მანქანის შემოწმება საქართველოში: რა შეიცვალა 2023 წელს?
საქართველოში, 2023 წლის იანვრიდან, ავტომობილების ტექნიკური დათვალიერების წესები გარკვეულწილად შეიცვალა
2023 წლის 6 თებერვალი
საქართველოში, 2023 წლის იანვრიდან, ავტომობილების ტექნიკური ინსპექტირების წესები გარკვეულწილად შეიცვალა: გამკაცრდა მოთხოვნები გამონაბოლქვისა და ხმაურის დონესთან მიმართებაში. გარდა ამისა, განმეორებითი ტექნიკური ინსპექტირება (ნაკლოვანებების აღმოფხვრის შემდეგ) გახდა ფასიანი.
როგორ გავიაროთ ავტომობილის ტექინსპექტირება საქართველოში
2019 წლის იანვრიდან სავალდებულო გახდა საქართველოში რეგისტრირებული ნებისმიერი კატეგორიის სატრანსპორო საშუალების ტექნიკური ინსპექტირება (მანამდე 2004 წელს ის იყო გაუქმებული). ახალი მსუბუქი ავტომანქანები (კატეგორიის M1) ტექნიკური ინსპექტირებისათვის წარდგენილ უნდა იქნას ინსპექტირების ცენტრში, მათი გამოშვებიდან მეოთხე წელს. 4-დან 8 წლამდე ავტომანქანები შემოწმებას გადიან ყოველ ორ წელიწადში ერთხელ, 8 წელზე მეტი ასაკის ავტომანქანები კი - წელიწადში ერთხელ.
ინსპექტირების ცენტრის სპეციალისტები ამოწმებენ:
• მანქანის ტიპის, მარკის, მოდელის და ფერის დოკუმენტაციასთან შესაბამისობას და იყო თუ არა განხორციელებული კონსტრუქციული ცვლილებები;
• ფარების და რეფლექტორების სამუშაო მდგომარეობას;
• სამუხრუჭე სისტემის ტექნიკური მდგომარეობას;
• უკანა ხედვის სარკეებს, საწმენდებს და წყლის მოსაცილებლებს;
• ღერძს, დისკებს, საბურავებს, საკიდარს;
• საჭის მოძრაობას, საჭის სვეტის საკეტს;
• შასის და მისი კომპონენტებს;
• ხმაურის და გამონაბოლქვის დონეს.
ტექნიკური დათვალიერება ტარდება ტექნიკური დიაგნოსტიკური საშუალებების, აგრეთვე ვიზუალური და ორგანოლეპტიკური კონტროლის მეთოდების გამოყენებით. განმეორებითი ტექინსპეტირების დროს ტარდება მხოლოდ მანქანის ვიზუალური დათვალიერება და იმ პოზიციების შემოწმება, რომლებტან დაკავშირებიტაც იყო პრეტენზიები.
ტექინსპექტირების პროცედურა საკმაოდ მარტივია: თქვენ გჭირდებათ ავტომანქანის პასპორტი, პირადობის მოწმობა და მომსახურების გადახდის ქვითარი. უნდა მიხვიდეთ PTI-ის ერთ-ერთ სადგურზე (სრული სია მოცემულია ვებგვერდზე PTI-ს |ტექდათვალიერება), გადაიხადოთ საფასური (ტარიფი დამოკიდებულია ასატრანსპორტო საშუალების კატეგორიაზე, მსუბუქი ავტომობილებისთვის - 60 ლარი) და გადასცეთ მანქანა შემმოწმებელს. სპეციალისტი თავად გაატარებს ავტომანქანას დაბრკოლებების ზოლზე. მითითებულ საიტზე ასევე შეგიძლიათ გაიგოთ სავალდებულო ტექნიკური ინსპექტირების თარიღი, იხილოთ FAQ და დარეგისტრირდეთ ონლაინ ან ტელეფონის საშუალებით და აირჩიოთ უახლოესი ტექისნპექტირების ცენტრი.
აღსანიშნავია, რომ თუ საქართველოში ჩამოხვედით საკუთარი მანქანით, მიიღეთ დროებითი ქართული ნომრები და გაატარეტ ავტომანქანამ დროებით რეგისტრაციაში,  მაშინ ტექნიკური ინსპექტირების გავლა მოგიწევთ 30 დღის ვადაში. ამ სტატიაში ავღნიშნეთ, რომ საქართველოში ავტომანქანა შეგიძლიათ მართოთ უცხოური ნომრით 90 დღის განმავლობაში  (ამ პერიოდში მასზე არ ვრცელდება ტექინსპექტირების გავლის წესები და წესების დარღვევისთვის პასუხისმგებლობა), რის შემდეგაც იგი ან უნდა მიექცეს თავისუფალ მიმოქცევაში, ან განთავსდეს დროებითი იმპორტის რეჟიმში. აქ შეგიძლიათ წაიკითხოთ საქართველოში საგზაო მოძრაობის წესების გავრცელებული დარღვევებისა და ჯარიმების შესახებ.
2023 წელს ავტომობილების ინსპექტირების ახალი წესები საქართველოში
2023 წლის 1 იანვრიდან საქართველოში გეგმიური ტექნიკური ინსპექტირების ტექნიკურ რეგლამენტში  ძალაში შევიდა ცვლილებები. დაწესებულია გამონაბოლქვის   უფრო მკაცრი სტანდარტები: ბენზინის ძრავით მანქანების გამონაბოლქვის კოეფიციენტი ამჟამად შეადგენს 0,55% CO (ნაცვლად 0,6%). ასევე, ცენტრის თანამშრომელი უფრო ყურადღებით შეაფასებს ხმაურის დონეს. ხარვეზების აღმოფხვრის შემდეგ განმეორებითი ტექნიკური ინსპექტირება (ამისთვის გეძლევატ ერთი თვე) თებერვლიდან გახდა  ფასიანი და მსუბუქი ავტომანქანებისათვის შეადგენს 20 ლარს.
რას მიაქცევა ყურადღება ავტომანქანის ტექნიკური ინსპექტირების დროს  გამონაბოლქვის დონის შემოწმებისას:
• ვიზუალური დათვალიერებისას შესამჩნევია გამონაბოლქვი აირების ჭარბი რაოდენობა (კვამლის ფერი შავი ან ნაცრისფერია).
• მწარმოებლის გამონაბოლქვის კონტროლის მოწყობილობა არ არსბეობს ან აშკარად ხარვეზინია.
• არსებობს გაჟონვები, რომლებმაც შეიძლება მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინოს გამონაბოლქვის დონის გამოთვლაზე.
შემოწმების დროს ასევე იზომება ხმაურის მაქსიმალური დონე და ხმაურის შემცირების სისტემის გამართულობა. ეს პარამეტრი არ უნდა იყოს გადაცდენილი მწარმოებლის სპეციფიკაციასტან შედარებით 10 დეციბელზე მეტით ოდენობით. თუ არ არის კონკრეტული მანქანის მოდელისთვის ხმაურის მაქსიმალური დონის შესახებ ინფორმაცია, ჩვეულებრივ მიიღება მხედველობაში
შემდეგი მაჩვენებლები:
1. დიზელის ძრავის მქონე მანქანებისთვის:
• M1 და N1 კატეგორია (4-დან 8 ადგილიანი ტევადობის მანქანები, პიკაპები და სატვირთო მანქანები 3,5 ტონამდე საერთო მასით) - 100–110 დბ;
• M2, N2 კატეგორია (8 ადგილზე მეტი ტევადობის, მაგრამ 5 ტონამდე ტევადობის მქონე მგზავრთა გადასაყვანი მანქანები, 3,5 ტონაზე მეტი საერთო მასის სატვირთო მანქანები) - 105–115 დბ;
• M3, N3 კატეგორია (სამგზავრო გადაზიდვის მანქანები 8 ადგილზე მეტი და 5 ტონაზე მეტი ტევადობით, 12 ტონაზე მეტი სატვირთო მანქანები) - 110–120 დბ.
2. ბენზინის ძრავიანი მანქანებისთვის:
• M1 და N კატეგორია 1 - 95-105 დბ;
• M2, N2 კატეგორია - 100-110 დბ;
• M3, N3 კატეგორია - 105-115 დბ.
სატრანსპორტო საშაულების კატეგორიის მიხედვით როდის უნდა იქნას გავლილი ტექნიკური ინსპეტირება  და მისი ფასი ცხირილის მიხედვით
ჯარიმები ტექინსპექტირების გავლის გარეშე მართვისთვის
იმ ავტოსატრანსპორტო საშუალების მართვა, რომელმაც დადგენილი წესით არ გაიარა პერიოდული ტექნიკური ინსპექტირება, გამოიწვევს ჯარიმას (ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი) 50 ლარის ოდენობით.
სატრანსპორტო საშუალების გადაცემა იმ პირისათვის, რომელმაც არ გაიარა ტექნიკური ინსპექტირება დადგენილი წესით, გამოიწვევს ფიზიკური პირის დაჯარიმებას 50 ლარის ოდენობით, ხოლო იურიდიული პირის დაჯარიმებას – 200 ლარის ოდენობით.
ჯარიმა უნდა იქნას გადახდილი  30 დღის ვადაში. შეუსრულებლობა გამოიწვევს დაჯარიმებას ორმაგი ოდენობით.  შემდგომი 30 დღის შემდეგ ვადაგადაცილების შემთხვევაში, შესაძლებელია ექვსი თვი ვადით დაკარგოთ მართვის მოწმობა. თუ დარღვევა დაფიქსირდა ვიდეოკამერებით, შეგიძლიათ დაზოგოთ ფული. თუ გადაიხდით ჯარიმას 10 დღის განმავლობაში, შეგიძლიათ იქონიოთ 20%-იანი ფასდაკლების იმედი.
საგულისხმოა, რომ სამართალდარღვევის ჩადენის მომენტიდან 60 დღის შემდეგ და საჯარიმო ქვითრის ფოსტის საშუალებით განმეორებით ჩაბარების შემთხვევაში, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო უზრუნველყოფს საჯარიმო ქვითრის საჯარო გამოქვეყნებას შსს-ს ოფიციალურ ვებგვერდზე.
ტექდათვალიერების ვადის გასვლის თარიღი და მორიგი სავალდებულო ტექნიკური ინსპექტირების თარიღი სატრანსპორტო საშუალების კატეგორიისა და სანომრე ნიშნის მიხედვით შეგიძლიათ შეამოწმოთ ვებგვერდზე.
მნიშვნელოვანია გვესმოდეს, რომ ტექნიკური ინსპექტირების წესები ვრცელდება საქართველოში რეგისტრირებულ ყველა ავტომობილზე, მათ შორის დროებითი ქართული ნომრის მქონე სატრანსპორტო საშუალებებზე, იმ შეთხვევაშიც კი თუ თქვენ გაიარეთ ტექნიკური ინპექტირება იმ ქვეყანაში, სადაც სატრანსპორტო საშუალებას მიღებული ჰქონდა «ისტორიული» ნომრები. თავად მფლობელის ეროვნებას არ გააჩნია არანაირი მნიშვნელობა.

Техосмотр авто в Грузии: что изменилось в 2023 году?
В Грузии с января 2023 года несколько изменились правила технического осмотра автомобилей: ужесточились требования к уровню выхлопов и к уровню шума. Плюс повторное ТО (после устранения недостатков) тоже сделали платным.
Как пройти техосмотр авто в Грузии
Технический осмотр любых категорий авто, зарегистрированных в Грузии, сделали обязательным с января 2019 года (до этого он был отменен в 2004 году). Новые легковые автомобили (категория M1) нужно доставить в центр инспектирования для ТО на четвертый год после выпуска. Машины от 4 до 8 лет проходят проверку раз в два года. Авто возрастом от 8 лет ― раз в год.
Специалисты центра инспектирования проверяют:
• соответствие документам типа, марки, модели и цвета машины, были ли изменения в конструкции;
• рабочее состояние фар и светоотражателей;
• техническое состояние тормозной системы;
• наличие зеркал заднего вида, стеклоочистителей и стеклоомывателей;
• ось, колеса, покрышки, подвеску;
• люфт руля, фиксатор рулевой колонки;
• шасси и его составляющие;
• уровень шума и уровень выхлопов.
Техосмотр проводят с использованием технических средств диагностики, а также визуальных и органолептических методов контроля. При повторном ТО проводится только визуальный осмотр транспортного средства и осмотр позиций, к которым были претензии.
Процедура ТО достаточна простая: нужны только паспорт машины, удостоверение личности и квитанция об оплате услуг. Необходимо приехать на одну из станций PTI (полный список есть на сайте PTI | ტექდათვალიერება), оплатив сбор (тариф зависит от категории ТС, для легковых авто ― 60 лари), и отдать машину тестировщику. Специалист сам проедет на ней по полосе препятствий. На указанном сайте можно также узнать дату обязательного техосмотра, посмотреть FAQ и зарегистрироваться онлайн или по телефону, выбрав ближайшую точку ТО.
Если вы приехали в Грузию на своем автомобиле, получили временные грузинские номера и поставили автомобиль на временную регистрацию, технический осмотр нужно будет пройти в течение 30 дней. В этой статье мы рассказывали, что управлять машиной с иностранными номерами в стране можно до истечения 90 дней (в этот период правила прохождения ТО и ответственность за нарушение правил на нее не распространяется), после этого ее нужно либо выпустить в свободное обращение в Грузии, либо поместить в режим временного ввоза. Здесь можно почитать о правилах ПДД в Грузии, распространенных нарушениях и штрафах
Новые правила техосмотра в Грузии в 2023 году
С 1 января 2023 года вступили в силу изменения в техническом регламенте для планового ТО в Грузии. Введены более строгие нормы в отношении вредных выбросов: коэффициент выхлопов для авто с бензиновым двигателем теперь составляет 0,55% CO (вместо 0,6% раньше). Также сотрудник центра будет более внимательно оценивать уровень шума. Повторный техосмотр после устранения недостатков (на это дается месяц) с февраля стал платным ― 20 лари для легковых авто.
На что будут обращать внимание при ТО автомобиля во время проверки уровня выхлопов:
• При визуальном осмотре наблюдаются видимые излишки выхлопных газов (цвет дыма черный или серый).
• Устройство контроля выбросов изготовителя отсутствует или явно неисправно.
• Есть утечки, которые могут оказать существенное влияние на расчеты выбросов.
При техосмотре также измеряют максимальный уровень шума и исправность системы шумоподавления. Этот параметр не должен отклоняться от указанного изготовителем больше чем на 10 децибел. Если информация о максимальном уровне шума для конкретной модели авто отсутствует, по умолчанию берутся следующие показатели:
1. Для автомобилей с дизельным двигателем:
• категория M1 и N1 (легковые авто с вместимостью от 4 до 8 мест, пикапы и грузовые авто с общей массой до 3,5 т) ― 100–110 дБ;
• категория M2, N2 (ТС для перевозки пассажиров с вместимостью более 8 мест, но до 5 т, грузовые авто с общей массой более 3,5 т) ― 105–115 дБ;
• категория M3, N3 (ТС для пассажирских перевозок с вместимостью более 8 мест и более 5 т, грузовые автомобили более 12 т) ― 110–120 дБ.
2. Для автомобилей с бензиновым двигателем:
• категория M1 и N1 ― 95–105 дБ;
• категория M2, N2 ― 100–110 дБ;
• категория M3, N3 ― 105–115 дБ.
Когда проходить ТО по категории ТС и сколько это стоит в таблице
Данные в лари. *Начисленная оплата труда/фонд заработной платы (базовый оклад, премиальные, надбавки и другие поощрительные выплаты, компенсационные выплаты и другие, которые были начислены работающему персоналу или выданы в натуральной форме и стоимость которых включена в оплату труда) делится на среднесписочную численность наемных работников. **Данные за I–III кварталы
Штрафы за вождение без ТО
Управление автотранспортным средством, не прошедшим в установленном порядке периодический техосмотр, карается штрафом (Кодекс об административных правонарушениях) в размере 50 лари.
Передача транспортного средства в управление другому лицу, не прошедшему в установленном порядке ТО, влечет штраф в размере 50 лари на физическое лицо и 200 лари на юридическое лицо или индивидуального предпринимателя.
Штраф нужно оплатить в течение 30 дней. Если этого не произойдет, то будет наложен двойной штраф. По истечении еще 30 дней в случае просрочки вас могут лишить водительских прав на полгода. Если факт нарушения зафиксируют камеры, можно сэкономить. Оплатив штраф в течение 10 дней, можно рассчитывать на дисконт 20%.
В случае повторной доставки квитанции о штрафе по почте и по истечении 60 дней с момента совершения правонарушения Министерство внутренних дел Грузии обеспечивает публичное опубликование квитанции о штрафе на официальном сайте Министерства внутренних дел Грузии.
Проверить срок окончания действия технического осмотра и дату следующего обязательного ТО можно по категории ТС и номерному знаку на сайте.
Важно помнить, что правила прохождения техосмотра распространяются на все транспортные средства, зарегистрированные в Грузии, включая авто с временными грузинскими номерами, даже если вы проходили ТО в стране, где были получены «исторические» номера на автомобиль. Гражданство самого владельца не имеет никакого значения.