იურიდიული აუთსორსინგი საქართველოში ბიზნესისთვის
საქართველოში სამეწარმეო საქმიანობის განხორციელების სიმარტივის მიუხედავად, უცხოური მონაწილეობის მქონე კომპანიები რეგულარულად აწყდებიან იურიდიული და საბუღალტრო დახმარების საჭიროებასთან, მაშინაც კი, თუ მათ ჰყავთ საკუთარი სპეციალისტები კადრებში. ჩვენ მიგვაჩნია, რომ ოპტიმალური ფორმატი არის კორპორატიული იურიდიული აუთსორსინგი. გიყვებით, როგორ არის ეს აწყობილი JUST Advisors-ში.
როგორ ავირჩიოს  კომპანიამ იურისტი საქართველოში
ნებისმიერი ბიზნეს საქმიანობა, განსაკუთრებით სხვა ქვეყანაში, იურიდიული დახმარების საჭიროების წინაშე დგას. თითქმის ყველა ბიზნეს პროცესი გარკვეულწილად უკავშირდება სამართლებრივი საკითხების გადაწყვეტას. საკუთრების ნებისმიერი ფორმის კომპანიებისთვის, დასაქმებულთა რაოდენობისა და ბრუნვის ოდენობისთვის, განსხვავება მდგომარეობს მხოლოდ იმაში, თუ რამდენად ხშირად საჭიროა კვალიფიციური დახმარება და იურიდიული კონსულტაცია.
ბევრი დამწყები მეწარმის აზრით, საქართველოში ბიზნესის წარმართვა არც ისე რთულია. ქვეყნის ხელისუფლება მრავალი წლის განმავლობაში ცდილობს კონკურენცია გაუწიოს პოპულარულ ოფშორულ იურისდიქციებს. ტყუილად არ არის, რომ ქვეყანა ზედიზედ რამდენიმე წელია მე-7 ადგილზეა Doing Business-ის რეიტინგში: შედარებითი სიმარტივე კომპანიის რეგისტრაციისთვის,   მიმზიდველი საგადასახადო განაკვეთები და შეღავათები IT-სთვის. ამასთან, სამართლებრივი რეგულირების სიმჭიდროვე, როგორც ბევრ ქვეყანაში, წლიდან წლამდე იზრდება, ცვლილებები შედის საგადასახადო და შრომის კანონმდებლობაში, სავაჭრო სფეროს წესებში და ა.შ. კომპანიის მარტივი რეგისტრაცია არ ნიშნავს, რომ ბიზნესის წარმართვის სამართლებრივი რეგულირება არ არსებობს.
ეს ნიშნავს, რომ თქვენ აუცილებლად დაგჭირდებათ იურიდიული დახმარება. იდეალურ შემთხვევაში, თქვენ გჭირდებათ იურისტი (ამასთანავე, ფართო სპექტრის სპეციალისტი, კორპორატიული, სამოქალაქო, ადმინისტრაციული, შრომისა და საგადასახადო სამართლის საკითხებში), რომელმაც იცის ადგილობრივი კანონმდებლობა და მისი გამოყენების პრაქტიკა, ფლობს ქართულ ენას კონტრაქტორებთან, პარტნიორებთან და სამთავრობო უწყებებთან კომუნიკაციისათვის, ასევე თქვენი მშობლიური ენა თქვენთან და თქვენს გუნდთან კომუნიკაციისთვის, და სასურველია ის იყოს მუდმივად, რადგან კითხვები, რომლებიც მოითხოვს სამართლებრივ შეფასებას, შეიძლება ნებისმიერ დროს გამოჩნდეს და მათზე პასუხები, როგორც წესი, საჭირო იყო გუშინ.
რჩება მხოლოდ აირჩიოთ-ინჰაუზ თუ აუთსორსინგი? იურისტი თუ იურიდიული ფირმა?
უკრაინის, ბელარუსისა და რუსეთის მოქალაქეებმა 2022 წლის მარტიდან 5 თვეში საქართველოში 12 ათასზე მეტი ბიზნეს სუბიექტი დაარეგისტრირეს. მონაცემები გამოცემულია საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ.
რით არის მომგებიანი იურიდიულ აუთსორსინგი?
საქართველოში ბიზნესის გადმოტანისას საჭირო იქნება საგადასახადო და შრომითი კანონმდებლობის ნიუანსებში გარკვევა, ასევე კომპანიის რეგისტრაციისას სახელმწიფო უწყებებთან და ბანკებთან კომუნიკაციისთვის შუამავლის ჩართვა.
შესაძლებელია, იურიდიული პროცესების აუთსორსინგის უპირატესობა მდგომარეობს იმაში, რომ ის ათავისუფლებს თქვენთვის ძვირფას დროს, რათა თქვენ ყურადღება გაამახვილოთ იმ საქმიანობას, რომელსაც მოაქვს შემოსავალი. თუ თქვენი შემსრულებელი ნამდვილად კარგად ერკვევა იმაში, რასაც აკეთებს, თქვენ შეგიძლიათ იმედი იქნიოთ უმოკლეს ვადებში სტაბილურ საიმედო შედეგებს.
არ არსებობს არანაირი ტექნიკური პრობლემა იურიდიული აუთსორსინგის მოსაზიდად. პანდემიის დროს ყველა შეეჩვია დისტანციურად მუშაობას, ხოლო ციფრული ტექნოლოგიის დონე კი აადვილებს კომუნიკაციას, ამოცანების დასახვას და პროცესების კონტროლს.
სააბონენტო იურიდული მომსახურება JUST Advisors-ისგან
დღეს, 20-ზე მეტი კომპანია სხვადასხვა საქმიანობის სფეროდან, მათ შორის მსხვილი საერთაშორისო IT კომპანიები, რითეილები, სოფლის მეურნეობის მწარმოებლები, HoReCa-ები და კომპანიები განათლების სფეროდან, იმყოფებიან JUST Advisors-ის სააბონენტო მომსახურებაზე. კომპანიას აქვს საკმარისი პროფესიონალი კორპორატიული ადვოკატები და იურისტები, რომლებიც სპეციალიზირებულნი არიან ცალკეულ იურიდიულ საკითხებში და რომელთაც ძალუძთ სრულად დააკმაყოფილონ როგორც ჩვენი რეგულარული კლიენტების მოთხოვნები, აგრეთვე მათი, ვინც მოგვამრთავს ერთჯერადი მომსახურებისათვის.
• ჩვენი თანამშრომლები მუშაობდნენ სხვა იურისდიქციებში და იციან დამკვეთების საერთაშორისო პრაქტიკა და მოლოდინი.
• თავად კომპანია უკვე 4 წელია ემსახურება საქართველოში უცხოური მონაწილეობით კომპანიებს და იცის მათი მოთხოვნები, სპეციფიკა და ამოცანები.
• კომპანიის ყველა თანამშრომელი საუბრობს ქართულ და თქვენს მშობლიურ ენაზე, რაც გამორიცხავს კომუნიკაციიის სირთულეებს, როგორც დამკვეთ კომპანიასთან, ასევე კონტრაგენტებთან და სახელმწიფო ორგანოებთან.
კორპორატიული იურიდიული აუთსორსინგის პაკეტი მოიცავს ჩვენი კლიენტებისთვის ხელმისაწვდომი მომსახურების მთელ სპექტრს, მათ შორის სადამფუძნებლო დოკუმენტების შემუშავებასა და შემოწმებას, ყველა სახის საკადრო დოკუმენტაციას, ნებისმიერი სირთულის სამოქალაქო ხელშეკრულებებს, ნებისმიერი კორპორატიული პროცედურის მხარდაჭერა, რეგისტრაციიდან ლიკვიდაციამდე, უძრავი ქონებასტან დაკავშირებულ გარიგებებს (მათ შორის ინვესტიცია მშენებლობაში, რეკონსტრუქციაში), მოლაპარაკებების წამართვას, სხვადასხვა ნებართვების შეთანხმებას და მიღებას, სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაციას და კომპანიის ინტერესების დაცვას კონფლიქტის მოგვარებაში.
თავად ურთიერთქმედების პროცესი საკმაოდ მარტივი და მოსახერხებელია. თქვენ შეგიძლიათ:
• აირჩიეთ მზა სააბონენტო მომსახურების ერთ-ერთი პაკეტი.
• კორპორატიულ იურისტთან კონსულტაციის შემდეგ ჩამოყალიბოთ ინდივიდუალური პაკეტი.
JUST Advisors ასევე უზრუნველყოფს სააბონენტო ბუღალტრულ მომსახურებას, ანუ გუნდში მუშაობენ იურისტები, საგადასახადო სპეციალისტები, ბუღალტრები და აუდიტორები. იურიდიული აუთსორსინგი, ჩვენს კლიენტებთან მუშაობის გამოცდილების საფუძველზე არის ბიზნესისთვის იურიდიული მომსახურების მიღების ყველაზე კომფორტული და მომგებიანი ფორმა. თქვენ მუდმივად ხართ პრაქტიკოსი პროფესიონალების ყურადღების ცენტრში, რომლებმაც იციან თქვენი ისტორია, მიმდინარე საჭიროებები და განვითარების ამოცანები.

Despite the simplicity of doing business in Georgia, companies with foreign participation regularly face the need for legal and accounting assistance, even if they have their own specialists on staff. We believe that the optimal format is corporate legal outsourcing. We tell you how it works in JUST Advisors.
How to choose a Lawyer for a Company in Georgia
Any business activity, especially in another country, faces the need for legal support. Almost all business processes are somehow connected with the solution of legal issues. For companies of any form of ownership, the number of Employees and the amount of turnover, the only difference is how often qualified assistance and legal advice are needed.
According to many aspiring entrepreneurs, doing business in Georgia is not so difficult. The country’s authorities have been trying to compete with the popular offshore jurisdictions for many years. It is not for nothing that the country has been ranked 7th in the Doing Business ranking for several years in a row: the relative ease of registering a company, attractive tax rates, and benefits for IT. However, the density of legal regulation, as in many countries, is growing from year to year, amendments are being introduced to tax and labor legislation, trade rules, and so on. The simple registration of a company does not mean that there is no legal regulation of doing business.
This means that you will definitely need legal assistance. Ideally, you need a Lawyer (and a specialist in a wide range of corporate, civil, administrative, labor and tax law issues) who knows local legislation and the practice of its application, the Georgian language for communicating with Contractors, partners and Government Agencies, as well as your native language for communicating with you and your team. And preferably on an ongoing basis, since questions requiring legal assessment can appear at any time, and answers to them, as a rule, were needed yesterday.
It remains to choose — inhouse or outsourcing? Lawyer or law firm?
Citizens of Ukraine, Belarus and Russia registered more than 12 thousand business entities in Georgia in 5 months from March 2022. The data is provided by the National Statistics Service of Georgia
What is the benefit of legal outsourcing?
When relocating a business to Georgia, it will be necessary to understand the nuances of tax and labor legislation, as well as to involve an intermediary for communications with Government Agencies and banks when registering a company.
Perhaps the biggest advantage of outsourcing legal processes is that it frees up your precious time so that you can focus on income-generating activities. If your Contractor is really well versed in what he is doing, you can count on fast deadlines and stable reliable results.
There are no technical problems to attract legal outsourcing. In the pandemic, everyone is used to working remotely, and the level of digitalization makes it easy to communicate, set tasks and control processes.
Subscription legal services from JUST Advisors
Today, more than 20 companies from various fields of activity, including large international IT companies, retailers, agricultural producers, HoReCa and companies from the field of education, are on the subscription service of JUST Advisors. The company has enough highly professional corporate Lawyers specializing in certain legal issues who are able to fully satisfy the requests of both our regular customers and those who apply for one-time services.
Features of legal outsourcing from JUST Advisors:
Our Employees have worked in other jurisdictions and know the international practice and expectations of the Customer.
The company itself has been serving companies with foreign participation in Georgia for 4 years and knows their requirements, specifics and tasks.
All Employees of the company speak Georgian and your native language, which eliminates difficulties with communication with both the Customer company and partners and civil services.
The package of corporate legal outsourcing includes the entire range of services available to our Clients, including the development and examination of constituent documents, all personnel documentation, civil Agreements of any complexity, support of any corporate procedures from registration to liquidation, real estate transactions (including investment in construction, reconstruction), negotiations, coordination and receipt various permits, trademark registration and protection of the company's interests in conflict resolution.
The interaction process itself is quite simple and convenient. You can:
Choose one of the ready-made subscription service packages.
To form an individual after consulting with a corporate Lawyer.
During the consultation, we dive into the interests of the business, discuss with the owner or director all the current and future needs of the company in legal services. Based on the results of the consultation, the optimal set of legal services that the company needs on an ongoing basis now and may be required in the future is agreed upon, and a package (or several) of subscription services is formed. At the same time, the Client can request all other services additionally at a discount and as a matter of priority.
USM Advisors also provides subscription accounting services, that is, Lawyers, tax specialists, accountants and auditors work in a team. Legal outsourcing, based on the experience of working with our Clients, is the most comfortable and profitable form of obtaining legal services for business. You are constantly in the focus of attention of practicing professionals who know your history, current needs and development tasks.