ვადრება ევროპის ჰუმანური უფლებების საქმეთა ესთრასზე (ECHR)
განსაკუთრებულია თქვენი მოსანიშნი მოწინავე სამართალი ევროპის ჰუმანური უფლებების საქმეთა სასამართლოში (ECHR) სახელით? ჩვენ დაგეხმარებით.
23 ივნისი, 2023
ბოლო წლების განმავლობაში ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში მიმართვიანობა სულ უფრო მნიშვნელოვანი ხდება , ადამიანებისათვის რომლებიც ეძებენ სამართალს ადამიანის უფლებების დარღვევისათვის.
ევრო სასამართლოში მართლმსაჯულების ძიების ყველაზე გავრცელებული მიზეზია სამართლიანი სასამართლოს ძიება რაშიც შედის ხარნგრძლივი პატიმრობა ან არასამართლიანი სასამართლო პროცესი. სამწუხაროდ, საქართველოს კანონმდებლობა ითვლისწინებს მხოლოდ 4%-მდე იურიდიული ხარჯების ანაზღაურებას, რაც ხშირად არ ფარავს იურიდიული წარმომადგენლის სრულ ღირებულებას რაც შეიძლება ჩაითვალოს სამართლიანი სასამართლოს უფლების დარღვევად.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო არის საერთაშორისო სასამართლო, რომელიც განიხილავს ადამიანის უფლებათა დარღვევის საქმეებს მისი იურისდიქციის ფარგლებში, რომელიც მოიცავს ევროპის საბჭოს 47 წევრ სახელმწიფოს. ფიზიკურ პირებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებს და სახელმწიფოებს შეუძლიათ მიმართონ სასამართლოს თუ ფიქრობენ, რომ მათი უფლებები იქნა დარღვეული
მათთვის, ვინც ეძებს მართლმსაჯულებას სასამართლოს მეშვეობით, მნიშვნელოვანია იმუშაოს გამოცდილ იურიდიულ კომპანიასთან, რომელსაც ესმის საერთაშორისო სამართალი, ადამიანის უფლებები და აქვს გამოცდილება ევროპის სასამართლოში კლიენტის წარმომადგენლობაში.  Just Advisors არის სწორედ ისეთი კომპანია, რომლის ადვოკატთა გუნდმა არა ერთხელ წარმატებით წარმოადგინა კლიენტის ინტერესები ევროპის სასამართლოში.
ევროსასამართლოსადმი მიმართვის პირველი ნაბიჯი არის სამართლებრივი დაცვის ყველა შიდასახელმწიფოებრივი საშუალების ამოწურვა. ეს ნიშნავს, რომ პირმა ან ორგანიზაციამ პირველ რიგში სამართლის მიღწევა უნდა ცადოს მისი ქვეყნის ყველა შესაძლო საშუალებით. თუ ეს ჯერ არ არის მიღწეული, ევროპის სასამართლო არ მიიღებს სარჩელს.
Just Advisors-ში ჩვენ გვესმის, რომ ევროპის სასამართლოში პროცესი შეიძლება იყოს უიმედო და სტრესული, განსაკუთრებით მათთვის, ვინც უკვე განიცადა არაერთი ტრავმა და უსამართლობა. სწორედ ამიტომ ჩვენ ჩვენს კლიენტებს ვთავაზობთ სრულ კონფიდენციალურობას და მათი უფლებების დაცვას პროცესის ყველა ეტაპზე. ჩვენ გვჯერა, რომ თითოეული პიროვნება იმსახურებს ღირსეულ და პატივსაცემ მოპყრობას და ჩვენ დაუღალავად ვმუშაობთ იმისათვის, რომ მათი ხმა ისმოდეს და უფლებები დაცული იყოს.
Just Advisors-თან მუშაობის ერთ-ერთი უპირატესობაა ჩვენი მრავალფეროვანი გამოცდილება სამართლის სხვადასხვა სფეროში. ეს გვაძლევს საშუალებას წარმატებით დავიცვათ ჩვენი კლიენტების ინტერესები არა მხოლოდ ქართულ სასამართლოში, არამედ საერთაშორისო დონეზეც. ჩვენ გვესმის, რომ ადამიანის უფლებების დარღვევას ხშირად აქვს რთული იურიდიული, პოლიტიკური თუ სოციალური ასპექტები და ჩვენ ვცდილობთ გამოვიყენოთ ინდივიდუალური მიდგომა ყველა საქმეზე, რომელსაც ვიღებთ.
Just Advisors-ში ჩვენ დიდ დროს და ყურადღებას ვუთმობთ კლიენტების ინფორმირებას. ყველა განხილვა მიმდინარეობს დისტანციურად და ჩვენი იურისტები აწარმოებენ მთელ პროცესს დოკუმენტაციის გაცვლის გზით. ეს ნიშნავს, რომ ჩვენს კლიენტებს შეუძლიათ მიიღონ მსოფლიო დონის იურიდიული წარმომადგენლობა საკუთარი სახლებიდან. ჩვენს პორტფოლიოში არა ერთი საქმეა სადაც ჩვენმა კლიენტებმა მიიღეს მნიშვნელოვანი და დამსახურებული კომპენსაცია სახლიდან გაუსვლელად. ასევე ჩვენი კომპანია თანამშრომლობს საფრანგეთის ადვოკატთა კოლეგიასთან Centre de la protection international, რომლებიც საჭიროებიდან გამომდინარე საქმეში მიიღებენ მონაწილეობას.
ფიქრობთ რომ გაქვთ საბაბი სამართლის ევროპაში მოსაძიებლად? ჩვენ მზად ვართ გაგიწიოთ კონსულტაცია ყველა ნიუანსსა და ასპექტში და წარმოგადგინოთ სასამართლოში.

Appeal to the European Court of Human Rights (ECHR)
Do you believe you have grounds to seek justice at the European Court of Human Rights (ECHR)? We will assist you.
June 23, 2023
In recent years, the European Court of Human Rights (ECtHR) has become an increasingly important forum for Georgian citizens seeking justice for human rights violations.
The most common reason for seeking justice at the ECtHR is the violation of the right to a fair trial, including prolonged detention without trial or an unfair trial. As an example, Georgian law provides for compensation of court costs of only up to 4%, which often does not cover the full cost of legal representation and can be considered a violation of the right to a fair trial.
The European Court of Human Rights (ECtHR) is an international court that hears cases of human rights violations within its jurisdiction, which includes all 47 member states of the Council of Europe. Individuals, NGOs and states can bring cases to the court if they believe their rights have been violated by a member state.
For those seeking redress through the ECtHR, it is important to work with an experienced law firm that understands the intricacies of international human rights law and has experience successfully representing clients in court. Just Advisors is one such firm, whose legal team has repeatedly successfully represented clients at the ECtHR.
The first step in appealing to the ECtHR is to exhaust all domestic remedies. This means that the person or organization must have already tried all possible legal remedies within the legal system of their country. If this is not done, the court may dismiss the case for inadmissibility.
At Just Advisors, we understand that the process at the ECtHR can be intimidating, especially for those who have already experienced trauma and injustice. That’s why we offer our clients full confidentiality and protection of their rights at every stage of the process. We believe that every client deserves to be treated with dignity and respect, and we work tirelessly to ensure that their voices are heard and their rights are protected.
One of the benefits of working with Just Advisors is our cross-jurisdictional experience in various areas of law. This enables us to successfully defend the interests of our clients not only in Georgian courts but also in international institutions. We understand that human rights violations often have complex legal, political and social dimensions, and we strive to take a holistic approach to each case we take on.
At Just Advisors, we take great care to ensure our clients are fully informed and supported throughout the ECtHR process. All proceedings are conducted remotely and our lawyers handle the entire process through correspondence and exchange of documents. This means that our clients can receive world-class legal representation from the comfort of their own homes. We have more than one case in our portfolio. Сompensations up to 6000 euro was awarded by Court to some of our clients without having to put a lot of personal resources into it.
Do you think you have a reason to seek justice at the ECHR? We are ready to head you on all nuances and aspects and to defend your interests in ECtHR.