”თი ბი სი” ბანკის ახალი პოლიტიკა
2024 წლის 1 აპრილიდან TBC ბანკი გადადის განახლებულ პოლიტიკასა და პროცედურებზე საერთაშორისო სანქციების შესასრულებლად
April 1, 2024
მარინა პიდუაშვილი, პარტნიორი, ადვოკატი
“თი ბი სი” ბანკმა წარმოადგინა განახლებული პოლიტიკა და პროცედურები, რომლებიც მან შეიმუშავა გაეროს, დიდი ბრიტანეთის, აშშ-სა და ევროკავშირის მიერ დაწესებული საერთაშორისო სანქციების შესაბამისად.
ვის შეიძლება შეეხოს ეს?
დოკუმენტი ვრცელდება კომერციულ და არაკომერციულ ორგანიზაციებზე, ასევე ფიზიკურ პირებზე, რომლებიც იღებენ ან რიცხავენ თანხებს «განსაკუთრებულად საყურადღებო» ქვეყნებიდან.
განვიხილოთ დეტალურად.
შეზღუდვები სავალუტო ტრანზაქციებზე რუსეთის ფედერაციასთან
რუსეთის ფედერაციასთან დაკავშირებული სავალუტო ოპერაციების ინსპექტირება მკაცრდება. ბანკს შეუძლია მოითხოვოს დამატებითი დოკუმენტები: ინვოისი, ხელშეკრულება, საქონლის წარმოშობის სერტიფიკატი და ა.შ. რათა შეამოწმოს, არის თუ არა თქვენი ტრანზაქცია სანქცირებული.
მკაცრად აკრძალულია ტრანზაქციები, დანიშნული/სანქცირებული პირისგან ან პირებისგან, რომლებიც ახდენენ რუსეთის სამხედრო-სამრეწველო ბაზის მხარდაჭერას.
ასევე აკრძალულია არაპირდაპირი ტრანზაქციები სანქცირებულ ქვეყნებთან, როგორიცაა ირანის ისლამური რესპუბლიკა.
შეზღუდვები სავალუტო ტრანზაქციებზე სხვა ქვეყნებთან
კერძოდ, აკრძალვა ვრცელდება საერთაშორისო სავაჭრო გადახდებზე, სადაც კონტრაგენტი, საქონლის წარმოშობის ქვეყანა, სატრანსპორტო მარშრუტი ან სატრანსპორტო საშუალების რეგისტრაციის ქვეყანა (საავიაციო, წყლის, სახმელეთო და სარკინიგზო ტრანსპორტით) დაკავშირებულია ირანთან ან ნებისმიერ სხვა სანქცირებულ ქვეყანასთან.
საერთაშორისო გადახდების გაგზავნის პირობები
საერთაშორისო გადახდის გაგზავნასთან დაკავშირებული დოკუმენტაციის მოთხოვნები დამოკიდებულია, მიმღები კომპანიის ქვეყანაზე.
წარსადგენი დოკუმენტაციის უფრო დეტალური მოთხოვნები შეგიძლიათ იხილოთ “თი ბი სი” ბანკის ვებ-გვერდზე
საერთაშორისო გადახდების მიღების პირობები
საზღვარგარეთიდან მიღებული გადახდებისთვის, “თი ბი სი” ბანკს შეუძლია მოითხოვოს გადარიცხვის წარმოშობის დამადასტურებელი დამატებითი დოკუმენტები და შეაჩეროს გადარიცხვა მათ მიწოდებამდე.
განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა ისეთ გადახდებს, რომლებიც მიღებულია ისეთი ქვეყნებიდან, როგორებიცაა, აზერბაიჯანი, სომხეთი, რუსეთის ფედერაცია, ყაზახეთი, ყირგიზეთი, ბელორუსია და არაბთა გაერთიანებული საამიროები.
თუ ბანკი აღმოაჩენს, რომ ტრანზაქცია დაკავშირებულია სანქციებთან, მას აქვს უფლება:
• შეაჩეროს ტრანზაქცია საჭირო დოკუმენტაციის მიღებამდე.
• მოითხოვოს წინა ტრანზაქციების დოკუმენტაცია.
• გააუქმოს ტრანზაქცია, თუ მომხმარებელმა არ წარადგინა საჭირო დოკუმენტაცია და/ან ტრანზაქცია არ შეესაბამება ბანკის შიდა პოლიტიკას.
• დახუროს მომხმარებლის ანგარიშები (წინასწარი შეტყობინების გარეშე)
თვალყური ადევნეთ ბანკის შეტყობინებებს, რათა არ გამოტოვოთ დამატებითი დოკუმენტების მოთხოვნები, ხოლო თუ გჭირდებათ დახმარება დოკუმენტაციის მართვაში ან თქვენი ინტერესების წამოჭრაში, დაუკავშირდით Just Advisors-ის სპეციალისტებს.

Новая политика банка TBC
С 1 апреля 2024 года Банк TBC переходит на обновленную политику и процедуры для соответствия международным санкциям
1 апреля 2024
Марина Пидуашвили, Партнер, Адвокат
На днях ведущий грузинский банк — Банк TBC — представил обновленную политику и процедуры, разработанные им для соответствия международным санкциям, введенным ООН, Великобританией, США и ЕС.
Кого это может коснуться?
Политика распространяется на коммерческие и некоммерческие организации, а также на частные лица, получающие или перечисляющие денежные средства в страны «особого внимания».
Разбираемся подробнее
Ограничения на валютные транзакции с Российской Федерацией
Ужесточаются проверки валютных операций, связанных с Российской Федерацией. Банк может запросить дополнительные документы: счет-фактуру, договор, сертификат происхождения товаров и т. д., чтобы проверить, относится ли ваша операция к санкциям.
Строго запрещены операции, вовлекающие назначенных/санкционированных лиц или лиц, поддерживающих военно-промышленную базу России.
Ограничения на валютные транзакции с другими странами
Также запрещены косвенные транзакции с подсанкционными странами, такими как Исламская Республика Иран.
В частности, запрет распространяется на международные расчеты по торговле, где контрагент, страна происхождения товаров, транспортный маршрут или страна регистрации транспортного средства (в авиационных, водных, наземных и железнодорожных перевозках) связаны с Ираном или любой другой санкционированной страной.
Условия отправки международных платежей
Требования к документации для отправки международного платежа зависит от страны компании-получателя.
С более подробными требованиями к предоставляемым документам вы можете ознакомиться на сайте банка TBC.
Условия получения международных платежей
Для платежей, полученных из-за рубежа, банк TBC может запросить дополнительные документы, подтверждающие происхождение перевода и приостановить перевод до их предоставления.
Особое внимание уделяется платежам из таких стран, как Азербайджан, Армения, Российская Федерация, Казахстан, Киргизия, Беларусь и ОАЭ.
Если банк обнаружит, что транзакция связана с санкциями, он оставляет за собой право:
• Приостановить транзакцию до получения всех требуемых документов
• Запросить документы по прошлым транзакциям
• Отменить транзакцию, если клиент не предоставит требуемую документацию и/или транзакция не соответствует внутренней политике банка
• Закрыть счета клиента (без предварительного уведомления)
Отслеживайте сообщения от банка, чтобы не пропустить запросы на дополнительные документы. А если вам нужна помощь в документообороте или представлении ваших интересов — обращайтесь к специалистам Just Advisors.