2025 წლის 1–10 იანვარი საქართველოში
ვინ ისვენებს ამ დღეებში და როგორ? როგორ გავაფორმოთ ურთიერთობა თანამშრომელთან 3,6,8-10 იანვრის ჩათვლით შაბათ-კვირას და როგორ ანაზღაურდება სამუშაო დასვენების დღეებში?
25 დეკემბერი 2024
საქართველოში დასვენების დღეების დადგენა ხდება შრომითი კოდექსით ან მთავრობის დადგენილებით.
● შრომის კოდექსის შესაბამისად, დასვენების დღეებია 1–2, 7 და 19 იანვარი.
● მთავრობის დადგენილების შესაბამისად, 2025 წლის 3,6,8–10 იანვარი გამოცხადებულია დასვენების დღეებად.
2025 წლის ბიზნეს კალენდარის ჩამოტვირთვა
• საქართველოს შრომის კოდექსით დადგენილ დასვენების დღეებში (1–2, 7 და 19 იანვარი) სამუშაო ითვლება ზეგანაკვეთურად და ანაზღაურდება გაზრდილი განაკვეთით. ეს თანხა კანონით არ არის განსაზღვრული, მაგრამ სასამართლო პრაქტიკა ხელმძღვანელობს გაზრდილი - 1,25 კოეფიციენტით (თუ უფრო მეტი არ არის განსაზღვრული შრომითი ხელშეკრულებით).
• მთავრობის დადგენილებით (3,6,8-10 იანვარი) დადგენილ დასვენების დღეებში მუშაობა არ მიიჩნევა ზეგანაკვეთურად და ანაზღაურდება სტანდარტული განაკვეთით.
თუ გადაწყვეტთ დასაქმებულს მიანიჭოთ დასვენების უფლება 2025 წლის 3,6,8-10 იანვრი პერიოდში, შეგიძლიათ ეს გაკეთოთ შემდეგნაირად:
გამომუშავების შემთხვევაში სამუშაო კვირა არ შეიძლება აღემატებოდეს 40 საათს და დასაქმებულს უნდა მიეცეს კვირაში მინიმუმ ერთი დასვენების დღე.
როგორო იმუშავებენ საჯარო სერვისები
• ბანკები დაიწყებენ მუშაობას 3 იანვრიდან ყოველდღე 17:00 საათამდე, შაბათ-კვირას - დასვენების დღეების შესაბამისი გრაფიკით.
• ნოტარიუსები იმუშავებენ საკუთარი შეხედულებისამებრ, უმეტესობა გეგმავს მუშაობის დაწყებას 8 იანვრიდან.
• იუსტიციის სახლი დაიწყებს მუშაობას 3 იანვარიდან და ღიაა იქნება ყოველდღე (შაბათისა და კვირის გარდა) 9:00-დან 18:00 საათამდე.
• კომერციული ორგანიზაციები დაიწყებენ მუშაობას საკუთარი შეხედულებისამებრ.
გაუფრთხილდით თავს და შეხვედრამდე ახალ წელს! JUST Advisors-ის გუნდი იწყებს მუშაობას 2025 წლის 3 იანვარს სტანდარტულ რეჟიმში.

1−10 января 2025 года в Грузии
Кто и как отдыхает в эти дни? Как оформить отношения с сотрудником в выходные дни 3,6,8-10 января и как оплачивается работа в выходные дни?
25 декабря 2024
Выходные дни в Грузии могут быть установлены Трудовым кодексом или Постановлением Правительства.
В соответствии с ТК выходные дни — 1–2, 7 и 19 января.
● В соответствии с Постановлением Правительства выходными днями объявлены 3,6,8–10 января 2025 года
Скачать производственный календарь Грузии на 2025 год
• Работа в выходные дни, установленные Т К Грузии (1−2, 7 и 19 января), считается сверхурочной и оплачивается в повышенном размере. Этот размер не определен законодательно, но судебная практика ориентируется на повышенный коэффициент 1,25 (если больший не определен в трудовом договоре).
• Данные следует собирать и получать только для конкретных, четко определенных и законных целей. Дальнейшая обработка данных в иных целях, несовместимых с первоначальной целью обработки данных, не допускается.
Если вы решили предоставить работнику право на отдых  3,6,8-10 января 2025 года, то сделать это можно следующим образом:
* В случае отработки рабочая неделя не может превышать 40 часов, и работнику должен быть предоставлен как минимум один выходной день в неделю.
❓ Как будут работать публичные сервисы
• Банки работают с 3 января ежедневно до 17:00, в выходные дни — в режиме выходного дня.
• Нотариусы работают по своему усмотрению, большинство собираются быть в строю с 8 января.
• Дом юстиции начинает работу с 3 января и работает ежедневно (кроме субботы и воскресенья, а также 7 января) с 9:00 до 18:00.
• Коммерческие организации работают по своему усмотрению.
Берегите себя и до встречи в Новом году! Команда JUST Advisors начинает работу 3 января 2025 года в стандартном режиме.