როგორ შევამოწმოთ საქართველოს მოქალაქეობის არსებობის ფაქტი
საქართველოს მოქალაქეობა დასტურდება მოქალაქის ID ბარათით (პირადობით), აგრეთვე მოქალაქის საზღვარგარეთის პასპორტით.
მოქალაქეობის არსებობის ფაქტის დასადგენად ყველაზე სწრაფი გზაა მა ორიდან ერთ-ერთის სტატუსის დადგენაა შემდეგ საიტზე - https://sda.gov.ge/?page_id=6696. თუ პირმა დაკარგა საქართველოს მოქალაქეობა, მისი პირადობა არ იქნება აქტიური.  თუმცა, შესაძლოა, ამ გზამ შეცდომაში შეგვიყვანოს. მაგალითად, პირადობა შეიძლება აგრეთვე არააქტიური იყოს იმ შემთხვევაში, თუ მოქალაქე არ არის რეგისტრირებული მისამართზე (პირის მისამართზე რეგისტრაციიდან მოხსნა შესაძლებელია ამ პირის ინფორმირების/თანხმობის გარეშეც).
ამიტომ, ყველაზე სწორი გზაა მიმართოთ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მოქალაქის სტატუსის შესამოწმებლად (იუსტიციის სახლის მეშვეობით).
• სტატუსის შესამოწმებლად სააგენტოს შეგიძლიათ მიმართოთ პირადად ან წარმომადგენლის მეშვეობით (ნოტარიული მინდობილობით დადასტურებელი), აგრეთვე დისტანციურად „სკაიპით“ - http://sda.gov.ge/.
• ინფორმაციის მისაღებად აუცილებელი ოპერატორს უთხრათ მოქალაქის პირადი ნომერი ან წარმოადგინოთ რაიმე მაიდენტიფიცირებელი დოკუმენტი ან მისი ასლი. იუსტიციის სახლის თანამშრომელი გადაამოწმებს სტატუს მონაცემთა ბაზაში და გაცნობებთ პასუხს (მათ შორის მოქალაქეობის დაკარგვის შემთხვევაში მის თარიღს) და ამოგიბეჭდავთ დაკავშირებული დოკუმენტების ასლებს.
• წერილობითი მიმართვის შემთხვევაში პასუხი მზადდება უფასოდ 10 დღის ვადაში და გეგზავნებათ მითითებულ ელექტრონულ ფოსტაზე.

Как проверить статус гражданина Грузии
Статус гражданина Грузии подтверждается удостоверением личности (пирадобой), а также заграничным паспортом гражданина Грузии.
Самый быстрый способ проверить гражданство — проверить статус одного из документов. Это можно сделать на сайте, выбрав соответствующий документ. Если лицо лишилась гражданства, то документ, например, пирадоба будет неактивной. Этот способ простой, но не всегда верный на 100% — пирадоба, например, будет неактивной, если у человека нет регистрации по месту жительства (помните, мы писали, что снятие с регистрационного учета по месту жительства возможно и без ведома/согласия зарегистрированного лица)
Поэтому самый верный и надежный способ — обратиться за проверкой статуса в Агентство по развитию национальных сервисов (Агентство).
• Обратиться с заявлением о проверке статуса гражданина Грузии может гражданин Грузии лично или через представителя (наличие нотариальной доверенности обязательно) в Агентство по развитию национальных сервисов (далее – Агентство) в Грузии, а также удаленно по скайпу.
• Для получения информации необходимо знать личный номер (ID) гражданина. Сотрудник Агентства проведет идентификацию заявителя и предоставит информацию о гражданстве (включая дату его утраты и основания) в ходе личной беседы или на основании письменного запроса.
• В случае обращения с письменным запросом (в том числе по доверенности), срок подготовки ответа на заявление составляет 10 рабочих дня, ответ предоставляется бесплатно и отправляется по почте.