იურიდიული აუთსორსინგი საქართველოში ბიზნესისთვის
საქართველოში სამეწარმეო საქმიანობის განხორციელების სიმარტივის მიუხედავად, უცხოური მონაწილეობის მქონე კომპანიები რეგულარულად აწყდებიან იურიდიული და საბუღალტრო დახმარების საჭიროებასთან, მაშინაც კი, თუ მათ ჰყავთ საკუთარი სპეციალისტები კადრებში. ჩვენ მიგვაჩნია, რომ ოპტიმალური ფორმატი არის კორპორატიული იურიდიული აუთსორსინგი. გიყვებით, როგორ არის ეს აწყობილი JUST Advisors-ში.
როგორ ავირჩიოს  კომპანიამ იურისტი საქართველოში
ნებისმიერი ბიზნეს საქმიანობა, განსაკუთრებით სხვა ქვეყანაში, იურიდიული დახმარების საჭიროების წინაშე დგას. თითქმის ყველა ბიზნეს პროცესი გარკვეულწილად უკავშირდება სამართლებრივი საკითხების გადაწყვეტას. საკუთრების ნებისმიერი ფორმის კომპანიებისთვის, დასაქმებულთა რაოდენობისა და ბრუნვის ოდენობისთვის, განსხვავება მდგომარეობს მხოლოდ იმაში, თუ რამდენად ხშირად საჭიროა კვალიფიციური დახმარება და იურიდიული კონსულტაცია.
ბევრი დამწყები მეწარმის აზრით, საქართველოში ბიზნესის წარმართვა არც ისე რთულია. ქვეყნის ხელისუფლება მრავალი წლის განმავლობაში ცდილობს კონკურენცია გაუწიოს პოპულარულ ოფშორულ იურისდიქციებს. ტყუილად არ არის, რომ ქვეყანა ზედიზედ რამდენიმე წელია მე-7 ადგილზეა Doing Business-ის რეიტინგში: შედარებითი სიმარტივე კომპანიის რეგისტრაციისთვის,   მიმზიდველი საგადასახადო განაკვეთები და შეღავათები IT-სთვის. ამასთან, სამართლებრივი რეგულირების სიმჭიდროვე, როგორც ბევრ ქვეყანაში, წლიდან წლამდე იზრდება, ცვლილებები შედის საგადასახადო და შრომის კანონმდებლობაში, სავაჭრო სფეროს წესებში და ა.შ. კომპანიის მარტივი რეგისტრაცია არ ნიშნავს, რომ ბიზნესის წარმართვის სამართლებრივი რეგულირება არ არსებობს.
ეს ნიშნავს, რომ თქვენ აუცილებლად დაგჭირდებათ იურიდიული დახმარება. იდეალურ შემთხვევაში, თქვენ გჭირდებათ იურისტი (ამასთანავე, ფართო სპექტრის სპეციალისტი, კორპორატიული, სამოქალაქო, ადმინისტრაციული, შრომისა და საგადასახადო სამართლის საკითხებში), რომელმაც იცის ადგილობრივი კანონმდებლობა და მისი გამოყენების პრაქტიკა, ფლობს ქართულ ენას კონტრაქტორებთან, პარტნიორებთან და სამთავრობო უწყებებთან კომუნიკაციისათვის, ასევე თქვენი მშობლიური ენა თქვენთან და თქვენს გუნდთან კომუნიკაციისთვის, და სასურველია ის იყოს მუდმივად, რადგან კითხვები, რომლებიც მოითხოვს სამართლებრივ შეფასებას, შეიძლება ნებისმიერ დროს გამოჩნდეს და მათზე პასუხები, როგორც წესი, საჭირო იყო გუშინ.
რჩება მხოლოდ აირჩიოთ-ინჰაუზ თუ აუთსორსინგი? იურისტი თუ იურიდიული ფირმა?
უკრაინის, ბელარუსისა და რუსეთის მოქალაქეებმა 2022 წლის მარტიდან 5 თვეში საქართველოში 12 ათასზე მეტი ბიზნეს სუბიექტი დაარეგისტრირეს. მონაცემები გამოცემულია საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ.
რით არის მომგებიანი იურიდიულ აუთსორსინგი?
საქართველოში ბიზნესის გადმოტანისას საჭირო იქნება საგადასახადო და შრომითი კანონმდებლობის ნიუანსებში გარკვევა, ასევე კომპანიის რეგისტრაციისას სახელმწიფო უწყებებთან და ბანკებთან კომუნიკაციისთვის შუამავლის ჩართვა.
შესაძლებელია, იურიდიული პროცესების აუთსორსინგის უპირატესობა მდგომარეობს იმაში, რომ ის ათავისუფლებს თქვენთვის ძვირფას დროს, რათა თქვენ ყურადღება გაამახვილოთ იმ საქმიანობას, რომელსაც მოაქვს შემოსავალი. თუ თქვენი შემსრულებელი ნამდვილად კარგად ერკვევა იმაში, რასაც აკეთებს, თქვენ შეგიძლიათ იმედი იქნიოთ უმოკლეს ვადებში სტაბილურ საიმედო შედეგებს.
არ არსებობს არანაირი ტექნიკური პრობლემა იურიდიული აუთსორსინგის მოსაზიდად. პანდემიის დროს ყველა შეეჩვია დისტანციურად მუშაობას, ხოლო ციფრული ტექნოლოგიის დონე კი აადვილებს კომუნიკაციას, ამოცანების დასახვას და პროცესების კონტროლს.
სააბონენტო იურიდული მომსახურება JUST Advisors-ისგან
დღეს, 20-ზე მეტი კომპანია სხვადასხვა საქმიანობის სფეროდან, მათ შორის მსხვილი საერთაშორისო IT კომპანიები, რითეილები, სოფლის მეურნეობის მწარმოებლები, HoReCa-ები და კომპანიები განათლების სფეროდან, იმყოფებიან JUST Advisors-ის სააბონენტო მომსახურებაზე. კომპანიას აქვს საკმარისი პროფესიონალი კორპორატიული ადვოკატები და იურისტები, რომლებიც სპეციალიზირებულნი არიან ცალკეულ იურიდიულ საკითხებში და რომელთაც ძალუძთ სრულად დააკმაყოფილონ როგორც ჩვენი რეგულარული კლიენტების მოთხოვნები, აგრეთვე მათი, ვინც მოგვამრთავს ერთჯერადი მომსახურებისათვის.
• ჩვენი თანამშრომლები მუშაობდნენ სხვა იურისდიქციებში და იციან დამკვეთების საერთაშორისო პრაქტიკა და მოლოდინი.
• თავად კომპანია უკვე 4 წელია ემსახურება საქართველოში უცხოური მონაწილეობით კომპანიებს და იცის მათი მოთხოვნები, სპეციფიკა და ამოცანები.
• კომპანიის ყველა თანამშრომელი საუბრობს ქართულ და თქვენს მშობლიურ ენაზე, რაც გამორიცხავს კომუნიკაციიის სირთულეებს, როგორც დამკვეთ კომპანიასთან, ასევე კონტრაგენტებთან და სახელმწიფო ორგანოებთან.
კორპორატიული იურიდიული აუთსორსინგის პაკეტი მოიცავს ჩვენი კლიენტებისთვის ხელმისაწვდომი მომსახურების მთელ სპექტრს, მათ შორის სადამფუძნებლო დოკუმენტების შემუშავებასა და შემოწმებას, ყველა სახის საკადრო დოკუმენტაციას, ნებისმიერი სირთულის სამოქალაქო ხელშეკრულებებს, ნებისმიერი კორპორატიული პროცედურის მხარდაჭერა, რეგისტრაციიდან ლიკვიდაციამდე, უძრავი ქონებასტან დაკავშირებულ გარიგებებს (მათ შორის ინვესტიცია მშენებლობაში, რეკონსტრუქციაში), მოლაპარაკებების წამართვას, სხვადასხვა ნებართვების შეთანხმებას და მიღებას, სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაციას და კომპანიის ინტერესების დაცვას კონფლიქტის მოგვარებაში.
თავად ურთიერთქმედების პროცესი საკმაოდ მარტივი და მოსახერხებელია. თქვენ შეგიძლიათ:
• აირჩიეთ მზა სააბონენტო მომსახურების ერთ-ერთი პაკეტი.
• კორპორატიულ იურისტთან კონსულტაციის შემდეგ ჩამოყალიბოთ ინდივიდუალური პაკეტი.
JUST Advisors ასევე უზრუნველყოფს სააბონენტო ბუღალტრულ მომსახურებას, ანუ გუნდში მუშაობენ იურისტები, საგადასახადო სპეციალისტები, ბუღალტრები და აუდიტორები. იურიდიული აუთსორსინგი, ჩვენს კლიენტებთან მუშაობის გამოცდილების საფუძველზე არის ბიზნესისთვის იურიდიული მომსახურების მიღების ყველაზე კომფორტული და მომგებიანი ფორმა. თქვენ მუდმივად ხართ პრაქტიკოსი პროფესიონალების ყურადღების ცენტრში, რომლებმაც იციან თქვენი ისტორია, მიმდინარე საჭიროებები და განვითარების ამოცანები.

Юридический аутсорсинг для бизнеса в Грузии
Несмотря на всю простоту предпринимательской деятельности в Грузии, компании с иностранным участием регулярно сталкиваются с необходимостью юридической и бухгалтерской помощи, даже если имеют в штате своих специалистов. Мы полагаем, что оптимальный формат ― корпоративный юридический аутсорсинг. Рассказываем, как это устроено в JUST Advisors.
Как компании выбрать юриста в Грузии
Любая предпринимательская деятельность, тем более в другой стране, сталкивается с необходимостью юридического сопровождения. Практически все бизнес-процессы так или иначе связаны с решением правовых вопросов. Для компаний любой формы собственности, количества сотрудников и величины оборота разница лишь в том, насколько часто нужна квалифицированная помощь и консультации юристов.
По мнению многих начинающих предпринимателей, вести бизнес в Грузии не так сложно. Власти страны уже много лет пытаются составить конкуренцию востребованным офшорным юрисдикциям. Не зря в рейтинге Doing Business несколько лет подряд страна занимает высокое 7-е место: относительная простота регистрации компании, привлекательные ставки по налогам, льготы для IT. Однако плотность правового регулирования, как и во многих странах, год от года растет, вводятся поправки в налоговое и трудовое законодательство, в правила сферы торговли и так далее. Простая регистрация компании отнюдь не означает отсутствие правовой регламентации ведения бизнеса.
А значит, юридическая помощь вам точно понадобится. В идеале вам нужен юрист (причем специалист по широкому кругу вопросов корпоративного, гражданского, административного, трудового и налогового права), который знает местное законодательство и практику его применения, грузинский язык для общения с контрагентами, партнерами и госорганами, а также ваш родной язык для общения с вами и вашей командой. И желательно на постоянной основе, поскольку вопросы, требующие правовой оценки, могут появляться в любое время, а ответы на них, как правило, нужны были еще вчера.
Остается выбрать — инхаус или аутсорсинг? Юрист или юридическая компания?
Гражданами Украины, Беларуси и России за 5 месяцев с марта 2022 года было зарегистрировано в Грузии более 12 тыс. бизнес-субъектов. Данные приводит Национальная служба статистики Грузии
Чем выгоден юридический аутсорсинг?
При релокации бизнеса в Грузию придется разобраться в нюансах налогового и трудового законодательства, а также привлечь посредника для коммуникаций с государственными органами и банками при регистрации компании.
Возможно, самым большим преимуществом аутсорсинга юридических процессов является то, что он высвобождает ваше драгоценное время, чтобы вы смогли сосредоточиться на деятельности, приносящей доход. Если ваш исполнитель действительно хорошо разбирается в том, что делает, вы можете рассчитывать на быстрые сроки выполнения работ и стабильные надежные результаты.
Никаких технических проблем для привлечения юридического аутсорса нет. В пандемию все привыкли работать удаленно, а уровень цифровизации позволяет легко коммуницировать, ставить задачи и контролировать процессы.
Абонентское юридическое обслуживание от JUST Advisors
Сегодня на абонентском обслуживании JUST Advisors более 20 компаний из разных сфер деятельности, в том числе крупные международные IT-компании, ритейлеры, сельхозпроизводители, HoReCa и компании из сферы образования. В штате компании достаточно высокопрофессиональных корпоративных юристов и адвокатов, специализирующихся на отдельных вопросах права, способных полностью удовлетворить запросы как наших постоянных клиентов, так и тех, кто обращается за разовыми услугами.
Особенности юридического аутсорсинга от JUST Advisors:
• Наши сотрудники работали в других юрисдикциях и знают международную практику и ожидания заказчика.
• Все сотрудники компании говорят на грузинском и на вашем родном языке, что исключает трудности с коммуникацией как с компанией-заказчиком, так и с партнерами и госслужбами.
В пакет корпоративного юридического аутсорсинга входит весь доступный нашим клиентам набор услуг, включая разработку и экспертизу учредительных документов, всей кадровой документации, гражданско-правовых договоров любой сложности, сопровождение любых корпоративных процедур от регистрации до ликвидации, сделок с недвижимостью (в том числе инвестирование в строительство, реконструкция), проведение переговоров, согласование и получение различных разрешений, регистрацию товарного знака и защиту интересов компании при разрешении конфликтов
Сам процесс взаимодействия довольно простой и удобный. Вы можете:
• Выбрать один из готовых пакетов абонентского обслуживания.
• Сформировать индивидуальный после консультации с корпоративным юристом.
На консультации мы погружаемся в интересы бизнеса, обсуждаем с собственником или директором все текущие и перспективные потребности компании в юридических услугах. По итогам консультации согласовывается оптимальный набор юридических услуг, которые нужны компании на постоянной основе сейчас и могут потребоваться в будущем, и формируется пакет (или несколько) абонентского обслуживания. При этом все остальные услуги клиент может запросить дополнительно со скидкой и в первоочередном порядке.
JUST Advisors также предоставляет услуги по абонентскому бухгалтерскому обслуживанию, то есть юристы, налоговые специалисты, бухгалтеры и аудиторы работают в команде. Юридический аутсорсинг, по опыту работы с нашими клиентами, ― наиболее комфортная и выгодная форма получения юридических услуг для бизнеса. Вы постоянно в фокусе внимания практикующих профессионалов, которые знают вашу историю, текущие потребности и задачи развития.