2025 წლის 1–10 იანვარი საქართველოში
ვინ ისვენებს ამ დღეებში და როგორ? როგორ გავაფორმოთ ურთიერთობა თანამშრომელთან 3,6,8-10 იანვრის ჩათვლით შაბათ-კვირას და როგორ ანაზღაურდება სამუშაო დასვენების დღეებში?
25 დეკემბერი 2024
საქართველოში დასვენების დღეების დადგენა ხდება შრომითი კოდექსით ან მთავრობის დადგენილებით.
● შრომის კოდექსის შესაბამისად, დასვენების დღეებია 1–2, 7 და 19 იანვარი.
● მთავრობის დადგენილების შესაბამისად, 2025 წლის 3,6,8–10 იანვარი გამოცხადებულია დასვენების დღეებად.
2025 წლის ბიზნეს კალენდარის ჩამოტვირთვა
• საქართველოს შრომის კოდექსით დადგენილ დასვენების დღეებში (1–2, 7 და 19 იანვარი) სამუშაო ითვლება ზეგანაკვეთურად და ანაზღაურდება გაზრდილი განაკვეთით. ეს თანხა კანონით არ არის განსაზღვრული, მაგრამ სასამართლო პრაქტიკა ხელმძღვანელობს გაზრდილი - 1,25 კოეფიციენტით (თუ უფრო მეტი არ არის განსაზღვრული შრომითი ხელშეკრულებით).
• მთავრობის დადგენილებით (3,6,8-10 იანვარი) დადგენილ დასვენების დღეებში მუშაობა არ მიიჩნევა ზეგანაკვეთურად და ანაზღაურდება სტანდარტული განაკვეთით.
თუ გადაწყვეტთ დასაქმებულს მიანიჭოთ დასვენების უფლება 2025 წლის 3,6,8-10 იანვრი პერიოდში, შეგიძლიათ ეს გაკეთოთ შემდეგნაირად:
გამომუშავების შემთხვევაში სამუშაო კვირა არ შეიძლება აღემატებოდეს 40 საათს და დასაქმებულს უნდა მიეცეს კვირაში მინიმუმ ერთი დასვენების დღე.
როგორო იმუშავებენ საჯარო სერვისები
• ბანკები დაიწყებენ მუშაობას 3 იანვრიდან ყოველდღე 17:00 საათამდე, შაბათ-კვირას - დასვენების დღეების შესაბამისი გრაფიკით.
• ნოტარიუსები იმუშავებენ საკუთარი შეხედულებისამებრ, უმეტესობა გეგმავს მუშაობის დაწყებას 8 იანვრიდან.
• იუსტიციის სახლი დაიწყებს მუშაობას 3 იანვარიდან და ღიაა იქნება ყოველდღე (შაბათისა და კვირის გარდა) 9:00-დან 18:00 საათამდე.
• კომერციული ორგანიზაციები დაიწყებენ მუშაობას საკუთარი შეხედულებისამებრ.
გაუფრთხილდით თავს და შეხვედრამდე ახალ წელს! JUST Advisors-ის გუნდი იწყებს მუშაობას 2025 წლის 3 იანვარს სტანდარტულ რეჟიმში.

From January 1st to January 10th, 2025, in Georgia
Who and how spends their time during these days? How should one handle relations with an employee during the weekend on January 3,6,8-10 and how is work compensated during these days?
December 24, 2024
Weekends in Georgia can be established by the Labor Code or by Government Resolution.
● According to the Labor Code, the weekends are January 1st–2nd, 7th, and 19th.
● According to the Government Resolution, January 3,6,8-10, 2025 are declared as weekends.
Download Georgian production calendar for 2025
Important points:
• Work during the weekends established by Georgia's Labor Code (January 1st–2nd, 7th, and 19th) is considered overtime and is compensated at an increased rate. While this rate is not legislatively defined, judicial practice is guided by an increased coefficient of 1.25 (unless otherwise stated in the employment contract).
• Work during the weekends established by the Government Resolution (January 3,6,8-10) is NOT considered overtime and is compensated at the standard rate.
If you've decided to grant the employee time off from January 3,6,8-10 2025, you can do so in the following manner:
*In case of work, the workweek cannot exceed 40 hours, and the employee must be provided with at least one day off per week.
❓ How public services will operate:
• Banks will operate daily from January 3rd until 5:00 PM, and on weekends, they will function in holiday mode.
• Notaries will operate at their discretion; most plan to resume services from January 8th.
• Ministry of Justice starts operating from January 3rd, working daily (except Saturdays and Sundays) from 9:00 AM to 6:00 PM.
• Commercial organizations will operate at their discretion.
Take care of yourself, and see you in the New Year! The JUST Advisors team resumes work on January 3rd, 2025, in the standard mode.