ვადრება ევროპის ჰუმანური უფლებების საქმეთა ესთრასზე (ECHR)
განსაკუთრებულია თქვენი მოსანიშნი მოწინავე სამართალი ევროპის ჰუმანური უფლებების საქმეთა სასამართლოში (ECHR) სახელით? ჩვენ დაგეხმარებით.
23 ივნისი, 2023
ბოლო წლების განმავლობაში ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში მიმართვიანობა სულ უფრო მნიშვნელოვანი ხდება , ადამიანებისათვის რომლებიც ეძებენ სამართალს ადამიანის უფლებების დარღვევისათვის.
ევრო სასამართლოში მართლმსაჯულების ძიების ყველაზე გავრცელებული მიზეზია სამართლიანი სასამართლოს ძიება რაშიც შედის ხარნგრძლივი პატიმრობა ან არასამართლიანი სასამართლო პროცესი. სამწუხაროდ, საქართველოს კანონმდებლობა ითვლისწინებს მხოლოდ 4%-მდე იურიდიული ხარჯების ანაზღაურებას, რაც ხშირად არ ფარავს იურიდიული წარმომადგენლის სრულ ღირებულებას რაც შეიძლება ჩაითვალოს სამართლიანი სასამართლოს უფლების დარღვევად.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო არის საერთაშორისო სასამართლო, რომელიც განიხილავს ადამიანის უფლებათა დარღვევის საქმეებს მისი იურისდიქციის ფარგლებში, რომელიც მოიცავს ევროპის საბჭოს 47 წევრ სახელმწიფოს. ფიზიკურ პირებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებს და სახელმწიფოებს შეუძლიათ მიმართონ სასამართლოს თუ ფიქრობენ, რომ მათი უფლებები იქნა დარღვეული
მათთვის, ვინც ეძებს მართლმსაჯულებას სასამართლოს მეშვეობით, მნიშვნელოვანია იმუშაოს გამოცდილ იურიდიულ კომპანიასთან, რომელსაც ესმის საერთაშორისო სამართალი, ადამიანის უფლებები და აქვს გამოცდილება ევროპის სასამართლოში კლიენტის წარმომადგენლობაში.  Just Advisors არის სწორედ ისეთი კომპანია, რომლის ადვოკატთა გუნდმა არა ერთხელ წარმატებით წარმოადგინა კლიენტის ინტერესები ევროპის სასამართლოში.
ევროსასამართლოსადმი მიმართვის პირველი ნაბიჯი არის სამართლებრივი დაცვის ყველა შიდასახელმწიფოებრივი საშუალების ამოწურვა. ეს ნიშნავს, რომ პირმა ან ორგანიზაციამ პირველ რიგში სამართლის მიღწევა უნდა ცადოს მისი ქვეყნის ყველა შესაძლო საშუალებით. თუ ეს ჯერ არ არის მიღწეული, ევროპის სასამართლო არ მიიღებს სარჩელს.
Just Advisors-ში ჩვენ გვესმის, რომ ევროპის სასამართლოში პროცესი შეიძლება იყოს უიმედო და სტრესული, განსაკუთრებით მათთვის, ვინც უკვე განიცადა არაერთი ტრავმა და უსამართლობა. სწორედ ამიტომ ჩვენ ჩვენს კლიენტებს ვთავაზობთ სრულ კონფიდენციალურობას და მათი უფლებების დაცვას პროცესის ყველა ეტაპზე. ჩვენ გვჯერა, რომ თითოეული პიროვნება იმსახურებს ღირსეულ და პატივსაცემ მოპყრობას და ჩვენ დაუღალავად ვმუშაობთ იმისათვის, რომ მათი ხმა ისმოდეს და უფლებები დაცული იყოს.
Just Advisors-თან მუშაობის ერთ-ერთი უპირატესობაა ჩვენი მრავალფეროვანი გამოცდილება სამართლის სხვადასხვა სფეროში. ეს გვაძლევს საშუალებას წარმატებით დავიცვათ ჩვენი კლიენტების ინტერესები არა მხოლოდ ქართულ სასამართლოში, არამედ საერთაშორისო დონეზეც. ჩვენ გვესმის, რომ ადამიანის უფლებების დარღვევას ხშირად აქვს რთული იურიდიული, პოლიტიკური თუ სოციალური ასპექტები და ჩვენ ვცდილობთ გამოვიყენოთ ინდივიდუალური მიდგომა ყველა საქმეზე, რომელსაც ვიღებთ.
Just Advisors-ში ჩვენ დიდ დროს და ყურადღებას ვუთმობთ კლიენტების ინფორმირებას. ყველა განხილვა მიმდინარეობს დისტანციურად და ჩვენი იურისტები აწარმოებენ მთელ პროცესს დოკუმენტაციის გაცვლის გზით. ეს ნიშნავს, რომ ჩვენს კლიენტებს შეუძლიათ მიიღონ მსოფლიო დონის იურიდიული წარმომადგენლობა საკუთარი სახლებიდან. ჩვენს პორტფოლიოში არა ერთი საქმეა სადაც ჩვენმა კლიენტებმა მიიღეს მნიშვნელოვანი და დამსახურებული კომპენსაცია სახლიდან გაუსვლელად. ასევე ჩვენი კომპანია თანამშრომლობს საფრანგეთის ადვოკატთა კოლეგიასთან Centre de la protection international, რომლებიც საჭიროებიდან გამომდინარე საქმეში მიიღებენ მონაწილეობას.
ფიქრობთ რომ გაქვთ საბაბი სამართლის ევროპაში მოსაძიებლად? ჩვენ მზად ვართ გაგიწიოთ კონსულტაცია ყველა ნიუანსსა და ასპექტში და წარმოგადგინოთ სასამართლოში.

⭐ Вы оказались в блоге JUST Advisors о юридической жизни иностранцев в Грузии. ✋ Статьи готовятся экспертами, но юридическая информация часто актуальна на дату публикации. Обратите внимание на возможные изменениями законодательства, смену тарифов указанных ведомств и т.п.. ✈️ Как ничего не пропустить: подписывайтесьна instagram, facebook, telegram✅
Обращение в Европейский Суд по правам человека (ЕСПЧ)
Считаете, что у вас есть повод искать справедливость в ЕСПЧ? Мы поможем
В последние годы Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) становится все более важной площадкой для граждан, добивающихся справедливости в связи с нарушениями прав человека.
Наиболее распространенной причиной обращения за правосудием в ЕСПЧ является нарушение права на справедливое судебное разбирательство, включая длительные сроки рассмотрения гражданских дел или низкий размер компенсации затрат на услуги судебного представителя. В частности, грузинское законодательство предусматривает компенсацию затрат на услуги судебного представителя в размере до 4%, что часто не покрывает полную стоимость юридического представительства и может рассматриваться как заградительная мера для судебной защиты прав.
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) - это международный суд, рассматривающий дела о нарушении прав человека в пределах своей юрисдикции, которая включает все 47 государств-членов Совета Европы. Частные лица, НПО и государства могут обратиться в суд, если они считают, что их права были нарушены государством-членом.
Для тех, кто добивается возмещения ущерба через ЕСПЧ, важно работать с опытной юридической фирмой, которая разбирается в тонкостях международной защиты прав человека и имеет опыт успешного представительства интересов клиентов в суде. Just Advisors — одна из таких фирм, в команде которой есть адвокаты, давно и успешно представляющие интересы граждан в ЕСПЧ.
Первым шагом при обращении в ЕСПЧ является исчерпание всех внутренних средств правовой защиты. Это означает, что человек или организация должны уже испробовать все возможные способы правовой защиты в рамках правовой системы своей страны. Если этого не сделано, суд может отклонить дело за неприемлемостью.
В Just Advisors мы понимаем, что идея об обращении в ЕСПЧ может быть отталкивающей, особенно для тех, кто уже столкнулся с судебной несправедливостью. Именно поэтому мы предлагаем нашим клиентам полную конфиденциальность и защиту их прав на каждом этапе процесса. Мы считаем, что каждый клиент заслуживает достойного и уважительного отношения и неустанно работаем над тем, чтобы его голос был услышан, а права защищены.
Одним из преимуществ работы с Just Advisors является наш межюрисдикционный опыт в различных областях права. Он позволяет нам успешно защищать интересы наших клиентов не только в грузинских судах, но и в международных институциях. Мы понимаем, что нарушения прав человека часто имеют сложные юридические, политические и социальные аспекты и мы стремимся применять комплексный подход к защите интересов клиента в каждом деле, которое ведем.
В Just Advisors мы уделяем большое внимание тому, чтобы наши клиенты были полностью информированы и получали поддержку на протяжении всего процесса в ЕСПЧ. Все разбирательства проводятся дистанционно, и наши юристы ведут весь процесс посредством переписки и обмена документами. Это означает, что наши клиенты могут получить юридическое представительство международного уровня, не покидая своего дома. В нашем портфеле десятки дел, в рамках которых мы добились для наших клиентов значимых компенсаций. Мы также сотрудничаем с Centre de la protection internationale, французской коллегией адвокатов, которые при необходимости примут участие в судебном заседании в ЕСПЧ очно.
Считаете, что у вас есть повод искать справедливость в ЕСПЧ? Мы готовы проконсультировать вас во всем нюансам и аспектам, а также защищать ваши права и законные интересы в международном суде.