”თი ბი სი” ბანკის ახალი პოლიტიკა
2024 წლის 1 აპრილიდან TBC ბანკი გადადის განახლებულ პოლიტიკასა და პროცედურებზე საერთაშორისო სანქციების შესასრულებლად
April 1, 2024
მარინა პიდუაშვილი, პარტნიორი, ადვოკატი
“თი ბი სი” ბანკმა წარმოადგინა განახლებული პოლიტიკა და პროცედურები, რომლებიც მან შეიმუშავა გაეროს, დიდი ბრიტანეთის, აშშ-სა და ევროკავშირის მიერ დაწესებული საერთაშორისო სანქციების შესაბამისად.
ვის შეიძლება შეეხოს ეს?
დოკუმენტი ვრცელდება კომერციულ და არაკომერციულ ორგანიზაციებზე, ასევე ფიზიკურ პირებზე, რომლებიც იღებენ ან რიცხავენ თანხებს «განსაკუთრებულად საყურადღებო» ქვეყნებიდან.
განვიხილოთ დეტალურად.
შეზღუდვები სავალუტო ტრანზაქციებზე რუსეთის ფედერაციასთან
რუსეთის ფედერაციასთან დაკავშირებული სავალუტო ოპერაციების ინსპექტირება მკაცრდება. ბანკს შეუძლია მოითხოვოს დამატებითი დოკუმენტები: ინვოისი, ხელშეკრულება, საქონლის წარმოშობის სერტიფიკატი და ა.შ. რათა შეამოწმოს, არის თუ არა თქვენი ტრანზაქცია სანქცირებული.
მკაცრად აკრძალულია ტრანზაქციები, დანიშნული/სანქცირებული პირისგან ან პირებისგან, რომლებიც ახდენენ რუსეთის სამხედრო-სამრეწველო ბაზის მხარდაჭერას.
ასევე აკრძალულია არაპირდაპირი ტრანზაქციები სანქცირებულ ქვეყნებთან, როგორიცაა ირანის ისლამური რესპუბლიკა.
შეზღუდვები სავალუტო ტრანზაქციებზე სხვა ქვეყნებთან
კერძოდ, აკრძალვა ვრცელდება საერთაშორისო სავაჭრო გადახდებზე, სადაც კონტრაგენტი, საქონლის წარმოშობის ქვეყანა, სატრანსპორტო მარშრუტი ან სატრანსპორტო საშუალების რეგისტრაციის ქვეყანა (საავიაციო, წყლის, სახმელეთო და სარკინიგზო ტრანსპორტით) დაკავშირებულია ირანთან ან ნებისმიერ სხვა სანქცირებულ ქვეყანასთან.
საერთაშორისო გადახდების გაგზავნის პირობები
საერთაშორისო გადახდის გაგზავნასთან დაკავშირებული დოკუმენტაციის მოთხოვნები დამოკიდებულია, მიმღები კომპანიის ქვეყანაზე.
წარსადგენი დოკუმენტაციის უფრო დეტალური მოთხოვნები შეგიძლიათ იხილოთ “თი ბი სი” ბანკის ვებ-გვერდზე
საერთაშორისო გადახდების მიღების პირობები
საზღვარგარეთიდან მიღებული გადახდებისთვის, “თი ბი სი” ბანკს შეუძლია მოითხოვოს გადარიცხვის წარმოშობის დამადასტურებელი დამატებითი დოკუმენტები და შეაჩეროს გადარიცხვა მათ მიწოდებამდე.
განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა ისეთ გადახდებს, რომლებიც მიღებულია ისეთი ქვეყნებიდან, როგორებიცაა, აზერბაიჯანი, სომხეთი, რუსეთის ფედერაცია, ყაზახეთი, ყირგიზეთი, ბელორუსია და არაბთა გაერთიანებული საამიროები.
თუ ბანკი აღმოაჩენს, რომ ტრანზაქცია დაკავშირებულია სანქციებთან, მას აქვს უფლება:
• შეაჩეროს ტრანზაქცია საჭირო დოკუმენტაციის მიღებამდე.
• მოითხოვოს წინა ტრანზაქციების დოკუმენტაცია.
• გააუქმოს ტრანზაქცია, თუ მომხმარებელმა არ წარადგინა საჭირო დოკუმენტაცია და/ან ტრანზაქცია არ შეესაბამება ბანკის შიდა პოლიტიკას.
• დახუროს მომხმარებლის ანგარიშები (წინასწარი შეტყობინების გარეშე)
თვალყური ადევნეთ ბანკის შეტყობინებებს, რათა არ გამოტოვოთ დამატებითი დოკუმენტების მოთხოვნები, ხოლო თუ გჭირდებათ დახმარება დოკუმენტაციის მართვაში ან თქვენი ინტერესების წამოჭრაში, დაუკავშირდით Just Advisors-ის სპეციალისტებს.

New policy by tbc bank
Starting April 1, 2024, TBC Bank is implementing updated policies and procedures to comply with international sanctions.
April 1, 2024
Marina Piduashvili, Partner, Lawyer
Recently, the leading Georgian bank, TBC Bank, introduced updated policies and procedures, designed to comply with international sanctions imposed by the UN, UK, USA, and EU.
Who does this affect?
The policy applies to both commercial and non-commercial organizations, as well as individuals, who send or receive funds to countries of "special attention."
Let’s delve into the details.
Restrictions on currency transactions with the russian federation
Checks on currency transactions involving the Russian Federation are being tightened. The bank may request additional documents such as invoices, contracts, certificates of origin of goods, etc., to verify whether your transaction falls under sanctions.
Transactions involving designated/sanctioned individuals or entities supporting Russia’s military-industrial complex are strictly prohibited.
Restrictions on currency transactions with other countries
Indirect transactions with sub-sanctioned countries, such as the Islamic Republic of Iran, are also prohibited.
Specifically, the prohibition extends to international trade settlements where the counterparty, country of origin of goods, transport route, or country of registration of the transport vehicle (in aviation, maritime, land, and rail transport) is connected to Iran or any other sanctioned country.
Terms for sending international payments
Documentation requirements for sending international payments depend on the recipient company’s country.
For more detailed document requirements, you can visit the TBC Bank website
Terms for receiving international payments
For payments received from abroad, TBC Bank may request additional documents confirming the origin of the transfer and may suspend the transfer until they are provided.
Special attention is paid to payments from countries such as Azerbaijan, Armenia, Russian Federation, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Belarus, and UAE.
If the bank detects a transaction linked to sanctions, it reserves the right to:
• Suspend the transaction until all required documents are received
• Request documents for past transactions
• Cancel the transaction if the client fails to provide the required documentation and/or if the transaction does not comply with the bank’s internal policy
• Close the client’s accounts (without prior notice)
Stay tuned for messages from the bank to avoid missing requests for additional documents. And if you need assistance with document management or representation of your interests, feel free to contact the specialists at Just Advisors.