВНЖ и налоговые вопросы, но и помогает в ситуациях, когда клиент боится отказа во въезде.
Вопрос, который мы слышим чаще всего: «А пустят ли меня обратно?»
Наш ответ: Скорее всего — да.
Подготовьтесь к поездке, чтобы чувствовать себя увереннее.
5. Что делать, если отказали
Постараться справится с эмоциями и подумать, что делать дальше:
1. Получить Постановление об отказе во въезде. Документ - основание отказа необходим для целей последующего обжалования.
2. Попробовать пересечь границу Грузии позже - можно на том же пограничном пункте или на другом. Бывают случаи, когда отказы носят "технический" характер - совпало имя, фамилия, эксцесс исполнителя. В этом случае очередная попытка может закончится удачно.
3. Отказ во въезде можно обжаловать:
• В течение 10 дней - в Министерство внутренних дел Грузии. Это можно сделать электронно, направив жалобу на официальный e-mail или подать жалобу физически через представителя в Грузии.
*Обжалование в МВД является обязательной досудебное стадией.
• После получения отказа от МВД - обращение с заявлением в суд. Срок на подачу жалобы в суд - 1 месяц. Госпошлина 100 лари.