საქართველოს მოქალაქეობის 2022 წლის სტატისტიკა - პრეზიდენტის გამოცდილება
ცოტა ხნის წინ ჩვენ განვიხილეთ 2022 წელს საქართველოში ბინადრობის ნებართვების გაცემის სტატისტიკა (დადებითი და უარყოფითი გადაწყვეტილებების შეფარდება). საინტერესოა, როგორი მაჩვენებლებია საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების მხრივ. ჩვენ გამოვითხოვეთ ინფორმაცია სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოდან, რომელმაც გვიჩვენა, რომ საქართველოს მოქალაქეობა 2022 წელს მიიღო და აღიდგინა სულ 4084 ადამიანმა.
3104 განმცხადებელმა მიიღო უარი მოქალაქეობის მიღებაზე ან აღდგენაზე (საერთო განცხადებების 32%).
საგამონაკლისო წესით მოქალაქეობა მიიღო 1976 განმცხადებელმა. მოქალაქეობა აღიდგინა 2075 განმცხადებელმა (მათ შრის 22 განმცხადებელმა აღიდგინო მოქალაქეობა ჩვეულებრივი წესით, დანარჩენებმა აღდგენის დროებითი უფლების საფუძველზე). ყველაზე ნაკლები განცხადება, შესაბამისად - დადებითი და უარყოფითი გადაწყვეტილება, მიღებული იყო საქართველოს მოქალაქეობის ჩვეულებრივი წესით მინიჭებასთან დაკავშირებით - სულ 8 განცხადება, საიდანაც სამი -დაკმაყოფილდა.
გამარტივებული წესით (საქართველოს მოქალაქესთან ქორწინება): დადებითი გადაწყვეტილება -  8, უარი - 8, ხოლო 13 განცხადება დარჩა განუხილველი.
წინა წლების მონაცემებს აქვეყნებდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI). მათ ანგარიშში ნათქვამია, რომ სტატისტიკის წყარო არის პრეზიდენტის ადმინისტრაცია. სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მონაცემები არ გამოუქვეყნებია. IDFI-ს დოკუმენტში ყურადღება გამახვილებულია, რომ ბოლო 5 წლის განმავლობაში, განმცხადებლების თითქმის 70% რომლებმაც მიიღეს საქართველოს მოქალაქეობა (მათ გარდა, ვინც მოქალაქეობა აღიდგინა), ჰქონდათ რუსეთის პასპორტი.
2022 წელს საქართველოს მოქალაქეობის საკითხთა სტატისტიკა
შეგახსენებთ, რომ JUST ADVISOR-ის გუნდში არიან ადვოკატები, რომლებსაც დიდი გამოცდილება აქვთ მიგრაციასთან დაკავშირებულ საკითხებში, მათ შორის მოქალაქეობის მინიჭების აღდგენის და უარყოფითი გადაწყვეტილების სასამართლოში გასაჩივრების კუთხით. შეგიძლიათ ნებისმიერ დროს მოგვმართოთ მოქალაქეობის ან ბინადრობის ნებართვის მიღების საკითხზე კონსულტაციისთვის. მზად ვართ ყველა ეტაპზე გაგიწიოთ პროფესიონალური იურიდიული დახმარება.

Georgian Citizenship 2022 — President’s Decision Statistics
Recently, we analyzed the statistics of applications for residence permits (percentage of refusals and issued permits) in Georgia in 2022. How did things go with obtaining citizenship of the country? We requested data from the Agency for the Development of National Services.
Citizenship was granted and restored for 4084 individuals. Among those who applied for citizenship restoration or acquisition, the number of refusals was 3104 (32%).
In exceptional cases, citizenship was granted to 1976 applicants (procedure description - in our article at the link). Citizenship was restored for 2075 individuals (including 22 through the regular process, the rest utilized the temporary right to restoration). The least number of applications and, accordingly, satisfied citizenship requests and refusals were among those who decided to obtain citizenship through naturalization (legally residing in the country for 10 years, knowing the language, history, owning property, and having a job or running a business in Georgia): 3 out of 8 applicants were successful, with 3 more applications under consideration.
In a simplified process (through marriage to a Georgian citizen), 8 requests were approved, 8 were denied, and 13 remained unprocessed.
Figures for previous years were disclosed by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). Their report indicates that the statistics were provided by the Administration of the President of Georgia. The Agency for the Development of National Services did not publish the data.
The IDFI document states that over the past 5 years, nearly 70% of those who obtained Georgian citizenship (excluding those who restored it) held Russian passports.
Statistics on the provision of Georgian citizenship in 2022
We would like to remind you that the JUST Advisors team consists of experienced immigration lawyers specializing in complex cases of obtaining and restoring Georgian citizenship, as well as appealing denials of its provision. You can always reach out to us for consultations regarding Georgian citizenship or residence permits. We are ready to provide professional legal support at all stages, including legal proceedings.