საქართველოს მოქალაქეობის 2022 წლის სტატისტიკა - პრეზიდენტის გამოცდილება
ცოტა ხნის წინ ჩვენ განვიხილეთ 2022 წელს საქართველოში ბინადრობის ნებართვების გაცემის სტატისტიკა (დადებითი და უარყოფითი გადაწყვეტილებების შეფარდება). საინტერესოა, როგორი მაჩვენებლებია საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების მხრივ. ჩვენ გამოვითხოვეთ ინფორმაცია სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოდან, რომელმაც გვიჩვენა, რომ საქართველოს მოქალაქეობა 2022 წელს მიიღო და აღიდგინა სულ 4084 ადამიანმა.
3104 განმცხადებელმა მიიღო უარი მოქალაქეობის მიღებაზე ან აღდგენაზე (საერთო განცხადებების 32%).
საგამონაკლისო წესით მოქალაქეობა მიიღო 1976 განმცხადებელმა. მოქალაქეობა აღიდგინა 2075 განმცხადებელმა (მათ შრის 22 განმცხადებელმა აღიდგინო მოქალაქეობა ჩვეულებრივი წესით, დანარჩენებმა აღდგენის დროებითი უფლების საფუძველზე). ყველაზე ნაკლები განცხადება, შესაბამისად - დადებითი და უარყოფითი გადაწყვეტილება, მიღებული იყო საქართველოს მოქალაქეობის ჩვეულებრივი წესით მინიჭებასთან დაკავშირებით - სულ 8 განცხადება, საიდანაც სამი -დაკმაყოფილდა.
გამარტივებული წესით (საქართველოს მოქალაქესთან ქორწინება): დადებითი გადაწყვეტილება -  8, უარი - 8, ხოლო 13 განცხადება დარჩა განუხილველი.
წინა წლების მონაცემებს აქვეყნებდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI). მათ ანგარიშში ნათქვამია, რომ სტატისტიკის წყარო არის პრეზიდენტის ადმინისტრაცია. სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მონაცემები არ გამოუქვეყნებია. IDFI-ს დოკუმენტში ყურადღება გამახვილებულია, რომ ბოლო 5 წლის განმავლობაში, განმცხადებლების თითქმის 70% რომლებმაც მიიღეს საქართველოს მოქალაქეობა (მათ გარდა, ვინც მოქალაქეობა აღიდგინა), ჰქონდათ რუსეთის პასპორტი.
2022 წელს საქართველოს მოქალაქეობის საკითხთა სტატისტიკა
შეგახსენებთ, რომ JUST ADVISOR-ის გუნდში არიან ადვოკატები, რომლებსაც დიდი გამოცდილება აქვთ მიგრაციასთან დაკავშირებულ საკითხებში, მათ შორის მოქალაქეობის მინიჭების აღდგენის და უარყოფითი გადაწყვეტილების სასამართლოში გასაჩივრების კუთხით. შეგიძლიათ ნებისმიერ დროს მოგვმართოთ მოქალაქეობის ან ბინადრობის ნებართვის მიღების საკითხზე კონსულტაციისთვის. მზად ვართ ყველა ეტაპზე გაგიწიოთ პროფესიონალური იურიდიული დახმარება.

Гражданство Грузии 2022 — статистика решений Президента
Недавно мы разбирали статистику обращений за ВНЖ (процент отказов и выданных разрешений) в Грузии в 2022 году. Как обстояли дела с получением гражданства страны? Мы запросили данные у Агентства по развитию национальных сервисов.
Гражданство получили и восстановили 4084 человека. Среди тех, кто подавал заявление на восстановление или получение гражданства, число отказов составило 3104 (32%).
В исключительном порядке гражданство было предоставлено 1976 заявителям (описание процедуры — в нашей статье по ссылке). Восстановили гражданство 2075 человек (в том числе 22 через обычный порядок, остальные воспользовались временным правом на восстановление). Меньше всего обращений и, соответственно, удовлетворенных заявлений на гражданство и отказов среди тех, кто решил получить гражданство в порядке натурализации (нужно законно проживать на территории страны 10 лет, знать язык, историю, владеть недвижимостью и иметь работу либо вести бизнес в Грузии): 3 из 8 обратившихся повезло, еще 3 заявки на рассмотрении.
В упрощенном порядке (через брак с гражданином/гражданкой Грузии) было удовлетворено 8 прошений, 8 нет, 13 остались без рассмотрения.
Цифры за предыдущие годы озвучивал Институт развития свободы информации (IDFI). В их отчете указано, что статистика была предоставлена Администрацией президента Грузии. Агентство по развитию национальных сервисов данные не публиковало.
В документе IDFI сказано, что за 5 лет, по статистике, почти 70% получивших гражданство Грузии (кроме тех, кто восстановил его) имели российский паспорт.
Статистика предоставления гражданства Грузии в 2022 году
Напоминаем, что в команде JUST Advisors работают опытные миграционные адвокаты, которые специализируются на сложных случаях получения и восстановления гражданства Грузии, а также на обжаловании отказов в его предоставлении. Вы всегда можете обратиться к нам за консультациями по вопросам получения гражданства Грузии или ВНЖ. Мы готовы обеспечить профессиональную юридическую поддержку на всех этапах, включая судебные процедуры.